Cilt Bakımı

Cilt Bakımında AHA Ve BHA Önemi

Cilt bakımı konusu gün geçtikçe üzerine daha fazla fikir üretilen ve daha fazla ürün üretilen bir konu olmuştur. İnsanların bilinçlenmesiyle birlikte cilt ihtiyaçları artık göz ardı edilmiyor cildin tüm ihtiyaçları bakımlarla birlikte karşılanmaya çalışılıyor. Çok aşamalı cilt bakımlarının adımlarından biri olan asit bakımları da, uzun dönemde ciltte oluşabilecek problemleri önlüyor ve zaten var olan problemlerin ortadan kalkmasına destek oluyor. Cilt bakımında aha ve bha asitlerinin önemini sizler için derledik.

Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Cilt bakımının asıl amacı, cilt yüzeyinde ve gözenek içlerinde oluşan, cildi uzun vadede negatif yönde etkileyecek olan maddeleri yok ederek ve tekrarlamasını engelleyerek cildi daha iyi duruma getirmektir. Cilt bakımında en önemli unsur temizlik aşamasıdır. Önerilen temizlik şekli çift aşamalı olandır. Önce yağ içerikli bir ürünle cildi temizleyerek sebum ve fazla yağ birikintilerini çözdürmek ve sonrasında ise su bazlı bir ürünle arındırılır.

Editörün seçimi

sipariş vermek için tıklayın

Temizlik aşamasından sonra gelen adım ise peelingdir. Peelingin uygulanış amacı, cilt üzerinde oluşan ölü derileri alarak bu aşamadan sonra gelen serum, bakım yağı ve kremlerin daha iyi nüfuz etmesini sağlamaktır. Sonrasında bakım asitleri yer alır. Asitlerden sonraki adımda ise isteğe göre, ihtiyaca uygun bakım yağları, maskeler ve cilt nemlendiriciler gelir.

AHA Ve BHA Asit Nedir?

AHA Ve BHA Asit Nedir?

Aha’lar suda çözünen Bha’lar ise yağda çözünen asitlerdir. Aha’lar daha çok cildin yüzey kısmında etkili olurken Bha’lar cilde derinlemesine nüfuz eder. Aha’lar cildin yüzey kırışıklıkları ve yüzeysel lekelerinde etkili olurken Bha’lar derinlere inerek fazla yağın temizlenmesine, sebumun dengelenmesine ve gözenek problemlerine yardımcı olur. Aha’lar belirli bir yaşın üzerinde kullanıcılara yaşlanma karşıtı etkileri vadederken Bha’lar daha çok sivilce karşıtı ve sivilce oluşumunu engelleyici etki sunar.

ilginizi çekebilir: Cilt Bakımında Niacinamide Nedir? Nasıl Kullanılır?

AHA Ve BHA Asit Faydaları Nelerdir?

AHA Ve BHA Asit Faydaları Nelerdir?

İki asit de kendi alanlarında oldukça etkili ve beklentiyi karşılayan ürünlerdir. Cilt bakımında belirlenen sorun doğrultusunda tam olarak probleme yönelik kullanılan bu ürünler, uzun vadede kullanıcılarını memnun edecektir.

AHA Asit Faydaları

Aha, organik meyve asitleridir aynı zamanda süt ve şeker kamışında da bulunur. Daha yüzeysel problemlere odaklı olarak hazırlanır. Yoğun bir içeriğe sahiptir. Cilt soyucu işlemlerde kullanılan bir asit türüdür.Faydaları şu şekildedir.

 • Cildi ölü deriden arındırmak
 • Cilt bariyerini zararlı güneş ışınlarına karşı güçlendirmek.
 • Yaşlanma karşıtlığı özelliği ile ince çizgiler ve olası kırışıklıkları engellemek.
 • Sonraki kullanılan ürünün cilde daha iyi nüfuz etmesini sağlayan taşıyıcı görevi görmek.
 • Ciltte ortaya çıkan ton eşitsizliklerinin  giderilmesi konusunda oldukça etkilidir.
 • Anti-aging özelliği vardır.
 • Peeling etkisinin yanında nemlendirici etkisi de vardır.

ilginizi çekebilir: Vücut Peelingi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

AHA Asit Çeşitleri

AHA Asit Çeşitleri

Aha asit meyve asitleri olarak geçer. Süt ve şeker kamışında da belirli miktarda aha asit bulunur. Aha asidin birden fazla çeşidi bulunur ve ufak farklılıkları dışında hepsi benzer görevlere hizmet eder.

1- Glikolik Asit

Bu asit şeker kamışından elde edilir. Güzellik merkezlerinde de cilt peelingi ve hafif soyucu işlemlerde daha fazla tercih edilen bir aha asit türüdür.

2- Laktik Asit

Bu asit sütten elde edilir. Peeling etkisi sağlamasının yanında nemlendirici özelliği de bulunur. Daha çok hassas ciltler için tercih edilir.

3- Sitrik Asit

Bir meyve asididir. Turunçgillerden elde edilen bu asit hem aha hem de bha sınıfına girmektedir. Bu yüzden aha ve bha’nın vadettiği özellikleri karşılar. Sivilceler için de ton eşitsizlikleri için de kullanılır.

4- Malik Asit

Elma ve armuttan elde edilen bir meyve asididir. Cildin yenilenmesine katkıda bulunur. Nemlendirme özelliğinin yanında erken yaşlılık belirtilerinin engellenmesini sağlar.

5- Tartarik Asit

Vişne ve üzümde yer alan meyve asididir. Oldukça güçlü bir asittir. Vaatlerini daha kısa sürede ve daha etkili şekilde yerine getirir. Ölçülü ve dikkatli kullanılmalıdır.

6- Fitik Asit

Pirinçten elde edilen bir asittir. Cilt tonunu eşitleme, cilt aydınlatma ve cilt lekelerini giderme görevinde kullanılır. Yan etkiye sebep olmayan bir asit türüdür.

7- Mandelik Asit

Acı bademde bulunan bir asit türüdür. Sivilce, ton eşitsizliği, yorgun cilt görünümü ve cilt lekeleri için kullanılır.

ilginizi çekebilir: Salisilik Asit Nedir? Kullanım Alanları nelerdir?

BHA Asit Faydaları

BHA Asit Faydaları

Yağda çözünme özelliğine sahip organik asitlerdir. Yağlanmaya ve fazla sebum oluşumuna bağlı olarak ciltte ortaya çıkan problemleri hedefler.

 • Cilt üzerinde peeling görevi yaparak cildin nefes almasını sağlar.
 • Cilt üzerindeki fazla sebumun dengelenmesini sağlar.
 • Var olan sivilceler ve olası sivilce oluşumları için etkilidir.
 • Faydalı yağ asitleri içeirir.
 • Cildin nemlendirilmesi için önemli bir içeriktir.

Editörün seçimi

satın almak için tıklayın

BHA Çeşitleri

Söğüt ve huş ağacında buluna bha asitler tıpkı aha asitler gibi cildi güneşe karşı daha hassas hale getirebilir. Koruma faktörlü bir nemlendirici ya da düşük faktörlü bir güneş koruyucu kullanmak bu problemi ortadan kaldıracaktır.

1- Salisilik Asit

Bu asit söğüt ağacından elde edilir. Sivilceler üzerinde etkilidir. Sivilcelere karşı kurutucu etkisinin yanı sıra ciltte sebumu dengeler.

2- Linoleik Asit

Bu asit, omega-6 yağ asidinin bir türüdür. Pek çok bitkisel yağ içeriğinde bulunur. Yağlı ve karma ciltlerin nemlendirilmesi için harika sonuçlar verecektir.

3- Oleik Asit

Badem, avokado ve zeytin yağında bulunur. Cilt nemlendirme konusunda çok başarılıdır. Kuru ciltler için de yeterli olacak bir nemlendirme özelliğine sahiptir.

Yazımızda bahsedilen bütün bu asitler ve asit türevleri cilt için faydalı ürünlerdir. Hassas ve çok hassas ciltlerin ürünleri kullanmadan önce bileğinin iç tarafında denemesi ve birkaç saat beklemesi önerilir. Kullanılacak ürünlerin cilt tipinize ve cilt şikayetlerinize uygun olduğundan emin olun.

Editörün seçimi

satın almak için tıklayın

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu