Cilt Bakımı

Ardıç Yağının Cilde 9 Faydası ve Kullanımı ✅

Servigiller familyasında yer alan iğne yapraklı ağaç olan ardıç ağacından elde edilen ardıç yağının cilde faydaları ve kullanım önerileri ile geldik! Antik çağlardan günümüze kadar gelen ardıç meyvesi ve yağının cilde sayısız faydası bulunmaktadır. Cilde faydasının yanı sıra Orta Çağ döneminde insanları ve tüm canlıları etkisi altına alan veba hastalığına karşı ardıç yağı kullanılmıştır. Bu kadar güçlü ve değerli olan bu yağ, ardıç ağacının verdiği siyah ve mor renkli meyvelerden elde edilir.

Türkiye’de ardıç yağının bilinmesi ve kullanımı çok yaygın değildir ancak ardıç bitkisi yetiştiriciliği az da olsa vardır. Güzellik ve kozmetik sektöründe de yaygın olarak kullanılan ardıç yağı, Avrupa’da çok yaygın olan yaprak dökmeyen bir çalıdır. Güzel kokusu ile etkisi altına alsa da ardıç yağının sağlık alanında çok fazla faydası vardır. Özellikle egzama, romatizma gibi hastalıklara şifa olmasıyla bilinmektedir. Peki, ardıç yağının cilde faydaları nelerdir? ardıç yağı nasıl kullanılır? Ardıç yağı zararlı mıdır? Ardıç yağının yan etkileri nelerdir? gibi merak ettiğiniz tüm sorulara bu yazımızda cevap vereceğiz.

Ardıç Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

ardıç yağının cilde faydaları

Ardıç yağı genellikle Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya’daki dağlarda yetiştirilir. Limon veya elma benzeri bir kokusu ile oldukça etkileyicidir. Hem dalları hem de yapraklarıyla beraber meyveleri, eski zamanlardan beri tıbbi ve manevi amaçlar için kullanılmaktadır. Ardıçtan elde edilen yağ ise kalitesi bakımından oldukça üstündür ve bu sayede oldukça popülerdir.

Ardıç yağı, bilimsel adı ile “juniperus communis” olan iğneler, odun ve toz ardıç meyvelerinin buharla damıtılmasıyla elde edilmektedir. Ana bileşenleri ise; alfa-pinen, kamfen, beta-pinen, sabinen, mirsen, alfa-phellandren, alfa-terpinen, gama-terpinen, sineol, beta phellandrene, para-simen, terpineol, bornil asetat ve karyofilendir. Ayrıca eser miktarda limonen, kafur, linalool, linalil asetat, borneol ve nerol içerir. Ardıç yağının içerdiği bu mükemmel bileşenler sayesinde cilde sağladığı faydaları şunlardır:

1- Selülite Karşı Etkilidir

ardıç yağının cilde faydaları

Ardıç yağı cildin elastikeyetini arttırır ve daha canlı bir görünüme kavuşturur. Özellikle yaz aylarının gelmesiyle birlikte çoğu kadının rahatsız olduğu portakal görünümünü azaltmak için birebirdir diyebiliriz. Çok etkili bir sıkılaştırıcı olan ardıç yağı düzenli kullanım ile mevcut selülitleri giderir ve gelecekte oluşmasını da engeller.

Selülit giderici bitkisel çözüm önerilerini incelemek için tıklayın.

2- Cilt Lekelerini ve Akne Lekelerini Tedavi Eder

ardıç yağının cilde faydaları

Birçok sebebe bağlı olarak ciltte meydana gelen kahverengi lekelerin estetik durmaması oldukça rahatsızlık vericidir. Ardıç yağı ile güneşin zararlı ışınlarına maruz kalma sonucu veya hamilelik döneminde meydana gelen bu lekelerden kurtulmak mümkündür. Düzenli ve doğru kullanım ile ardıç yağının etkilerini ve lekelerinizi azalttığını görebilirsiniz. Bu sayede pürüzsüz bir cilde kavuşmanıza yardımcı olur ve cildin nem dengesini korur.

Cilt lekeleri için önerilen bitkisel çözümleri incelemek için tıklayın.

3- Sivilce ve Akneleri Tedavi Eder

ardıç yağının cilde faydaları

Ardıç yağı, sivilce ve aknelere sebep olan istilacılara adeta savaş açar diyebiliriz. Mevcut sivilcelerin tedavisinde kullanılabileceği gibi gelecekte çıkması muhtemel sivilcelere de engel olur. Aynı zamanda cildinizi nazikçe temizler ve kir, toz kalıntılarını yok eder. Bu sayede daha sağlıklı, temiz ve bakımlı bir cilde sahip olursunuz.

👇 Editörün Önerisi 👇

petracin krem
Sipariş Vermek İçin Tıklayın.

4- Egzama ve Sedef Hastalığını Hafifletir

ardıç yağının cilde faydaları

Antioksidan özelliğe sahip ardıç yağı, kan dolaşımını arttırır ve seyreltilerek cilt kremi gibi kullanıldığında yaraların iyileştirilmesini sağlar. Aynı zamanda egzama ve sedef hastalıklarında meydana gelen kaşıntı ve kızarıklıkların etkisini büyük oranda hafifletir. Bu sayede hem kaşıntılarınız azalır hem de cildiniz daha canlı görünür.

👇 Editörün Önerisi 👇

Sipariş Vermek İçin Tıklayın.

5- Ödem ve Şişkinlikleri Azaltır

ardıç yağının cilde faydaları

Ardıç yağının bir diğer en önemli özelliği bol bol terletmesidir diyebiliriz. Terlemek biraz sinir bozucu gibi görünse de vücuttan toksinleri atmanın en doğru yoludur diyebiliriz. Ardıç yağı terlemenizi sağlayarak vücudunuzu toksinlerden arındırır ve cilt gözeneklerini serbest radikallere karşı korur. Düzenli olarak kullanıldığı zaman ödem ve şişkinlerinizin ortadan kalktığını göreceksinizdir.

👇 Editörün Önerisi 👇

ödem attırıcı serum
Sipariş Vermek İçin Tıklayın.

6- Cildi Sıkılaştırır

ardıç yağının cilde faydaları

Yanlış kimyasal ürün kullanımı, cilt kirliliği, cilt sorunları, genetik faktörler veya çevresel etmenler nedeniyle ciltte iri gözenek ve çukurlar meydana gelebilir. Eğer sizde bunlardan rahatsızsanız ardıç yağını cilt maskesi olarak kullanabilirsiniz. Bu doğal ve değerli yağ, cildi sıkılaştırarak iri gözenek görünümünü ve çukurları azaltır. Aynı zamanda iyi bir siyah nokta temizleyicisi olan ardıç yağı, yağlı ciltlerin de pH dengesini de düzenler.

7- Çatlakları Azaltır

ardıç yağının cilde faydaları

Kilo verme, hamilelik sonrası veya yaşın ilerlemesi ile beraber vücutta meydana gelen cilt sorunlarından birisi de çatlaklardır. Özellikle yaz ayları gelmek üzereyken bikini veya mayo giymek isteyen herkes çatlaklarını nasıl tedavi edeceğini düşünmeye başladı. Ardıç yağının iyileştirici özelliği sayesinde vücutta meydana gelen çatlakların görünümünü büyük oranda azalttığı gözlemlenmiştir.

👇 Editörün Önerisi 👇

Uraw çatlak serumu
Sipariş Vermek İçin Tıklayın.

8- Cildi İyileştirir ve Korur

ardıç yağının cilde faydaları

Ardıç yağı iç yaraları, kesikleri ve ülser gibi rahatsızlıkları iyileştirmede son derece etkilidir. Bu yağın seyreltişmiş bir solüsyonu yaralara sürülür ya da cilt kremi ile karıştırılarak uygulanırsa yaraların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur. Aynı zamanda güçlü antiseptik özelliği ile cilt tahrişleri, enfeksiyon ve kızarıklıkları büyük oranda tedavi eder.

9- Kırışıklıkları Azaltır

ardıç yağının cilde faydaları

“Rubefacient” olarak da bilinen ardıç yağı, cildin hemen altındaki kan dolaşımını o kadar arttırır ki cildiniz artık kırmızı renkte görünmeye başlar diyebiliriz. Bu sayede ciltte meydana gelen kırışıklık ve ince çizgileri azaltmaya yardımcı olur. Bu sayede cildinizde oksijen kalmasını sağlar ve cildiniz daha canlı, sağlıklı, pürüzsüz bir görünüme kavuşur. Ancak aşırı uygulandığında ciltte tahrişe sebebiyet vereceği için dikkatli kullanmakta fayda var.

👇 Editörün Önerisi 👇

Uraw anti aging
Sipariş Vermek İçin Tıklayın.

Ardıç Yağı Nasıl Kullanılır?

ardıç yağının cilde faydaları

Ardıç yağının cilde sayısız faydasını duyduktan hemen sonra denemek isteyeceğinizden eminiz. Bu yüzden size nasıl kullanacağınız hakkında birkaç bilgi vereceğiz. Ardıç yağını dahili olarak tüketmek isterseniz tek başına tüketmemelisiniz. Bir küp kesme şekere veya ½ su bardağı suyun içine maksimun 5 damla ardıç yağı damlatıp tüketmelisiniz.

Selülit, çatlak gibi cilt rahatsızlıkları veya vücudun çeşitli bölgelerinde meydana gelen ağrılar için ardıç yağını harici olarak kullanmak isterseniz ise; 10 damla ardıç yağının içerisine 1-2 damla zeytinyağı ekleyerek karıştırın. Daha sonra ilgili bölgelere masaj yaparak uygulayın. Düzenli olarak uyguladığınız takdir de etkilerini alabilirsiniz.

Ardıç Yağının Yan Etkisi veya Zararı Var mı?

ardıç yağının cilde faydaları

  • Hamilelerin, şeker hastalarının ve böbrek hastalarının ardıç yağı kullanması tavsiye edilmez.
  • Özellikle hamileliğin ilk 6 haftasında kullanımı kesinlikle önerilmez.
  • Ardıç yağını taşıyıcı bir yağ veya su ile incelterek kullanın.
  • Alerjik bünyeye sahip olanlar ardıç yağını kullanmadan önce mutlaka test etmelidir.
  • Böbrek iltihabı olanların kullanması tavsiye edilmez.
  • Düzenli ilaç kullananlar ve kronik hastalıkları olanların doktorlarına danışmadan ardıç yağı kullanmaları kesinlikle doğru değildir. Çünkü ardıç yağı diğer ilaçlarla etkileşime girebilir.
  • Yoğun bir kıvamı ve kokusu olan ardıç yağının az miktarlarda kullanılması önerilmektedir.
  • Uçucu bir yağ olan ardıç yağı alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Cilt üzerinde direkt kullanımı tahrişlere yol açabilir. Az miktarda ve taşıyıcı bir yağ ile karıştırılarak kullanılması tavsiye edilir.
  • Ardıç yağı da dahil olmak üzere hiç bir ürünü bitkisel dahi olsa doktorunuza danışmadan kullanmayın.

Ardıç Yağı Hakkında Sık Sorulan Sorular

Ardıç yağı neye iyi gelir?

Ardıç aynı zamanda harici ve dahili olarak şişkinliği azaltmak, romatizmal artrit ağrılarını, eklem ve kas ağrılarını hafifletmek ve tendonit için kullanılır. Bitkinin esans yağı lokal olarak solunum yolu enfeksiyonları, kan toplaması, öksürük ve sedef gibi inatçı deri rahatsızlıkları için kullanılır.

Ardıç yağı cilde nasıl kullanılır?

Eğer cilt rahatsızlıkları, selülit, çatlak ya da vücudun çeşitli yerlerinde oluşan ağrılar için ardıç yağını harici olarak kullanmak isterseniz 10 damla ardıç yağına yaklaşık 1-2 damla zeytinyağı ekleyip karıştırarak dilediğiniz bölgelere masaj yaparak uygulayabilirsiniz.

Ardıç meyvesi nasıl kullanılır?

Ağız yoluyla, esans şeklinde buruna damlatarak ve deri üzerine sürerek uygulayabilirsiniz. Ağız yoluyla kullanmak için 2 damla ardıç yağını 1 çay kaşığı bal ile beraber tüketebilirsiniz.

Ardıç yağı yüze sürülür mü?

“Ardıç yağı yüze sürülür mü” diye merak ediyorsanız yanıt evet. Cilt bakımında tonik olarak kullanılabilir. Cildin, kirlerden ve tozlardan arındırılması, gözeneklerin sıkılaştırılması için ideal bir üründür. Ardıç yağını bir parça pamuk yardımı ile temiz cildinize uygulayabilirsiniz.

Ardıç yağı suya damlatılır mı?

4-5 damla ardıç yağı 1 bardak suyun içine damlatarak tüketilebilir. Bu uygulama düzenli olarak yapılırsa vücudun toksinlerden arınmasına ve iç organların daha sağlıklı çalışmasına yardımcı olmaktadır. 3- Ardıç yağı, doğal ve güçlü bir ağrı kesici olduğundan ağrıyan bölgeye masaj yaparak uygulanması tavsiye edilir.

Ardıç ağacı ne zaman meyve verir?

Ardıç ağacının nisandan hazirana kadar genç iğne ve sürgünleri; sonbaharda, eylülden kasıma kadar dalları sallanarak düşürülen meyveleri toplanır.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu