Cilt Bakımı

Cilt Bakımında Argan Yağı Kullanmanız İçin 8 Neden ve Bakım Önerileri

Argan yağı, Fas’a has “Arganio Spinosa” ağacının çekirdeklerinden üretilen çok değerli bir yağdır. Bu ağaçta yetişen argan cevizi çekirdeklerinden çıkartılan Argan yağı, yemeklerde kullanıldığı gibi saç ve cilt bakımınında da oldukça faydalıdır.

Yağ asitleri ve A,C,F ve E vitaminleri açısından son derece zengindir. Argan yağı zengin bir oleik ve linoleik asit kaynağıdır. İçerisinde bulunan ana trigliseritler dilinoleoil-oleoil-gliserol % 12, dioleoil-linoleoil-gliserol% 15.5, palmitoil-oleoil-linolegil-gliserol,% 12.6, palmitoil-oleoil-linolegil-% 15.8 ve% 12.3’lük% 3’lük üç katyonlu bir bileşiktir. Aynı zamanda gama tokoferol, polifenoller, steroller, skualen ve triterpen alkol ile takviye edilmiştir. Dünya genelinde çeşitli mutfak, kozmetik ve tıbbi uygulamalarda argan yağı kullanılmaktadır.

Bu kadar zengin içeriğe sahip bir bileşenin cildinize fayda sağlaması kaçınılmazdır! Cilt bakım ürünlerinin vazgeçilmezi haline gelen argan yağının cilde faydalarını öğrenmek için doğru yerdesin. Peki, cilt bakımında argan yağı ne işe yarar? Argan yağının cilde faydaları nelerdir? İşte hepsini tek tek anlatıyoruz!

Argan Yağının Cilde Faydaları

argan yağı faydaları

“Sıvı altın” olarak adlanrılan argan yağı, argan ağacının çekirdeklerinden elde edilen organik ve doğal bir üründür. Cildi nemlendirir, akne ve sivilce gibi cilt sorunlarını yok eder. Anti-oksidan etkisi, argan yağını ideal bir yaşlanma karşıtı ürün haline getirir. Argan yağı ayrıca hasar görmüş cilt hücrelerini iyileştirmeye ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olan antioksidanlar içerir. Zengin içeriği sayesinde faydaları saymakla bitmez! O halde gelin hep birlikte argan yağının cilde faydalarını görelim..

1- Cildinizi Argan Yağı İle Nemlendirin

argan yağı faydaları

Argan yağı cildi dengelemek, yumuşatmak ve nemlendirmek için oldukça etkilidir. Yağ asidi ve yüksek E vitamini içeriği sayesinde cilde doğal bir nem desteği sağlar. Argan yağı kolayca emilir ve yağsız dokusu sayesinde gözeneklere rahat bir şekilde nüfuz eder.  Bu sayede mükemmel bir doğal nemlendiricidir. Yüz ve boyun dahil olmak üzere vücudun her yerine uygulanması oldukça kolaydır. Birkaç damla argan yağını parmak uçlarınıza aldıktan sonra cilt yüzeyine hafif ve dairesel hareketlerle yedirebilirsiniz. Düzenli kullanarak nemli ve canlı bir cilde sahip olabilirsiniz.

2- Cildinizi Argan Yağı İle Gençleştirin

argan yağı faydaları

Argan yağı etkili bir nemlendirici görevi gördüğü gibi aynı zamanda cilde genç bir ışıltı verir ve kırışıklıkların görünümünü azaltır. Anti-oksidan etkisi, argan yağını ideal anti-aging ürünü yapar. Yaşlanma karşıtı olan bu yağ, deriye esnekliğini geri kazandırır ve cildin daha dolgun ve yumuşak olmasını sağlar. Argan yağını yatmadan önce yüzünüze ve boynunuza birkaç damla sürerek masaj yapın. Her gün tekrarlayın. Düzenli kullanarak genç bir ışıltıya sahip olabilirsiniz.

✅ Editörün Önerisi ✅

Uraw anti aging
Sipariş Vermek İçin Tıklayın.

3- Çatlaklardan Argan Yağı İle Kurtulun

argan yağı faydaları

Hamilelik dönemlerinde veya kilo verme sonrasında vücutta çatlaklar meydana gelebiliyor. Bu durum maalesef ki kişinin özgüvenini ve psikolojisini olumsuz etkiliyor. Ancak argan yağı doğum sonrası veya hızlı kilo alıp verme sonrasında çürük ve sarkık ciltlere karşı ideal koruma sağlar. Argan yağı, yoğun E vitamini içeriği sayesinde cildin esnekliğini arttırır. Hamilelik sırasında veya kilo verilen süreçte göğüs, mide, alt ve uyluk bölgelerine birkaç damla argan yağı kullanılarak çatlak izlerinin oluşma olasılığını azaltır.

Çatlaklar neden oluşur ve hangi besinlerin çatlaklara iyi geldiğini öğrenmek için tıklayın.

Editörün Önerisi

Uraw çatlak serumu
Sipariş Vermek İçin Tıklayın.

4- Sivilcelerden Argan Yağı İle Kurtulun

argan yağı faydaları

Birçok dış etkene bağlı olarak veya genetik olarak cildinizde sivilce ve akne oluşumu gözlemlenir. Nemlendirici ve bazı yağlar cildinize uygun değilse akne gibi cilt rahatsızlıklarınızı şiddetlendirir. Ancak argan yağı hafif yapısı sayesinden doğal nem sağlayarak cildinizi dengeler ve nemlendirir. Ayrıca hasar görmüş cilt hücrelerini iyileştirmeye ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı antioksidanlar içerir. Bu sayede iltihaplı ve büyük sivilceleriniz dahil akneli bölgelerinizi temizler. Regl dönemlerinizin öncesinde akne oluşumunu engellemek için de kullanabilirsiniz.

Birkaç damla argan yağını sivilceli bölgelerinize hafifçe uygulayabilirsiniz. Çok fazla yağ kullanmamaya özen gösterin. Daha etkili sonuç almak için birkaç damla çay ağacı yağı ve birkaç damla argan yağını karıştırarak sivilceleri bölgelerin üzerine uygulayın. 10 dakika kadar bekledikten sonra yüzünüzü yıkayın.

Çay ağacı yağının faydalarını ve bakım önerilerini öğrenmek için tıklayın.

5- Argan Yağı İle Ayak, El ve Tırnak Tedavisi

argan yağı faydaları

Hava şartları veya bakımsız kalan el, ayak ve tırnaklarınız da zamanla hasarlar meydana gelebilir. Kuru eller, ayaklarda çatlak, çabuk kırılan tırnaklar gibi cilt problemleri görülebiliyor. Argan yağı içerdiği zengin vitamin ve mineraller sayesinde cildinizi nemlendirerek yumuşacık yapar. Aynı zamanda yoğun E vitamini içeriği sayesinde bakım ellere ve bakımlı tırnaklara sahip olmanızı sağlar. E vitamini ve antioksidanlar sayesinde de ayak çatlaklarını iyileştirir ve onarır. Dolasıyla el ve ayakların esnek ve yumuşak olması, tırnakların güçlü ve sağlıklı olması kaçınılmazdır!

Her gece yatmadan önce birkaç damla argan yağını tırnak etlerine, ellere ve ayaklara masaj yaparak uygulayın. Kırılan ve soyulan tırnaklarınız için daha etkili sonuç almak istiyorsanız, birkaç damla limon suyunu ve birkaç damla argan yağını karıştırın. Tırnaklarınızı 10-15 dakika kadar bu karışımın içinde bekletin. Daha sonra ellerinizi yıkayın ve kurulayın. Düzenli kullandığınız takdir de faydalarını göreceksiniz.

6- Deri İyileşmesi İçin Argan Yağı

argan yağı faydaları

Derinizde yaralar ve sıyrıklar var ise endişelenmeyi bırakın! Argan yağının içerisindeki e vitamini, antioksidan ve yağ asitleri sayesinde yaralarınızı iyileştirir. Hatta sadece iyileştirmek ile kalmaz aynı zamanda enfeksiyonun yayılmasını da engeller. 5 parmağında 10 marifet değil mi? J Cilt yüzeyine topikal olarak uygularsanız argan yağının etkisini daha hızlı göstermesini sağlayabilirsiniz. Zengin bir tokoferol kaynağı olduğu için cildinizi rahatlatır ve yaralarınızı hızlıca kapatır. Birkaç damla argan yağını yaranın veya sıyrığın olduğu bölgeye uygulamanız yeterlidir. Çok fazla yağ kullanmamaya özen gösterin.

7- Dudaklarınız İçin Argan Yağı

argan yağı faydaları

Yoğun dudak makyajları dudaklarınızı yorar ve kurutabilir. Özellikle soğuk havalarda dudaklarınız kolayca yaralanabilir, kuruyabilir ve çatlayabilir. Yüze bakıldığında ön planda olan dudakların nasıl göründüğü dış görünüşünüzü oldukça etkiler. Güzel ve bakımlı dudaklar her zaman daha canlı ve sağlıklı bir izlenim bırakır. Argan yağı dudaklarınızın dolgun, yumuşak ve esnek kalmasını sağlar. Herkesin hayali olan dolgun, yumuşak ve pürüzsüz dudaklara sahip olmak için artık bir tüyonuz var. Tek yapmanız gereken bir ya da iki damla argan yağını dudaklarınıza balsam gibi iyice sürmeniz. Ancak dudağınızdan taşan ve fazla gelen yağları silmeyi de unutmayın.

8- Cildinizin Yağ Seviyesini Argan Yağı İle Eşitleyin

argan yağı faydaları

Bazen dış etkenlere bağlı olarak bazen yanlış kozmetik ürün kullanımı ve bazen de genetik olarak cilt çok yağlı veya sadece T bölgesi / U bölgesi yağlı olabiliyor. Bu kişiler genellikle ciltteki yağlı görüntüden kurtulmak için çeşitli yollar arar. Ancak siz zaten buldunuz! Argan yağı, sebum azaltıcı etkisi sayesinde, ciltteki bütün sebum miktarının ve yağlılığın azaltılmasına yardımcı olur. Bir araştırmada, argan yağı içeren bir krem günde iki defa katılımcılara uygulanmıştır. Dört hafta içerisinde sebum aktivitesinde ve ciltteki yağlılıkta önemli oranda azalma tespit edilmiştir.

Bunun için 1 yemek kaşığı argan yağı, 1 yemek kaşığı badem yağı, 1 çay kaşığı bal, 1 yemek kaşığı limon suyunu karıştırın ve haftada 1 kez yüzünüze uygulayın. Bal cildinizi pürüzsüzleştirirken limon suyu lekelerin giderilmesine yardımcı olur. Badem yağı ve argan yağı sayesinde ise cildiniz elastikiyet kazanır. Bu sayede cildinizin yağ seviyesi eşitlenir.

Badem yağının cilde faydalarını ve bakım önerilerini öğrenmek için tıklayın.

Badem yağı cilt maske tariflerini öğrenmek için tıklayın.

Argan Yağı İle İlgili Sık Sorulan Sorular

Argan Yağı Yüzde ne kadar bekletilmeli?

Argan yağının daha fazla etki göstermesi için yüzünüze sürmeden önce temizlemeniz şarttır. Temizlemiş olduğunuz yüzünüze sadece birkaç damla uygulamak yeterli olacaktır. Argan Yağı gün içinde ya da gece yatmadan önce yüze uygulanabilir.

Argan yağı ne işe yarar nasıl kullanılır?

Argan yağı cildiniz için etkili ve yararlı bir nemlendiricidir. Hem de bu nemlendiricinin bir çok güzelleştirici faydası olduğunu unutmayın. Avucunuza 1-2 damla argan yağı damlatıp elinize yayın. Daha sonra cildinize ve boynunuza masaj yaparak uygulayın.

Argan Yağı haftada kaç kez kullanılır?

Saçlarının ipeksi ve pürüzsüz bir görünüme kavuşması için haftada 2-3 kez argan yağını uygula. Argan yağı genellikle saçlarını en az 2-3 gün parlak tutar. Bunun sebebi yüksek yoğunluktaki yağın saçına işleyerek saçını yumuşatmasıdır. Saçın çok kırılmışsa veya zarar görmüşse daha fazla yağ gerekebilir.

Argan kremi neye iyi gelir?

Argan Kremi cildi yumuşatır, nemlendirir ve cildi kurumaya karşı korur. Nemlendirici etkisi çok güçlüdür; cildi dışarıdan gelecek güneş, kötü hava, soğuk, çatlak ve gerginliklerin oluşumunu önleyerek erken yaşlanmanın önüne geçmesine yardımcıdır.

Argan yağı egzamaya iyi gelir mi?

Sedef hastalığına ve egzamaya iyi gelir Diğer yandan argan yağı zarar görmüş saçları onarır, saç derisini besler ve saç uzamasını da hızlandırır. Hatta egzama ve sedef hastalığının tedavisinde bile argan yağına başvuruluyor.

Argan yağı ciltteki lekelere iyi gelir mi?

Argan yağının önemli bir antioksidan etkisi vardır. İçeriğindeki E vitamini melanin sentezini düzenler. Bunun dışında dahilen alınacak B vitamini de tonu düzenleyici, lekeyi yok edici, beyazlatıcı süreci hızlandırır.

Argan nasıl bir bitkidir?

Argan (Berberi dilleri: ⴰⵔⴳⴰⵏ Argan)(Argania spinosa), anavatanı Fas'ın güneybatısında ve Cezayir'in güneybatısındaki Tinduf'ta bulunan kireçli topraklara sahip, yarı çöl Sous vadisi olan, meyvelerinin çekirdeklerinden elde edilen kozmetik ve mutfakta kullanılan oldukça değerli yağı için yetiştirilen fundagillerdendir.

Argan ağacı hangi iklimde yetişir?

Argan ağacı, Fas'ın güneybatı bölgesinde yetişen bir ağaçtır. Bu bölgedeki insanlar çok eski tarihlerden beri bu ağacın tohumlarından elde edilen yağı çıkarmakta ve gerek yemeklerde gerekse de yüz ve saç bakımı için kullanmaktadırlar.

 

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu