Cilt Bakımı

Mucizevi Arı Sütünün Cilde Faydaları

Arı sütü, insan sağlığı için çok faydalı bir besindir. Bu besinin aynı zamanda cilt üzerinde de birçok faydası bulunmaktadır. Gelin birlikte arı sütünü bütün detayları ile ele alalım..

Arı Sütü Nedir?

Arı Sütü Nedir?

Arı sütü, genç bal arılarının salgı bezinden üretilmektedir. Jel yapıda ve kremsi renkte olan arı sütü, ekşi bir tada sahiptir. Kraliçe arı ölene kadar arı sütü ile beslenir. Arı sütü kremlerinin içeriğinde sülfür, fosfor, biyotin, B vitamini ve D, A, H, K, E ve B-Kompleks vitaminleri bulunur. Bunlar cildİN canlılık ve parlaklık kazanmasına yardımcı olur.

İlginizi çekebilir: Cilt Tonu Eşitliği İçin Yapılması Gerekenler

Arı sütü, bal, polen ve bal mumu hepsi birbirinden farklı içeriklerdir. Hepsi arılar tarafından üretilir fakat hepsinin yapısı, içeriği ve kullanım amacı birbirinden farklıdır.

Arı Sütünün Cilde Faydaları Nelerdir?

 1. Arı sütü ciltte kolajen üretiminin artmasına yardımcı olur.
 2. Hücre yenileyici etkisi ile saç dökülmesinde etkilidir.
 3. Hormonal dengeyi sağlayarak sivilcelerin azalmasına yardımcı olur.
 4. Ciltteki akne ve siyah noktalara iyi gelir.
 5. Cildi zararlı UV ışınlarından  korur.
 6. Ciltte kırışıklıklarının oluşmasını önler.
 7. Arı sütü antioksidan bir etkiye sahip olduğu için cilt üzerinde mikroorganizmalara bağlı olarak oluşan akne, mantar ve sedef gibi hastalıkların önlenmesine ve tedavi edilmesine yardımcıdır.
 8. Kırışıklık, cilt lekeleri, solgun bir ten gibi yaşlanma belirtilerinin oluşumunu azaltabilir.
 9. Ciltteki yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlar.
 10. Cilt üzerinde oluşan ödem ve şişkinliklerin inmesine yardımcı olur.
 11. Cildin nem dengesinin korunmasına yardımcı olarak, cilt döküntülerinin azalmasını ve cildin parlak görünmesini sağlar.
 12. Gençleşmeye yardım ederek ciltte kırışıklıklarının oluşmasını önler.

Editörün seçimi

sipariş vermek için tıklayın

Arı Sütünün Faydaları

 1. Beyin ve sinir sistemi hastalıklarına iyi gelir.
 2. Kısırlık probleminin üzerinde olumlu etkisi vardır.
 3. Damar sertliği gibi sağlık sorunlarının iyileşmesini destekler.
 4. Bağışıklık sisteminin güçlendirir.
 5. Kadın ve erkeklerde ürüme organlarına etki ederek doğurganlığı arttırmada yardımcı olur. Çocuklarda zihinsel ve ruhsal gelişimde rol oynar.
 6. Hafızayı güçlendirir.
 7. Doğal bir antidepresandır.
 8. Performans ve dayanıklılığı arttırarak gün içinde daha aktif olmamızı sağlar.
 9. Metabolizmayı hızlandırır
 10. Kan basıncını düzenler ve kalp rahatsızlıklarını önler.
 11. İçerdiği antioksidanlar ile başta meme kanser olmak üzere kanser riskini azaltıyor.
 12. Kilo vermeye yardımcıdır.
 13. İçerisinde barındırdığı amino asitler sayesinde kas gelişimini destekler ve kasların güçlenmesine yardımcı olur.

Arı Sütünün Cilt Ve Yaşlanma Üzerinde Etkileri

Arı Sütünün Cilt Ve Yaşlanma Üzerinde Etkileri

Arı sütü, içerdiği vitamin ve asitler sayesinde cildin erken yaşlanmasını önler ve cilde genç bir görünüm katar. Aynı zamanda yine içerik olarak zengin kaynaklara sahip olan bu besin, cildi muhteşem şekilde nemlendirir ve cildin kurumasının önüne geçer. Aynı zamanda ciltte oluşan kızarıklıkları da kontrol altına alır.

İlginizi çekebilir: Geniş Gözenek Problemine Son!

Arı sütünün yaşlanmayı yavaşlatmasının ve genç bir görünüm sağlamasının sebebini açıklamak gerekirse, en büyük yaşlılık belirtilerinden biri kırışıklıklardır. Genelde yüz bölgesinde meydana gelen kırışıklıklar sıklıkla göz ve ağız çevresinde en erken kendini gösterir.

Editörün seçimi

sipariş vermek için tıklayın

İçerisinde arı sütü barındıran kremler ya da serumlar, kırışıklıkların oluşmasını engeller. Aynı zamanda oluşmuş kırışıklıklar mevcutsa ise, kırışıklıkların içerisine dolarak, oradaki kan dolaşımını hızlandırır ve hücreleri harekete geçirir. Doğal içerikli ve muhteşem bir bakım ürünüdür.

Arı Sütü Nemlendirir mi?

Arı Sütü Nemlendirir mi?

Arı sütünün içeriğinde güçlü bileşenler yer almaktadır. Bu nedenle yukarıda da söylediğimiz gibi cilt üzerinde birçok faydası ve yararlı etkisi bulunmaktadır. Arı sütünün cilt üzerinde bir başka mucizevi etkisi ise nemlendirici etkisidir.

İçeriğinde barındırdığı vitaminler sayesinde ciltteki kuruluğu alarak, geride nemli parlak ve ışıl ışıl bir cildi sizlere bırakıyor. Kuruyan cilt, zamanlan pul pul dökülmelere ve kızarıklara yol açar. Arı sütü içeren bakım kremleri ve nemlendirici losyonlar, bu kuruluğun önüne geçerek cildi nemlendiriyor ve cildin kurumasına fırsat vermeden size daima nemli bir cilt bırakıyor.

İlginizi çekebilir: Cilt Kırışıklıkları Sebepleri Ve Çözüm Önerileri

Duştan sonra tüm cildinize arı sütü içeren besleyici bakım kreminizi uygulamanız yeterlidir. Eğer cildiniz fazla kuru ise başlarda cildiniz kurudukça nemlendirme sağlayabilirsiniz. Sonrasında cildiniz alışacağı için duş sonrasında nemlendirmeniz yeterli gelecektir.

Arı Sütü Yüze Sürülür Mü?

Arı Sütü Yüze Sürülür Mü?

Cilt üzerinde onarıcı ve yapıcı bir etkiye sahip olan arı sütünün direkt olarak yüze uygulanması doğru bir kullanım şekli değildir. Hem asidik hem de alerjik olması sebebiyle cildin hassaslaşmasını, kızarmasına ya da cildin reaksiyon göstermesine sebebiyet verebilir. Bu yüzden de arı sütü genellikle yüz bakım serumları, maskeleri ya da kremlerinde çok düşük oranlarla kullanılır. Ancak oranları her ne kadar düşük olsa da, yüksek faydalar oluşturmaktadır.

Editörün seçimi

sipariş vermek için tıklayın

Arı Sütü Nasıl Tüketilir?

Arı sütü, saf halinde düşük porsiyonlarla tüketilebilen bir besindir. Arı sütünü isterseniz bal, yoğurt veya süte ekleyerek de tüketebilirsiniz. Her insan için tüketim miktarı farklılık gösterebilmektedir. Günde 400 mg ile 1 gram aralıklarında tüketilmesi uygundur. Kahvaltıdan 20-25 dakika önce hap formundaki arı sütünü tüketmeniz mümkündür. 1 yaşın altındaki çocukların arı sütü tüketilmesi uygun değildir.

Arı Sütü Nasıl Muhafaza Edilmelidir?

Arı Sütü Nasıl Muhafaza Edilmelidir?

Arı sütünü buzdolabında 0 ile 5 derecelik sıcaklıkta saklayabilirsiniz. Saf arı sütü karanlık ve oksijen teması olmadan +5 ile -10 derece arasında buzdolabında kalabilir. 4 aydan sonra antibiyotik etkisi azaldığı için 4 ay içinde tüketilmelidir. Bal ile karışmış hali +6 ile +10 derece arasında ışık ve oksijen teması olmadan buzdolabında cam kavanozda 4 ay saklanabilir.

Sporcular İçin Arı Sütü Kullanımı

Sporcular İçin Arı Sütü Kullanımı

Yoğun antrenman yapan sporcularda kas ağrıları meydana gelir. Arı sütü, kas ağrılarının hafiflemesinde destek olur. Eğer sizde yoğun antrenmanlar yapıyorsanız ve sonrasında kas ağrıları ile karşı karşıya geliyorsanız, spordan önce sütünüzün içerisine arı sütü ekleyerek tüketebilirsiniz. Aynı zamanda arı sütü, içerdiği echinacea ve hydroxydecanoic asit sayesinde yara iyileşmesine de katkı sağlar.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu