Cilt Bakımı

Atkestanesi Yağının Cilde 10 Faydası ve Doğal Maskeleri

Atkestanesi yağı, özellikle kan dolaşımını hızlandırdığı için cilt üzerinde de oldukça büyük etkiye sahiptir. Atkestanesini günde 2-3 damla direkt olarak masaj yaparak cildinize uygulamak bile oldukça etkilidir. Böylelikle kan dolaşımını hızlandırarak cildinizin yenilenmesini sağlarsınız. Cilt kuruluğu ve kırışıklıklara birebir çözüm kaynağı olan atkestanesi yağı, el ve ayaklarınızın sertleşmiş kısımlarına da uygulanması sonucu, yumuşar ve rahatlık hissi verir.

at kestanesi yağının cilde faydaları

Atkestanesinin içeriğinde bulunan; kalın yağ, aesculin, nişasta, şeker, albüminli maddeler, flovanlar, adenozin, fermentler, cumarin, B1, C, K ve P vitaminleri bulunur. P vitamini çok zor kulunan bir vitamindir fakat atkestanesi, P vitamini bakımından da oldukça zengindir. P vitamini ciltteki kolajeni koruyarak kırışıklıkları önler ve yaşlanmayı geciktirir. Kalojen bir çeşit proteindir. Yaşlandıkça vücuttaki kalojen miktarı azalmaktadır. Kalojen, yapısının korunması sağlıklı ve genç görünümlü bir cilt yapısı için oldukça önemlidir.

Cildiniz içeriğini bilmediğiniz cilt bakım ürünleri, makyaj malzemeleri ve diğer dış etkenlerden dolayı çok çabuk etkilenip kötü bir hal alabilir. Cildiniz kan dolaşımı hızlandırıp, canlı ve pürüzsüz bir görünüme sahip olmak istiyorsanız eğer evinizde pratik ve maliyeti düşük doğal maskeler yapabilirsiniz. Antioksidan açısından oldukça güçlü olan atkestanesini vücudu hastalıklara karşı korur ve aynı zamanda vücut direncini de arttırır. Öncelikle atkestanesinin faydaları nelerdir inceleyin…

 • Varisleri tedavi eder.
 • Güneşin zararlı ışınlarından korur.
 • Cildi gençleştirir.
 • Saç dökülmesini engeller.
 • Kepek oluşumunu önler.
 • Sivilce ve akne oluşumunu engeller.
 •  Hemoroid sorununa iyi gelir ve kabızlığı önler.
 • Masaj yağı olarak kullanıldığında kas ağrılarına iyi gelerek iyileştirir.
 • Romatizmal ağrılara ve göğüs ağrısına birebir etkilidir.
 • Vücudunuzdaki iltihaplanmayı önler.

Cilt Tiplerine Göre Atkestanesi Yağı Maske Tarifleri

Cildinizin hasar görmesi için birçok neden vardır, bunlar; aşırı stres, hava şartları, kötü alışkanlıklar, düzensiz ve sağlıksız beslenmek, yeteri kadar su içmemek ve aşırı kimyasal cilt ürünü kullanmak gibi birçok faktör cildinizin yıpranmasında büyük rol oynar. Bu sebepten dolayı cilt sağlığınıza dikkat etmelisiniz. Tüm bunların dışında, cildinize ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri vermemeniz sonucunda da cildiniz kötü bir hal almaya başlar. Güzellik merkezlerine çok fazla para harcamanıza gerek yok. Çok daha etkili maskeleri mutfağınızda kolaylıkla bulabileceğiniz besin maddelerinden yapabilirsiniz. Böylelikle cildiniz hem kimyasal içerikli ürünlerden korunmuş olacak, hem de uygun maliyetli maskeleri kullanarak cilt sağlığınızı kazanmış olacaksınız.

 🌟Editörün Seçimi🌟

varis serumu
Sipariş için tıklayınız.

Her cilt tipine, her maske sürülmez. Bu sebepten dolayı öncelik olarak cilt tipinizi iyi bir şekilde analiz etmelisiniz. 3 tip cilt tipi vardır; yağlı cilt tipi, kuru cilt tipi, karma cilt tipi. Doğru bir cilt analizinden sonra cildinize uygun, doğal besin maddeleri ile maske yapabilirsiniz.

Yağlı Cilt Tipleri İçin At Kestanesi Yağı Maskeleri

Kil ve Atkestanesi Yağı Maskesi

beyaz kil ve atkestanesi yağı

­Malzemeler

 • 3 çorba kaşığı kil
 •  Su
 • 2 çay kaşığı at kestanesi yağı

Kili bir kaba alın ve yumuşayana kadar üzerine sıcak su dökün. Macun kıvamını alan kilin içerisine at kestanesi yağını da ekleyerek tekrar karıştırın. Cildinize masaj yaparak her yerine iyice uygulayın. Kilin kuruması ve cildinize daha iyi nüfuz etmesi için yaklaşık 20 dakika boyunca bekleyiniz. Kil yüzünüzde çatlamaya başlayacaktır. Ilık su ile maskeyi cildinizden arındırın fakat yıkarken de masaj yaparak yıkamaya özen gösteriniz.

Kil yağlı ciltler kurtarıcı bir ürün haline gelmiştir ve at kestanesi ile karışan kil, cildinizi derinlemesine temizleyerek, gözeneklerinizi sıkılaştırır. Böylelikle sivilce ve akne oluşumunu da engellenmiş olur. Haftada 2 kere düzenli bir şekilde 3 ay boyunca uygulamanız gereken bu maske 3. ayın sonunda size harika bir cilt sunacaktır.

Yoğurt ve Atkestanesi Yağı Maskesi

yoğurt ve atkestanesi yağı maskesi

Malzemeler

 • Yarım çay bardağı yoğurt
 • Yarım limon
 • 1 tatlı kaşığı atkestanesi yağı

Bir kaba yarım çay bardağı yoğurdu alarak, yarım limon suyunu ve atkestanesi yağını ekleyin. Daha sonra masaj yaparak cildinizin her yerine sürün. 20 dakika boyunca beklettiğiniz maskeyi ılık su ile yıkayarak cildinizden arındırın.

Yoğurt, kalsiyum, B6 ve B12 vitaminleri, riboflavin, potasyum ve magnezyum içerir. Antioksidan özelliği sayesinde ciltteki kaşıntıları, kızarıkları gideren yoğurt, gözenekleri sıkılaştırarak adeta siyah noktaları derinden etkileyerek yok ediyor. Genişleyen gözenekler zamanla siyah nokta veya sivilceye dönüşür. Bu durumu engelleyen yoğurt, sivilcelerin azalmasına yardımcı oluyor. Harikalar içeren yoğurt atkestanesi yağı ile birleşerek mucizevi bir maske haline geliyor. Düzenli bir şekilde haftada 2-3 kez uygulanması önerilmektedir.

Kuru Cilt Tipleri İçin Atkestanesi Yağı Maskeleri

Avokado ve Atkestanesi Yağı Maskesi

avokado ve atkestanesi yağı

Malzemeler

 • Olgunlaşmış yarım avokado
 • 1 tatlı kaşığı bal
 • 1 tatlı kaşığı atkestanesi

Yarım avokadoyu çatalın arka kısmı veya blender yardımı ile ezerek püre haline getirin. Diğer malzemeleri de içine atarak tekrar blender ile karıştırın. Daha sonra cildinize yukarı doğru masaj yaparak iyice yedirin. Ardından ılık su ile durulayarak maskeyi cildinizden arındırın.

Avokado, magnezyum, manganez, bakır, demir, çinko ve fosfor içermesinin yanı sıra K vitamini, folik asit, c vitamini, potasyum ve E vitamini içererek içeriğinin zenginliğini ortaya çıkarıyor. Avokadoya ek olarak atkestanesi yağı eklendiği zaman ortaya çıkan maske sizleri şaşırtmaya devam ediyor. Cildinizdeki kan dolaşımını hızlandırarak, cildi hızlı bir şekilde onarır ve yeniler. Ayrıca sivilce, akne ve siyah nokta oluşumunu da büyük ölçüde engelleyen bu maske kadın ve erkeklerin rahatlıkla kullanabileceği bir maske türüdür. Düzenli bir şekilde haftada 2 kez yapılması önerilmektedir.

İşinize yarayabilir: Lifecell Pembe-Yeşil Maskeyi detaylı incelemek ve sipariş vermek için tıklayınız. 

                        Sipariş vermek için tıklayınız.

Muz ve Atkestanesi Yağı Maskesi

muz ve at kestanesi yağı

Malzemeler

 • 1 adet olgunlaşmış muz
 • 1 tatlı kaşığı atkestanesi
 • 1 çay kaşığı zeytinyağı

Olgunlaşmış muzu çatal yardımı ile ezerek püre haline getirin. Ardından diğer malzemeleri de ekleyerek tekrar karıştırın. Temizlenmiş cildinize yukarı doğru dairesel masaj yaparak uygulayınız. Daha sonra ılık su ile cildinizi yıkayarak, durulayabilirsiniz.

Muz içerdiği A, C ve E vitaminleri sayesinde kuru ciltler için oldukça etkili bir maskedir. C vitamini, cilt sağlığını koruyarak kolajen üretimini hızlandırır. Cildiniz için harika bir meyve olan muz, içerisinde bulunan A vitamini sayesinde cildin nem oranını artırır hem de hasar görmüş, kurumuş, matlaşmış cildi çok kısa bir sürede cildi besleyerek, cilt tonunuzu eşitler. Her maskenin devamlılık istediği gibi bu maskede devamlılık ister. Düzenli bir şekilde haftada 2 kez kullanılması sonucu cildinizdeki büyük farkı gözle görebileceksiniz.

Karma Cilt Tipleri İçin Atkestanesi Maskeleri

Yumurta ve Atkestanesi Yağı Maskesi

yumurta ve atkestanesi yağı

Malzemeler

 • 1 yumurta sarısı
 • 1 çay kaşığı atkestanesi yağı
 • 2 yemek kaşığı yoğurt

Yumurtayı beyazından ayırarak sarısını bir kaba alın ve kokmaması için iyice çırpın. Diğer malzemeleri de ekleyerek tekrar çırpın. Hazırlamış olduğunuz karışımı, temizlenmiş cildinize dairesel masaj yaparak uygulayın. 15 dakika boyunca bekletin ve ılık su ile maskeyi cildinizden arındırın.

Yumurta fazla yağ ve kiri arındırarak cildinizi sıkılaştırır. Gözenekleri derinlemesine temizleyen yumurta, sivilce ve akne oluşumunu da engeller. Atkestanesi yağı ile birleşen yumurta, cildinizdeki sivilce lekeleri ve güneş lekelerini hızlı bir şekilde gidererek, cildinizin pürüzsüz ve parlak görünmesini sağlar. Haftada 1 veya 2 kere uygulanması önerilir.

Elma ve Atkestanesi Yağı Maskesi

elma ve atkestanesi yağı maskesi

Malzemeler

 • 1 adet elma
 • 1 tatlı kaşığı atkestanesi yağı

Elmanın kabuğunu soyun ve kolay ezebilmeniz için küçük küçük doğrayın. Doğradınız elayı blenderden geçirerek püre haline getirin. Atkestanesi yağını da ekleyerek tekrar karıştırın. Püre haline gelen maskeyi cildinize, yukarı doğru masaj yaparak 10 dakika boyunca uygulayınız. Daha sonra ılık su ile maskeyi cildinizden arındırın.

Elmanın içeriğinde bulunan bakır sayesinde melanin üretimi artar. Aynı zamanda melanin üretimi korunarak cilt, temiz ve sağlıklı kalır. Melanin, cildi güneşin zararlı ışınlarından korur. Bu sayede ciltte doğal bir güneş koruyucu bariyer oluşur. Atkestanesi ile birleşen elma, cilt için harika bir çözüm kaynağıdır. Haftada 3-4 kere kullanmanızda hiçbir sıkıntı yoktur.

Cilt ile İlgili Diğer Yazılarımız İlginizi Çekebilir..

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu