Cilt Bakımı

Aynısefa Yağının Faydaları Nelerdir? [AYNISEFA YAĞININ CİLDE 9 FAYDASI]

Aynısefa yağının faydaları birçok yönden değerlendirilmesi gerekir. İnsan sağlığı üzerinde bir hayli olumlu etkiler bırakan Calendula officinalis bitkisi, bağışıklık sistemini güçlendirir, sindirim sistemini rahatlatır, cilt problemlerine karşı etkilidir ve saç sağlığı için kullanıldığında mükemmel sonuçlar verir.

Doğanın sunduğu eşsiz mucizeler arasında yer alan aynısefa (Calendula officinalis), Asteraceae familyasında yer alan bir bitkidir. Akdeniz Bölgesi’ne özgü olan bu bitki, daha çok killi toprağın ve kumun olduğu yerlerde yetilmektedir.

Aynısefa yağının cilde faydaları

Cilt problemleri konusunda en çok kullanılan doğal bitki özlerinden biri olan aynısefa yağı, hemen hemen tüm cilt problemleri üzerinde gösterdiği etki ile bilinmektedir. Dermokozmetik ürünlerin içeriğinde kullanılmasının en büyük nedeni de budur. Cilde sunduğu faydalar kadar vücudun birçok noktasında olumlu sonuçlar bırakan aynısefa yağı, kuru kafa derisini nemlendirir, cildin daha canlı görünmesini sağlar, ölü derilerden temizlenmesine yardımcı olur. Bunun haricinde de aynı sefa bitkisinin cilt üzerinde birçok olumlu etkileri bulunmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Güneş Lekeleri Nasıl Geçer?

Aynısefa Yağının Faydaları Nelerdir?

Aynısefa yağının faydaları

İnsan sağlığı açısından birçok yönden hayata ve yaşama değer katan aynısefa bitkisi, sarı renklerde bir bitkidir. Cilt hastalıkları, iç hastalıklar ve saç problemlerinde bir hayli etkili olmasından dolayı birçok kişisel bakım ürünü içerisinde kullanılmaktadır. Peki, aynısefa yağının faydaları nelerdir?

 1. Bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur,
 2. Mide ağrılarına, mide kramplarına iyi gelir,
 3. Ülser, gastrit gibi mide rahatsızlığına faydalıdır,
 4. Hemoroid (basur) rahatsızlığına iyi gelir,
 5. Vücutta oluşan bakteri ve enfeksiyona karşı mücadele eder,
 6. Sindirim sistemini rahatlatır,
 7. Tırnak mantarına iyi gelir,
 8. Saç bakımında etkilidir,
 9. Kuru kafa derisini canlandırır,
 10. Cilt yaralarının iyileşmesine yardımcı olur,
 11. Sivilce ve aknelere karşı etkilidir,
 12. Güneş yanıklarını kısa sürede geçirir,
 13. Ciltte oluşan; kaşıntı, kızarıklık ve diğer cilt problemlerine karşı etkilidir,
 14. Egzama ve sedef hastalığına iyi gelir,
 15. Ciltteki kollajen üretimini sağlar,
 16. Cilt üzerinde oluşan morlukları geçirmeye yardımcı olur,
 17. Bebeklerde pişik oluşumunu önler.

Aynısefa Yağının Cilde 9 Faydası

Aynısefa yağının cilde faydaları

Doğanın biz insanlara sunduğu her bitki, aslında bir anlamda vücudumuz ve sağlığımız açısından birçok önemli konuda fayda sağlar. Doğada az bulunmasından dolayı biraz pahalı olsa da aynısefa bitkisi de insan sağlığı ve cilt problemlerine karşı son derece etkili bir bitki özüdür. Peki, aynısefa yağının cilde faydaları nelerdir?

İlginizi Çekebilir: Kuru Cilt Bakım Önerileri

1- Cilt Yaralarının İyileşmesine Yardımcı Olur

Cilt Yaralarının İyileşmesine Yardımcı Olur

Cilt yaraları, çeşitli bazı nedenlerden dolayı oluşan yaralardır. Yaralanma, geçirilen bir hastalık sonrası ya da kaza sonrası oluşabilen bu tip durumlara karşı kullanılması etkili olan aynısefa yağı, ciltteki yaraların iyileşmesine yardımcı olur.

Editörün Ürün Önerisi

Kil karbon maskesi
                         Sipariş Vermek İçin Tıklayın.

2- Sivilce ve Aknelere Karşı Etkilidir

Sivilce ve Aknelere Karşı Etkilidir

Sivilce ve akne problemi, hemen hemen her insanda görülebilen durumlardan biridir. “Sivilce neden oluşur?” sorusu hakkında ayrıntılı bilgi almak için yazımızı inleyebilirsiniz. Sivilce oluşumu, diğer cilt problemlerine göre daha hafif ve psikolojik anlamda daha az etkisi olsa fa ciltteki kötü görünümden dolayı kimse böyle bir sorunla karşı karşıya kalmak istemez. Doğanın mükemmel etkilerine sahip aynısefa bitkisi, sivilce ve akne oluşumuna karşı da etkili bir çözümdür. Düzenli olarak kullanılmaya devam edildiğinde, akne ve sivilse oluşumunu engellemeye yardımcı olur.

İlginizi Çekebilir: Ginseng Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

3- Güneş Yanıklarına İyi Gelir

Güneş Yanıklarına İyi Gelir

Yaz aylarının gelmesi ile birlikte daha fazla görülmeye başlayan cilt problemlerinden biri güneş yanıklarıdır. Uzun süre cildin direkt olarak güneş ile temas etmesi, güneşin zararlı ışınlarının (UV) cilde direkt olarak temas etmesine neden olur. Bu da çeşitli bazı cilt problemlerine neden olmakla birlikte en çok da güneş yanıklarına neden olmaktadır. Aynısefa yağının cilde faydaları arasında güneş yanıklarına iyi gelmesi de yer almaktadır. Akşam otele dönüldüğünde aynısefa yağını cildinize sürüp bir süre bekledikten sonra cildinizi durulamanız, bu problemin önüne geçmeyi sağlayacaktır.

Editörün Ürün Önerisi

Kil karbon maskesi
                         Sipariş Vermek İçin Tıklayın.

4- Kaşıntı ve Kızarıklıklara İyi Gelir

Kaşıntı ve Kızarıklıklara İyi Gelir

Cilt problemleri arasında sık görülen problemlerden biri de kaşıntı ve kızarıklıklıktır. Kullanılan komzetik ürünler, dış etkenler ve yanlış cilt bakımı gibi nedenlerden dolayı oluşan bu probleme karşı da aynısefa yağı son derece etkili sonuçlar gösterebilmektedir. Aynı sefa yağını cildinize yedirerek sürdükten sonra bir süre bekleyin ve cildinizi ılık su ile yıkayın. Kaşıntı ve kızarıklıkların giderildiğini hissedeceksiniz.

İlginizi Çekebilir: Çörek Otu Yağının Cilde 13 Faydası ve Yan Etkileri

5- Küçük Kesileri İyileştirir

Küçük Kesileri İyileştirir

Aynısefa yağının cilde faydaları arasında küçük kesileri iyileştirici özelliği de bulunmaktadır. Yaralanma ya da herhangi bir sebepten dolayı cildinizde meydana gelen küçük kesilerin daha kısa sürede iyileşmesi için aktarlardan satın alabileceğiniz aynısefa yağını kesik bölgelere sürün. Düzenli olarak kullanmaya devam ettiğinizde kesilerin iyileşmesine yardımcı olacağı gibi kesi izlerinin daha rahat geçmesini de sağlayacaktır.

İlginizi Çekebilir: En Etkili 5 Çörek Otu Yağı Cilt Maske Tarifleri

6- Egzama ve Sedef Hastalıklarına İyi Gelir

Egzama ve Sedef Hastalıklarına İyi Gelir

Egzama ve sedef hastalığı, sık görülen cilt problemlerinden biridir. Bu noktada uzun süre araştırma yapan uzmanlar, aynısefa yağının cilt üzerindeki olumlu etkilerinden birinin de egzama ve sedef hastalığına iyi geldiğini söylüyor. Düzenli olarak kullanılması halinde cildinizde oluşan bu tip problemlerin daha kısa sürede iyileşmesine yardımcı olabilirsiniz.

Editörün Ürün Önerisi

Kil karbon maskesi
                         Sipariş Vermek İçin Tıklayın.

7- Ciltteki Morlukların Giderilmesine Yardımcı Olur

Ciltteki Morlukların Giderilmesine Yardımcı Olur

Uykusuzluk, uzun süre bilgisayar başında zaman geçirme, kullanılan yanlış kozmetik ürünler gibi birçok etken ciltte morarmalara neden olabilir. Sorunun asıl nedenini öğrendikten sonra cilde sağladığı yararları ile bilinen aynısefa yağını kullanabilirsiniz. Aynısefa yağının cilde faydaları arasında ciltteki morlukların giderilmesine yardımcı olması da yer almaktadır.

İlginizi Çekebilir: En Etkili 8 Sarı Kantaron Yağı Cilt Bakım Maske Tarifi

8- Ciltteki Kollajen Üretimini Arttırır

Ciltteki Kollajen Üretimini Arttırır

Cildin yenilenmesi için cildin doğal kollajen seviyesinin yüksek olması gerekmektedir. Tükettiğimiz besinlerle bunu sağlayabilsek de dışarıdan ek olarak kollajen takviyesi de yapmamız gerekir. Aynısefa yağının cilde faydaları arasında ciltteki kollajen üretimini arttırması da yer alıyor. Düzenli kullanılmaya devam edildiğinde kısa sürede etkisi görülecektir.

9- Pişik Önleyici Özelliğe Sahiptir

Pişik Önleyici Özelliğe Sahiptir

Bebeklerde hazır bez kullanımının artması, bazı bebek cilt problemlerine neden olmaktadır. Özellikle pişik sorunu, bebeklerde en büyük cilt problemlerinden biridir. Aynı sefa yağının cilde faydaları arasında pişik önleyici özelliğinin bulunduğunu hatırlatarak, pişiğe karşı kullanılmasını öneririz.

Editörün Ürün Önerisi

Kil karbon maskesi
                         Sipariş Vermek İçin Tıklayın.

Aynısefa Yağı Hakkında Sık Sorulan Sorular

Aynısefa yağı nasıl kullanılır?

Aynısefa yağı, cilt için kullanılacak haricen kullanılmalıdır. Tek başına kullanılabildiği gibi diğer bitki özü yağları ile birleştirilerek de kullanılabilir.

Evde aynısefa yağı nasıl yapılır?

Balmumunu kaynayan cam kaseye alın ve kaynayan bir tencerenin üzerinde tutarak erimesini sağlayın. Daha sonra sıvı haline gelen balmumunun üzerine 100 ml. Kadar aynısefa yağını ilave edin. Malzemenin homojen hale gelmesi için birkaç dakikak kaynamasını bekledikten sonra soğumaya bırakın.

Aynısefa yağı saça faydalı mı?

Aynısefa yağı, sadece cilde değil saçlara da faydalı bir bitki özüdür. Saçları parlatır, saç diplerine iyi gelir, saçları temizler ve saçın nem ihtiyacını giderir.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu