Cilt Bakımı

Biberiye Yağının Cilde Faydaları ve Etkileri

Biberiye yağı, cildimiz üzerinde oldukça etkili faydaları bulunan muhteşem bir yağdır. Hem yapısında ki doğal vitaminler sayesinde cildi derinlemesine besler hem de cildimiz üzerinde birikmiş ölü deriyi cilt tabakasından temizleyerek gözeneklerin açılmasına yardımcı olur. Siz değerli okuyucularımız için hazırladığımız bu yazımız da “Biberiye yağı nedir, biberiye yağının cilde faydaları nelerdir?” hatta biberiye yağı hakkında tüm genel bilgileri ve aynı zamanda 8 muhteşem maske tarifini de bulacaksınız.

Biberiye yağı

Cildimiz yoğun geçen günün ardından temizlenmek ve cilt tabakasında birikmiş ölü hücrelerden temizlenmek ister. Cildinize istediği etkili bakımı yaptığınız zaman, cilt üzerinde oluşan akne, sivilce izleri, siyah nokta ve güneş lekeleri gibi birçok problemi ortadan kaldırabilirsiniz. Özellikle de bitkisel yağların mucizevi etkilerinden faydalanmak sizin ve cilt sağlığınız için oldukça etkili bir çözüm olacaktır.

Biberiye yağı da cildimiz üzerinde oldukça etkili bir yağdır. İçerisinde bulunan faydalı mineraller sayesinde ciltte oluşan yağ tabakasını temizler ve cildi kirli hava koşullarına karşı korur. Peki, biberiye yağı nedir?

Biberi Yağı Nedir?

Biberiye yağı nedir?

Biberiye yağı; biberiye bitkisinin yapraklarının işlem görmesinin ardından elde edilen mucizevi bir yağdır.  Doğal olmasının yanında, hem sağlık konusunda hem de cilt ve saç üzerinde oldukça yararlı faydaları bulunmaktadır. Lavanta ve adaçayı ailesinin bir diğer üyesi olarak da anılmaktadır.

Biberiye Yağı Nasıl Yapılır?

Biberiye yağı nasıl yapılır

Aslında birçok kişi de bu işlemi fazlasıyla merak etmektedir. Çünkü doğal bir yol kullanılması her yağ açısından oldukça önemlidir. Çünkü bitkisel yağların elde edilmesi sağlık açısından oldukça önemli olmasının yanında kimyasal bir madde içermemesi de sağlığımız açısından daha faydalıdır.

Biberiye yağı; biberiye bitkisinin yapraklarının buharlandırma yolu ile yağ haline getirildiği bir işlemdir. Kesinlikle içerisine herhangi kimyasal bir madde konulmamaktadır.

Biberiye Yağı Ne İşe Yarar?

Biberiye yağı ne işe yarar?

Asıl konumuzda bu öyle değil mi, biberiye yağı ne işe yarar… Yapısında ki birçok antioksidan (iyileştici özellik) sayesinde tüm cilt problemlerine iyi geldiği gözlemlenmiştir. Özellikle de çok etkili bir ağrı kesici ve mantar sökücüdür, iyi bir dezenfektan da olduğu söylenmektedir. Faydalarını okuduğunuz zaman tam olarak ne işe yaradığını daha iyi anlayacaksınız.

Biberiye Yağının Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Biberiye yağının sağlığa faydaları nelerdir?

 1. Safra salgılarını arttırarak, safra problemlerinin önüne geçmektedir.
 2. Kan dolaşımını hızlandırır ve böylece birçok hastalığın önüne geçmektedir.
 3. Mide gazlarını giderici etkileri bulunmaktadır. Özellikle de mide problemleri yaşayan birçok kişinin yararına olacaktır.
 4. Sinirleri yatıştırır ve sinirlenme anında kuvvetlenme sağlayarak öfke problemlerine iyi gelir.
 5. Sindirime yardımcı olarak hazımsızlığı giderir.
 6. Boğazda oluşan balgamı söktürerek, göğüste toplanmasını engeller.
 7. İdrar söktürücü etkisi bulunmaktadır. Bu demek oluyor ki, vücudunuzda biriken fazla suyu daha kolay vücudunuzdan atabilirsiniz. Vücudunuzda biriken fazla suyu atamadığınız takdirde daha kilolu görünmenin yanında, idrar yolu enfeksiyonlarına bile sebep olabilirsiniz.
 8. Öksürük şikayeti olan kişilerin, öksürüğünü keserek daha rahat nefes almasına yardımcı olmaktadır.
 9. Kaslarda ve eklemlerde oluşan ağrıyı dindirir.
 10. Mikroplara karşı oldukça etkilidir, bu yüzden dezenfektan olarak oldukça yararlıdır.
 11. Gribe karşı oldukça etkilidir çünkü vücudun direncini arttırarak daha kolay iyileşmesine yardımcı olur.
 12. Vücutta oluşan enfeksiyon ve bakterilere karşı oldukça büyük etkileri bulunmaktadır.
 13. Karın ağrısına çok iyi gelmektedir. Özellikle de hanımların özel zamanlarında kullanabileceği, çok etkili bir ağrı kesicidir.
 14. Uyku problemi yaşıyorsanız, biberiye yağı içerisinde uyku salgısını arttıcı mineralleri sayesinde daha rahat uyumanıza yardımcı olacaktır.
 15. Romatizma ağrılarını dindirir.
 16. Hafıza için oldukça iyi bir kuvvetlendiricidir.
 17. Bronşit ve sinüzite karşı oldukça etkilidir.
 18. Saç dökülmesini engeller.

Ve daha tonlarca faydasını sıralamak mümkündür. Bu saymış olduğumuz, biberiye yağının genel faydalarının yanında bir de cilt üzerinde oldukça fazla yararı bulunmaktadır.

Biberiye yağı hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz: Biberiye Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Biberiye Yağının Cilde Faydaları

Biberiye yağının cilde faydaları

Biberiye yağının, sağlığa olan faydalarını sizler için sıralamıştık. İşte şimdi de sizlere biberiye yağının cilt üzerindeki faydalarını aktaracağız.

aydınlatıcı leke kremi
 Sipariş vermek için tıklayınız

1- Akne Problemlerini Ortadan Kaldırır

Akne ve sivilce izleriyle başınız dertteyse, doğal ve bitkisel biberiye yağı sayesinde tüm akne ve sivilce problemlerinizden kurtulacaksınız. Yapısında ki iyileştirici özelliği sayesinde, cildin üzerinde oluşan mikropları yavaş yavaş öldürerek, cildi derinlemesine temizler ve tüm ölü hücrelerden ve birikmiş kirlerden de arındırır. Aynı zamanda cilt üzerinde kalan sivilce izlerine de fazlasıyla iyi geldiği bilinmektedir.

2- Cildinizi Sıkılaştırır

Cildinizin belirli yerlerinde sarkmalar söz konusuysa, özellikle biberiye yağını kullanmanızda fayda var. Çünkü yapısında bulunan faydalı mineraller sayesinde, cilt üzerinde sıkılaştırma özelliği bulunmaktadır. Özellikle de hamilelikten sonra hanımlarda aşırı kilo alımının ardından oluşan sarkmalar bunların en başında gelmektedir ve doğal biberiye yağı ile sarkan cildinizi sıkılaştırmanız mümkündür.

3- Ciltteki Yağları Temizler

Cildiniz yağlıysa ve bir türlü yağlı tabakayı arındıramıyorsanız, biberiye yağı cildinizde biriken yağlardan cildinizi arındırır ve cildinizi daha temiz aynı zaman da berrak bir görüntüye kavuşturur.

4- Ciltteki Kuruluğu Önler

Cildinizde bazı hastalıklara bağlı olarak (egzama, sedef gibi) kuruluk yaşıyorsanız, biberiye yağı ciltte oluşan kuruluğu önleyerek, cildin nemlenmesine yardımcı olur. Cildi derinlemesine besler ve nem dengesini geri kazandırır.

5- Ciltteki Çatlakları Giderir

Ciltte kilo alıp vermekten dolayı oluşan çatlakları giderir ve cildi pürüzsüz haline geri döndürür. Özellikle de hanımlar doğum yaptıktan sonra karın bölgesinde oluşan çatlaklarını gidermek için çeşitli yollara başvurur. İşte hanımların yaşadığı çatlak problemine en iyi gelen faydalı bitkisel yağlardan birisidir biberiye yağı.

6- Cildi Yumuşatır ve Cildi Parlatır

Cildimizdeki kuruluğu engellediğini söylemiştik, işte aynı zamanda cildi nemlendirerek yumuşattığı da bir gerçektir. Biberiye yağını, ilk kullanımızda dahi cildinizini ne kadar parlattığına çok şaşıracak ve asla vazgeçemeyeceksiniz.

Cilt üzerinde bunca faydası bulunan biberiye yağını, cildinize nasıl uygulayabileceğiniz hakkında muhteşem fikirlerimiz var. Özellikle de birçok bitkisel yağ ile birlikte kullanıldığı zaman, cilde daha faydalı geldiği uzmanlar tarafından kanıtlanmış bir gerçektir.

Biberiye yağının saçlara faydalarını öğrenmek için tıklayınız: Sağlıklı Saçların Mucizesi: Biberiye Yağı

Biberiye Yağı ile Yapabileceğiniz  8 Muhteşem Maske Tarifi

Biberiye yağı ile yapabileceğiniz maske tarifleriCildinizi daha iyi hale getirecek ve tüm kirlerden arındırıp parlatacak 8 muhteşem maske tarifimizle karşınızdayız…

1- Cildi Ölü Derilerden Temizleyen Maske

Cildi ölü derilerden temizleyen maske

-Malzemeler

 • Bir yemek kaşığı bentonit kili
 • Bir tatlı kaşığı biberiye yağı
 • Bir tatlı kaşığı kekik yağı
 • Bir yemek kaşığı yoğurt
 • Bir yemek kaşığı çiğ bal
 • 4 damla lavanta yağı
 • 4 damla çay ağacı yağı

– Hazırlanışı

Öncelikle karışımı hazırlayacağınız kabın içerisine, malzemeleri sırasıyla koyun ve krem kıvamını alana kadar iyice karıştırın.

aydınlatıcı leke kremi
                     Sipariş vermek için tıklayınız

Karışımını hazırladığınız maske, krem kıvamını aldıktan sonra 5 dakika kadar bekletin ve ardından yüzünüzün her yerine eşit dağılacak şekilde yedirin. 20 dakika kadar yüzünüzde beklettiğiniz maskeyi ılık bir su yardımıyla iyice durulayın. Ardından her zaman kullandığınız nemlendirici kreminizi yüzünüze uygulayın ve işte, hazırsınız.

Özellikle not geçmek istiyorum maskelerinizi gece yatmadan önce yapmak cildiniz için daha yararlı olacaktır.

2- Cilt Parlatan Maske

Cildi parlatan maske

– Malzemeler

 • 2 yemek kaşığı hindistancevizi yağı
 • 2 tatlı kaşığı biberiye yağı

– Hazırlanışı

Karışımı hazırlayacağınız kabı seçtikten sonra ilk olarak 2 yemek kaşığı hindistancevizi yağını, biberiye yağı ile karıştırın. Koyu bir kıvam haline gelene kadar karıştırmaya devam edin. Ardından yüzünüze bir pamuk yardımıyla iyice yedirin. 15 dakika kadar beklettikten sonra ılık bir su yardımı ile cildinizden temizleyin.

3- Cilt Bakım Maskesi

Cilt bakım maskesi

– Malzemeler

 • 1 su bardağı yoğurt
 • 1 yemek kaşığı bal
 • 10 damla biberiye yağı
 • 1 tatlı kaşığı jojoba yağı

– Hazırlanışı

Öncelikle 1 su bardağı yoğurt ile bir yemek kaşığı balı iyice karıştırın. Koyu ve krem kıvamını alan maskenizin içerisine 10 damla biberiye yağı ile 1 tatlı kaşığı jojoba yağını iyice karıştırın. Hazırladığınız karışımı 5 dakika beklettikten sonra yüzünüze iyice yedirin. 30 dakika beklettikten sonra ılık bir su yardımıyla maskeyi cildinizden temizleyin.

4- Cildi Besleyen Maske

Cildi besleyen maske

– Malzemeler

 • 1 yemek kaşığı biberiye yağı
 • 1 tatlı kaşığı badem yağı
 • 1 tatlı kaşığı yoğurt
 • 1 tane rendelenmiş salatalık

– Hazırlanışı

1 tane rendelenmiş salatanın içerisine 1 tatlı kaşığı yoğurdu ekleyin ve karıştırın. Ardından 1 yemek kaşığı biberiye yağı ile 1 tatlı kaşığı badem yağını maskenize ilave edin ve iyice karıştırın. Hazırladığınız maskenizi yüzünüzde 20 dakika kadar bekletin ve ardından ılık bir suyla yıkayın.

5- Cildi Temizleyen Maske

cildi temizleyen maske

– Malzemeler

 • 1 yemek kaşığı biberiye yağı
 • 1 tatlı kaşığı üzüm çekirdeği yağı

– Hazırlanışı

Malzemeleri birbirine karıştırın ve 5 dakika kadar kabın içerisinde bekletin. Ardından cildinizi bir tonik yardımıyla iyice arındırın. Hazırladığınız maskeyi, cildinize bir pamuk yardımıyla iyice yedirin. Ve 10 dakika kadar bekletin. Bekleme süreniz bittikten sonra ılık bir suyla cildinizi iyice durulayın. Yaptığınız maskenin ardından nemlendirici kreminizi sürün.

Saçlarınıza özel, biberiye yağı maske tarifleri için tıklayınız: Biberiye Yağı Maske Önerileri 

İşte, sizler için hazırladığımız 5 mucizevi maske tarifimizin sonuna geldik. Sizler için hazırladığımız bu maske tarifleriyle cildiniz eskisinden daha güzel olacak ve ışıl ışıl parlayacaktır ve inanın herkes cildinizin sırrını size sormaya başlayacak.

Evet, güzel insanlar yazımızın sonuna gelmişken sizin ve cildiniz için tüm problemlerinize karşı etkili olan doğal bir ürün önermek istiyorum.

Uraw: Aydınlatıcı Leke Kremi

Uraw’ın tüm ürünleri doğaldır ve hiçbir kimyasal madde içermemektedir. Sizlere önerdiğim, aydınlatıcı leke kremi de yüzünüzde yaşadığınız sivilce lekelerinin giderilmesi için kullanılmaktadır. Aynı zamanda, cildinizde oluşan cilt tonlarının eşitsizliğine de iyi gelerek cildi derinlemesine parlatmaktadır.

Cildinizi hem besleyen hem de parlatan aydınlatıcı leke kremi, içeriğinde bulunan doğal bitkiler sayesinde cildinizin daha sıkı görünmesine de yardımcı olacak ve cildin yenilenmesini sağlayacaktır.

aydınlatıcı leke kremi
 Sipariş vermek için tıklayınız

 

 

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu