Cilt Bakımı

Bıttım Sabunun10 Faydası ve Kullanım Alanları

Bıttım sabunu, doğal ürünler kategorisinde yer alan ve yan etkisi bulunmayan doğal bir sabundur. Birçok hastalığın tedavisinde olumlu sonuçlar veren bıttım sabunu, ülkemizin doğusunda bulunan Siirt ilinde yetişen bıttım ve menengiç ağacının yapraklarından elde edilmektedir. Kendisine has kokusu olan bıttım sabunu genel olarak her cilt tipine ve saç tipine uygundur. Türkiye’nin her yerindeki,  aktarlardan veya organik pazarlardan kolaylıkla temin edebilirsiniz.

bıttım sabunun faydaları

Bıttım, Güney Doğu Anadolu Bölgesinde yetişen bir meyvedir. Bıttım sabununun bir diğer adı yabani fıstıktır. Menengiç yağından elde edilen bıttım sabunu, tamamen elle yapılır ve asla kimyasal içermez,  doğaldır. Bıttım sabunu saç için kullanıldığı gibi cilt içinde kullanılmaktadır. İçeriği belirsiz ve kalitesi kimyasal ürünler kullanmak yerine bıttım sabunu kullanmak çok daha yararlıdır. Kimyasal ürünlerden etkilenmiş ve hasar görmüş saçları çok kısa bir süre içinde onararak, baştan uca yeniler. Bıttım sabunun bir diğer mucizesi, antiseptik mikrop öldürücü özelliği olmasıdır. Her türlü saç hastalıkları ve deri problemlerine iyi gelmektedir. Peki, bıttım sabununun saça ve cilde faydaları nelerdir?

Bıttım Sabunun Saça Faydaları

bıttım sabunun saça faydaları

1- Saçlarınız normal sabunla yıkandığı zaman aşırı kuruluk meydana gelirken, saçlarınızı bıttım sabunu ile yıkarsanız eğer olması gereken nem oranı sağlanmış olur.

2- Saçların erken beyazlamasını önler ve geciktirir.

3- Saçı derinlemesine temizler

4- Egzama ve mantar gibi cilt hastalıklarına iyi gelir.

5- Saç derisinde oluşan iltihaplı yaralara birebir çözüm kaynağıdır.

6- Antiseptik özelliği ile saçta oluşan mikroplarla savaşır.

7- Saçlarınızın hızlı uzamasını sağlar.

8- Saçlardaki kepeklenmeyi önler.

9- Saçtaki elektriklenmeye çok iyi gelerek, saçı sakinleştirir.

10- Saç dökülmesini engeller.

İlginizi Çekebilir: Uraw Sıvı Bıttım Sabunu 

   Sipariş vermek için tıklayınız.

Bıttım Sabunun Cilde Faydaları

bıttım sabununun cilde faydaları

1- Ciltte oluşan sivilce ve akneye birebir çözüm sağlar.

2- Bıttım sabunu, cilt temizliğinde de etkili bir sabundur.

3- Ciltte peeling etkisi yaratır ve böylelikle cilt pürüzsüz bir görünüme ulaşır.

4- Güneş ve diğer dış etkenlere bağlı olarak oluşan cilt lekelerine iyi gelir.

5- Vücutta oluşan kızarıklık ve kaşıntılara iyi gelir.

6- Bacak bölgesindeki varisleri azaltır.

7- Vücutta oluşan sedef hastalığına da birebir iyi gelmektedir.

8- Cildi genleştirerek kırışıklık oluşumunu engeller ve yaşlı görünmeyi geciktirir.

9- El ve ayak mantarına iyi gelir.

10- Cildi besleyerek; deri dökülmelerine ve deri çatlamalarına iyi gelir.

Bıttım Sabununun Yapılışı

bıttım sabunu yapılışı

Bıttım sabunu, herkesin duyduğu fakat yeterince iyi tanınmamış ve irdelenmemiş doğal bir üründür. Ülkemizde insanlar, bıttım sabunun ismini bilirken, nasıl yapıldığını pek bilmezler. Oysaki alternatif tıpta oldukça ehemmiyet verilen bıttım sabunu, Avrupalılar tarafından oldukça merak edilmektedir.

Bıttım sabunu, tamamen doğadan elde edilen bir sabundu. Herkesin bildiği Antep fıstığının ağacı, bıttım sabununun ham maddesidir. Ancak Bıttım sabunu yapımında kullanılan antep fıstığı ağacı, aşısız Antep fıstığıdır. Halk tarafından menengiç ve çitlembik olarak bilinen aşısız Antep fıstığı meyvesi, bıttım sabunun ham maddesidir. Güneydoğu da otantik bir kahve çeşidi olarak tüketilen menengiç meyveleri, aynı zamanda bıttım sabunu yapımında da kullanılmaktadır. Aşısız ağaçların yetişme alanı Güneydoğu Anadolu Bölgesi ve Akdeniz Bölgesidir. Ancak Güneydoğu Anadolu Bölgesinde en fazla Siirt ve çevresinde görülmektedir. Dolayısıyla üretim alanı Siirt’te yoğunlaşmaktadır. Bıttım sabunu, Türkiye de Siirt Bıttım Sabunu olarak ün salmıştır.

Bıttım sabununun işlemleri oldukça zorlu bir süreçtir. Üretim için öncelikle menengiç meyvelerinin toplanması gerekmektedir. Dağlarda doğal olarak yetişen menengiç meyveleri, özellikle kadınlar tarafından özenler toplanır. Şekil olarak Antep fıstığının aynısı olan meyveleri, ebat olarak Antep fıstığının 1/10’ u kadardır. Bu sebepten dolayı toplanması oldukça zor ve meşakkatlidir. Bir kişi bir günde ortalama 20 kg menengiç meyvesi toplayabilmektedir.

Toplanan menengiçler öncelikle çöplerden ve bozuk meyvelerden ayıklanır. Böylece arta kalan sağlam menengiçler serilerek kurumaya bırakılır. Hava şartlarına göre 1 hafta 10 gün arasında kurutulan menengiçler artık öğütülmeye hazırdır.

İşin bu kısmında mekanizasyon tercih edilebilir. Öğütme işleminde bazı üreticiler el değirmenleri veya dibekler gibi geleneksel aletleri; bazıları ise elektrikli değirmenleri tercih edebilmektedir. İstenilen yöntem kullanılarak iyice öğütülen menengiçlerin ayrılabilen yağları ayrılarak parçacıklardan temizlenir. Diğer kısmı ise su ile kazanda kaynatılır. Böylece menengicin kabukları dibe çöker, yağ ise üste çıkar. Üste çıkan yağ alınır ve dövme esnasında alınan yağ ile birleştirilir.

Elde edilen tüm yağ bir kazana koyularak içerisine yeterli miktarda su be kül suyu çözeltisi ilave edilir. 12 saat kadar kaynatılır. Sıvı haldeki sabun kalıplara dökülerek kurutulur ve kullanılmaya hazır hale getirilir.

Bıttım Sabununun Saça ve Cilde Uygulanışı

bıttım sabunun saça ve cilde uygulanışı

Bıttım sabunu tamamen doğal bir ürün olduğundan dolayı ve kesin sonuç almak istiyorsanız eğer kesinlikle kimyasal ürünler ile birlikte kullanılmamalıdır.

Saçlarınızı ıslatın ve bıttım sabununu köpürterek saç derinize ve saç tellerinize masaj yaparak güzelce uygulayınız. 15 dakika boyunca özellikle saç dipleriniz masaj yaparak uyguladığınız bıttım sabununu ılık su ile yıkayarak, durulayabilirsiniz. Saçlarınızın daha parlak görünmesini istiyorsanız, 1 gün sonra saçınıza zeytinyağı sürebilirsiniz. Düzenli bir şekilde kullanmanız sonucu; saç diplerinde çıkan iltihaplı yaralara, sivilcelere, aknelere, kepeklenmeye, saç dökülmesine ve egzama hastalığına birebir iyi gelecektir.

Bıttım sabununu, saça uyguladığınız gibi cildinizde de rahatlıkla kullanabilirsiniz. Duş sırasında sıcak su ile yumaşattığınız cildinize masaj yaprak ve köpürterek iyice yedirin. 15 dakika boyunca masaj yaparak uyguladığınız maskeyi soğuk su ile yıkayarak, durulayın. Kuru cilt tipine sahip olan kişiler, bıttım sabunu kullandıktan sonra herhangi bir nemlendirici veya gülsuyu ile cildini nemlendirebilir. 2 günde bir yatmadan öncede cildinizi bıttım sabunu ile yıkamanız önerilmektedir. Böylelikle cildinizdeki, sivilce, akne, siyah nokta, siğil, beyaz nokta, güneş lekeleri, çil lekeleri ve diğer deri rahatsızlıklarından kolayca kurtulabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir…

Bıttım Sabunu Hakkında Sık Sorulan Sorular

Bıttım sabununun herhangi bir zararı var mıdır?

Bıttım sabununun bilinen hiçbir yan etkisi yoktur. Fakat hassas ciltlerde bazen alerjik reaksiyon gösterme gibi durumlar söz konusu olabiliyor. Bu sebepten dolayı bıttım sabunu kullanmadan önce mutlaka bir dermatoloji hekimine veya cilt uzmanına başvurup onay almanız gerekmektedir.

Bıttım sabunu cilde uygulanır mı?

Bıttım sabunu, her cilt tipine uygun doğal bir üründür fakat kuru cilt tipine sahip olanlar bıttım sabunu kullandıktan sonra mutlaka bir nemlendirici veya gül suyu kullanmaları önerilmektedir.

Bıttım sabunu hangi cilt tiplerine uygulanır?

Bıttım sabunu her cilt tipine uygun doğal bir üründür. Bu mucizevi doğal sabun cildinizin pH seviyesini dengede tuttuğundan dolayı fazla yağlanmayı veya fazla kuruluğunu önler. Ayrıca bu özelliği sayesinde cildinizde; sivilce, akne, beyaz nokta ve siyah nokta oluşumunu da engeller.

Bıttım sabunu saça sürülür mü?

Bıttım sabununun saça uygulanmasında hiçbir sakınca yoktur. Aksine saçı kökten uca besleyerek yeniden onarır ve saç dökülmelerini önleyerek daha gür bir saça sahip olmanızı sağlar.

Bıttım Sabunu hangi saç tipleri için uygundur?

Bıttım sabunu her saç tipi için oldukça uygun bir doğal yöntemdir. Alternatif tıpta da sıklıkla kullanılan bıttım sabunu doğal içeriği sayesinde hasar görmüş saçlarınızı kökten uca yeniler ve iyileştirir. kırılma, dökülme, saç dibi iltihabı ve kepeklenme gibi problemlerle savaşarak canlı ve parlak saçlara sahip olmanızı sağlar.

 

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu