Saç Bakımı

Boyalı Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Boyalı saç bakımı, diğer bütün saç tiplerinden daha zorlayıcı bir süreci içerir. Kimyasalla tepkimeye girmiş saçlar zaman içerisinde sertleşir, yıpranır, kırılır ve çoğu zaman fazla kimyasala maruz kaldıkları için yanabilirler.

Özellikle zaten zayıf bir yapıya sahip olan saçlar boyandığı takdirde ekstra güçlük çekilir. Kimyasal içerikli saç boyalarının saçı yıpratması çok olasıdır.

İlerleyen yaşlarda oluşmaya başlayan beyaz saçları gizlemek için ya da tamamen değişiklik yapmak amacıyla boyanan saçlar bir süre sonra problem çıkarmaya başlayabilir. Saç tipine göre değişiklik gösterebilecek bu durumu, saçlarını boyattıktan sonra problem yaşayanlar için çözüm öneriyle birlikte derledik.

ilginizi çekebilir: Saç Derisinde Kaşıntı Neden Olur?

Boyalı Saçlar Neden Yıpranır?

Boyalı Saçlar Neden Yıpranır?

Saçların doğasında bulunan keratin ve saç derisinde bulunan dengeli yağlardan oluşan sebum, saç ve saç derisine kimyasallarla işlem yapıldığı takdirde bozulur. Saçların temel maddesi olan keratin yapısı zarar gördüğünde ise saçlarda yıpranmalar meydana gelir.

Aynı şekilde saç diplerinde bulunan dengeli ve yararlı yağlardan oluşan sebum tabakası da dışarıdan uygulanan kimyasal işlemlerde hasar görür. Bu da saç ve saç derisinde problemlere yol açar. Bunun için boyalı saç bakımında asıl dikkat edilmesi gereken unsur kimyasal içerikleri ve uygulanan boyalı saç bakımlarıdır.

Boyalı saçların yıpranmasının bir diğer sebebi de saçların çok fazla kurumasından kaynaklanır. Kimyasallar, saçın nemini kaybetmesine neden olur. Nem dengesini kaybeden saçlar kurur ve sertleşir. Sertleşen saçlar da en ufak müdahalede kırılmaya ve yıpranmaya açık hale gelir. Boyalı saç bakımında da özellikle nemlendirici içerikler kullanılmalıdır.

Boyalı Saç Bakımında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Boyalı Saç Bakımında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Boyalı saç bakımı, diğer saç tiplerine göre ayrıca dikkat isteyen bir süreçtir. Boyalı saçlar, diğer saçlara göre çok daha hassas ve kırılgan olmaktadır. Öncelikle boyalı saç bakımında, saçların kırılganlığını gidermeye yönelik bakımlar yapılmalı ve onarıcı rutinler izlenmelidir. Boyalı saç bakımında dikkat edilmesi gerekenler ise şunlardır.

  1. Nem takviyesi
  2. Onarıcı maske kullanımı
  3. Saç kremleri ve saç serumları
  4. Kurutma aşaması

ilginizi çekebilir: Saçlarda Elektriklenme Sebepleri Ve Çözümleri

1- Nem Takviyesi

Nem Takviyesi

Boyalı saç bakımında en çok ihtiyaç duyulan adım nem takviyesidir. Nem, saçların esnekliğini ve dayanıklılığını sağlayan en önemli unsurdur. Kimyasal işlem görmüş olan saçların en büyük eksiği de nemdir. Bunu sağlamak için evde kendiniz hazırlayabileceğiniz doğal saç maskeleriyle ve saç tipinize ve saçlarınızın ihtiyacına göre bulabileceğiniz temiz içerikli ürünlerle bakım yapabilirsiniz.

Saç ve saç derisine sağlanabilecek en büyük nem takviyesi, gün içerisinde tüketilen su miktarının artırılmasından da geçer. Tüketilen su miktarı artırıldığında vücuttaki nem dengesi de sağlanır. Yeterli su tüketimi, saç derisindeki kan dolaşımını da hızlandıracağı için saçların eski sağlığına kavuşması çok daha hızlı gerçekleşecektir.

Editörün seçimi

satın almak için tıklayın

2- Onarıcı Saç Maskesi Kullanımı

Onarıcı Saç Maskesi Kullanımı

Boyalı saç bakımında, onarıcı özellikteki maskelerin yeri özeldir. Yıpranan ve kırılan saçların onarılması ve tekrar tamir edilmesi için saça gerekli besinle sağlayabilecek bir saç maskesinin düzenli aralıklarla kullanılması gerekir.

Onarıcı saç maskeleri, saç tipine ve saç yapısına göre farklı içeriklerde yer alır. Aynı zamanda bu onarıcı saç maskelerini kendi evinizde yaparak da uygulayabilirsiniz.  Boyalı saç bakımı için evde uygulayabileceğiniz saç maskesi tarifi.

Malzemeler

  1. 1 adet muz
  2. 2 yemek kaşığı zeytin yağı
  3. 2 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı
  4. 1 yemek kaşığı badem yağı
  5. 1 yemek kaşığı bal
  6. 3 damla limon

Öncelikle muzu, uygun bir karıştırma kabında iyice püre haline getirin sonrasında balı ekleyerek karıştırın. Sonrasında diğer malzemeleri ekleyerek homojen bir kıvam alana kadar karıştırın. Saç diplerinden başlayarak saç boy ve uçlarına masaj yaparak yedirin.

Bir streç film ya da saç bonesi yardımıyla saçlarınızı sararak 30 dakika bekletin. Sonrasında temiz içerikli bir şampuanla her zamanki gibi yıkayabilirsiniz. Bu maskeyi haftada 1 defa uygulayabilirsiniz.

ilginizi çekebilir: Efsane Mor Şampuan İle Tanışın

3- Saç Kremleri Ve Saç Serumları

Saç Kremleri Ve Saç Serumları

Boyalı saç bakımında size en çok yardımcı olacak içerikler saç kremleri ve saç serumlarıdır. Saç tipinize en uygun saç kremini ve saçlarınızın en çok ihtiyacı olan içerikleri barındıran saç serumlarını seçmeye özen gösterin.

Nemsiz kalan ve yıpranan saç telleri duş esnasında ve gün içerisinde karışarak saçlarınızı taramanızı zorlaştıracaktır. Bu karışıklık nedeniyle saçlarınızı tararken çok fazla kopma ve dökülme yaşanabilir. Saç kremleri bu aşamada önemlidir. Saçların arasındaki sürtünmeyi azaltarak taramayı kolaylaştırır. Saç serumları da saç tellerine gerekli takviye besinleri sağlayarak, toparlanma sürecinde saçlara destek olur.

4- Kurutma Aşaması

Kurutma Aşaması

Saçlarınızı boyadıktan sonra yıpranmalar oluştuysa, saçlarınızı kurutma ya da şekillendirme aşamasında ısı kullanmanız önerilmez. Bunun yerine havlulardan ya da t-shirtlerinizden faydalanabilirsiniz. Islak saçlarınızda bulunan fazla suyu almanız için havluyu saçlarınıza sararak bir süre bekleyebilirsiniz. Sonrasında doğal hali ile kurumaya bırakabilirsiniz.

Kurutma işleminde uygulanan ısı, zaten yıpranmış olan saçların çok daha fazla zarar görmesine neden olur. Yüksek ısı kullanımı, sağlıklı saç ve saç derisi için bile önerilmezken boyalı ve yıpranmış saçların bundan kaçınması gerekir.

Editörün seçimi

satın almak için tıklayın

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu