Saç Bakımı

Boyalı Saçlar İçin 7 Maske Tarifi

Boyalı Saçlar İçin 7 Maske Tarifi

Boyalı saçlar görünüş olarak her ne kadar göze hitap etse de aslında normalden daha fazla bakım ister. Uyguladığımız bakım maskeleri bu noktada çok önemlidir. Çoğu yöntemin saçımıza iyi geldiğini düşünürken aslında bazı uygulamalar saçımızı olumsuz etkileyebilir. Bu yazıda sizlerle boyalı saçlar için derlediğimiz 7 maske tarifini paylaşacağız.

Boyalı Saçlar İçin 7 Maske Tarifi

Boya saçı renk olarak değiştirmekle kalmayıp aynı zamanda yapısını ve doğallığını da değiştiriyor ne yazık ki. Bunun nedeni ise içerisinde bulunan kimyasal. Bu kimyasal saçımızın renginin değişmesine yardımcı olsa da aslında saçın o doğal formunu bozuyor. Saç sertleşiyor, kuruyor ve oldukça yıpranıyor.

Boyalı Saçlar İçin 7 Maske Tarifi

Eğer saçlarınızı boyatıyorsanız bakımınızı kesinlikle eksik etmemelisiniz. Saç bakım rutininize mutlaka ama mutlaka saç maskesi eklemeniz gerekmektedir. Peki, neden boyalı saçlar için maske? boyalı saçlar için maskenin önemi nedir? Diye soracak olursanız gelin sizlerle birlikte inceleyelim.

Saç Maskesinin Önemi Nedir?

Saç Maskesinin Önemi Nedir?

Saç maskeleri, saçın yumuşamasını sağlar ve saçın kaybettiği nemini geri kazanmasına yardımcı olur. Saç kırıklarını onarmaya ve saçın sağlıklı, hızlı bir şekilde uzamasına yardımcı olur. Bunun yanında saç dökülmelerini önleyerek saça hacim kazandırmaya yardımcı olur. Yani saç maskesi uygulayarak saçınız neye ihtiyaç duyuyorsa onu saçınıza verebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken şey saçınızın sizden ne istediğidir.

Saç Maskesinin Önemi Nedir?

Yağlı saç tipine sahip olan bir insan eğer kuru saç tipine uygun insan için maske tarifini uygularsa bu saç derisinde ki yağlanmayı arttıracaktır. Halbuki onun bu maskeyi yaparken beklediği şey saç derisinde bulunan fazla yağdan arınmaktı. Ama ne yazık ki yanlış maske uygulamasından dolayı saçına zarar vermiş oldu. Bu gibi sorunlar yaşamamak için yapacağınız maskelerde ki ürünlerin içeriğine bakmayı ve neye iyi geldiğine bakmanızı tavsiye ederiz.

Eğer sizde saç uzatmak istiyorsanız sizler için ele aldığımız saç uzatma yöntemleri yazımıza göz atmayı unutmayın. Saç Uzatma Yöntemleri [Entele Yağının Saça En Etkili 8 Faydası]

Saçınıza boya işlemi uygularken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta koyu bir saça sahipseniz birden açık bir renge dönmemek olacaktır. Bu saçı oldukça yorar ve yıpratır. Birden bir renk değişimi yaşamak yerine gittikçe açığa dönebilirsiniz. Ya da tam tersi olarak açık bir renkten koyu renge keskin bir dönüş yapmak yerine bunu birkaç defaya yayabilirsiniz. Bu saçınızın daha az hasar almasına ve daha az yıpranmasına yardımcı olur.

Editörün seçimi

Uraw Saç Keratin Sütü

Sipariş vermek için tıklayın

Boyaları saçların bir diğer dikkat etmesi gereken şey ise saçın boya işleminden sonra güçsüzleşmesidir. Boyalı saçlar saç bakım rutininde mutlaka saçlarını kuvvetlendirecek ürünler seçmelidir. Boyalı saçlar boyadan dolayı daha hasarlı olduğu için ekstra bir bakımı hak ediyor.

Boyalı Saçları Korumak için 14 Etkili Yöntem;

Boyalı Saçları Korumak için 14 Etkili Yöntem;

 • Amonyak içermeyen saç kremi seçin.
 • Sık sık saçınızı yıkamayın. Haftada 2-3 kez yıkamak yeterli olacaktır.
 • Boyadan sonra saçı yıkamak için en az 48 saat bekleyin.
 • Duş esnasında çok sıcak su ile saçınızı yıkamayın.
 • Her zaman şampuan kullanmak yerinde arada sadece saç kremi kullanın.
 • Saçınızı her zaman nemlendirdiğinize emin olun.
 • Sülfatsız şampuan seçmeye dikkat edin.
 • Saç maskesi yapmayı ihmal etmeyin.
 • Renk koruyucu özellikli bir saç kremi seçin.
 • Saçlarınıza ısı uygulamadan önce ısı korucu mutlaka kullanın.
 • Saçınızı direkt olarak güneşten koruyun.
 • Boyama işlemini çok sık uygulamayın.
 • Saç uçlarında bulunan kırıkları sık sık temizletin.
 • Saçlarınızı çok sık toplamayın.

Editörün seçimi

B11 Plus Hair Shampoo

sipariş vermek için tıklayın

Yukarıda sizler için saç bakımında uzman kişilerden derlediğimiz bu 14 yöntem en etkili yöntemler arasında yer almaktadır. Ama bunlar tek başına yeterli olmamaktadır. Boyalı saça sahipseniz mutlaka haftada en az 2-3 kere maske uygulaması yapmanız gerekmektedir. Bu maskeler sayesinde saçınız kaybetmiş olduğu nemi geri kazanır. Saç eski sağlıklı ve canlı görünümüne kavuşur.

Boyalı Saçları Korumak için 14 Etkili Yöntem;

Şimdi sizlere boyalı saçlar için toparladığımız maske tariflerini söyleyeceğiz. Eminiz ki bu maskelere bayılacaksınız. Haydi gelin boyalı saçlar için 7 maske tarifine geçelim.

Hindistan cevizi yağının vücudumuza yararlarını sizin için derlediğimiz yazımıza göz atmayı unutmayın. Hindistan Cevizi Yağının Yararları [Saç Ve Vücudumuzda Yarattığı Mucize Etkiler]

1- Avokado Maskesi

1- Avokado Maskesi

Malzemeler

1 adet avokado

1 kaşık bal

Hazırlanışı

1 adet avokadoyu ortadan ikiye ayrın ve çekirdeğini çıkartın. Daha sonra bir kaşık yardımıyla avokadoyu kabuğundan ayırın. Daha sonra avokadoyu bir kaseye alın ve çatal yardımı ile ezerek güzelce püre kıvamına getirin. Daha sonra üzerine balı ekleyin ve tekrar iki malzeme birbirine iyice geçtiğine emin olana kadar karıştırmaya devam edin.

Uygulanışı

Hazırladığınız karışımı saçlarınıza masaj yaparak saçı yıpratmadan uygulayın. 25-30 dakika kadar bekledikten sonra ılık bir su eşliğinde şampuan yardımıyla durulayın. Daha iyi sonuç almak için düzenli olarak kullanın.

2- Ardıç Yağı Maskesi

2- Ardıç Yağı Maskesi

Malzemeler

3 tatlı kaşığı ardıç yağı

1 yemek kaşığı biberiye yağı

1 çay kaşığı ısırgan otu yağı

Hazırlanışı

Belirtilen bütün yağları bir kaba alarak karıştırın. Daha sonra kaynamakta olan suyun içerisine yağları ekleyin. Bir süre kaynamasını bekledikten sonra suyun içinde kaynamakta olan ve suyun üzerine çıkmış olan yağları bir kaşık yardımı ile alın.

Uygulanışı

Elde ettiğiniz yağı saçlarınıza 5 dakika kadar masaj yaparak uygulayın. Maskeyi saçınıza eşit dağıttığınızdan emin olun. Daha sonra bir bone yardımı ile saçınızı kapatın ve maskeyi saçınızda 30 dakika kadar bekletin. Daha sonra durulama sırasında saçınızı önce direk olarak su ile temas ettirmekten kaçının. Önce şampuan yardımı daha sonra su ile temas ettirin.

3- Zeytinyağı Maskesi

3- Zeytinyağı Maskesi

Malzemeler

6 yemek kaşığı zeytinyağı

1 adet yumurta

Hazırlanışı

Zeytinyağını ve yumurtayı bir kapta iyice kıvam aşana kadar karıştırın.

Uygulanışı

Karışımı bir fırça yardımı ile saçınıza uygulayın. Uygulama işlemi sonrasında saçınızı bir bone veya havlu yardımı ile sarın. Daha sonra maskeyi 45 dakika kadar bekletin. Ardından durulama işlemine geçebilirsiniz.

4- Aloe Vera Maskesi

4- Aloe Vera Maskesi

Malzemeler

1 tatlı kaşığı aloe vera jeli

Yarım çay bardağı zeytinyağı

1 tatlı kaşığı gliserin

Hazırlanışı

Zeytinyağını ve aloe vera jelini güzel bir şekilde karıştırın. Daha sonra üzerine gliserini ekleyin ve tekrar karıştırın.

Uygulanışı

Hazırladığınız maske karışımını parmak ucu yardımı ile masaj yaparak uygulayın. Maskeyi uyguladıktan sonra kafanızı havlu yardımı ile sarıp 50-55 dakika kadar bekleyin. Sonrasında ılık su ve şampuan yardımı ile durulayabilirsiniz.

5- Hindistan Cevizi Yağı Maskesi

5- Hindistan Cevizi Yağı Maskesi

Malzemeler

1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı

Hazırlanışı

1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağını bir kaba alın. Eğer yağ katı bir halde ise 3 dakika kadar sıcak ortam da açılmasını bekleyin.

Uygulanışı

Hindistan cevizi yağını elinize bir miktar alarak ili elinizi ovuşturarak yağı elinizde ısıtın ve daha sonra saçınıza uygulayın. Böyle böyle minik minik alarak işleminize devam edin. Daha sonra saçınızı yukardan toplayın ve en az 45 dakika olacak şekilde saçta bekletin. Saç diplerine fazla uygularsınız durulamakta zorluk çekebilirsiniz.

6- Limon Maskesi

6- Limon Maskesi

Malzemeler

1 çay bardağı limon suyu

1 yemek kaşığı su ya da eelma sirkesi

Hazırlanışı

Limon suyunu ve tercih ettiğiniz diğer malzemeyi karıştırın.

Uygulanışı

Daha sonra bu karışımı saçınıza uygulayın. Saçlarınızı bir havlu yardımı ile kapatın. 30 dakika kadar bekledikten sonra saçlarınızı şampuan yardımı ile durulayın. Düzenli kullanımda gözle görülür etkilerine bayılacaksınız.

7- Çilek Maskesi

7- Çilek Maskesi

Malzemeler

5-6 adet çilek

1 yemek kaşığı bal

1 çay kaşığı Hindistan cevizi yağı

Hazırlanışı

Çilekleri ezerek püre kıvamına getirin. Ardından balı ekleyerek karıştırın. En son Hindistan cevizi yağını ekleyerek tekrar karıştırın.

Uygulanışı

Elde ettiğiniz karşımı saçlarınıza masaj yaparak uygulayın. Daha sonra 15-20 dakika kadar bekleyin. Ardından şampuan yardımı ile durulayın.

Editörün seçimi

Entele Şampuan

Sipariş vermek için tıklayın

Entele bitkisi saçlardaki yıpranmalara, saç kırılmalarına, saç kuruluğuna, saç dökülmesine, kepeğe, saçlarda ki cansızlığa ve en önemlisi saç çıkartmaya çok iyi gelen bir bitkidir. Yukarıda sizler için seçmiş olduğum ürün bu gibi saç rahatsızlığına oldukça iyi gelmektedir. Özellikle boyalı saçların karşılaştığı bir çok probleme iyi gelen entele bitkisinin saça faydaları saymakla bitmiyor. Eğer yukarıda saymış olduğum bir saç probleminden şikayetçi iseniz ürünü kullanmanızı öneririm.

Entele bitkisinin saça faydalarını derlediğimiz yazıya göz atıp daha detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz. Saç Problemleri ve Etkili Doğal Çözüm: Entele Bitkisi

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu