Cilt Bakımı

Buğday Yağı İçeren 6 Saç Maskesi Önerisi

Buğday yağı, kuru, yıpranmış ve cansız saçlar için oldukça iyi bir doğal nemlendiricidir. İçerisinde bulunan keratin, B ve E vitaminleri sayesinde saç sağlığına fayda sağlıyor.

Buğday Yağı İçeren 6 Saç Maskesi Önerisi

Saçlarımıza doğru bakımı uygulamazsak, saçlar zamanla zarar görür ve yıpranır. Günlük hayat temposunda oldukça zarar gören saçlar, iyi bir bakım ve nem ister. Bu bakımı sadece şampuanla sağlamak ne yazık ki mümkün değildir.

Editörün seçimi

sipariş vermek için tıklayın

Saç tipinize göre bakım yapmanız oldukça önemlidir. Saçınızın sizden ne istediğine iyi kulak verin, ona göre bakım uygulayın. Eğer kuru bir saç yapısına sahipseniz nemlendirici ürünler tercih etmelisiniz. Yağlı saç tipine sahipseniz ise saçtaki sebum oranını dengeleyecek ürünler tercih etmeniz gerekir. Buğday yağı, saçtaki doğal yağ dengesini sağlamaya yardımcı olur.

Buğday Yağı İçeren 6 Saç Maskesi Önerisi

Çoğu kişi içeriğinde kimyasal bulanan kozmetik ürünlerinin saça iyi geldiğini, hatta yeterli geldiğini düşünmektedir. Bu oldukça yanlış bir düşüncedir. Kimyasal içerikli kozmetik ürünler saça anlık etki yaratır, sonrasında ise saçı zamanla yıpratır. Buğday yağı doğal içeriğiyle saç için, oldukça iyi bir bakım yağıdır.

İlginizi çekebilir. Buğday Yağı İle Cilt Problemlerine Son! 

Buğday Yağı Saça Faydaları Nelerdir?

Buğday Yağı Saça Faydaları Nelerdir?

Saç bakım rutininize bitkisel içerikli doğal yağlar eklemekten çekinmeyin. Özellikle buğday yağı saç için oldukça faydalı bir yağdır. Aşağıda sizler için, buğday yağının saça faydalarını ele aldık. Buğday yağı saça faydalarını inceledikten sonra, sizin saçınızın neye ihtiyacı olduğunu bir düşünün ve ona göre bir bakım rutini oluşturun.

  1. Buğday yağı saç dökülmelerini azaltır ve önüne geçer.
  2. Kuru ve kırılgan saçlar için buğday yağı kullanılır.
  3. Buğday yağı saç derisine ve buna bağlı olarak saçlara iyi gelir.
  4. Saç köklerini güçlendiren buğday yağı, sert ve şekil almayan saçları yatıştırır.
  5. Buğday yağı saç kırıklarının oluşmasını engeller.
  6. Saçların hızlı uzamasına yardım eder.
  7. Buğday yağı saçlara kazandırdığı yoğun nem sayesinde kırılmalarını ve yıpranmalarını önler.
  8. Buğday yağı aynı zamanda saç tellerinin yüzeyini pürüzsüzleştirir ve dayanıklı olmasını sağlar.
  9. Buğday yağı güçlü bir antioksidan kaynağıdır, bu özelliği de saçların güçlenmesini sağlar. Koparak dökülmesini engeller ve zayıf kökleri besler.
  10. Buğday yağı içinde bulunan keratin, saç ve saç derisi için oldukça önemli ve gerekli bir maddedir. Saçları güçlendiren keratin, daha sağlıklı ve güçlü saçlara kavuşmanızı sağlar.

Editörün seçimi

sipariş vermek için tıklayın

Buğday Yağı Nasıl Kullanılır?

Buğday Yağı Nasıl Kullanılır?

Buğday yağı kullanırken birçok farklı yolu tercih edebilirsiniz. İsterseniz duş sonrası nemli saçlarınıza, 5-6 damla buğday yağını tampon hareketlerle uygulayabilirsiniz. İsterseniz saç bakım maskelerinizin içerisine buğday yağı eklemesi yapabilirsiniz. Son olarak ise kullandığınız şampuan ve saç kreminizin içerisine 10-11 damla kadar buğday yağı ekleyerek, her duşta kullanım sağlayabilirsiniz.

İlginizi çekebilir. Biberiye Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir? 

Buğday Yağı İçeren Maske Önerileri

Buğday Yağı İçeren Maske Önerileri

Saç tipiniz ne olursa olsun, tek başına şampuan saç bakımı için yeterli değildir. Saç maskeleri saça anlık sağladığı etki ile saçların canlanmasına, güçlenmesine ve parlaklaşmasına yardımcı olur. Düzenli kullanımda ise etkilerini kalıcı hale getirir. Sizler için hazırlamış olduğumuz maske tarifleri ile saçlarınız neme doyacak ve sağlıklı bir şekilde uzayacak.

Editörün seçimi

sipariş vermek için tıklayın

1- Kivi Ve Buğday Yağı Maskesi

Kivi Ve Buğday Yağı Maskesi

Vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin olan kivi, A, E ve K vitaminlerinin yanı sıra kalsiyum, potasyum, çinko ve magnezyum gibi önemli mineralleri de barındırmaktadır. Sağlığa yararlı ile bilinen kivi, saç içinde oldukça faydalıdır. Saçı nemlendirerek, saçın parlamasına yardımcı olur.

Malzemeler

Yarım kivi

1 yemek kaşığı buğday yağı

1 tatlı kaşığı bal

Hazırlanışı

Yarım kiviyi çatalla ezerek püre haline getirdikten sonra, içerisine buğday yağı ve balı ekleyin. Ardından güzelce kıvam alana kadar karıştırın.

Uygulanışı

Saç diplerinizden, saç uçlarınıza doğru masaj yaparak uygulayın. Ardından bir bone ya da bir havlu yardımıyla saçınızı kapatın. 30-35 dakika kadar bekledikten sonra saçlarınızı durulayın. Sonrasında saçınızı nemlendirmeyi unutmayın.

İlginizi çekebilir. Üzüm Çekirdeği Yağı Maske Önerileri

2- Bal Ve Buğday Yağı Maskesi

Bal Ve Buğday Yağı Maskesi

Bal, saç tellerini beslemekte ve güçlendirmekte son derece etkilidir. Saçlarınızın doğal ışıltısını korur, nemlilik sağlar. İçeriğinde bulunan mineral ve vitamin bakımından zengin olan bal, saç için oldukça faydalıdır.

Malzemeler

1 yemek kaşığı bal

1 yemek kaşığı buğday yağı

1 tatlı kaşığı kadar süt

Hazırlanışı

1 yemek kaşığı balın içerisine, sütü ve buğday yağını ekleyin. Ardından kremsi bir kıvam alana kadar karıştırın.

Uygulanışı

Hazırlamış olduğunuz maske tarifini, saçlarınıza eşit bir şekilde uygulayın. Saçınızı bir bone ya da havlu ile kapatın. 50-60 dakika kadar bekledikten sonra saçlarınızı ılık suyla durulayın.

Editörün seçimi

sipariş vermek için tıklayın

3- Biberiye Yağı Ve Buğday Yağı Maskesi

Biberiye Yağı Ve Buğday Yağı Maskesi

Biberiye yağıda, en az buğday yağı kadar saça faydalı olan bir yağdır. Biberiye yağı, saçın hızlı uzamasına yardımcı olurken aynı zamanda saç dökülmesini de önler. Bu maske tarifi ile saçlarınızın sağlıklı bir şekilde uzarken, aynı zaman da saç dökülmesini de önleyeceksiniz.

Malzemeler

1 tatlı kaşığı biberiye yağı

1 tatlı kaşığı buğday yağı

Hazırlanışı

1 tatlı kaşığı buğday yağı ile 1 tatlı kaşığı biberiye yağını iyice karıştırın. İki yağın birbirine iyice geçtiğinden emin olun.

Uygulanışı

Hazırlamış olduğunuz yağ karışımını, saç diplerinizden saç uçlarınıza doğru, eşit bir şekilde sürün ve ardından tarayın. Daha sonra saçınızı tepeden toplayarak, 1 saat kadar bekletin. Sonrasında saçlarınızı ılık suyla yıkayın.

İlginizi çekebilir. Üzüm Çekirdeği Yağının Saça Faydaları 

4- Çilek Ve Buğday Yağı Maskesi

Çilek Ve Buğday Yağı Maskesi

Barındırmış olduğu vitamin çeşitleri ve folik asit gibi maddeler, çileğin saç sağlığı üzerinde faydalı olmasını sağlar. Saçların canlılık kazanmasının yanı sıra güçlenmesine de yardımcı olarak, saç dökülmesi problemlerini en aza indirir. Çilek ile koparak dökülmelere son verebilirsiniz.

Malzemeler

5-6 adet çilek

1 tatlı kaşığı bal

1 tatlı kaşığı buğday yağı

1 tatlı kaşığı süt

Hazırlanışı

Çilekleri bir çatal yardımı ile ezerek, püre haline getirin. Daha sonra üzerine balı ve buğday yağını ekleyerek karıştırın. Son olarak sütü ekleyerek tekrar karıştırın. Kıvam alana kadar karıştırma işlemine devam edin.

Uygulanışı

Hazırlamış olduğunuz maske tarifini saçlarınıza masaj yaparak, dairesel hareketlerle uygulayın. Ardından saçınızı bir bone yardımıyla kapatın. 1 saat kadar bekletin ve sonrasında durulayın. Saçlarınızı duruladıktan sonra saçlarınızı nemlendirmeyi unutmayın. Dilerseniz saç nemlendirme işleminizi buğday yağı ile yapabilirsiniz.

Editörün seçimi

sipariş vermek için tıklayın

5- Ananas Ve Buğday Yağı Maskesi

Ananas Ve Buğday Yağı Maskesi

Ananas saç köklerinizi güçlendirir. Antioksidanlar ve C vitamini açısından zengin olan ananas, saçınızın daha elastik ve saç tellerinizin daha kalın olmasını sağlar. Eğer düzenli bir şekilde ananas tüketirseniz, saçlarınız daha esnek olur. Bu sayede saçınız daha az yıpranır.

Malzemeler

1 kalın dilim ananas

1 tatlı kaşığı buğday yağı

1 tatlı kaşığı zeytinyağı

Hazırlanışı

Ananası blenderdan geçirerek iyice püre haline getirin. Ardından üzerine, balı ve buğday yağını ekleyin. Kıvam alana kadar karıştırın.

Uygulanışı

Hazırlamış olduğunuz karışımı saçlarınıza masaj yaparak uygulayın. Saçınızı yukardan toplayarak, 30-35 dakika kadar bekleyin. Süre dolduktan sonra saçınızı ılık suyla durulayın.

İlginizi çekebilir. Gül Yağı Nedir? Gül Yağının Cildimize 7 Faydası

6- Nar Ve Buğday Yağı Maskesi

Nar Ve Buğday Yağı Maskesi

Nar, saçları kökten uca kadar nemlendirerek, kuru ve cansız görünümünü ortadan kaldırır. Özellikle aşırı ısılı işlem sonrasında hasar gören saçların kurtarıcısı olan nar, saçların sağlıklı ve hızlı uzamasına yardımcı oluyor. Nemlendirici etkisiyle kafa derisini nemlendirerek, kepek oluşumunu da ortadan kaldırıyor.

Malzemeler

½ çay bardağı nar suyu

1 tatlı kaşığı buğday yağı

Hazırlanışı

Narlardan elde ettiğiniz nar suyunun içerisine, 1 tatlı kaşığı buğday yağı ekleyin. Karışımı sprey bir şişenin içerisine alarak iyice çalkalayın.

Uygulanışı

Buğday yağı içeren maske karışımını, özellikle saç diplerine olmak üzere, bütün saçlarınıza uygulayın. Saçınızı yukardan toplayarak, 25-30 dakika kadar bekletin. Süre dolduktan sonra saçlarınızı ılık suyla durulayın. Uygulama sonrasında kafa derinize parmak uçlarıyla masaj yaparak, kan dolaşımını hızlandırabilirsiniz. Bu maskenin daha etkili olmasını sağlar.

 

 

 

 

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu