Saç Bakımı

Buğday Yağının Cilde ve Saçlara Muhteşem 10 Etkisi

Buğday yağı; saçlarımızı derinlemesine besleyen ve cildimiz üzerinde de cilt problemlerine karşı oldukça yararı bulunan, doğal bir yağdır. Özellikle de cilt ve saç problemlerine karşı oldukça başarılı sonuçlar elde edebileceğiniz doğal bir yağ olmasının yanında tamamen vitamin deposudur.

buğday yağı

Hayatımızda birçok sorunla karşı karşıya kalıyoruz ve bu sorunların içerisinde yuvarlanıp gidiyoruz. Ne yaparsak yapalım bir türlü engel olamadığımız onca sorunun arasında hem saçlarımızı hem de cildimizi ihmal ediyoruz. Peki, cildimizi ve saçlarımızı aynı anda toparlayabilecek bitkisel bir çözüm yok mu?

Elbette var. Son zamanlarda “Buğday yağı” olarak her yerde aranan bu özel ve doğal yağ, saçlarınızı ve cildinizi besleyecek aynı zamanda yaşadığınız tüm cilt ve saç problemlerine karşı da koruma sağlayacaktır.

Buğday Yağı Nedir?

buğday yağı nedir

Buğday yağı; İç Anadolu bölgesinde yetişen, buğday çekirdeklerinden özel olarak elde edilen doğal bir yağdır.  Vücut için birçok faydası bulunan buğday yağı, özellikle de cilt ve saç problemleri ile başa çıkmak konusunda oldukça başarılı, açık sarı renge sahip bitkisel bir yağdır.

Buğday yağı; günlük olarak tüketilebilir ve içerisinde bulunan yararlı vitaminler sayesinde saça ve cilde rahatlıkla kullanılabilir.

Evde Buğday Yağı Nasıl Yapılır?

evde buğday yağı nasıl yapılır

Elbette her doğal yağ gibi buğday yağını da evde yapabilir ve güvenle kullanabilirsiniz. Buğday yağını elde edebilmeniz için öncelikle bir miktar buğdaya ve yapmak istediğiniz miktara göre zeytinyağına ihtiyacınız olacak.

 • Dilediğiniz kadar buğdayı cam bir kavanozun içerisine koyun.
 • Ardından buğdayları yerleştirmiş olduğunuz cam kavanozun üzerine, buğdayları geçecek kadar zeytinyağını ilave edin.
 • Zeytinyağını buğdayların üzerine ekledikten sonra cam kavanozun ağzını sıkıca kapayın ve güneş ışığı alacak bir yere bir ay boyunca bırakın.
 • Arada bir buğday yağını kontrol ederek, cam kavanozu sallamanızda fayda var. Çünkü buğdaylar dibe çökebilir ve karışım istediğiniz kıvama gelmeyebilir.
 • 1 ay dolduktan sonra, kavanozun ağzını açarak içerisindeki buğdayları süzün ve hazırlamış olduğunuz buğday yağını, temiz bir kavanozun içerisine aktarın.

İşte, yapımı bu kadar ve doğal olan buğday yağını güvenle kullanabilirsiniz.

Buğday Yağı Ne İşe Yarar?

buğday yağı ne işe yarar

 1. Yapısında bulunan faydalı mineraller sayesinde; cilt, vücut, saç ve sağlık açısında oldukça önemli bir yağdır ve bu alanlarda sıklıkla kullanılmaktadır.
 2. Yaşlanma karşıtı olmasının yanı sıra ciltte oluşan kırışıklıklar üzerinde de oldukça etkilidir.
 3. Vücudun belirli noktalarında oluşan selülitlerin tedavisinde de kullanılmaktadır.
 4. Saç dökülmesini engelleyen onarıcı bakım yağıdır.
 5. Kalp sağlığını koruyucu etkileri bulunmaktadır. Özellikle de ileriki yaşlarda oluşacak kalp rahatsızlıklarına karşı, vücudun direncini arttırır.
 6. Sindirim sistemini düzenler.
 7. Bağışıklık sistemini güçlendirerek, vücudun direncini arttırır.
 8. Dokularda oluşan hasarları onarır.
 9. Vücutta oluşan kesin, çizik gibi küçük yaraların hemen iyileşmesinde büyük etkisi vardır.
 10. Stresi azaltarak vücudun rahatlamasına yardımcı olur.
 11. Sedef hastalığı, egzama gibi cilt hastalıklarının oluşturduğu kuruluğu önler ve cildi nemlendirir.
 12. Kan şekerinde sürekli artış yaşayan ya da bir anda kan şekerinin düşmesi gibi problemlerle karşı karşıya olan kişilerin, kan şekerini dengede tutar.

Bunca faydası bulunan buğday yağının cilt ve saç üzerinde ki etkilerini düşünebiliyor musunuz? Ciddi mana da vücudumuz için oldukça faydaları bulunan buğday yağı, hem kullanım açısından kolay hem de her yerde bulabileceğiniz bitkisel bir yağdır.

Buğday Yağının Cilde Faydaları

buğday yağının cilde faydaları

Cilt Lekelerine İyi Gelir

Cildinizde, sivilcelerden dolayı oluşan izlere karşı ve güneşten dolayı oluşan lekelere karşı oldukça etkili ve doğal bir çözüm sunar.

Ciltteki Yanıkları İyileştirir

Cildinizde oluşan yanıklarınız varsa, buğday yağı ile oluşan yanıklarınızdan kurtulmanız gayet mümkündür. Doğal yapısı sayesinde cildi ferahlatarak cilt üzerinde oluşan yanıkları iyileştirir.

Cildi Nemlendirir

Cildinizde yaşadığınız kuruluk problemlerine karşı buğday yağını kullanmak sizler için daha faydalı olacaktır. Çünkü yapısında bulunan nemlendirme özelliği sayesinde, cilt problemlerinden dolayı ortaya çıkan kurulukları derinlemesine besler ve nemlendirir.

Cildi Parlatır

Cildinizdeki matlık probleminden dolayı cildinizin rengi olması gerekenden daha koyu gözükebilir. Bunun için sizlere en büyük önerimiz, cildinizi parlatmak için buğday yağını kullanmanız olacaktır.

Cildi Sıkılaştırır

Ciltte oluşan sarkıkların önüne geçerek cildi sıkılaştırır ve cildi sıkılaştırırken yumuşamasına da yardımcı olur.

İlginizi Çekebilir: Buğday Yağının Cilde Faydaları

Buğday Yağı Cilde Nasıl Uygulanır?

buğday yağı cilde nasıl uygulanır

Buğday yağını cildinize kullanmadan önce bir uzmana başvurmanızda fayda var çünkü çok etkili bir yağ olmasından dolayı farklı reaksiyonlar ortaya çıkabilir. Öncelikle alerjiniz olup olmadığını öğrenmelisiniz.

 1. Zeytinyağı ve buğday yağını birbirine karıştırarak gece yatmadan önce cildinizi peeling olarak uygulayabilirsiniz.
 2. Badem yağı ve buğday yağını birbirine karıştırıp gece yatmadan 10 dakika kadar cildinizde bekletmek, cildinizi besleyecek ve ışıl ışıl parlamasına yardımcı olacaktır.
 3. Birkaç damla üzüm çekirdeği yağı, 4 damla buğday yağı ve yoğurdu birbirine iyice karıştırın. Ardından bir pamuk yardımıyla yüzünüze masaj yapar gibi uygulayın. 10 dakika bekletin ve bekleme süreniz bittikten sonra yüzünüzü ılık bir su yardımıyla iyice durulayın.

Uraw: Hyaluronic Acid Serum

Uraw’ın bütün ürünlerinin doğal olduğunu bilmeyen yoktur. Sizlere tavsiye edeceğim “Hyaluronic Acid Serum” da yapısında bulunan doğal mineralleri sayesinde cildi derinlemesine besler ve ciltte oluşan ölü tabakayı ciltten arındırır. Doğal bir parlaklık kazandırmasının yanında cildi sıkılaştırır ve cilt tonunu eşitler.

hyaluronic acid serum
    Sipariş vermek için tıklayınız

Buğday Yağının Saça Faydaları

buğday yağının saça faydaları

Saçları Kökten Uca Besler

Saçlarınızda yaşadığınız kırıkları derinlemesine onararak saç derisinde oluşan kepeklenmenin de önüne geçer. Saçlarınız da kuruluk yaşıyorsanız, saçları nemlendirir ve yumuşatarak parlaklık kazandırır.

Sağlıklı Saç Oluşumuna Yardımcı Olur

Her kadın sağlıklı saçlara sahip olmak ister ve sağlıklı saçlara sahip olabilmek için de çeşitli doğal çözümler aramaktadırlar. Bunların en başında da buğday yağı en çok tercih edilenler arasındadır. Yapısında bulunan saça faydalı vitaminleri sayesinde, yeni saç oluşumunda derinlemesine bir bakıma yardımcı olur.

Saç Derisi Problemlerini Çözer

Saç derisinde oluşan kepeklenme hepimizi derinden etkileyen bir konudur. Bu yüzden saçlarınızda kepek problemi yaşıyorsanız, buğday yağını kullanarak bu sorununuzdan da kurtulabilirsiniz.

E Vitamini Deposudur

Buğday yağı içerisinde oldukça fazla E vitamini bulunmaktadır. Bu sayede de saçların ihtiyacı olan vitamine yardımcı olur ve saçları kökten uca kadar besler. Bu da oluşacak yeni saçların doğal yapısının korunmasına yardımcı olur.

Saç Dökülmesini Önler

Saçlarınızda dökülme problemleri yaşıyorsanız ve bir türlü sonuç elde edemiyorsanız buğday yağının besleyici yapısına güvenebilir ve saçlarınızdaki dökülmelerden kurtulabilirsiniz.

Cildiniz için buğday yağının maskelerinden yararlanın: Buğday Yağı Maske Tarifleri [6 Maske Önerisi]

Buğday Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

buğday yağı saça nasıl uygulanır

Buğday yağını saça uygulayabilmek için birçok yöntem vardır. Bunların en başında çeşitli bitkisel yağlarla buğday yağını birleştirmek gelmektedir.

 1. Buğday yağı ve zeytinyağını bir kabın içerisinde saçınızın yoğunluğuna göre koyarak, karıştırın. Hazırladığınız maskeyi, saçlarınızı hafif nemli hale getirdikten sonra saç diplerinizden başlayarak saç uçlarınıza kadar iyice yedirin. Saç maskesini saçlarınıza uyguladıktan sonra 20 dakika kadar bekletin ve ardından ılık bir suyla yıkayın.
 2. Badem yağını ve zeytinyağını birbirine karıştırın. Ardından 4-5 damla buğday yağını hazırladığınız maskenin üzerine ekleyin ve saçlarınızın uçlarına iyice yedirip yarım saat boyunca saçınızda bekletin. Bekleme süreniz dolduktan sonra saçlarınızı ılık bir suyla yıkayın.
 3. Buğday yağını, kullandığınız şampuanlarınızın ve saç kremlerinizin içerisine koyarak, saçlarınızda güvenle kullanabilirsiniz.

Uraw’ın cilt üzerinde müthiş etki yaratan ürününü denediniz mi?

hyaluronic acid serum
    Sipariş vermek için tıklayınız

Evet, buğday yağı ve buğday yağının faydalarını anlattığımıza göre artık sizlere veda vaktimiz gelmiş demektir. Kendinize ve saçlarınıza güzel bakmanız dileklerimizle, hoşça kalın…

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu