Yüz Bakımı

Burun Yağlanması Nedenleri Nelerdir? [Burun Yağlanmasını Geçirmenin 6 Yolu]

Ciltte akne ve sivilcelerin ana nedeni olarak kabul edilen burun yağlanması, mevsim fark etmeksizin her dönem yaşanabilen sorunların başında gelmektedir. Kullanılan makyaj ürünleri, yapılan yanlış cilt bakım rutinleri gibi pek çok neden, burun yağlanmasına neden olabilecek durumlardır. Bu yazımızda burun yağlanmasını geçirmenin 5 yolu hakkında sizlere bilgi vereceğiz.

Burun Yağlanması Neden Olur?

Burun yağlanması

Kullanılan ilaçlar, beslenme alışkanlığı, aşırı makyaj yapmak, cilt yağlanması gibi pek çok neden, burun yağlanmasına neden olan etkenlerdir. Burun yağlanması, kötü bir görünümün oluşmasına ek olarak sivilce ve akne oluşumunu da tetikleyen durumların başında gelmektedir. Aslında uygulanacak basit yöntemlerle evde cilt bakımı yaparak bu sorununu önüne geçebilirsiniz. Sık karşılaşılan burun yağlanması özellikle T bölgesi adı verilen burun kenarlarını kapsayan bölgede daha fazla görülür.

İlginizi Çekebilir: Evde Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Burnun T bölgesinde yağ bezelerinin fazla olması, yağlanmayı daha da hızlandırmaktadır. Evde cilt bakım rutinini doğru şekilde uygulamaya başladığınızda bu sorun ile kolay bir şekilde başa çıkabilirsiniz. Peki, burun yağlanmasının önüne geçmek için yapılması gerekenler nelerdir?

1- Alkolsüz Tonik Kullanın

Alkolsüz Tonik Kullanın

Tonik, yüz arındırmak için en sık kullanılan dermokozmetik ürünler arasında yer alır. Ancak içeriğine bakmadan satın aldığınız tonikler, cildinize zarar veriyor olabilir. Alkol içerikli tonik, ilk zamanlarda cilt gözeneklerini açıyor gibi görünse de zamanla tam aksi yönünde yan etkilerini göstermeye başlar ve gözeneklerin tıkanmasına neden olur. Bu nedenle tonik seçerken kesinlikle alkolsüz tonik olmasına özen göstermeniz gerekir.

2- Kil Maskesi Uygulayın

Kil Maskesi Uygulayın

Yaz mevsimlerinde özellikle ciltte sebum üretimi fazlalaşmaya başlar. Bu da özellikle cildin yağlanmasındaki en büyük nedenlerden biri olarak kabul edilir. Burun bölümü, cildin hassas ve yağ bezelerinin fazla olduğu bir bölüm olduğu için yağ toplanması da bu bölgede daha sık görülür. Kötü bir görünüm, yağlı bir cilt elbette herkesi rahatsız eder. Bu durumum önüne geçmek için kullanabileceğiniz etkili bir şey daha kil maskesidir. Haftada 3 defa düzenli şekilde kil maskesi uyguladığınızda gözle görülür şekilde gözeneklerin küçüldüğünü ve burun yağlanması sorununun önüne geçtiğinizi göreceksiniz.

Kil Karbon Maskesi Denediniz mi?

Kil karbon maskesi
Sipariş Vermek İçin Tıklayın

3- Yumurta Akı Maskesi

Yumurta Akı Maskesi

Doğal cilt bakımı yöntemleri arasında en sık adını duyduğumuz besinlerden biri yumurtadır. Vücut için bir hayli faydalı olan yumurta, cilt bakımı üzerinde de son derece etkili bir besindir. Haftada 1-3 defa yumurta akını bir çatal yardımı ile çırptıktan sonra burun bölgesine sürün ve kuruyana kadar bekleyin. Daha sonra cildinizden çıkartıp yüzünüzü durulayın. Düzenli olarak kullanmaya devam ettiğinizde, burun yağlanması sorununun önüne geçebilirsiniz.

Bu Yazımızı İncelediniz mi? Kırışıklık Giderici 5 Doğal Maske Tarifi

4- Buhar Maskesi Uygulayın

Buhar Maskesi Uygulayın

Her an evinizde ulaşabileceğiniz ve cildiniz için de bir hayli etkisini görebileceğiniz bakım yöntemlerinden biri de cildinize buhar maskesi uygulamaktır. Cilt yağlanması ve özel de burun yağlanmasının önüne geçmek için bir tencerenin içerisinde suyu kaynatın ve yüzünüzü bir havlu yardımı ile kapatarak buharın cildinizi temizlemesine izin verin. Buhar, cilt gözeneklerinin açılmasına ve yağlanmanın da azalmasına yardımcı olur. Düzenli olarak devam ettiğinizde, burun yağlanması sorununu büyük oranda çözmüş olacaksınız.

5- Yüzünüzü Sirke İle Temizleyin

Yüzünüzü Sirke İle Temizleyin

Akşam iş dönüşü evde gittiğinizde mutlaka yüzünüzü yıkıyorsunuzdur. Ancak bu işlem tek başına cildinizin temizlenmesini sağlamaz. Bundan daha fazlasına ihtiyaç duyan cildiniz için sirkenin etkili yardımına başvurmanızı öneririz. Yüzünüzü iyice yıkadıktan sonra 1 tatlı kaşığı sirkeyi 1 su bardağı ile karıştırın. Daha sonra bir pamuk yardımıyla cildinizi temizleyin. Bunu bir rutin haline getirdiğinizde, burun yağlanması gibi kötü cilt problemlerinden kolaylıkla kurtulabilirsiniz.

Buna da Göz Atın: Parlak ve Canlı Bir Yüz İçin 11 Adımda Evde Yüz Bakımı 

6- Salatalık Maskesi Uygulayın

Salatalık Maskesi Uygulayın

Salatalık maskesi de cilde faydası olan ve etkili sonuçlar üreten bir maske türüdür. Evde cilt bakımı yaparken uygulayacağınız salatalık maskesi, burun yağlanmasının önüne geçmek için son derece etkili bir yöntem olacaktır. 1 adet salatalığı rendeden geçirerek suyunu süzün, salatalık suyuna 1 adet limonun suyunu sıkarak ilave edin ve bu suyu burnunun T bölgesine ve diğer bölgelere sürün. Düzenli olarak kullanmaya devam ettiğinizde, burun yağlanmasının önüne geçtiğinizi göreceksiniz.

Evde Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Evde cilt bakımı yapmak, hem maliyeti düşürür hem de daha güvenilir bir şekilde cildinizin güzelleşmesini sağlar. Ancak evde cilt bakımı yaparken dikkat etmeniz gereken önemli bazı noktalar vardır. Bunlar;

  1. Cilt probleminizi öğrenmeden cilt bakımı yapmayın,
  2. Cilt bakımı için kullanacağınız bakım ürünlerinin cilt tipinize uygun olmasına dikkat edin.
  3. Nemlendirici kremi sadece banyo sonrası değil, gün içinde de kullanın.
  4. Cilt sorununuza iyi gelecek maskeleri rutin haline getirerek kullanmaya devam edin.
  5. Yazın cilt bakımı yaparken mutlaka güne koruyucu kremler kullanın.
  6. Kışın su ihtiyacı az olduğundan bazen su içmeyi unutabilirsiniz. Bunu alışkanlık haline getirmenizde yarar vardır.
  7. Cilt maskesi uygulamadan önce cildinizin maskeye karşı reaksiyon gösterip göstermediğini öğrenin.
  8. İnternet sitelerinden ya da sosyal medya platformlarından her öğrendiğiniz bakım rutinini uygulamayın.
  9. Daha parlak ve canlı bir cilde sahip olmak için doğal cilt bakım ürünleri kullanın.
  10. Cilt bakımını mevsimlere göre yapın.
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu