Saç Bakımı

Çam Terebentin Yağının Saça 10 Faydası

Saçlarının daha hızlı uzaması için yapmadığı kalmayanlar ama hala istediği sonucu alamayanlar için çam terebentin yağının saça faydaları ile geldik! Bu yağın saç sağlığı için faydaları saymakla bitmeyen, bu kadarla da kalmayıp vücut sağlığına fayda sağlayan, kendine has güzel kokusuyla kilometrelerce öteden bile fark edilen muhteşem bir yağ çeşidi diyebiliriz.

Doğanın insanlara sunduğu pek çok şifa kaynağı vardır ve bunlar neredeyse her derde deva olmaktadır. Doğada bilindik ürünlerin ve bitkilerin yanı sıra çok bilinmeyen ve yanından geçip farkına varamadığınız pek çok ürün var diyebiliriz. Doğaya biraz daha dikkatli bakacak olursanız ve bazı ürünleri detaylı olarak incelerseniz çok daha faydalı ürünlerle tanışabilirsiniz. Saç sağlığı için çam terebentin yağı da işte öyle faydalı ve doğal bir üründür. Saç bakımı, saç dökülmesinin önlenmesi denildiğinde akla gelen ilk ürünlerden birisi olarak çam terebentin yağını da biraz daha detaylı incelemekte fayda var. Peki, çam terebentin yağı nedir? çam terebentin yağının cilde faydaları nelerdir? çam terebentin yağının zararları neler? Gelin hep birlikte görelim.

Saç bakımında yapılan hataları incelemek için tıklayın.

Çam terebentin yağı nedir?

çam terebentin yağının saça faydaları

Çam terebentin yağı kozalaklı bitkilerden ve isminden de anlayabileceğiniz gibi çam ağaçlarından elde edilen doğal bir yağdır. “Terebentin” ismi verilen madde ise ağaçtan kendi kendine akabildiği gibi ağaçların çizilmesiyle de elde edilir. Ancak piyasada farklı türleri de mevcuttur. “Terebentin esansı” ve “terebentin yağı” şeklinde karşınıza çıkabilecek bu iki malzemeyi birbirinden ayırmak önemli çünkü ikisi aslında aynı şey değildir.

Çam terebentin yağı, kozalaklıların gövdesinden akan ve bal ya da reçine olarak anılan kısımdan, terebentin esansı ise ağacın dikenli yapraklarından elde edilir. Genel olarak her ikisi de özel bir damıtma yöntemiyle ayrıştırılır ve doğrudan şişelenerek kullanıma hazır hale getirildiği için doğal ürünler sınıfında yer almaktadır.

Çam Terebentin Yağının Saça Faydaları 

çam terebentin yağının saça faydaları

Çam terebentin yağı doğal ve etkili bir saç bakım ürünüdür diyebiliriz. Hatta çam terebentin yağı denildiği zaman ilk olarak akla saç bakımı gelir. Özellikle de saç dökülmesine karşı oldukça etkili olan çam terebentin yağı, saç dökülmesine sebep olan sorunları ortadan kaldırarak saç dökülmesini önlüyor ve aynı zamanda saçların daha hızlı, sağlıklı uzamasına yardımcı oluyor.

Saç bakımında sıklıkla kullanılan badem, ceviz ve fındık yağları gibi çam terebentin yağı da sıklıkla tercih edilen ve popüler olan yağlar arasındadır. Çam terebentin yağının güçlü bir antioksidan ve antiseptik etkisine sahip olması nedeniyle saç köklerini besler, yeni saç oluşumunu destekler ve saç dökülmesi sorununu kısa sürede çözer. Ancak çam terebentin yağının saça olan faydalarından tam olarak yararlanabilmek ve hiçbir yan etki ile karşılaşmamak adına bu yağı kafa derisine direkt olarak sürmek yerine farklı yağlarla birleştirebilir veya şampuanın içine ekleyip her yıkamada kullanabilirsiniz. Çam terebentin yağı hem kokusu hem de zengin içeriği sayesinde yaygın olarak kullanılır. Özellikle saç bakımında ve kozmetik sektöründe çam terebentin yağı oldukça popülerdir diyebiliriz. Çam terebentin yağının saça faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  1. Çam terebentin yağı düzenli kullanıldığında sağlıkla parlayan saçlara kavuşmanızı sağlar.
  2. Çam terebentin yağı saç derisini beslediği için kepek oluşuna engel olur ve var olan kepek sorununu tedavi eder.
  3. Çam terebentin yağı saç derisini beslediği ve saç köklerinin daha sağlam olmasını sağladığı için saçların dökülmesini engeller.
  4. Çam terebentin yağı saçların çok daha kısa sürede sağlıklı ve hızla uzamasını sağlar.
  5. Çam terebentin yağı şampuana eklenerek uygulandığı zaman hem şampuanın saça verebileceği zararları en aza indiriyor hem de saçların yağlanma sorununun önüne geçiyor.
  6. Çam terebentin yağının saç üzerinde en etkili olduğu bölge saç dipleridir. Bu sayede saç derisi problemleri ve hastalıklarını tedavi eder.
  7. Birçok işlem gören, ısıya maruz kalan veya boya uygulanmış saçlarda en çok görünen sorun koparak dökülmeleridir. Çam terebentin yağı güçlü onarıcı etkisiyle bu tür sorunların oluşmasına engel olurken, koparak dökülmelerin önüne geçer.
  8. Çam terebentin yağı özellikle saçların sık yağlanma sorununun önüne geçer.
  9. Çam terebentin yağı içerdiği zengin vitamin ve mineraller sayesinde saçları dipten uca besler.
  10. Çam terebentin yağı hem yıpranmış ve hasar görmüş saçları onarır hem de yumuşak, pürüzsüz ve canlı saçlara kavuşmanızı sağlar.

Editörün Önerisi

Kemik iliği maskesi
Sipariş Vermek İçin Tıklayın.

Çam Terebentin Yağının Zararları Nelerdir?

çam terebentin yağının saça faydaları

Çam terebentin yağı harici olarak kullanıldığı için doğru şekilde kullanıldığı takdirde bilinen ciddi bir yan etkisi bulunmuyor. Ancak güçlü etkileri olan bir yağ olduğunu unutmamak ve onu tek başına kullanmamak büyük önem taşıyor diyebiliriz. Çam terebentin yağını kullanırken zeytinyağı, badem yağı veya şampuan gibi farklı maddelerle karıştırıp kullanarak güçlü etkisini biraz azaltmak iyi olacaktır. Çünkü aksi takdirde saç derisinde veya cildin diğer bölgelerinde tahriş, yanma, kızarıklık gibi sorunlar oluşmasına neden olabilir.

Saçınızın veya cildinizin farklı bir yerine çam terebentin yağı uyguladıktan sonra dayanılmaz bir acı, kızarıklık veya kaşıntı gibi problemler yaşarsanız anında iyice durulayın ve bir daha kullanmamaya özen gösterin. Kullanmadan önce mutlaka bu alanda uzman doktorlara danışmanız da fayda sağlayacaktır. Özellikle alerjik bir bünyeniz var ise çam terebentin yağını hemen uygulamamalısınız. Öncesinde küçük bir bölgede test edip üzerinden 24 saat geçmesini beklemelisiniz. 24 saat içinde hiçbir sorunla karşılaşmazsanız tariflerde geçtiği şekilde gönül rahatlığıyla çam terebentin yağını kullanabilirsiniz.

Çam Terebentin Hakkında Sık Sorulan Sorular

Çam terebentin yağı saçta ne işe yarar?

Saça doğal bakım yaparak, canlı görünmesini sağlar. - Saç köklerini güçlendirerek, saçların hızlı uzamasını ve dökülmesini önler. - Sık yağlanmayı önler. - Saçların koparak dökülmesinin önüne geçer.

Çam terebentin saç çıkarır mı?

çam yağı çam yapraklarından elde edilir vitamin ve mineral özleri sayesinde saç için çok faydalı olan saç bakımında en çok tercih edilen yağlardandır. Saçlar için bulunmaz bir nimet olan ve düzenli olarak kullanıldığında ciddi şekilde olumlu etkilere sahip olan çam terebentin yağı saç çıkarmaz.

Çam terebentin yağı saç için nasıl kullanılır?

Çam terebentin yağı ile saç maskesi yapmak istiyorsanız aynı ölçülerde çam terebentin yağı, zeytinyağı ve badem yağını karıştırarak saçlarınıza uygulayabilirsiniz. Saçlarınıza, saç diplerinden uçlarına kadar sürdükten 3-4 saat bekletin ve daha sonra ılık su ile durulayın.

Çam terebentin yağı saça direk uygulanır mı?

Direkt olarak çam terebentinin kullanılmaması gerektiğini unutmadan saçlarınıza uygulamalısınız. Badem yağı, zeytinyağı, biberiye yağı gibi uçucu yağlarla karıştırarak bir karışım hazırlayabilir ardından saçlarınıza uygulayabilirsiniz. Ya da şampuanınıza eklemek suretiyle kullanabilirsiniz.

Çam terebentin yağı saçta ne kadar bekletilmeli?

Eğer bu yöntemleri uygulamak istemiyorsanız çam terebentin yağını aynı miktarda zeytinyağı ya da badem yağıyla karıştırıp saçlarınıza kökten uca sürebilir, bu şekilde en az 3-4 saat bekleyip güzelce yıkayıp durulayabilirsiniz. Bu yağ maskesini de 4-5 günde 1 tekrarlayabilirsiniz.

Çam yağının nelere faydası var?

-Çam terebentin yağı düzenli kullanımda cilt kusurlarını ortadan kaldırır. -Burun ve boğazı rahatlatıcı etkisinden dolayı üst solunum yolu enfeksiyonlarına iyi gelir. -Çam terebentin yağı ağrı kesici özelliğe sahiptir. Romatizma ve eklem ağrılarını iyileştirir.

Çam terebentin kirpikleri uzatır mı?

E vitami, Omega 6, trigliserid yağ asidiyle zengin bir yağ. Kaş, kirpik ve saç dökülmesine birebir çözüm. Saçlarda daha etkili bir çözüm için şampuanınıza 20-25 damla çam terebentin ekleyin. Bu yöntem saçlarınızı güçlendirir, uzatır ve hızlı yağlanmayı önler

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu