Cilt Bakımı

Çay Ağacı Yağının Cilde Faydaları Nelerdir, Nasıl Uygulanır? ✨

Bakım yaparken doğal yağları ve doğal ürünleri kullanmak daha çok tercih edilir hale geldi. Çay ağacı yağının diğer aromatik yağlara nazaran seyreltilmeden uygulanması da tercih sebeplerinden biridir. Bu yüzden son zamanlarda oldukça popüler olan çay ağacı yağının cilde faydalarını hemen sizlerle de paylaşmak istedik.

Çay ağacı yağı, cilt sorunlarının tedavisinde uzun yıllardır kullanılmaktadır. Asıl adı melaleuca olan çay ağacı yağının anavatanı Avustralya’dır. Yoğun antiseptik göstermesi nedeniyle birçok hastalığın tedavisinde kullanılan çay ağacı yağı, çay ağacı bitkisinin yapraklarından damıtılarak üretilmektedir. Peki, çay ağacı yağının cilde faydaları nelerdir? Çay ağacı yağı cilde nasıl uygulanır? sorularına cevap arıyorsanız doğru yerdesiniz.

Çay Ağacı Yağının Cilde 5 Faydası ve Uygulama Yöntemleri

çay ağacı yağı

Reklamlarda veya sosyal medyada sık sık karşımıza çıkan çay ağacı yağı veya çay ağacı yağını içeren pek çok ürün bulunmaktadır. Uzun yıllardır tıp alanında oldukça fazla ilaçların ve kremlerin içerisinde yer alır. Çay ağacı yağı, keşfedildiği 1920’li yıllardan günümüze kadar septik yaralar, kesikler ve sıyrıklar, akne, kepek, sedef, vajinit, pamukçuk, aft ve apse gibi tedavilerde kullanılıyor. Cilt tedavilerinde sıkça kullanıldığı gibi cilt bakımı için de gözde ürün haline geldi. İşte çay ağacı yağının cilde 5 faydası!

1- Çağ Ağacı Yağının Sivilce ve Sivilce İzlerine Faydası

çay ağacı yağı

Çay ağacı yağını içeren ürünlerin sivilceleri ve sivilce izlerini yok ettiği bilinmektedir. Avustralyalı araştırmacılar eczanelerde satılan benzoil peroksit içeren ilaçlar kadar hatta daha etkili olduğunu kanıtlamıştır. Çay ağacı yağının içerisinde bulunan doğal antiseptikler akne ve sivilcelerle savaşarak cildinizin pürüzsüz ve yumuşacık olmasını sağlar. Düzenli kullanıldığında sivilce izlerini yok ettiği ve sivilce oluşumunu da engellediği bilinmektedir. Yani cildinize regl dönemleri öncesinde veya bakım için de çay ağacı yağını kullanarak sivilce oluşumunu engelleyebilirsiniz. Çay ağacı yağı cildinizi UV ışınlarına daha duyarlı hale getirebilir. Dolayısıyla yüzünüze uyguladıktan sonra güneşten uzak durmanız gerekmektedir.

Çay ağacını direkt olarak pamuk yardımıyla akne ve sivilce izlerinin olduğu bölgeye uygulayabilirsiniz. Aynı zamanda 2 tatlı bal kaşığı ile karıştırılan 5 damla çay ağacı yağı, aknelerle savaştığı gibi cilt lekelerini yok eder ve cildin ton dengesini yapar. Işıl ışıl ve pürüzsüz bir cilde merhaba deyin!

✅ Editörün Önerisi ✅

uraw kil maskesi
Sipariş Vermek İçin Tıklayın

 

2- Çay Ağacı Yağının Egzama ve Sedef Hastalıklarına Etkisi

çay ağacı yağı

Doğal bir antiseptik ve antibakteriyel olan çay ağacı yağı oldukça etkili yöntemlerden biridir. Sedef ve egzama gibi deri sorunlarında kaşıntının azalmasına ve yumuşatılmasını sağlar. Çay ağacı yağı birçok cilt iltihabının giderilmesine de yardımcıdır. Egzamayı doğal yoldan tedavi etmek ve sedef hastalığını azaltmak için oldukça yararlıdır.

Hindistan cevizi yağının cilde faydalarını ve maske önerilini öğrenmek için linke tıklayın.

Cildinizde oluşan tahrişten ve kaşıntıdan kurtulmak için beş damla çay ağacı yağını bir çay kaşığı hindistancevizi yağı ile karıştırmanız yeterlidir. Bu işlemi çok sık uygulamamaya özen gösterin. Dilerseniz alternatif olarak sedeflere biraz zeytinyağı ile seyreltişmiş birkaç çay ağacı yağını damlatarak da uygulayabilirsiniz. Bunu günde birkaç kere tekrarlayın.

Hindistan cevizi yağının saça faydalarını öğrenmek için linke tıklayın.

✅ Editörün Önerisi ✅

uraw sedef ve egzama hastalıkları için serum
Sipariş Vermek İçin Tıklayın

3- Makyaj Temizleyici

çay ağacı yağı

Çay ağacı yağı iyi bir makyaj temizleyici olduğu gibi aynı zamanda cildinizi rahatlatır ve ferahlatır. Derideki yabancı organizmalara karşı antiseptik bir duvar örer. Cildiniz doğal yağlarını kaybetmez aksine cildin ph ve nem dengesini korumasına yardımcı olur. Tahrişe sebep olmadan cildinizi nemlendirir ve yumuşak olmasını sağlar.

Kuru ve normal ciltler için uygun olan makyaj temizleyici hazırlamak için ¼ fincan kanola yağı ile 10 damla çay ağacı yağını karıştırın. Steril cam bir kavanozun içine koyun ve sıkıca kapatın. Ardından karışana kadar sallayın. Serin ve karanlık bir yerde muhafaza edin. Kullanmak için makyaj temizleme pamuğuna veya normal pamuğa yağı iyice dökün. Makyajı çıkartmak için yüzünüzde iyice gezdirdikten sonra ılık suyla durulayın. Ardından tonik uygulayın. Bu sayede cildiniz hem makyajınız kalıntılarından arınır hem de doğal bir canlılık kazanır. Işıl ışıl ve parlak bir cilde kavuşmak hiç bu kadar kolay olmamıştı!

4- Çay Ağacı Yağının Kütiküller ve Mantarlar Üzerindeki Etkisi

çay ağacı yağı

Çay ağacı yağı içerdiği zengin esansiyel yağlar sayesinde çatlamış ve sertleşmiş kütiküllerin yumuşamasına oldukça yardımcıdır. Bu yağ, aynı zaman vücudunuzdaki mantarlara karşı ( ayak mantarı, tırnak mantarı vb.) savaşıyor, lavanta yağı ise antienflamatuar ve iyileştirici etkisiyle mantarlarınızı ve kütiküllerinizi %60 oranında azaltıyor.

Lavanta yağının cilde faydalarını öğrenmek için linke tıklayın.

Avokado yağının cilde faydalarını öğrenmek için linke tıklayın.

1 çorba kaşığı jojoba yağını ve 1 çorba kaşığı avokado yağını güneş ışınlarından korunması için koyu renkli bir şişeye koyun. Daha sonrasında içerisine 10 damla çay ağacı yağını ve 10 damla lavanta yağını ekleyin. Kapağını iyice kapattıktan sonra karışması için çalkalayın. Ardından tırnaklarınıza, kütiküllere, mantar olan bölgelerinize birkaç kez damlatın ve masaj yapın. Bu karışımı kullanmadan önce her seferinde şişeyi iyice çalkalamayı unutmayın.

Avokado yağının saçlara faydasını öğrenmek için linke tıklayın.

Avokado yağı saç maskesi tarifleri için linke tıklayın.

5- Siğilleri Tedavi Eder

çay ağacı yağı

Çay ağacı yağı, antiviral ve antifungal özellikleri sayesinde siğil problemine kesin çözüm sunar diyebiliriz. Siğillere neden olan virüsle savaşır ve siğil oluşumunun önüne geçer. Siğil bir virüs tipine bağlı olduğu için bağışıklığınız düştüğün an tekrardan ortaya çıkabilir. Bu yüzden doğal ve etkili bir çözüm bularak evde siğillerinizle savaşabilirsiniz.

2-3 damla çay ağacı yağını 2-3 damla su ile seyreltin ve siğilleriniz üzerine bir pamuk yardımıyla uygulayın. Ayaklarınızdaki siğiller için ise çay ağacı yağını siğillerin üzerine direkt olarak uygulayabilirsiniz. Uyguladıktan sonra durulamayın ve bırakın. Günde iki kez bu işlemi tekrarlayabilirsiniz. Sadece birkaç gün içinde etkilerini alırsınız. Virüsü yenerek siğilleriniz kuruyup düşmesini sağlar. Cildinizin çay ağacı yağına bağlı olarak tepkisini gözlemleyin ve seyreltme işleminde cildinizin tepkisine göre değişiklik yapabilirsiniz.

Bonus: Çay Ağacı Yağı Maske Önerisi

çay ağacı yağı

Yapılan araştırmalara göre iyot; tiroit hormonlarının üretiminde, bebeğin gelişiminde, yaraların iyileşmesinde oldukça etkilidir. İyotun mükemmel bir kaynağı ise yoğurttur. Çay ağacı yağının antimikrobiyal ve antiseptik özelliği ile yoğurdun iyot zenginliği karıştırıldığında ortaya harika bir cilt maskesi çıkar. Hem cildinizdeki lekeler, yaralar ve aknelerle savaşır hem de cildinizin pürüzsüz ve parlak olmasını sağlar.

Maskeyi uygulamadan önce yüzünüzü temiz su ile durulayın ve yumuşak temiz bir havlu yardımıyla kurutun. Sonrasında bir çorba kaşığı çay ağacı yağını yarım fincan yoğurt ile karıştırın. Akneden etkilenen bölgelere özellikle sürmeyi unutmayın. 25-30 dakika bekledikten sonra yüzünüzü ılık suyla yıkayın. Daha etkili sonuçlar almak için işlemi her gün tekrarlayabilirsiniz.

ÖNEMLİ: Çay ağacı yağını kullanmadan önce elinizin üzerinde küçük bir bölgede denemenizde fayda var. Bu sayede vücudunuzun bu bitkiye karşı herhangi bir reaksiyon gösterip göstermeyeceğini anlayabilirsiniz. Aynı zamanda hassasiyetini de anlayarak maskeyi uygulamadan önce seyreltme işlemini arttırabilirsiniz. Hamilelerin ve hormon tedavisi görenlerin kullanmadan önce doktora başvurmaları önerilir.

Çay ağacı yağını cildinize uyguladıktan sonra etkilerini bizimle paylaşmayı unutmayın!

Çay Ağacı Yağı İle İlgili Sık Sorulan Sorular

Çay ağacı yağı cilde nasıl uygulanır?

Çay ağacı yağı yüze nasıl sürülür sorusuna kullanım şekline göre cevap vermek yerinde olur. Eğer yüzdeki sivilceler için kullanılacaksa 2 çay kaşığı doğal bal ile 5 damla çay ağacı yağını iyice karıştırın ve bunu sivilceli yüzünüze sürün 5 dakika bekledikten sonra ılık su ile yüzünüzü yıkayın.

Çay ağacı yağı ne işe yarar?

Çay ağacı yağı, antibakteriyel ve antiviral özellikler göstererek virüs ve bakterileri vücuttan uzaklaştırıyor, bu sayede bizi hastalıklardan koruyor. Akne ve sivilce gibi cilt sorunlarının oluşumunu engelliyor, oluşmuş olanlarınsa iyileşme sürecini hızlandırıyor.

Çay ağacı yağı sivilce izlerine iyi gelir mi?

ciltte sivilce, akne ve kiri çıkaran, saç derisinde kepeğe ve egzamaya iyi gelen, ağızda su ile çalkalama yapıldığında diş eti sorunlarında faydalı olabilen ve antiseptik özelliği ile anti bakteriyel özelliğe sahip yağ.

Çay ağacı yağı tırnağa nasıl uygulanır?

Mantarlı bölgeye doğrudan birkaç damla damlat ya da pamuğu çay ağacı yağına batır ve etkilenen bölgeye sür. Tırnağını nazikçe ovmak için diş fırçası kullan. Çay ağacı yağıyla zeytinyağını karıştırıp tırnağına sürmeyi dene. Çay ağacı yağı yan etkileri olmayan, ucuz ve harika bir tedavidir.

Çay ağacı yağı benleri yok eder mi?

Antik Çin tıbbında da çok yaygın olarak kullanılmaktadır, Et benlerinizin olması vücudunuzda nemin tutulduğunu göstermektedir. Çay ağacı yağı kullanımında tutulan nem atılarak et benlerinizin yok olması sağlanır.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu