Cilt Bakımı

Cilt Bakım Rutini Nasıl Olmalıdır?

Doğru bir cilt bakım rutini oluşturmak için öncellikle cilt tipinize uygun ürünler seçmelisiniz. Cilt bakımında yapılan çoğu hatanın başlıca sebebi kişilerin cilt tiplerine uygun ürün seçmemesinden kaynaklanmalıdır.

Gelin Birlikte Cilt Bakımı Rutini Oluşturalım

Eğer kusursuz, doğal, canlı ve pürüzsüz bir cilt istiyorsanız, cilt bakımı rutini çok önemlidir. Cildinize doğru bakımı yapmadan, doğru sonuçlar alamazsınız. Bu nedenle de cilt bakımı rutininizi oluştururken dikkatli olmanız gerekir. Bu yazımızda sizler için cilt bakımı rutini oluştururken dikkat etmeniz gereken her şeyi ele aldık.

Editörün seçimi

sipariş vermek için tıklayın

Cilt Bakımı Nedir?

Cilt Bakımı Nedir?

Cilt bakımı, cildi iyileştirmek ve onarmak için uygulanan bakımların tümüdür. Cilt bakımı cilt için oldukça önemlidir. Günlük hayat akışında cildimiz çok fazla dış etkenlere maruz kalır. Bu dış etkenler, cilt bariyerinin zaman içerisinde zarar görmesine ve cilt problemlerine neden olur.

İlginizi çekebilir. Güneş Lekelerinden Korunma Önerileri

Günlük olarak yaptığımız makyajlar, uzun saatler cildimizde kaldığı için cildi fazlasıyla yorar. Makyajımı temizliyorum diyorsanız, sadece makyaj temizlemek yetmez, sonrasında yorulan cildi yatıştırmanız ve dinlenmesine yardımcı olmanız gerekir.

Cilt Bakımı Hangi Sıklıkla Uygulanır?

Cilt Bakımı Hangi Sıklıkla Uygulanır?

Eğer etkili ve doğru bir cilt bakımı yapmak istiyorsanız, sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez yapmanız gerekmektedir. Böylelikle cilt bakım rutininizi oluşturmuş olursunuz. Sabah ve akşam olmasının nedeni ise, sabah uyandığınızda cildi temizlemek ve nemlendirmek, gün içerisinde cilt korucuyu bariyer oluşturarak cildin zarar görmesini engeller.

Editörün seçimi

sipariş vermek için tıklayın

Aynı zamanda sabah cilt bakımı yapmak, sonrasında cilde uygulanan makyajın, cilde daha az zarar vermesini sağlar, Örnek vermek gerekirse, cildinize sabah bakımı yapmadığınızı varsayalım, işe gideceksiniz ve makyaj yaptınız. Cildiniz sabah çıplak ve korumasız olduğu için, ağır içerikli makyaj ürünlerini direkt olarak cildinize temas ettirmiş oldunuz. Saatler geçtikçe bu ürünler, cildinizin derinliklerine kadar işleyerek, cildinize uzun vadede zarar verecektir.

İlginizi çekebilir. Hodan Yağı İçeren 8 Cilt Maskesi Önerisi

Fakat sabah cildinizi uygun bir temizleyici ile temizleyip, ardından nemlendirdikten sonra makyaj uygulaması yaparsanız, cildinizde bariyer görevi gören nemlendirici üzerine makyaj etki eder ve böylelikle cildiniz zarar görmemiş olur.

Cilt Bakımı Neden Gereklidir?

Cilt Bakımı Neden Gereklidir?

Cilt yapısını tanıyıp eksikleri gidermek adına bakım yapmak önemlidir. Böylece daha sağlıklı görünen, aydınlık cilde sahip olabilirsiniz. Cildin eksiklerini görmemek, cilt tipine uygun olmayan ürünler kullanmak akne, yara vb. farklı cilt sorunlarının oluşmasına yol açar. Bu nedenle doğru cilt bakımı yapmak son derece önemlidir.

5 Aşamada Cilt Bakımı Rutini

5 Aşamada Cilt Bakımı Rutini

Cilt bakımı rutini oluştururken, cildinizin neye ihtiyacı olduğunu ve cilt problemlerini belirlemeniz çok önemlidir. Eğer cildiniz kuru ise nemlendirici özellikte ürünler seçmeniz gerekirken, eğer cildiniz yağlı bir ciltse ciltteki sebum oranını dengeleyecek ürünler seçmeniz gerekir.

Editörün seçimi

sipariş vermek için tıklayın

1- Temizleme 

Temizleme Ürünü

Cilt bakım rutininizde mutlaka size uygun bir temizleyici yer almalıdır. Cildinizde biriken toz ve yağları, makyaj kalıntılarını ve gün içerisinde cildinize biriken kirleri temizlemek için bu adım oldukça önemlidir. Sabah ve akşam cildinizi temizlemeye özen gösterin.

2- Maske

Maske Uygulaması

Maskeler, cildinize derinlemesine bakım sağlayan ürünlerdir. Cilt bakımının olmazsa olmazlarından biri olan maskeler, birçok farklı çeşidi ile cildinizin ihtiyaç duyduğu özel bakımı sağlamaya yardımcı olur.

İlginizi çekebilir. Eşek Sütü Sabunu Ve İnanılmaz Etkileri

Maske uygulamasının her gün yapılması önerilmez. İçerik olarak konsantre yapıya sahip olan maskeler, kısa sürede cilde bakım sağladığı için, her gün maske uygulaması cildinize ağır gelebilir ve cildinizi yorabilir. Bu nedenle Haftalık olarak maske uygulaması yapmak daha doğru olacaktır. Ama her gün ağır makyajlar yapıyorsanız, maske sayınızı haftada 2 kereye çıkarabilirsiniz.

3- Tonik

Tonik

Cildinize uygun bir temizleyici ile temizledikten sonra sonraki uygulama toniktir. Tonik gözenek problemi yaşayanlar için ve ciltteki yağ oranını dengelemek için oldukça önemlidir. Büyümüş olan gözeneklerin küçülmesine ve gözeneklerin kir dolmasıyla oluşan siyah noktalara iyi gelmektedir. Cilt tipinize uygun tonik seçimi yapmak önemli bir noktadır.

Editörün seçimi

sipariş vermek için tıklayın

4- Nemlendirici

Nemlendirici

Cildinizin parlak, ışıltılı ve sağlıklı görünmesini istiyorsan, cildine istediği nemi vermek zorundasın. Cilt nemlendiği zaman doğal ışıltısına kavuşur ve sağlıklı bir görünüm katar. Tonik uygulamasından sora cildi nemlendirmek oldukça önemli, nedeni ise tonik ile cildi temizledikten sonra cilt temiz olduğu için kirlenmeye müsait hale gelir. Eğer nemlendirici uygulaması yaparsanız, açık olan gözeneklere ve cildinize nemlendiriciniz direkt olarak etki eder. Böylelikle nemlendiriciden etkisini tam olarak almış olursunuz. Fakat nemlendirici uygulaması yapmazsınız, açık olan gözeneklere toz ve kirler birikerek gözeneklerin tıkanmasına yol açar. Böylelikle siyah nokta oluşumuna da zemin hazırlamış olursunuz.

5- Pelling

Pelling Kullanımı

Zamanla makyaj kalıntıları, kir ve ter gözeneklerimize dolar. Gözeneklerimizden bu kiri çıkarmak çok kolay mümkün olmaz. Günlük yüz temizleyicileri sadece cildin yüzeyini temizler. Peeling ise içindeki tanecikler sayesinde gözenekleri temizler ve sivilce oluşumunun önüne geçer.

Editörün seçimi

sipariş vermek için tıklayın

Siyah noktaları temizler ve siyah nokta oluşumunu engeller. Fakat peeling seçerken dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta vardır. Seçtiğiniz peeling çok iri tanecikli olursa, cildinize zarar verir ve cildinizi çizer. Bu nedenle seçtiğiniz peeling ürünün ufak tanecikli olmasına dikkat edin.

Peeling kullanımını her gün sağlarsınız, cildiniz yorulabilir. Bu yüzden de peeling kullanımını cildinizin ihtiyacına göre yapmalısınız. Haftada 2-3 kere belli aralıklarla peeling uygulaması yeterli olacaktır.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu