Cilt Bakımı

Cilt Bakımı Nedir? [5 Adımda Cilt Bakımı]

Cilt bakımı oldukça önemli bir konudur. Kimi insan tarafından önemsenmeyen bir konu olsa da cildin ihtiyaçlarını karşılamak, cilt bakımı için oldukça önemlidir.

Cilt Bakımı Nedir? [5 Adımda Cilt Bakımı]

Cildimiz hassas bir deriye sahiptir. Bu yüzden de cilt bakımı yaparken olabildiğince özenli hareket etmeliyiz. Cildimizi yoracak ve zarar verecek ürünlerden kaçınmalıyız. Bu yazımız da sizler için cilt bakımı hakkında bilmeniz gereken her şeyi derledik.

Editörün seçimi

sipariş vermek için tıklayın

Cilt Bakımı Nedir?

Cilt Bakımı Nedir?

Cildimizin doğal ışıltısıyla parlamasını, canlı ve sağlıklı görünmesini hepimiz isteriz. Bu aslında çokta imkansız bir istek değil. Doğru cilt bakımı ile istediğiniz ilde kavuşmanız mümkün. Yapmanız gereken en önemli şey nasıl bir cilt yapısına sahip olduğunuzu bilmek.

İlginizi çekebilir. Cilt İçin Kayısı Çekirdeği Yağı

Cilt bakımı cildi doğru bir şekilde temizlemektedir. Sonrasında ise eğer cilt probleminiz varsa onları gidermeye yönelik ürünler kullanarak cilt problemlerini çözmektir.

Editörün seçimi

sipariş vermek için tıklayın

Cilt bakımı sırasında yapmanız gereken; cildinizi sabah ve akşam olmak üzere, uygun bir temizleme ürünüyle temizledikten sonra tonik ve nemlendirici uygulamak. Haftada belirli aralıklarla maske yapmak, evet cilt bakımı aslında bu kadar basit ama etkili bir uygulamadır.

Cilt Bakımı Yaparken Neye Dikkat Etmeli?

Cilt Bakımı Yaparken Neye Dikkat Etmeli?

Cilt bakımı yapmadan önce cildinizi iyi tanımalısınız. Cilt tipinize göre cilt bakımı yapmanız oldukça önemlidir. Cilt bakımı esnasına doğru ünler seçmek ve doğru bir uygulama sırasıyla gitmeye özen göstermelisiniz.

İlginizi çekebilir. Buğday Yağı Maske Tarifleri 

Örnek vermek gerekirse, kuru bir cilt yapısına sahipseniz nemlendirici özellikli ürünler tercih etmelisiniz. Yağlı bir cilde sahipseniz ise ciltteki fazla yağı alan ve cildin yağ dengesini sağlayabilen ürünler seçmelisiniz. Aksi takdirde yaptığınız cilt bakımı boşa gider ve cildinizde farklı reaksiyonlara neden olabilir.

5 Adımda Cilt Bakımı

5 Adımda Cilt Bakımı

Cilt bakımınızı bir düzene sokmalısınız. Her şeyin bir sırası olmalıdır. Eğer doğru bir sıra eşliğinde ilerlerseniz, cilt bakımınız daha etkili olur. Gelin birlikte cilt bakımı adımlarını birlikte oluşturalım.

1- Temizlemek

Temizlemek

Cildinizi doğru bir şekilde temizlemeniz çok önemlidir. Cildinizi temizlerken, kullandığınız ürünün cilt tipinize uygun olmasına dikkat edin. Yüz temizleme ürünü tercih ederken jel formunda temizleyicileri tercih edebilirsiniz. Yapıları gereği cildi yormazlar ve oldukça etkilidirler.

Editörün seçimi

sipariş vermek için tıklayın 

Eğer kuru bir cilde sahipseniz kullandığınız temizleme ürününün nemlendirici özelliği olmasına dikkat edin yoksa kuru olan cildiniz iyice kurur ve başka cilt problemlerine neden olabilir. Yağlı bir cilt tipine sahipseniz ise kullandığınız temizleme ürünün nemlendirici özelliği olmamasına dikkat etmelisiniz. Yağlı ciltlerin, yüz temizlemede ki ilk amacı, ciltte bulunan fazla yağdan kurtulmaktır. Eğer yağlı ciltli olmanıza rağmen nemlendirici etkili bir ürün kullanırsanız, yağdan kurtulmaktan ziyade cildinizde bulunan yağ miktarını arttırmış olursunuz.

2- Toniklemek

Toniklemek

Eğer gözenek problemi yaşıyorsanız, tonik ürününü cilt bakımı esnasında kesinlikle pas geçmemelisiniz. Tonik gözenek problemine iyi geldiği gibi, akne ve sivilce problemini de iyi gelmektedir. Tonikler, cilt bakım rutininde sonraki adımlarda kullanılacak bakım ürünlerinin kolay emilimine destek olur.

İlginizi çekebilir. Üzüm Çekirdeği Yağının Saça Faydaları

Gözenekleri temizlediği, gözeneklerin sıkılaşmasını sağladığı için özellikle yağlı, sivilceli ciltlerin kullanımı için oldukça önemlidir. Tonikler, cildi yağlı görünümden kurtardığı, kirden arındırdığı için cildin daha canlı, daha enerjik görünmesine destek olur.

3- Nemlendirmek

Nemlendirmek

Cilt bakımı esnasında nemlendirmek en önemli adımdır. Cilt bariyeri ince bir deri olduğu için dışardan gelen darbe ve zararlara karşı güçsüzdür. Cildi nemlendirmek bu açıdan oldukça önemlidir. Bir diğer önemli noktası ise özellikle kuru ciltlerin, ciltlerinde ki doğal yağ dengesini sağlamaktır. Cilt doğal yağ dengesini sağlayamadığı zaman, cilt kuru ya da yağlı olur. Doğru bir nemlendirici tercihi ile cildin doğal yağ dengesini sağlamasına yardımı olabilirsiniz.

4- Serum Kullanmak

Serum Kullanmak

Sıvı formunda olan cilt serumları cildin en derin katmanlarına kadar etki eder. Cildin ihtiyacı olan tüm bakımları yapar. Cilt serumları yüksek oranda mineral ve vitamin içerir. Bu yüzdende cildi canlandırıcı ve parlatıcı etkileri vardır. Yüz serumları genel anlamda cildinizi nemlendirir, dengeler ve korur. Bunun yanı sıra, belli cilt sorunlarının tedavisi için geliştirilen yüz serumu formülleri de mevcuttur. Lekeler için serumlar, yaşlanma karşıtı serumlar ve göz çevresi serumları buna örnek olarak gösterilebilir.

İlginizi çekebilir. Ylang Ylang Yağı Nedir?

Cilt serumları özellikle ilerleyen yaşta tercih edilmektedir. Cilt serumları konsantre formda ürünlerdir. Bu yüzdende etkili ürünlerdir. Serum seçerken dikkatli olmaya özen gösterin. Aksi halde cildiniz ciddi anlamda zarar görebilir.

5- Göz Çevresi Bakımı

Göz Çevresi Bakımı

Göz çevresi etrafında bulunan deri oldukça hassas ve incedir. Göz çevresi bakımı yaparken oldukça kibar ve narin olmalısınız. Seçtiğiniz bakım ürünlerinin içerik olarak doğal olmasına önem göstermelisiniz. Ağır kimyasal içerikli ürünler gözünüze zarar verebilir ve kötü sonuçlar doğurabilir.

Editörün seçimi

sipariş vermek için tıklayın 

Göz çevresi bakımı yaparken, iyi nemlendirici özellikli ürünler seçmeye çaba gösterin. Göz çevreniz iyi bir şekilde nemlenmezse, gözaltı morlukları meydana gelebilir. Gözaltı morlukları bakışlarınıza yorgunluk katar ve bakımsız görünmenize neden olur.

Göz çevresi bakımınızı doğru bir şekilde yaparak, bakışlarınıza canlılık kazandırabilirsiniz. Unutmayın doğru bir göz çevresi bakımı yapmak istiyorsanız doğal ve iyi nemlendirici özellikte bir ürün tercih etmelisiniz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu