Cilt Bakımı

Cilt Kırışıklıkları Sebepleri Ve Çözüm Önerileri

Cilt kırışıklıkları, belirli bir yaştan sonra pek çok insanın problemi haline gelmektedir. Herkes için aynı sebepler geçerli değildir. Pek çok faktörden dolayı oluşan cilt kırışıklıkları, erken müdahale edilmediği takdirde bulunduğu yere yerleşerek sonrasında yapılan işlemlerde zorlanılmasına yol açar.

Bunun için kırışıklık tedavilerine oluşmadan önce başlamak ya da bu problemi daha çok yakınken çözmek, ilerleyen yaşlarda sizler için artı olarak dönecektir. Aksi halde yerleşik cilt kırışıklıkları için uygulayacağınız pek çok işlem sonuçsuz kalacaktır.

Cilt Kırışıklıkları Nedir?

Cilt Kırışıklıkları Nedir?

Cilt kırışıklıkları, genetik durumlara, cilt tipine ya da diğer faktörlere bağlı olarak, cilt yüzeyinde oluşan çizgi, çukur ya da çıkıntı görünümüdür. Yaklaşık olarak 22 yaşından sonra kendini göstermeye başlayan cilt kırışıklıklarının asıl sebebi, kolajen doku miktarının düşmeye başlamasıdır.

Kolajen, cilt için gençlik iksiri olarak adlandırılır. Cildimizde doğal olarak bulunan kolajenin görevi, cilt elastikiyetini korumak, onarmak, gergin ve sağlıklı görünüm vermesidir. Yaş ilerledikçe ciltte bulunan bu kolajen miktarı düşmeye başlar. Üretimi de aynı şekilde düşeceği için, eksilen kısmın yerini doldurmak için dışarıdan takviye alınması gerekecektir.

Cilt Kırışıklıkları Sebepleri Nelerdir?

Cilt Kırışıklıkları Sebepleri Nelerdir?

Cilt kırışıklıklarının büyük bir bölümü genetik faktörlerden kaynaklanır. Genetiğinizde oluşan ve bunun da yaş faktörüne bağlı olan kısmı, cilt kırışıklıklarınızın başlayacağı ortalama yaşı gösterecektir. Tabii tümü genetik faktörlerle değil pek çok etkenden kaynaklı olarak oluşur. İşte kırışıklık oluşumu sebepleri.

  1. Genetik faktörler
  2. Cilt kuruluğu
  3. Maruz kalınan hava koşulları
  4. Vitamin ve mineral eksikliği
  5. Genetik hastalıklar
  6. Alkol Ve Sigara Kullanımı

Ürün Önerisi
Ciklet Maske
satın almak için tıklayın

1- Genetik Faktörler

Genetik Faktörler

Aile geçmişinde bulunan bütün kodlar, gelecek nesillere aktarılır. Diğerlerine göre daha baskın olan kodlar, kişiler üzerinde zamanı geldikçe harekete geçer. Cilt kırışıklıkları da bu kodlardandır. Ailenizde bulunan veya aile geçmişinizde bulunan kişilerde oluşan cilt kırışıklıkları farklı faktörlere göre değişiklik göstermiş olabilir.

Fakat birkaç kuşak devam eden bu durum, size genetik aktarımla geçmiş olabilir. Bu durumda, aile ya da aile geçmişinizde bulunan kişilerin kırışıklıklarının ortalama kaç yaşlarında ortaya çıktığını araştırarak kendiniz için de aşağı yukarı bir tahmin yaparak bir an önce destek bakımlara başlayabilirsiniz.

ilginizi çekebilir: Cilt Bakımından Önce Cildinizi Tanıyın

2- Cilt Kuruluğu

Cilt Kuruluğu

Cilt kuruluğu, cilt üzerindeki yağ ve nem dengesinin kurulamamasından kaynaklı olarak cilt yüzeyinin nemsiz kalmasından kaynaklanır. Nemsiz kalan cilt de her zaman için hasara daha açıktır. Fazla gergin, fazla kuru ve fazla hassas olan cilt, yaş ilerledikçe ve kolajen üretimi düştükçe gevşemeye başlar. O yaşa kadar hep fazla gergin olan cildin birden gevşemesi de kırışıklıkların aniden daha derin olmasına yol açar.

Öneriler

Kuru cilde sahip kişilerin cilt kırışıklıkları konusunda cilt bakımlarına ekstra özen göstermeleri gerekir. Ekstra nemlendirici ve bariyer güçlendirici bakım ve maskeleri hayatlarından eksik etmemelidirler.

3- Maruz Kalınan Hava Koşulları

Maruz Kalınan Hava Koşulları

Havası kuru ve çok sıcak olan iklimlerde kişilerin yüzlerine baktığımızda, yaşlarına göre cilt çöküşünün daha erken yaşlarda başladığını görürüz. Nemsiz kalan ve güneşe aşırı maruz kalan cilt korumasız kalarak erken çökecektir. Erken yaşlılık belirtileri çok daha kısa bir zamanda ilerleyerek cilde yerleşebilir. Bunun için cildin nem dengesinin korunması gerekir.

Öneriler

Bu tip hava durumuna sahip olan yerlerde yaşayanlar için verilebilecek en iyi öneri güneş kremidir. Güneş kreminin özellikle nemlendirici içerikli olmasına özen gösterin. Evde yapacağınız, maske bakım ve diğer cilt bakım rutininizin yanında güneş kremini ihmal etmeyin.

ilginizi çekebilir: Cilt Bakım Rutini Nasıl Olmalıdır?

4- Vitamin Ve Mineral Eksikliği

Vitamin Ve Mineral Eksikliği

A ve E vitamini yönünden eksik olan beslenme dizeni ya da yine bu vitaminler yönünden eksik olan cilt bakımı, erken yaşlarda cilt kırışıklıkları ile karşılaşmanıza sebep olabilir. Bu vitaminlerin görevi cildi taze ve diri tutmaktır. E vitaminin, cildi onarıcı gücü, kırışıklıkları engellemek konusunda çok önemlidir. A vitaminin cilt sıkılaştırma özelliği ise özellikle 20li yaşlarda kullanılmaya başlandığı takdirde ileri yaşlarda sonuçlarından memnun kalınacaktır.

5- Genetik Hastalıklar

Genetik Hastalıklar

Genetik olarak geçen sistemik hastalıklar, bağışıklık sistemi hastalıkları ve bazı cilt problemleri, sonraki nesillerde çok daha farklı şekillerde gözükebilir. Özellikle bağışıklık sistemi hastalıkları bütün vücudu saran bir problem olduğu için cildin buna tepki vermesi çok erken olacaktır.

Bunun için yapabileceğiniz tek şey bir uzmandan yardım almak olacaktır. Çünkü her ne kadar dışarıdan düzeltmeye çalışsanız da içeride buna izin vermeyen bir şeyler olduğu sürece işe yaramayacaktır.

6- Alkol Ve Sigara Kullanımı

Alkol Ve Sigara Kullanımı

Alkol, sigara ve türevleri bütün vücut fonksiyonları için problem teşkil etmesinin yanında en çok hasar alan yer cildimizdir. Sigaranın içeriğinde bulunan nikotin, cilt yüzeyinde lekeler oluşturur ve cilt tipinin bozulmasına yol açar. Bozulan cilt tipi, doğru bakımlarla müdahale edilmediği sürece farklı problemler doğuracaktır.

Alkol, kurutucu bir maddedir. Kullanıldığı günün ertesinde dahi hissedilen rahatsızlık, sadece vücudumuzda değil cilt yüzeyinde de görülebilir. Zaten kurutucu bir ürün olan alkolü cilt bakımında dahi kullanmamak gerekirken bunu bireysel olarak kullanmak, cildi daha büyük hasara uğratacaktır.

Öneriler

Alkol ve sigarayı mümkün olduğunca az tüketmek hatta hiç tüketmemek en önemli öneridir. Bunun dışında, cildin nem ve sağlıklı yağ dengesini kuracak bakımlarla cildinizi sürekli onarmanız gerekir.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu