Cilt Kurumasını Önleyen Doğal Yöntemler

impetigo

Kremler, kuru cildin bariyerini yeniden yapılandırmak için cildin nemini yeniden kazanmasında büyük bir rol oynar. Özellikle mevsim geçişlerinde yaşanan cilt kuruluğu büyük sorun haline gelmiştir. Bunun yanı sıra genetik etkenlerden de kaynaklı problemler ortaya çıkabilir. Yağlı ciltliler kendilerinin ciddi bir cilt problemi olduklarını düşünürler fakat yağlı cilt kadar kuru cilt bakımı da oldukça zordur. Bu nedenle kuru bir cildiniz varsa bunun nedenini ve ona nasıl bakmanız gerektiğini bilmeniz gerekir. Cildinizi daha hesaplı ve oldukça etkili yollarla da nemlendirebilmek mümkündür.

Kuru Cilde Sebep Olan 4 Faktör

cilt kurumasını önleyen doğal yöntemler

1- Soğuk hava nemi daha az tutar bu nedenle sıcaklık önemli bir faktördür. Kış aylarında cildinizin koruyucu bariyerinin zayıflamasıyla ve nem kaybetmesiyle ortaya çıkan cilt kuruluğu kişiyi oldukça olumsuz yönde etkilemektedir.

2- Bunun dışında sabun başka bir etkendir. Her ne kadar gözenekleri temizleyip, parlaklık hissi verse de içinde bulunan kimyasal maddelerden dolayı cildi çizip, zarar verebilir. Her sabun her cilde iyi gelmeyeceğinden dolayı, cildinize uygun sabunu bulmalısınız. Bunun içinde doğru bir cilt analizi yapmanız gerekecektir.

3- Uzmanlar fazla terlemenin de ciltte kurumaya neden olacağı hakkında uyarıyor. Bu yüzden cildinizin doğru bir şekilde, doğal yöntemlerle temizliğinin yapılması gerekmektedir.

4- Bir başka sebep ise uzun süre sıcak duşta kalmaktır. Şayet kuru bir cildiniz varsa en fazla 10 dakika ılık duş almanız gerekiyor. Ayrıca yaşlandıkça cilt daha az yağ ürettiğinden dolayı zamanla ciltte kuruluk görülebilir.

Cilt Kuruluğunu Önlemek İçin Ne yapılmalıdır?

cilt bakımı

Cildiniz için doğal nemlendirme yöntemlerinden bahsetmeden önce cildinizi kurutan etkenleri önleminin yollarına bakalım…

Bahsettiğimiz gibi cildimizin kurumasına neden olan en büyük faktörlerden biride soğuk havalardır. Bu sebepten dolayı soğuk havalarda muhakkak eldiven takmalıyız ve cildimizi nemlendirmeliyiz.  Kıyafet seçimlerinizi, dar değil de daha çok bol kesim tarafından yapılmalısınız çünkü sürtünmeye bağlı olarak deride kuruluk ve dökülmeler ortaya çıkabilir. En az 10 dakika vücudunuzu ılık suyla yıkayın çünkü sıcak su vücudunuzda çatlama ve kuruma yapar. Cilt kuruluğunun devam etmesi sonucunda egzama ve sedef gibi ciddi cilt hastalıkları da meydana gelebilmektedir. Bulaşık yıkarken, temizlik yaparken cildimizi kimyasal maddelere karşı muhakkak korumamız gerekir. Aksi taktirde cilt kimyasal maddelerin sürekli temasından dolayı büyük oranda zarar görecektir. En önemli unsur ise bol bol su tüketimidir. Su tüketilerek hem daha sağlıklı bir cilde hem de daha parlak ve yumuşak saçlara sahip olabilirsiniz. Su sayesinde yenilenen cilt esnekliğini arttırır. Ayrıca cilt ve deri yüzeyinde arttırılan hücreler sayesinde kırışıklık izleri de yok edilir.

Doğal Cilt Nemlendirmenin 8 Altın Kuralı

1-Kötü Alışkanlıklardan Vazgeç!

sigara

Sigara içen kişilerde, hayatı boyunca hiç sigara kullanmamış kişilere göre iki kat daha fazla kırışıklık olduğu kanıtlanmıştır. Sürekli sigara kullanımı, cildin esnekliğini ve kalitesini sağlayan elastin lifler üzerinde olumsuz etki yapar. Bu sebepten dolayı sigara kullanıma derhal son verilmelidir.

2-Bol Bol su tüketin!

su

Kuru ve susuz kalmış ciltler, kırışıklığı göstermek için kusursuz bir ortam oluşturabilirler. Bilim adamlarına göre derimizde bir organdır ve bu deri üzerindeki hücrelerin yenilenmesini sağlayan tek şey sudur. bu sebepten dolayı günde en az; kadınlar 2, erkekler ise 3 litre su tüketmelidir.

4- Kuruyan Cildinize Zeytin Yağı Kullanın!

zeytin yağı

Zeytin yağı cildi yumuşatan, parlaklık kazandıran, gençleştiren, besleyen ve nemlendiren bir doğal üründür. Yüz maskesi , serum yada nemlendirici olarak kullanılabilir. Zeytin yağı ciltte meydana gelen  lekeler için birebirdir. Özellikle gece yatmadan önce uygulanması, cildin nem oranını dengede sağlamak açısından çok faydalıdır..

5- Kuruyan Cildinize Doğal Bal Uygulayın!

bal

Cildi derinlemesine nemlendiren doğal bir ürün olan bal, içeriğindeki enzimlerle, kuru ciltleri nemlendirir, yumuşatır ve parlaklık sağlar. Tüm bu etkileri cilde nüfuz ederek uzun süreli esneklik sağlar.

6- Saf gül suyu Kullanın!

gül

Güzel kokusu ve hafif yapısıyla son zamanların en çok tüketilen doğal ürünlerinden bir tanesi de gül suyudur. Her cilt tipine uyan ve her cilt tipi için yararlı olan gül suyu doğal içeriği sayesinde cildinizi yatıştırmaya ve renk eşitsizliğinin giderilmesiyle yüzünüzü nemlendirir. Cildinizin pH dengesini korur. Fazla sabun kullanımı cildin pH değerini bozduğundan dolayı ciltte akne oluşumu gibi problemler sergiler. Gül suyu cildinizin pH seviyelerini normale getirerek bozulmayı düzenlemede yardımcı olur.

7- Avokado Maskesi Uygulayın!

avokado

Doğal avokado lezzetli, doyurucu ve besleyiciliği bir kenara A, B, C, E ve K vitaminleri bakımından zengin bir besindir. Tam bir mineral ve Omega 3 deposu olan doğal avokado cilt sağlığı ve nemlendirilmesi açısından da büyük bir nimettir. Avokado maskesi cildin kaybettiği yağ oranını tekrardan geri kazandırır ve cildi nemlendirip pamuksu yumuşaklıkta bir cilde sahip olmanızı sağlar. İçerisinde bulunan omega 3 sayesinde sivilce, yara ve yanıklara da birebir iyi gelmektedir.

8- Cildinizin Kuru Bölgelerine Süt Sürün! 

süt

Süt içerdiği; vitamin, mineral ve bileşenler sayesinde besin oranında çokça zengindir. İçerisindeki lastik asitten dolayı cildi pürüzsüzleştirir ve nemlendirir. İçerisinde bulunan A, B6 ve C vitaminleri bakımından zengin olan bu besin yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırarak cildin daha genç ve parlak görünmesinde yardımcı olur. Sütün içinde kalsiyum, potasyum ve magnezyum bulunur. Dolayısıyla süt maskeleri düzenli bir şekilde kullanılırsa eğer kolajen üretimini artırarak cildin esnekliğini ve parlaklığını korur.

Sağlıklı Cilt Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

sağlıklı cilt için yapılması gerekenler

Sağlıklı bir cilde sahip olmak istiyorsanız öncelikle yapmanız gereken cilt tipinizi analiz etmektir. Uzman hekimler tarafından belli tahliller sonucu herhangi bir besin veya ürüne alerjinizin olup olmadığını teşhis etmelisiniz. Aksi taktirde daha kötü sonuçlar elde edebilirsiniz. Doğru bir cilt analizi yaptıktan sonra doğru doğal yöntemleri rahatlıkla kullanabilirsiniz. Peki cilde kesinlikle uygulanmaması gereken ürünler nelerdir, inceleyelim…

1- Limon

İçerinde bulunan Ph değeri limonun cilt ile temasında, cildin doğal dengesini bozmaktadır. Bu sebepten dolayı limon ciltten uzak tutulmalıdır.

2- Yumurta

İçinde kolayca bakteri ürettiği ve cildi ciddi anlamda gerdiği için yumurtada ciltten uzak tutulması geren bir üründür.

3- Mayonez

Yağlı ve yoğun bir yapıya sahip olan mayonez, gözenekleri tıkayarak akne ve beyaz nokta oluşumuna sebep olur.

4- Alkol

Cildinizin daha da güzelleştirdiğini sandığınız birçok ürünün içeriğinde alkol bulunmaktadır. Alkol, cildi ciddi anlamda kurutan ve yıpranmasına sebep olan bir üründür.

5- Diş macunu

İçeriğinde alkol, parfüm, nene olduğundan dolayı başlı başına cildimizden uzak tutmalıyız. Aksi taktirde lekelenme ve sivilce oluşumu başlayacaktır.

Başa dön tuşu