Cilt Bakımı

Beyaz ve Parlak Cilde Sahip Olmak İçin 10 Harika Doğal Cilt Maskesi

Sağlıklı bir cilde sahip olmak kadar beyaz bir cilde sahip olmak da önemlidir. Beyaz ten, daha dikkat çekici olduğu için kadınlar beyaz tenli kalmayı daha çok isterler. Tabi ki bunun için doğal bazı yöntemler kullanılabilir. Mesela evde uygulayabileceğiniz bazı yöntemleri uygulayarak cildinizin beyaz kalmasını sağlayabilirsiniz.

Evde cilt beyazlatma, aslında doğru şekilde uygulandığında yapılması basit bir işlemdir. Sadece uygulayacağınız yöntemleri rutin haline getirmeniz yeterli olacaktır. Cilt beyazlatıcı kremler kullanabileceğiniz gibi buna ek olarak evde hazırlayabileceğiniz cilt beyazlatıcı maskeler de işinizi görmek için yeterli olur. Bu yazımızda, evde cilt beyazlatma yöntemleri hakkında sizlere bilgi vererek hem daha az maliyetle cildinizi beyazlatmanın hem de dilediğiniz parlaklığa ulaşmanın keyfini sizlere sunacağız.

En Etkili 10 Doğal Cilt Beyazlatma Maskesi

En Etkili 10 Doğal Cilt Beyazlatma Maskesi

Cilt beyazlatma maskeleri, her evde kolaylıkla bulunan malzemelerle hazırlayabileceğiniz kolay maskelerdir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi bunları rutin haline getirirseniz, kesinlikle beklediğinizden çok daha iyi sonuçlar alabilirsiniz. İşte evde cilt beyazlatma maskeleri hazırlanışı ve kullanımı hakkında detaylı bilgi…

1- Yulaf Ezmesi, Yoğurt Ve Domates Maskesi

Yulaf Ezmesi, Yoğurt Ve Domates Maskesi

Yemeklerin birçoğunda kullanılan domates, tadı ve lezzeti ile hemen hemen herkesin sevdiği meyvelerden biridir. Bu meyvenin bir de cilt için olan faydalarını öğrendiğinizde, domatese olan bağımlılığınız daha da artacak.

Domates suyu sıkılaştırıcı özelliğe sahiptir ve yüzyıllardan bu yana bu alanda kullanılmaktadır. Maskenizi hazırlarken birer tatlı kaşığı yulaf ezmesi, yoğurt ve domates suyunu uygun bir kabın içerisinde karıştırın. Hamur kıvamına geldikten sonra yüzünüze sürün ve 20 dakika kadar yüzünüzde bekletin. Daha sonra yüzünüzü normal suyla durulayın. Düzenli şekilde kullandığınızda etkisini daha kısa sürede görebilirsiniz.

2- Kurutulmuş Portakal Kabuğu Ve Yoğurt Maskesi

Kurutulmuş Portakal Kabuğu Ve Yoğurt Maskesi

Leke renklerini açmada oldukça mahir olan portakal kabuğu maskesi de yine evde cilt beyazlatmak için kullanabileceğiniz malzemelerden biridir.

Güneşte daha önce kuruttuğunuz portakal kabukları ile yoğurdu uygun bir kâse içerisinde karıştırın. Krem kıvamı aldıktan sonra yüzünüze sürün ve 30 dakika kadar beklettikten sonra yüzünüzü normal suyla yıkayın. Bu cilt renginizin açılmasına ve aynı zamanda lekelerin kaybolmasına yardımcı olacaktır.

3- Tam Buğday Unu ve Zerdeçal Tozu Karışımı Maskesi

Tam Buğday Unu ve Zerdeçal Tozu Karışımı Maskesi

Cilt beyazlatma maskesi ya da cilt lekelerini giderici maske olarak kullanabileceğiniz bu maskeyi de evde kolaylıkla hazırlayabilirsiniz. Hem cildinizin daha güzel görünmesini sağlayacak hem de istediğiniz beyazlıkta bir cilde sahip olmak için uygulayabileceğiniz bu maske de işinizi fazlasıyla kolaylaştıracaktır.

2 tatlı kaşığı buğday unu, bir tutam toz zerdeçal ve 1 tatlı kaşığı limon suyu veya yoğurdu uygun bir kâse içerisinde krem kıvamını alıncaya kadar karıştırın. Daha sonra yüzünüze uygulayarak yarım saat kadar bekletin. Daha sonra yüzünüzü normal suyla yıkayın. Düzenli olarak bu maskeyi uygulamanız, cilt renginizin açılmasına yardımcı olacaktır.

4- Limon ve Bal Maskesi

Limon ve Bal Maskesi

Cildinizi arındırmak ve yumuşacık bir hale getirmek için de evde uygulayabileceğiniz bu kolay ve etkili sonuç sunan maskeyi kullanabilirsiniz. Limon ve bal maskesi, son dönemlerin en sık kullanılan cilt beyazlatıcı maskelerinden biri haline geldi.

Birer tatlı kaşığı limon suyu ile balı uygun bir kâsede karıştırın. Krem haline geldikten sonra yüzünüze uygulayın. 20 dakika kadar cildinizde beklettikten sonra yüzünüzü normal suyla yıkayın. Düzenli olarak kullanmaya devam ettiğinizde cildinizin renginin açıldığınız ve kuruluk hissinin ortadan kaybolduğunu göreceksiniz.

5- Hindistan Cevizi Yağı Maskesi

Cildinizin daha temiz ve parlak bir görünüme ulaştırmak için evde uygulayabileceğiniz maskelerden biri de Hindistan cevizi yağı maskesi. Aktarlardan bulabileceğiniz hindistancevizi yağını yüzünüze sürün, daha sonra 20 dakika cildinizin iyice emmesini bekledikten sonra normal suyla yüzünüzü yıkayın.

Hindistancevizi yağı maskesi, düzenli olarak kullanıldığında hem leke izlerini yok eder hem de arındırıcı özelliğe sahip olduğu için daha beyaz bir cilde sahip olmanızı kolaylaştırır.

6- Süt, Bal, Limon Suyu Maskesi

Süt, Bal, Limon Suyu Maskesi

Cildinizin daha güzel ve parlak görünmesine yardımcı olacak cilt beyazlatıcı maskeler arasında süt, bal ve limon suyu maskesi de bulunuyor. Limon ve sütün arındırıcı özelliği, balın cildi yumuşatıcı özelliği ile birleştirdiğinizde ortaya mükemmel sonuçların çıktığını göreceksiniz.

İlginizi Çekebilir: Cilt Lekeleri Nedenleri ve Çözümleri

Uygun bir kâse içerisinde bir miktar süt, bal ve limon suyunu kıvam alıncaya kadar çırpın. Daha sonra cildinize sürerek 20 dakika kadar cildinizde bekletin. Düzenli olarak kullanmaya devam ettiğinizde etkisini daha fazla göreceksiniz.

7- Domates ve Kişniş Maskesi

Domates ve Kişniş Maskesi

Yağlı ve kuru ciltlerin beyazlatılmasında oldukça etkili olan domates ve kişniş maskesi de evde yapabileceğiniz cilt maskelerinden biridir. İkişer tatlı kaşığı domates suyu ile kişnişi karıştırın. Kıvam aldıktan sonra yüzünüze uygulayın.

Cildinizde 20 dakika kadar maskeyi beklettikten sonra normal suyla yüzünüzü yıkayın. Düzenli kullanımda, etkisini göreceksiniz.

8- Bal ve Badem Yağı Maskesi

Bal ve Badem Yağı Maskesi

Bal içerdiği vitamin ve mineraller ile cildi derinlemesine beslerken badem yağı da arındırıcı etkisi ile cildinizin beyazlamasına yardımcı olur. Evde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz bal ve badem yağı maskesi ile kısa sürede hayalini kurduğunuz cilde kavuşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Cilt Kuruluğu Nedenleri ve Çözümleri

1 tatlı kaşığı süt tozu, yarım tatlı kaşığı badem tozu veya yağı ve 1 tatlı kaşığı balı karıştırarak krem haline getirin. Daha sonra yüzünüze sürüp 20 dakika kadar yüzünüzde bekletin ve normal suyla yüzünüzü yıkayın.

9- Limon Suyu Ve Salatalık Suyu Maskesi

Limon Suyu Ve Salatalık Suyu Maskesi

Limon, içeriği sayesinde cildi aydınlatıcı bir özelliğe sahiptir. Salatalık ise cildi dinlendirerek daha canlı görünmesini sağlar. Evde cilt beyazlatma maskeleri arasında sık kullanılan bu maskeyi düzenli kullandığınızda, kısa sürede cildinizde etkili sonuçlar göreceksiniz.

Birer tatlı kaşığı salatalık suyu ve limon suyunu karıştırın, daha sonra yüzünüze sürerek 20 dakika kadar bekletin. Ardından yüzünüzü normal suyla yıkayın. Etkili sonuçlar için haftada 1-2 defa kullanın.

10- Pirinç Unu Maskesi

Pirinç unu maskesi

Osmanlı döneminde cilt beyazlatma ve cildi dinlendirmek için de sık kullanılan pirinç unu maskesi, günümüzde de en sık tercih edilen maskeler arasında yer almaktadır.

İlginizi Çekebilir: En Sık Görülen Cilt Problemleri ve Çözümleri

4 çay kaşığı pirinç unu ile suyu karıştırın, krem haline geldikten sonra yüzünüze sürün ve 5 dakika kadar bekletin. Daha sonra yüzünüzü bol ılık suyla yıkayın. Etkili sonuçları yakalamak için düzenli olarak kullanmanızı öneririz.

Cilt Maskesi Hakkında Sık Sorulan Sorular

Evde cilt maskesi nasıl hazırlanır?

Cildinizle ilgili yaşadığınız problemlere yönelik uygun bir maskeyi evde hazırlarken, kıvamını doğru şekilde ayarlamaya özen gösterin.

Cilt maskesi kullanırken nelere dikkat edilmelidir?

Cilt maskesi kullanmadan önce kullanacağınız maskeye karşı cildinizin alerji gösterip göstermediğini öğrenin, daha sonra maske kullanın.

Her cilt maskesi uygulanabilir mi?

Cilt maskesi, cilt tipi ve cilt sorunlarına göre değişebilir. Bu nedenle her cilt maskesinin her cilt tipine uygun olmadığını bilmeniz gerekir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu