Cilt Bakımı

En Sık Görülen 8 Tip Cilt Problemleri ve Cilt Tiplerine Göre Bakım Önerileri

Cilt problemleri, her cilt tipine göre değişiklik gösterir ve tedavi biçimleri de bu bağlamda birbirinden farklı olur. Bu yüzden parlak bir cilde sahip olmak için öncelikle cildinizi tanımanız gerekir.

Cilt, vücudun dış yüzeyini kaplayan en büyük organdır ve dış ortamlarla sürekli temas halinde olduğunuz için hassas ve dikkatli olmanız gerekir. Ciltler iklim koşulları, alerjenler, mikrobiyal ajanlar ve daha birçok çevresel faktör ile etkileşim halindedir. Bu yüzden çabuk yıpranır, lekelenir ve yaşlanır. Bu durum da cildin birçok hastalığa davetiye çıkarmasına sebep olur. Cilt hastalıkları da diğer hastalıklar gibi oldukça önemlidir. Ciddiye alınmadığı takdirde hastalığın ilerleme durumunda bireylerde psikolojik bozukluklara sebebiyet verebildiği gibi hastalığın ilerlemesi ile tedavisi de zorlaşır.

En Sık Yaşanan 8 Cilt Problemleri

 1. Akne
 2. Egzama
 3. Kurdeşen (ürtiker)
 4. Uçuk
 5. Zona
 6. Sedef hastalığı
 7. Mantar enfeksiyonları
 8. Cilt kanseri

akne

Akne Nedir, Neden Oluşur?

Dünyada en yaygın olarak görülen cilt hastalığı olan Akne toplum arasında sivilce olarak bilinir. Akne oluşumunu tetikleyen birçok etken vardır. Genel olarak deri altında yağ üreten bezlerin ve kıl köklerinin çeşitli nedenlerle (yeme bozuklukları, temel bakım yetersizliği, genetik, psikolojik, hormon dengesizliği, sigara kullanımı, ilaçlar vs.) tıkanması sonucu insanlarda akne oluşumu meydana gelir. Her yaş grubunda görülür ancak en sık gençlerde rastlanır. Genel olarak alın, göğüs, yüz, omuzlar ve sırtta görülür.

Akne Nasıl Tedavi Edilir?

Cildi düzenli olarak sabah ve akşam ılık suyla ve yağlı veya akneli ciltlere uygun jellerle yıkamak gerekir. Ardından tonik kullanmak bu tip durumlarda kalan yağı uzaklaştırmak ve gözenek içlerini daha iyi temizlemek ve sıkılaştırmak için gereklidir. Temizlenen cilde akneli ciltler için tasarlanan nemlendiriciler kullanılabilir. Maske, serum, krem gibi ürünlerle cilt bakımı yapıldığı takdirde büyük oranda sivilce oluşumu engellenir.

Egzama Nedir, Neden Oluşur?

Egzama, cildin kızarmasına ve kaşınmasına neden olan bir cilt hastalığıdır. Akne gibi her yaş grubunda görülebilir ancak en sık çocuklarda rastlanır. Bazı insanlarda kronik olarak görülebildiği gibi bazı insanlarda ise zaman zaman ortaya çıkar.

Egzama Nasıl Tedavi Edilir?

Egzamanın henüz kesin bir tedavisi yoktur ancak kaşıntıların azalması için cilt bakımları ve ilaçlar kullanılır. Cilt düzenli olarak nemli tutularak, sert sabun ve sert fırçalardan kaçınarak hastalığın hafifletilmesi mümkündür.

Kurdeşen (Ürtiker) Nedir, Neden Oluşur?

Kurdeşen (ürtiker)  ciltte kırmızı veya ten renginde olabilen küçük yumrulardır. Deri döküntülerinin de kurdeşen olma ihtimali vardır ve bu döküntüler kaşındırır. Çizilme, alkollü içecekler, egzersiz veya duygusal değişimler kaşıntının şiddetini arttırır.

Kurdeşen Nasıl Tedavi Edilir?

Belirtilerinin görülmesi durumunda muayene olunmalıdır. Doktorunuzun vereceği krem ve merhemler ile kaşıntının hafiflemesi ve zamanla kurdeşenin ortadan kaldırılması sağlanır.

Zona Nedir, Neden Oluşur?

Varicella zoster adı verilen virüsün sebebiyet verdiği sinir iltihabına zona denir. Genellikle çocukluk döneminde suçiçeği geçirdikten sonra vücudun zayıflaması ile kendini zona olarak gösterir.

Zona Nasıl Tedavi Edilir?

Zona iltihaplı bir yara olduğu için kesinlikle hekime başvurulmadır. Verilen krem ve merhemlerin düzenli kullanımı ile tedavi edilmelidir.

Uçuk Nedir, Neden Oluşur?

Cilt problemleri arasında sık görülen uçuk, “herpeks simpleks” virüsüne bağlı olarak ortaya çıkar. Genel olarak ağız, dudak ve diş etinde yaralar olarak kendini gösterir. İçleri sıvı ile dolu olan bu yaralar ağrılı ve kümeler halindedir. Uçuk virüsü insanın hayatı boyunca vücutta kalır. Vücudun bağışıklık sistemi kuvvetlendikçe kaybolur ve düştükçe tekrardan ortaya çıkar.

Uçuk Nasıl Tedavi Edilir?

Halk arasında çay kaşığını ısıtıp koyma, zencefil sürme gibi çok yanlış olan yöntemleri kesinlikle denememelisiniz. Bu tarz yöntemler ciltte lekeler ve iz oluşumuna sebep olur. Uçuğun ilerlemesine göre doktora gitmeli veya eczaneden alacağınız krem ile çok kısa bir sürede atlatabilirsiniz.

Sedef Hastalığı Nedir, Neden Oluşur?

Artan cilt hücresi üretimi ile sedef hastalığı meydana gelir. Pullarla kaplı, kırmızı, kabuklu lekelerin oluşmasıdır. Bu lekeler yaygın olarak dirseklerde, dizlerde, kafa derisinde ve sırtta görülür. Ancak vücudun her bölgesinde meydana gelme ihtimali vardır. Her yaş grubunda sedef hastalığına rastlanır.

Sedef Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Sedef hastalığında D vitamini çok önemlidir. D vitamini hem gıda yoluyla alınmalı hem de krem ve merhem ile desteklenmelidir. Hastalığın ilerlediği durumlarda ise doktorun önerdiği ilaçlar oral veya enjekte yoluyla kullanılmalıdır.

Mantar Enfeksiyonları Neden Oluşur?

Cilt hastalıkları içinde en yaygın ve en sık görülen mantar enfeksiyonları ilerleme durumunda lenf bezlerinin iltihaplanmasına sebep olur. Tırnak mantarı, vücut mantarı, kasık mantarları, genital bölge mantarları en sık rastlanan türleridir. Tırnak mantarları tırnağın yapısı bozar ve kırılmalara neden olur. Kasık mantarları uyluk bölgesinde meydana gelen kızarıklık, kaşıntı ve su toplaması ile kendini belli eder. Vücut mantarları vücudun her bölgesinde oluşabilir. Yine kızarıklık, kaşıntı ve su toplaması oluşarak kendini gösterir. Genital mantar ise yaygın olarak kadınlarda vajinal mantar olarak görülür. Belirtileri ise koku, akıntı ve kaşıntı olarak karşımıza çıkar.

Mantar Enfeksiyonları Nasıl Tedavi Edilir?

Mantar enfeksiyonunun yayılması halinde tedavi süreci uzayan sıkıntılı durumlar yaşanabilir. O yüzden mutlaka en kısa sürede hekime başvurmalıdır. Hekiminizin önerdiği ilaç, merhem veya kremleri düzenli olarak kullanmalısınız. Bu dönemde hijyene ekstra önem verilmelidir.

Cilt Kanseri Neden Oluşur?

Yoğun şekilde güneşe maruz kalan insanların cilt hücrelerinin aşırı büyümesi ile cilt kanseri oluşumu başlar. Yalnızca cildin güneş gören bölgelerinde değil vücudun her yerinde görülme olasılığı vardır. Genel olarak kafa derisi, yüz, dudaklar, kulaklar, boyun, göğüs, eller, ve kollarda görülür. Kadınların yaygın olarak bacaklarında görülür. Yapılan araştırmalara göre açık tenli insanların cilt kanserine yakalanma oranı koyu tenli insanlara göre daha yüksektir.  Tedbirli olmak adına güneşe çıkmadan önce bütün vücuda koruyucu güneş kremi sürülmelidir. Yaz aylarında uzun süreler güneşlenmemekte riski azaltır.

Cilt Kanseri Nasıl Tedavi Edilir?

Cilt kanserinin birçok tedavi çeşidi vardır. Hastalığın ilerlemesine, bölgeye göre değişiklik gösterir. Dondurucu, eksizyonel cerrahi, mohs ameliyatı, kürtaj ve elektrodesikasyon veya kriyoterapi, radyasyon tedavisi, kemoterapi, fotodinamik tedevi ve biyolojik tedavi gibi çeşitleri vardır.

Yukarı bahsettiğimiz hastalıklara sahipseniz veya belirtilerini gösteriyorsanız sağlık kuruluşlarının dermatoloji polikliniklerine başvurmalısınız.

Ciltte deformasyonlar, yaralar, hastalıklar görüldüğü gibi ciltte temel bakım eksikliğinden kaynaklı bazı sorunlar da görülür. Bu sorunların giderilmesi veya oluşmaması için gerekli temel bakım yapılmalı ve hijyen sağlanmalıdır. Parlak, temiz, sağlıklı ve pürüzsüz bir görünüm ancak doğru cilt bakımının uygulanması ile sağlanır. Cilt tipinize tanımalı ve cilt tipinize uygun bakımlar yapmalısınız. Bu yüzden öncelikle cilt tipinizi öğrenmeniz için size ipuçları vereceğiz.

Cilt Tipi Nasıl Anlaşılır?

bakım onerileri 3

Güzellik ürünleri satan mağazaların herhangi birinden yağ kontrol kağıtlarından edinebilirsiniz. Edindiğiniz bu kağıdı iki parçaya ayırın ve cildinizi iyice yıkayıp duruladıktan sonra kağıtları cildinize yapıştırın. 20 dakika beklettikten sonra kağıtları yüzünüzden çekin. Eğer iki kağıtta da yağ oranı fazlaysa ve eşitse yağlı cilt tipine sahipsiniz. Sadece alın bölgesinde yoğunsa ve yanak bölgesinde az bir yağlanma görüldüyse karma cilt tipine sahipsiniz. Kağıtta herhangi bir yağlanma mevcut değilse ve cildiniz gergin, pul pul ise kuru cilt tipine sahipsiniz demektir.

Cilt tipinin kişiden kişiye değişiklik göstermesinin sebebi cildin sebum sağlama oranı ile doğrudan ilişkilidir. Sebum ciltteki yağ oranını belirler ve herkesin vücudunun sebum salgılaması farklılık gösterir.

Cilt Tipleri Nelerdir?

cilt tipleri

Kuru Cilt: En düşük sebum oranına sahip cilt tipidir. Vücutta ve yüz bölgesinde sık sık pullanma ve soyulmalar gözlemlenir. Kırışıklıklar yaygın olarak kuru cilt tipinde görülür. Kuruluğu sebebiyle hassastır ve çabuk kızarır.

Yağlı Cilt: En yüksek sebum oranına sahip cilt tipidir. Akne ve siyah noktalar yaygın olarak görülür. Diğer cilt tiplerine göre gözenekler daha geniştir ve dolayısıyla düzenli bakım ister.

Karma Cilt: En yaygın cilt tipidir. Yüzün veya vücudun belirli bir kısmı yağlı iken belirli bir kısmı normal veya kurudur. Yüzünüzde T bölgesi dediğimiz alan çabuk yağlanır. T bölgesi; alın, burun ve çene bölgesini kapsar.

Cilt tipinizi ve özelliklerini öğrendikten sonra kendinize uygun bakımları uygulamaya geçebilirsiniz.  Cilt tipinize uygun ürünleri doğru zamanda, doğru kullanımla, gerekli bakımı yapmak önemlidir. Bu sayede cildiniz daha parlak, bakımlı, pürüzsüz ve ışıl ışıl görünüme kavuşur.

Kuru Cilt Bakım Önerileri

cilt bakım

İnce bir deriye sahiptir ve dolayısıyla hassastır. Bakım yaparken buna dikkat ederek yüzünüze sıcak su ve sert sabun kullanmayın. Pamuk veya mendilleri sert darbeler yerine yumuşak darbe yardımlarıyla kullanın. Diğer cilt tiplerinden bir diğer farkı nem ve yağ oranı düşük olmasıdır. Bu yüzden nem dengesini korumak çok önemlidir. Aksi takdirde ciltte ince kırışıklar, dudak çatlamaları, pul pul dökülmeler meydana gelir. Gözenekler sıkı olduğu için akne pek görülmez.

Kuru Cilt Tipine Göre 8 Bakım Önerisi

kuru cilt

 1. Nem dengesini sağlamak için uyku da önemli bir etkendir. Günde 8 saat uyumaya özen gösterildiği takdirde sebum salgılanmasında artış olur ve nem dengesini sağlamak için size yardımcı olur.
 2. Sabahları ve akşamları olmak üzere günde 2 kez cilt nemlendirilmelidir. Kış aylarında cilt daha çok kuruduğu için bu rutin arttırılabilir. Kış mevsiminde özellikle eller çok kurur ve çatlar. Bu yüzden çantanızda el kremleri bulundurmanız önemlidir. Yüz nemlendiricilerini yüz, boyun ve dekolte kısmına uygulamanız sizin için daha sağlıklı olacaktır.
 3. Yüzünüzün nem dengesini bozmamak için yüz temizleme ürünlerinde bitkisel ve nemlendirme özelliği olan ürünler kullanmalısınız.
 4. Makyaj temizliği sonrasında kullanacağınız toniğin mist özelliğine sahip olmasına özen gösterin. Bu sayede cildinizin nem dengesi bozulmaz.
 5. Göz çevresi diğer cilt tiplerine göre daha az yağ bezesine sahip olduğu için çabuk yüzün diğer bölgelerine göre daha çabuk kurur ve ince kırışıklıklar görülür. Bu yüzden nemlendirme özelliği olan göz çevresi kremleri tercih edilmelidir.
 6. Ölü deriyi temizlemek için düzenli peeling yapmanız gerekir. AHA, BHA gibi kimyasal içeren peelingler yerine scrub tipi peeling ürünlerini kullanın. Peelingden sonra rutin bakımdan fazla miktarda krem uygulayarak kaybolan cildi geri besleyin.
 7. Cildi daha yoğun nemlendirmek adına haftada 2-3 kez nem maskeleri uygulayabilirsiniz.
 8. Dudak çatlakları ve kuruluğu için dudak maskeleri, dudak vazelinlerini tercih edebilirsiniz. Böylelikle pürüzsüz dudaklara sahip olabilirsiniz.

Karma Cilt Bakım Önerileri

bakım onerileri 2

Ciltteki yağ ve nem oranının T bölgesine ve U bölgesine dağılmasından dolayı hem kuru cildin hem de yağlı cildin özelliğini taşır. T bölgesine farklı U bölgesine farklı bakımlar yapılması tavsiye edilir. Gözenekler geniştir ve dolayısıyla siyah nokta oluşumu sıklıkla görülür. Fazla yağlı olan T bölgesindeki sebumları gidererek temiz tutmaya çalışın. Normal ciltler de kullanılan kozmetik ürünlerin değişiminden, yanlış kullanımdan veya mevsim değişiminden dolayı zaman zaman karma cilde dönüşebilir.

 Karma Cilt Tipine Göre 8 Bakım Önerisi

karma cilt

 1. T bölgesi yağlı olduğu için siyah nokta oluşumu fazla olur. Bu yüzden T bölgesine kil maskesi uygulayarak gözenekleri temizleyebilirsiniz. Kuru olan U bölgesi için de gece maskesini uygulayarak gece boyunca nemlendirme sağlayabilirsiniz.
 2. Geniş gözenekler için alkol içeren tonikleri kullanabilirsiniz. Gözeneklerinizi sıkılaştırmak istiyorsanız gözenek sıkılaştırıcı tonikleri de kullanabilirsiniz.
 3. Yüz temizleme ürünlerini T bölgesine daha fazla uygularken U bölgesine daha az uygulayarak U bölgesindeki nemi koruyabilirsiniz.
 4. Kremleri T bölgesine ince bir tabaka halinde sürerken U bölgesine ve yanaklarınıza daha fazla krem uygulayarak cildinizin her bölgesine gerekli nemi sağlamış olursunuz.
 5. Haftada 1 kere peeling ile nem dengesini destekleyebilirsiniz. T bölgesine özenle uygularken U bölgesine ve yanaklara daha hafif uygulayabilirsiniz.
 6. Göz çevresinde ince kırışıklıklar ve morarmalar görüldüğü için haftada 2-3 kere eye patch uygulayabilirsiniz. Göz çevresi kremleri kullanırken içerisinde nemlendirici özelliği olmasına da özen gösterin.
 7. Makyaj temizliği için kullandığınız üründe bol nem içeren jel tipi makyaj temizleyiciler sizin cilt tipinize daha uygundur.
 8. T bölgesine ve U bölgesine göre farklı bakım ürünleri kullanılması gerektiği için tek kullanımlık maskeler yerine gece kremi kullanımı önerilir. T bölgesine ince bir tabaka halinde uygularken U bölgesine ve yanaklara daha fazla uygulanmalıdır.

Yağlı Cilt Bakım Önerileri

yaglı cilt

Gençlerde daha yaygın olarak görülür. Yağ ve ter bezeleri daha yoğun ve aktif çalışır. Dolaysıyla sebumlar daha fazla salgılanır ve bu yüzden cilt çok parlak görünüme sahip olabilir. Ciltte fazla salgılanan sebumlar ve kirler birleşerek gözenekleri tıkar. Alın, çene ve burunda sıklıkla sivilce görülür. Diğer cilt tiplerine göre daha canlı görünür. Cildin yaşlanması da daha yavaş olduğu için kırışıklıklar da yavaş görülür. Gözeneklerin tıkanma sonucu siyah noktalar da görülür. Düzenli temizlenmemesi durumunda da tıkanan gözenekler gittikçe genişleyebilir.

Yağlı Cilt Tipine Göre 8 Bakım Önerisi

yaglı cilt

 1. Makyaj temizliği için yağlı olmayan losyon, jel veya su tipi ürünler tercih etmelisiniz. Makyaj yapmasanız dahi makyaj temizleme ürünlerinin kullanımı tavsiye edilir.
 2. Yüzünü çok sıcak su ile yıkamayın aksi takdirde ciltte nem kaybı yaşarsınız. Sebum oranı daha fazla olduğu için T bölgesini temizlemeye ekstra özen gösterin.
 3. Alkol içeren tonikleri tercih ederek sebum üretimini azaltabilirsiniz. Bu sayede gözenekler mikroplardan arınır ve nem dengesi de bozulmamış olur.
 4. Yağlı olmayan ve nemlendirme özelliği olan esansları, kremleri tercih edebilirsiniz ve birlikte kullanabilirsiniz. Kullanacağınız krem ve esansların madde olarak amino asit, vitamin C, E ve saponin içermesi sizin için daha faydalı olacaktır.
 5. Nemlendirme özelliği olan göz çevresi kremleri ve serumlarını tercih etmelisiniz. Bu sayede göz çevrenizde ince kırışıklıkların oluşumu engellenir.
 6. Fazla üretilen sebumu gidermek için sivilce ve yara olan bölge hariç haftada 2-3 kere kil maskesi uygulayın.
 7. Haftada 1 veya 2 kere peeling uygulayarak ölü derileri yüzünüzden uzaklaştırabilirsiniz. AHA, BHA gibi asit içeren kimyasal peelingler uygulamak daha etkili bir sonuç almanızı sağlar. Peeling öncesi yüzünüze 2 dakika buhar uygulayarak tıkanan gözeneği açarsanız derinlemesine temizlik sağlayabilirsiniz.
 8. Cildinizi nemlendirmek için jel tipi nemlendiricileri tercih ederek nem kaybını önleyebilirsiniz.

 

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu