Cilt Bakımı

En Önemli Cilt Problemleri Habercileri [10 ADIMDA GÜNLÜK CİLT BAKIMI]

Cilt problemleri başlamadan önce ciltte sinyal vermeye başlar. Yani cildinizde değişiklik görmeye başladı iseniz, cildinizde yakın zamanda birtakım problemlerin oluşacağının habercisi olarak kabul edebilirsiniz.

Sağlık, insan hayatının en önemli parçasıdır. Sağlıksız bir hayatın çok da bir anlamı yoktur. Genel sağlık bir yana cilt sağlığı da önemlidir ve dikkat edilmesi gereken en önemli konuların başında gelir.

Cilt problemleri

Aslında cilt problemleri, gelmeden önce bazı sinyaller vererek geleceğini bildirir. Ama çoğu zaman bu sinyalleri pek ciddiye almayız ve ilerleyen zamanlarda artık işin içinden çıkılmaz bir hale geliriz. Peki, cildimizde oluşan değişimler nelerin habercisi ve ne yapmak gerek? İşte cilt problemlerinin en önemli 5 habercisi…

1- Cilt Kuruması ve Çatlaklık

Cilt Kuruması ve Çatlaklık

Her kadın ve erkek cildinin taze ve canlı görünmesini ister ve bunun için de gerek cilt bakım ürünleri kullanır gerekse de evde hazırladığı faydalı maskelerle cildinin taze kalmasını sağlar. Ama bazen kendimizi de ihmal edebiliyoruz ve cildimizde kuruma ve çatlıklar oluşmaya başlar.

Editörün Önerisi

çatlak önleyici
Sipariş Vermek İçin Tıklayın

Cilt kuruması ve çatlaklık, aslında cildimizin susadığının habercisidir. İnce çizgiler, kırışıklıklar ve hafiften çatlamaya başlamış bir cilde sahip iseniz, muhtemelen su içmeye ara vermiş ve nemlendirici krem kullanmaya ara vermişsiniz. Bu durumda yapmanız gereken en önemli şey su içmeyi yeniden alışkanlık haline getirmek ve nemlendirici kremi, hem banyo sonrası hem de gün içinde kullanarak cildinizin doğal nem dengesini korumak olmalıdır.

2- Ciltte Kızarmalar

Ciltte Kızarmalar

Cilt bariyeri hasar görmeye başladığında hemen dışa vurur. Ciltte kızarmalar ve kılcal damarlar çok fazla belirginleşmeye başlamış ise anlamanız gereken şey, cilt bariyerinizin hasar gördüğünü anlamak olmalıdır.

İlginizi Çekebilir: Kuru Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Özellikle hassas ciltlerde daha fazla görülen kızarıklıklar durumunda doğru ürünü kullanmak da önemlidir. Özellikle alkol içeren ürünlerden uzak durmanız gerektiğini unutmayın. Cilt kızarıklıklarına karşı özel bir yüz yıkama jeli kullanabilir, anti-enflamatuar bileşen içeren ürünler kullanarak cilt kızarıklıklarının önüne geçebilirsiniz.

3- Gözaltı Torbalarında Şişkinlik

Gözaltı Torbalarında Şişkinlik

Çoğu insanda doğal olarak gözaltı torbaları bulunur. Ancak gözaltı torbalarının ne denli şiştiği önemlidir. Eğer normalden daha fazla şişkinlik varsa kesinlikle bir an önce önlem almanız gerekir. Gözaltı torbalarında şişkinliğin meydana gelmesi, yaşam tarzınızda sorunların olduğunun anlamına gelir.

Bu Ürünü Denediniz mi?

Göz çevresi serumu
Sipariş Vermek İçin Tıklayın

Eğer alkol ya da sigara gibi cilde zarar veren zararlı maddeleri kullanıyorsanız, gözaltı torbalarınızın şişmesine davetiye çıkartıyorsunuz demektir. Bir anca önce bu alışkanlığınızdan kurtularak daha sağlıklı bir yaşama adapte olmanız gerektiğini unutmayın. Ulusal Uyku Vakfı’nın yaptığı bir değerlendirmeye göre kişinin en az günlük 7-9 saat arasında uyuması gerekir. Çünkü uykusuzluk da gözaltı torbalarının belirginleşmesine neden olmaktadır.

4- Sivilce Oluşumu

Sivilce Oluşumu

Ergenlik döneminde değilsiniz, sağlıklı beslenmeye de dikkat ediyorsunuz ama aynanın karşısına geçtiğinizde yüzünüzde sebepsi sivilcelerin çıktığını fark ediyorsunuz. Aslında bu çok da ciddiye alınacak bir durum olmasa da yine de size bir sinyal veriyor olabilir.

Anlamsız bir şekilde yüzde sivilcelerin oluşması, kadınlarda adet dönemine girileceğinin habercisi olabilir. Amerikan Dermatoloji Akademisi’ne (AAD) göre hormonal sivilceler, gençlik yıllarında çıkan sivilcelerin aksine çene bölgesinde ve daha iltihaplı bir görüntüye sahiptir. Bu durumda cildiniz için çok fazla bir şey yapamazsınız ancak akne ve sivilce karşıtı krem ve bakım serumu kullanarak daha kısa sürede cildinizin kendini toparlamasına yardımcı olabilirsiniz.

5- Gözaltı Kararması

Gözaltı Kararması

Uzun süre uykusuz kalmak, gözaltı kararmasına neden olabilmektedir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi uzmanlar, sağlıklı bir bireyin günde 7-9 saat arasında uykuya ihtiyacı vardır. Özellikle bilgisayar ve telefon kullanımına çok fazla zaman harcıyor ve uyku düzenine de dikkat etmiyorsanız gözaltı kararması sorunu ile karşılaşmanız çok normal.

İlginizi Çekebilir: Göz Çevresi Bakımı Nasıl Yapılır?

Vitamin eksikliğinden de kaynaklı olarak oluşan gözaltı kararmasına karşı, C vitamini ve E vitamini gibi aydınlatıcı antioksidanlar içeren göz kremler kullanabilirsiniz. Bu kremler, cildinizin daha kısa sürede kendini toparlamasına yardımcı olacaktır.

10 Adımda Günlük Cilt Bakımı

10 Adımda Günlük Cilt Bakımı

Yukarıda saydığımız cilt problemlerinin farklı nedenleri olmakla birlikte en büyük nedenlerinden biri günlük cilt bakımına önem vermemekten kaynaklanır. Diş fırçalamak, saç taramak kadar önemli olan cilt bakımı, günlük rutinler halinde yapılması gerekir. Aksi halde ihmaller sonrasında cildinizde görmek istemediğiniz problemleri görmeye başlayabilirsiniz. Peki, günlük cilt bakımı nasıl olmalıdır?

  1. Cilt temizliğine, cildinize uygun bir ürün ile başlayın.
  2. Tonik seçiminde de cilt tipinize uygun bir tonik olmasına dikkat etmelisiniz.
  3. Gündüz cilt bakımı için serum kullanacaksanız antioksidan içerikli serumlar tercih etmeniz gerekir. Buna ek olarak güneş ışınlarına karşı cildinizi korumanız, kullandığınız ürünlerin C ve E vitamini ağırlıklı olmasına dikkat etmeniz gerekir.
  4. 20’li yaşlardan itibaren göz çevresi bakım kremi kullanmaya başlayın. İlerleyen yaşlarda göz çevresinde daha erken oluşmaya başlayan yaşlanma çizgilerine karşı bunu yapmanız etkili olacaktır.
  5. Nemlendirici kremler sadece kuru cilt tipleri için değil. Yağlı, karma ve diğer cilt tipleri için de uygun nemlendiricilerin kullanılması gerekir. Özellikle büyük şehirlerde yaşayan ve iş stresi ile iç içe olanların nemlendirici kullanımına daha fazla özen göstermeleri gerekir.
  6. Gece uyumadan önce mutlaka gece cilt bakımı yapmanız gerekir. Çünkü cildin kendini yenilediği zaman bu zamandır.
  7. Gece uyumadan önce de sabah olduğu gibi cildinizi temizledikten sonra tonik uygulayın. Bunu yapmanız, cilt gözeneklerinin açılmasına yardımcı olacaktır.
  8. Gece uyumadan önce mutlaka göz çevresi kremi kullanmanız gerektiğini unutmayın.
  9. Gündüz kullandığınız gibi gece uyumadan önce de mutlaka cilt bakım serumu uygulamanız gerekir.
  10. Cildiniz çok kuru ise nemlendirici kremi gece uyumadan önce de kullanın.
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu