Cilt Bakımı

En Sık Görülen Cilt Problemi | Genişlemiş Gözenekler

Cilt sorunları, cilt yapısı ne olursa olsun herkesin mutlaka hayatının bir döneminde yaşadığı bir durumdur. En kusursuz gözüken cildin dahi göz ardı edilen problemleri çok kısa bir zaman içinde gelişerek daha tatsız sorunlara yol açabilmektedir. Cilt sorunları, cilt tipine, stres düzeyine, genetik faktörlere göre değişse de en çok karşılaşılan cilt sorunlarını ve bunlar için bakım önerilerini sizler için derledik.

En Sık Görülen Cilt Problemi | Genişlemiş Gözenekler

ilginizi çekebilir: Gündüz Cilt Bakım Rutini Nasıl Olmalı?

Genişlemiş Gözenekler

Cilt sorunları içinde en yaygın olan ve tedavisi en zorlayıcı olabilen cilt sorunu genişlemiş gözeneklerdir. Gözenek sorununun oluşmasının sebebi ise cilt üzerinde farklı nedenlerden kaynaklanarak doğal yağ dengesinin bozulması, cilt bariyerinin zayıflaması ve sebum dengesinin negatif yönde etkilenmesidir. Gözenek problemine yol açan dış etkenler ise şu şekildedir;

1- Yanlış Ürün kullanımı

Yanlış Ürün kullanımı

Yanlış ürün kullanımı, cilt üzerindeki işe yarar yağları ve cilt bariyerine destek veren dengeli sebumu bozacağı için uzun süreli kullanımda kalıcı gözenek açıklıkların sebep olabilir. Bunun için ürünleri kendi cilt tipinize ve tam olarak şikayetlerinize göre kullanmalısınız.

Ne Yapılabilir?

Rastgele ve öneri üzerine ürün almayarak, kendi cildinizi ve kendi cildinizin ihtiyaçlarını tam olarak tanıyarak ürün kullanmak bu konuda alınabilecek en doğru karardır. Ürün içerikleri dikkatle incelenerek ve gerekirse cildin her bölgesindeki farklı her problem için farklı uygun ürünleri dikkatle uygulayarak kullanmak, cildin tamamının farklı bir probleme açık hale gelmesini engelleyecektir.

Editörün seçimi

satın almak için tıklayın

2- Yağlı Cilt Tipine Sahip Olan Ciltler

Yağlanma Sorunu Yaşayan Ciltler

Cilt sorunları içerisinde cilt tipine bağlı olarak yağlanma sorunu yaşayan ciltlerde sebum fazla salgılanır ve bölgesel olarak ya da tüm cilt yüzeyinde yağlanma görülür. Uygun temizlik ürünleri ve yağlanmayı kontrol altına alacak asitlerle bu problemin önüne geçilebilir. Nasıl bir yol izlemeniz konusunda kararsızsanız da bir uzmana başvurmak yeterli olacaktır.

Ne Yapılabilir?

Yağlı ciltler için uygun olan hafif kimyasal peelinler ve hafif kimyasal asit bakımları, cilt yağlanmanızı kontrol altına almak açısından büyük sonuçlar verecektir. Bu durumla orantılı olarak da gözenekleriniz küçülecek ve cildiniz parlayacaktır. AHA, BHA peeling asit kullanımı ve niacinamide içerikli ürünleri düzenli bakım rutinine eklemek cilt yağlanması ve gözenek açıklığı problemini gidermek için kısa sürede sonuç verecektir.

ilginizi çekebilir: Güneş Lekelerinden Korunma Önerileri

3- Hava Koşulları

Hava Koşulları

Kış mevsiminde daha kuruya dönen cilt yapısı, yaz ayına geçildiğinde sıcaktan kaynaklanan gözenek genişlemesine maruz kalır. Sıcak hava etkisi, terleme ve temizliği yeteri kadar yapılmayan ciltlerde gözenekler yaz aylarında çok daha fazla genişleyecek ve skar denilen kalıcı yara izi görünümünü alacaktır.

Bundan korunmak için de yaz mevsiminde cilt bakım rutininizi daha karma ciltlere özel olarak yenileyebilir ve cilt temizliğinizi iki aşamalı yaparak cildin tam olarak arındığından emin olabilirsiniz. Güneş kremi kullanmak da yaz aylarında gözenek genişleme problemi için işe yarar bir önlem olacaktır.

ilginizi çekebilir: Yaz Aylarında Vücut Bakımı Nasıl Olmalı?

Ne Yapılabilir?

Hava koşullarından kaynaklanan gözenek genişlemesi için yapılabilecek en doğru yöntem, bakım rutininize çift aşamalı cilt temizliğini eklemek olacaktır. İlk etapta yağlı bir temizlik ürünü ile ciltteki sebum ve kir çözünerek sonrasında su bazlı bir ürünle derinlemesine temizlik sağlanmalıdır.

Özellikle yaz aylarında cilt üzerine yapışan kir ve toz cilt altına daha hızlı geçmektedir. Bunların yanında, cilt tipine uygun olarak yüksek faktörlü güneş kremi kullanımı hem güneş ışınlarının verdiği zararın önünü kesecek hem de gözeneklerin hasar görmesini engelleyecektir. Kil maskeleri de cilt üzerindeki yağ dengesini sağlayarak gözenek görünümünü en aza indirecektir.

Editörün seçimi

satın almak için tıklayın

4- Genetik Faktörler

Genetik Faktörler

Boy uzaması, saç dökülmesi, kemik yapısı gibi durumların genetik faktörlerden etkilendiğini biliriz. Cilt yapısı ve cilt sorunlarının da genetik faktörlerden etkilendiğini biliyor muydunuz? Aile bireylerinde cilt yağlanması, gözenek ya da erken yaşlanma belirtileri olan kişiler varsa bu durumdan etkilenmiş olabilirsiniz. Fakat düzenli bakım ve özenle bunu kontrol altına alabiliriz.

Ne Yapılabilir?

Aile bireylerinizde erken yaşlarda gözenek problemi yaşayan kişiler varsa sizde de bu durum görülebilir. Bunu önlemenin yolu da erken yaşlarda doğru temizlik ve bakım ürünlerini edinerek bir rutin oluşturmanızdır. Temiz içerikli ve arındırıcı ürünler kullanmak, açık olan gözeneklerin siyah nokta oluşturmasına engel olacaktır.

Bunun yanında kullanacağınız, güvenilir bir yerden temin edebileceğiniz niacinamide ve hyaluronik acid içerikli bir serum da gözeneklerin daralmasına cilt tonunun eşitlenmesine ve cilt üzerindeki hafif izlerin giderilmesine yardımcı olacaktır.

Editörün seçimi

satın almak için tıklayın

5- Sigara Ve Alkol Kullanımı

Sigara Ve Alkol Kullanımı

Cilt sorunları başlığı altındaki bir çok sorunun içeriğinde var olan bir nedene sıra geldi. Alkol ve sigara kullanımı sadece cilt için değin bütün vücudun işleyişi için tehlikelidir. Cilt için negatif etkileri hem vücudun verdiği tepkimelerden dolayı içeriden etkilenmesi hem de dışarıdan maruz kalarak dış etken olarak etkilenmesinden kaynaklıdır.

Alkol, karaciğer enzimlerini bozarak karaciğer yağlanması problemine yol açar. Bu da cilt altındaki yağ tabakasının kalınlaşmasına sebep olur. Cilt altındaki yağ dengesi bozulduğu için sebum dengesi korunamaz ve gözenekler açılmaya başlar. Özellikle ergenlik dönemindeki sivilcelenmelerin ana sebebi olarak ilk etapta karaciğer kontrollerinin yapılması da bu yüzdendir.

Editörün seçimi

sipariş vermek için tıklayın

Sigara ise alkolle aynı şekilde hem içeriden hem de dışarıdan cildi sigara dumanına maruz bırakarak yıpratır. Sigara dumanı var olan ve çok küçük olan gözeneklerin içine dolarak zamanla siyah nokta oluşumuna sebep olur. Temizliği doğru şekilde yapılmayan ve yoğun şekilde sigara dumanına maruz kalan ciltlerde ise gözenekler kısa bir sürede negatif yönde etkilenecektir.

Ne Yapılabilir?

Cilt problemlerine yol açan bu ikilinin bırakılması dışında yapılabilecek kısıtlı imkan olsa da cilt temizliğine çok hassas yaklaşmak ve özen göstermek başlangıç için sonuç verecektir.

Düzenli peeling yaparak ölü derilerden ve dış etkenlerden kaynaklanan kirden kurtulmak, gözeneklere birikerek siyah nokta oluşturmasını engelleyecektir. Alkol içermeyen, temiz içerikli ve hedefi arındırmakla birlikte gözenek küçültmek olan tonikler yardımcı olacaktır. AHA, BHA asitler cilt tipinize göre ve kontrollü kullanımda yararını gösterecektir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu