Cilt Bakımı

Cilt Soyulmaları Neden Meydana Gelir? [Cilt Soyulmalarına 5 Etkili Çözüm]

Evet çoğumuzun cilt soyulmalarıyla başı dertte öyle değil mi? Özellikle de cilt soyulmalarının neden meydana geldiği hakkında bilgimiz olmadığında daha da can sıkıcı hale gelmeye başlıyorlar. Aklımızda binbir türlü soru meydana gelmeye başlıyor. Cilt soyulmalarına ne iyi gelir, cilt soyulmaları için neler yapılabilir gibi… Evet bütün bu sorulardan arınıp cilt soyulmalarını, hayatımızda aşılmaz bir sorun haline getirmiyoruz çünkü sana vereceğim eşsiz bilgilerle cilt soyulmalarından tamamen kurtulacaksın.

Cilt soyulmaları neden meydana gelir?

Bir dönem en büyük sorunlarımdan biri haline gelen cilt soyulmaları, edindiğim tecrübelerle hayatımdan tamamen çıktı. Ve cilt soyulmaları sorunu yaşadığım dönem neredeyse hayatımın en zor dönemlerinden birini yaşıyordum… O yüzden nasıl bir sorun ile karşı karşıya olduğunun farkındayım ve sana yardım etmek için kolları sıvamış bulunuyorum. Dilersen öncelikle cilt soyulmalarının neden meydana geldiği hakkında biraz bilgi edinelim.

Cilt Soyulmaları Neden Meydana Gelir

Cilt soyulmalaarı neden meydana gelir?

Öncelikle bilmelisin ki herkesin cilt yapısı birbirinden farklıdır. Ve bir uzamana başvurmak ve ona göre bir yol izlemek senin için her zaman en iyisi olacaktır. Fakat genel hatlarıyla cilt soyulmaları problemlerinden bahsetmek en azından yaşadığın problem hakkında bilgi edinmene yardımcı olacaktır. O zaman vakit kaybetmeden neden cilt problemi yaşıyormuşsun bir bakalım…

1- Aşırı Güneş’e Maruz Kalmak

Evet, belki de hepimizin o çok sevdiği deniz, kum, güneş üçlüsü bize zindan oluyordur da haberimiz yoktur. Hepimizin bildiği üzere her şeyin fazlası zarardır. Korunmadan, önlemlerimizi almadan güneşe çıkmak en büyük ve yaygın sorunlardan biridir.

2- Sert İklim Koşullarına Maruz Kalma

Sen de soğukların gelmesiyle “Bu kışta nasıl atlatacağım bu sorunu?” diyenlerdensin öyle değil mi? Oysaki cildinin neye ihtiyacı olduğunu bilirsen çözümünde o kadar basit olur.

3- Uygun Olmayan Cilt Bakım Rutini

Belki de hepimizin önemsemeyip bir şekilde kendine iyi geldiğini düşündüğü cilt bakımı vardır. Fakat aslına bakılacak olursa her şey göründüğü gibi olmayabilir. Bir başkasının kullandığı ürün size iyi gelmiyor olabilir. Bu yüzden bu adımı es geçmemekte fayda var.

4- Doğal Olmayan, Kimyasal Maddeler İçeren Cilt Bakım Ürünleri

Herkes kullanıyor ve bir şey olmuyor diyorsan eğer, ileride sana nasıl sorunlar açacağından haberin yok demektir. Çünkü bazı kimyasal maddeler zararlarını kullanım esnasında göstermese de birkaç yılın ardından yan etkileri vücutta görülmeye başlayabilir. Bu yüzden doğal ve kendi cilt yapına uygun ürünler seçmende fayda var.

Hatta bunun için sana bir link bırakıyorum buradan cilt rutinin hakkında bilgi edinebilirsin: Cildinize Hak Ettiği Değeri Veren 5 Etkili Cilt Bakım Yöntemleri

5- Kozmetik Ürünlerin İçindeki Alerjiye sebep Olacak Maddeler

Evet, en büyük sorunda bu… Yıllarca kullandığın ve çok memnun kaldığın ürünler bir süre sonra cildinde alerjik reaksiyonlara sebep olabilirler.

6- Çevre Kirliliğinin Bulunduğu Ortamlarda Yaşama

Bazen toz tanelerinin bile cilde zarar vermeyeceğini düşünürüz fakat en çok gözenekleri tıkayan sorunlardan biridir aslında ve zamanla cildi kirleterek soyulmalara dahi sebep olabilir ve dikkat edilmediği sürece farklı sağlık sorunlarını dahi beraberinde getirir.

7- Egzama, Sedef Hastalığı, Zayıf Bağışıklık Sistemi, Kimyasalların ve İlaçların Yan Etkileri…

Belki de daha isminden bile haberinizin olmadığı bir hastalığınız var da bilmiyorsunuz. Yaşadığımız çevre kirliliği problemlerinden ve genetik olan bazı rahatsızlıklardan dolayı dahi cildimizde soyulmalar meydana geliyor olabilir. O yüzden iyi bir uzmana başvurmak ve tedavisini geciktirmemek için bir adım atmakta fayda var. Yoksa daha farklı sorunlar meydana gelebileceğinden hayatımızı karartacak kadar bizi rahatsız edebilirler.

Evet saydığımız sorunlar genel olarak birçok kişinin yaşadığı sorunlar içerisinde yer alıyor ve tedavisi olmazsa daha kötü cilt sorunlarına kadar yol açabiliyor. O yüzden sana tavsiyem sorunun ne olduğunu belirlemek ve uzman bir yardım alarak bu sorunlarından tamamen kurtulman olacaktır. Peki bu sorunlardan kurtulmaya ne iyi geliyor, dilersen ilk başta bizim almamız gereken önlemlere bakalım.

Bunun için kendine daha fazla zaman ayır: Yazın Cilt Bakımı Nasıl Yapılır? [ ✅ 9 Adımda Yaz Cilt Bakımı]

Cilt Soyulmalarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Cilt soyulmalarında dikkat edilmesi gerekenler

1- Soyulan cilt hassaslaşacağından iyileşmek için zamana ihtiyacı olacaktır. Bu sebeple soyulan derini soymamaya özen göstermelisin aksi takdirde açık bir yara oluşumuna sebep olabilirsin.

2- Güneş ışınlarının zararlarından korunmak için kesinlikle sana tavsiyem doğal içerikli bir güneş kremi kullanman. Hem seni güneşin zararlı ışınlarına karşı koruyacak hem de soyulmalarının önüne geçecektir.

3- Eğer kirli hava koşullarına maruz kalıyorsanız ve günlük bir cilt rutininiz yoksa kesinlikle cildin için en uygun temizleyici ile cildini temizlemelisin. Hatta senin için önerilerimden biri; içeriğinde SLS (Sodyum, Lauril, Sülfat) bulunan bütün ürünlerden kaçınman… Çünkü orta derecede tahriş edici özelliği bulunan bir maddedir. Ve cildi ciddi derecede etkileri bulunmaktadır.

4- Soyulan bölgeyi kaşımak enfeksiyonlara sebep olacaktır. Bu yüzden kesinlikle kaşımıyoruz. Bize en uygun hastaneye giderek uzmana danışman bu konuda en iyisi olacaktır.

5- Kabusa dönüşebilecek sıcak duşlardan kaçınmalısın çünkü cildini tahriş ederek soyulmalara neden olan sebeplerden biri de sıcak suyla banyo yapmaktır. Özellikle saç derimizde ciddi soyulmalar meydana gelebilir bu yüzden olabildiğince ılık bir suyla duş almak cilt soyulmalarını engellemek için ilk adım olacaktır.

6- Eğer cilt bakım rutininde peeling varsa bir süreliğine ara vermende fayda var. Çünkü peeling, cildin üzerinde oluşan ölü tabakayı soyarak altında kalan canlı ve sağlıklı derinin yüzeye çıkarılma işlemidir. Fakat hali hazırda soyulan bir cilt için -en azından- bir süreliğine yapmamakta fayda var.

7- Birçok kadının atladığı nemlendirme işlemine özellikle vurgu yapmak istiyorum. Kesinlikle cildin kuruluğuna sebep olan en önemli faktör ya yeteri kadar nemlendirilmemesi ya da yanlış bir nemlendirici kullanılmasıdır. Bu hataya düşmemek için cilt tipini bilerek ona uygun bir nemlendirici ile cildi nemlendirmektir. Özellikle cilt kendini gece yenilediğinden nemlendirme işleminin gece yapılması cilde daha fazla etki sağlayacaktır. Altını çizerek söylüyorum cildi nemlendirmek her şeyden önce gelir!

Cilt Soyulmalarına En Etkili 5 Çözüm?

Cilt soyulmalarında en etkili 5 çözüm

Hayat kurtarıcı önerilerime hazır mısın? İnan bana sana önereceğim yağlar ve bitkisel çözümlerle cildindeki soyulmaların önüne geçeceğine eminim. Çünkü cildimiz her gün tazelenmek ve bir sonraki güne hazır hale gelmek için bakım beklemektedir. Yeteri kadar bakılmayan ciltte elbette sorunlar çıkacak ve çözülmediği takdirde daha büyük hastalıklara yol açacaktır. O yüzden cilt soyulmalarına en etkili 5 çözüm önerimle karşındayım…

Hatta şu yazıyı okumanda fayda var: Peeling Nedir, Cilt Tipine Göre Peeling Seçimi ve Kullanımı [Cilde En Etkili 5 Faydası]

1- Salatalık

Yemesi kadar keyifli bir şey daha bilmiyorum. Hem mide sağlığı açısından hem de cildimize yararları açısından salatanın faydaları saymakla bitmeyecek kadar fazladır. Salatalığın neredeyse cilt sorunlarında ki birçok sebebe karşı savaştığını söylesem bana ne dersin? O zaman cilt soyulmalarına karşı etkisi neymiş bir bakalım…

Salatalık; içeriğinde ki E vitamini sayesinde cildin yenilenmesine aynı zamanda beslenmesine en büyük katkıyı sağlar. Sana önerim salatalık püresi yaparak cilt soyulmalarından kurtulman olacak.

Hazırlanışı

  • Salatalığı blenderdan geçir ve püre haline getir. Ardından hazırlamış olduğun püreyi günde 3 defa soyulan bölgeye masaj yaparak uygula.

İşte yapımı da uygulanışı da bu kadar basit. Artık cildindeki soyulmalardan bu yöntemle kurtulmuş olacaksın. Hatta sana bir bilgi daha vereyim salatalığın cildi nemlendirme özelliği bulunduğundan yumuşacık bir cilde de sahip olacaksın.

2- Zeytinyağı

  • Ne de çok faydası var… Özellikle de cildi nemlendirmek konusunda tamamen bir mucize eseri… Eğer gün içerisinde su kaybımız oluyorsa cildimizi nemlendirmek için zeytinyağına başvurmakta fayda var.
  • Zeytinyağını gece uygulamak daha etkili olacaktır. Çünkü cilt yenilenmesi gece olmaktadır ve aynı zamanda hücre yenilenmesi de gece hızlanmaktadır. O yüzden zeytinyağını gece cildimize sürmek daha etkili olacaktır.

3- Hindistan Cevizi Yağı

  • Eğer güneş yanıklarından şikayetçiysen ve soğuk havalarında etkisiyle cildinde soyulmalar meydana geldiyse en etkili çözüm Hindistan cevizi yağı olacaktır. Çünkü içeriğinde yenileme özelliği bulunan bu mucizevi yağ duş sonrası kullanıldığı zaman cildi nemlendirerek onarır.

4- Süt

  • Unutmamak gerek ki cildin en büyük sorunu yeteri kadar nemlendirilmemesidir. O yüzden cildi olabildiğince nemli tutmak cilt soyulmalarının önüne geçmek için en önemli basamaktır. Binlerce çeşit nemlendirme yolu vardır ve bunlardan biri de süttür. Yanlış okumuyorsun gerçekten sütün cildimize en büyük katkısı nemlendirme özelliğinin bulunmasıdır.
  • Deri soyulması yaşadığın bölgeye süt ile masaj yaparak nemlenmesini sağlayabilirsin. Böylelikle hem acıdan hem de kuruluğundan kurtulmuş olacaksın.

5- Vazelin

  • Cildindeki soyulmalar için hızlı bir çözüm arıyorsan vazelin tam da sana göre! Soyulan derinin olduğu bölgeye bir miktar vazelin sürmek cildin yenilenmesi açısından etkili olacaktır. Günde birkaç defa soyulan bölgeye uyguladığında aldığın sonuçlar seni çok şaşırtacak…

Evet sevgili cilt soyulmalarına karşı çözüm arayan güzel insan, eğer sende cilt soyulmalarından şikayetçiysen ve hemen çözüm arıyorsan tavsiyelerime uymanda fayda var. En kısa sürede doğal çözümlerle, etkili sonuçlar alacağından hiç şüphem yok. Kendine iyi davran ve hoşça kal…

Uraw Cosmetics in Galebe Kremi hakkında daha fazla bilgi almak için bu videoyu izleyebilirsiniz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu