Cilt Bakımı

Çörek Otu Yağının Cilde 13 Faydası ve Yan Etkileri

Cilt bakım ritüelinize eklemeniz için çörek otu yağının cilde faydaları ile geldik! Çörek otu Doğu Avrupa, Batı Asya ve Orta Doğu’da yetişen küçük bir bitkidir. Uzun yıllardır çörek otu yağının faydaları bilindiği için Hint ve Arap kültüründe yiyecek ve ilaç olarak her zaman yerini almıştır diyebiliriz. Ancak Hindistan’da yiyeceklerini daha lezzetli ve sağlıklı hale getirmek için çörek otunu kullanan birçok eyalet bulunmaktadır. Aynı zamanda çörek otu yağının vücut sağlığına faydaları bulunmaktadır. Çok az insan bu yağın birçok sağlık soruna şifa olduğunu bilinmemektedir. Bu vücut sağlığından bir diğeri de cilde olan faydalarıdır.

Keskin ve acı tadıyla bilinen çörek otu yağı, uzun yıllardır etkili bir antioksidan olarak kullanılan bu yağ bilimsel olarak kanıtlanmış birçok faydası ile ön plana çıkmaktadır. Orta Doğu ve Avrupa’da kullanılmaya başlanması ile birlikte hızlıca dünyaya yayılan bu büyülü doğal yağ, bibe

Keskin ve acı tadıyla bilinen, uzun yıllardır etkili bir antioksidan olarak kullanılan çörek otu yağı, bilimsel olarak kanıtlanmış birçok faydasıyla ön plana çıkmıştır. Avrupa ve Orta Doğu’da kullanılmaya başlanmasıyla beraber, hızlıca dünyaya yayılan bu büyülü doğal yağ, cildi rahatlatmasıyla da ün kazanmış bir gıdadır. Özellikle yüzyıllardır süren cilt problemlerine etkili bir çözüm olarak bilinmekte ve bununla beraber kullanılması ile trend haline gelmiştir. Peki, çörek otu yağının cilde faydaları nelerdir? çörek otu yağının zararları nelerdir? çörek otu nedir? Gelin hep birlikte inceleyelim.

Çörek Otu Nedir?

çörek otu yağının cilde faydaları

 • Nigella sativa olarak da bilinen ot, Akdeniz havzasında yetişen bir bitkiden toplanan küçük bir çörek otu olduğu için çörek otu olarak adlandırılır.
 • Aynı zamanda, en önemlisi yaklaşık yüzde yirmi bir olan protein ve bazı yüksek karbonhidratları içerir.
 • Ayrıca içerisinde linoleik asit, oleik asit gibi bir grup bitkisel sıvı ve katı yağlar ve kalsiyum, potasyum, demir ve çinko gibi vücuda fayda sağlayan birçok mineral ve vitamin bulunmaktadır.
 • Aynı zamanda çörek otu, nigelon yağı gibi ilaç üretiminde kullanılabilecek bir grup özel yağ içerebilir ve eski mısırlılar ilaç üretiminde iki bin yıldan fazla bir süredir çörek otu kullanmaktadır.
 • Çörek otu yalnızca bir tahıl olarak kabul edilmiyor ve yağı çıkarılmakta ve büyük etkinliği kanıtlanmış ilaç formülasyonlarında, özellikle cilt ve saç ürünleri, ilaç reçeteleri ve son zamanlarda keşfedilen birçok ciddi hastalıkta çözümü olan birçok şeyde kullanılmaktadır.

Çörek otu yağı ile hazırlanan cilt maske tariflerini incelemek için tıklayın.

Çörek Otu Yağının Cilde Faydaları

çörek otu yağının cilde faydaları

Çörek otu yağı cildiniz için başlı başına bir şifa kaynağıdır diyebiliriz. Vücudun üretemediği ancak ihtiyacı olan doymamış yağ asitleri bakımından oldukça zengin olan çörek otu yağı, vücudun ihtiyacı olan tüm besinleri neredeyse karşılamaktadır. İnsan vücudunun bir günlük doymamış yağ ihtiyacına sadece 1 gram çörekotu yeterlidir. Cildin yenilenmesi, B1, B2 vitamin ihtiyaçlarının karşılanmasındaki rolü ile çörek otu yağı önemini korumaktadır.

Cildin susuz kalması, yeterli neme sahip olmaması ya da doğum sonrasında oluşan çatlakların tedavi edilmesinde çörek otu yağı etkili sonuçlar göstermektedir. Çörek otu yağı ile çatlaklara yapılan masaj sonrası iyileşme görülmüştür. Hatta doktorların bile doğal tedavi olarak tavsiye ettiği çörek otunun çatlak tedavisinde de sağladığı birçok fayda dermatologlar tarafından anlatılmaktadır.

 1. Çörek otu yağı, cildin gün boyu maruz kaldığı toz ve hava yoluyla cilde yapışan tüm kir ve kirleri temizleyerek cilde yeni bir güzellik, çekicilik ve ışıltı kazandırır.
 2. Çörek otu yağının doymamış yağ asitleri ve ciltte ve ciltteki mantar ve mikroplardan kurtulan amino asitler içermesi sayesinde cilt problemlerini tedavi eder.
 3. Çörek otu yağı yaşlanma belirtilerini azaltırken kırışıklıkları ve ölü deriyi de giderir.
 4. Çörek otu yağı aynı zamanda ciltte meydana gelen kararmaları da yok eder ve cilt rengini eşitler.
 5. Çörek otu yağı ayrıca ciltteki siyah nokta ve melazmayı da ortadan kaldırır.
 6. Ciltte meydana gelen doğum lekeleri, sivilce izleri ve cilt yaraları sonrasında meydana gelen cilt lekeleri üzerinde olumlu etkilere sahiptir.
 7. Cilde biriken ölü derinin atılmasını ve cilt hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olur.
 8. Ciltte çeşitli sebeplerle meydana gelen çatlakları tedavi etmeye yardımcı olur.
 9. Cildin çok daha pürüzsüz, parlak ve sağlıklı görünüm almasına yardımcı olur.
 10. Cildin daha sıkı ve gerginleşmesine yardımcı olurken sarkmalara karşı olumlu etkilere sahiptir.
 11. Cildin direncini artırarak cildin dış etkenler tarafından zarar görmesine engel olur.
 12. Çörek otunun terapötik faydalarını reçeteli ilaçlarla karşılaştıran küçük ölçekli bir 2013 çalışmasına göre, çörek otu yağının egzamanın şiddetini azaltabileceğini bulmuştur.
 13. Fareler üzerinde 2012 yılında yapılan bir araştırma, çörek otu yağının antipsoriatik faydaları olabileceğini öne sürmektedir. Bu  sayede sedef hastalığının şiddetini azaltma özelliği gösterir.

Editörün Önerisi

Uraw anti aging
Sipariş Vermek İçin Tıklayın.

Çörek Otu Yağının Yan Etkileri Neler?

çörek otu yağının cilde faydaları

İlaç kullanan kişiler çörek otu yağı gibi bitkisel takviyeleri kullanmadan önce doktorlarına muhakkak danışmalıdır. Doktor, ilaçla olası etkileşimler konusunda tavsiyede bulunabilir ve ayrıca takviyenin potansiyel faydalarını ve yan etkilerini söyleyebilir. Doktor tavsiyesi olmadan ilaç almayı asla bırakmamak da çok önemlidir. Herhangi bir takviyede olduğu gibi, hamile veya emziren kadınlar, kullanmadan önce çörek otu yağının kendileri için doğru olup olmadığını öğrenmek için doktorlarıyla konuşmalıdır.

Topikal kullanım ile çörek otu yağı bazı kişilerde alerjik reaksiyona sebep olabilir. Bu nedenle, bir reaksiyonu tetiklemediğinden emin olmak için önce küçük bir bölge üzerinde test etmek oldukça önemlidir. İnsanlar aynı zamanda çörek otu yağını gözlerden, burun deliklerinden ve diğer hassas vücut organlarından uzak tutmaya özen göstermelidir. Çörek otu yağını yutmak bazen mide rahatsızlığı, kabızlık ve kusma gibi sindirim sorunlarına yol açabilir. En güvenli ve en faydalı çörek otu yağını elde etmek için, her zaman yüksek kaliteli çörek otu yağı tercih etmelisiniz.

Çörek Otu Yağı Hakkında Sık Sorulan Sorular

Çörek otu yağı ne işe yarar?

Bağışıklık sistemini güçlendirir. İltihap kurutucudur. Kuru öksürük ve bronşite iyi gelir. Kan şekerini düşürür. Gastrit ve ülser rahatsızlığına yararlıdır. Astım hastalarına iyi geldiği görülür.

Soğuk sıkım çörek otu yağı ne işe yarar?

Özellikle kış aylarında kuru ve çatlayan ciltlerde kullanılan çörek otu yağı, cildi yumuşatır ve çatlakları azaltır. Ayrıca antioksidan, anti-inflamatuar özellikleri vardır ve iltihap tedavisine yardımcı olur.

Soğuk pres çörek otu yağı nasıl kullanılır?

Yeni başlayanlar, 2 hafta boyunca günlük 3 kez bir çay kaşığı; sonrasında günde 1 veya 2 kez 1 çay kaşığı olarak öneriliyor. Soğuk pres şeklinde üretilen, koruyucu ve katkı maddesi olmayan ve karışım yağ içermeyen çörek otu yağı tercih edilmelidir.

Hakiki çörek otu yağı nasıl anlasilir?

Tadı acı, boğazı çok yakan ve rengi zifir renginde olur. Halbuki çörek otu yağı içi rahattır ve rengi açık renklidir.İçimi rahat ve kendine has bir tadı vardır. *Uygun ortamlarda mı sıkım işlemi yapılıyor? Ortamın hijenik olması ve ortam sıcaklığının max 20 derece olması gerekmektedir.

Çörek otu cildi güzelleştirir mi?

Çörek otu, ciltte meydana gelen mantar, egzama için iyileştiricidir. Cilt gerginleştirme özelliği ile cildi sıkılaştırır ve güzelleştirir. Ciltte biriken ölü derinin atılmasına yardımcı olur.

Çörek otu yağı cilde kaç günde bir sürülür?

İnce çizgilerin ve kırışıkların giderilmesini sağlayan çörek otu yağı her gün düzenli bir şekilde ilgili bölgeye sürülmelidir.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu