Saç Bakımı

En Etkili 10 Doğal Saç Bakım Yağı ve Kullanımı [ ✔️ ÖNERİLER]

Doğal yağlar, işlem görmüş yıpranan saçları yenilemek adına en etkili seçeneklerden biridir. Doğanın bizlere sunduğu bu mucizevî yağların saçın üzerindeki faydalara bakıldığında saçlara parlaklık, saç köklerini güçlendirme, esneklik kazandırır.

Saçlar, en az cildiniz kadar hassastır ve bakım yaparken çok dikkat etmeniz gerekir. Saç bakımında kullanılan içeriğinde kimyasal maddelerin bulunduğu ürünler saç diplerinizin zarar görmesine ve daha sonra saçların yıpranıp dökülmesine yol açar. Bu nedenle saç bakımı yaparken doğal bakım ürünleri ve doğal bakım yağları kullanmanız çok önemlidir.

Saç Bakım Yağları Ne İşe Yarar?

Saç Bakım Yağları Ne İşe Yarar?

Kadınların güzelliği ön plana çıkartan noktalardan biri de parlak görünen saçlardır. Ancak zaman içerisinde saçların perma, röfle, boya, maşa gibi işlemlerden geçmesi, saç köklerinin kuruyarak, saçların canlılığını yitirmesine hatta dökülmesine yol açar. Saç kremleri kimyasal işlemlerden geçtiği için saça zarar verir ve etkili bir çözüm değildir. Bu nedenle birçok kadın saç bakım yağlarına başvurarak, işlem gören saçlarının eski parlaklığını kazanması sağlar. Özellikle saç diplerini besleyen bu bakım yağları kadınların kurtarıcı olacağını söyleyebilirim.

Saç Bakım Yağlarının Faydaları Nelerdir?

Saç Bakım Yağlarının Faydaları Nelerdir?

Kuru, kırılgan ve dökülen saçları yeniden canlandırmak söz konusu olduğunda saç bakım yağları en etkili çözümler arasındadır.  Zeytinyağı, Hindistan yağı, badem yağı gibi bitkisel içerikli yağlar, yıpranan saçların eski parlaklığını tekrar kazanarak,  saç diplerinin güçlenmesine yardımcı olur. Dipten uca kadar saçlarda etkili olan bakım yağları, bakımlı ve gür saçlara sahip olmak isteyenlerin tercihleri arasında birinci sıradadır.

Saçlara doğal güzellik kazandıracak bu bakım yağları ile saç köklerini derinlemesine etkileyerek, dökülme gibi işlemlerin minimum seviyeye inmesine yardımcı olur. Özellikle saç maşası, düzleştirici gibi ürünler yüzünden yıpranan saçlar, elastik bir hale gelir. Bu nedenle saç diplerinize uygun bir yağ kullandığınız takdirde saç diplerini korur, saç derisine kan dolaşımı artırarak, kökten uca kırılan saçları onarır.

Saç bakım yağlarının temel faydaları şu şekilde sıralanır;

 1. Saç derisinde oluşan kuruluğu gidererek saç dökülmesini azaltır,
 2. Perma, röfle ve boya gibi kimyasal ürünler yüzünden işlem görmüş saçlara canlılık ve parlaklık kazandırır,
 3. Saç tellerini güçlendirir ve saç kırılması engeller,
 4. Saçta oluşabilecek kepeklenme gibi sorunların önüne geçer,
 5. Saçların daha dolgun ve hacimli gözükmesini sağlar,
 6. Saçları olduğundan süreden daha hızlı uzamasına yardımcı olur,
 7. Zayıf ve yıpranmış saçların güçlenmesini sağlar,

gibi faydalarından dolayı yıpranan saçlara doğal bakım yağlara en etkili çözümlerden biridir.Sizde saçlarınıza en uygun yağları tercih ederek, daha sağlıklı ve dolgun saçlara sahip olabilirsiniz.

Saçlara İyi Gelen 10 Doğal Saç Bakım Yağı ve Kullanım Önerileri

 Hızlı Saç Uzatan 10 Etkili Doğal Bakım Yağı

Saçın üç farklı katmanı vardır. En dışındaki katman, saçın sağlıklı ve parlak görünmesini sağlayan ve saçın kırılmasını önleyen doğal yağlar üretir. Bu katman, klorlu suda yüzmenin, kuru bir iklimde yaşamanın, boya, ısıtıcı, perma gibi kimyasal ürünlerin kullanılmasının bir sonucudur. Özellikle bu katmanın hasar görmesi sonucunda saç dipleri kurur ve mat bir görüntüye neden olur.

Saç bakım yağları hasar gören saçlara uygulanarak saç tellerini ve saç derisini nemlendirmeye yardımcı olur. Yıpranan saçların eski canlılığını yerineden kazanması için saç bakım yağlarının saça uygulanması en etkili yollardan biri olduğunu unutmayın.

Peki, saç bakımı yaparken kullanabileceğiniz en etkili doğal bakım yağları nelerdir?

Saçlar, en az cildiniz kadar hassastır ve bakım yaparken çok dikkat etmeniz gerekir. Saç bakımında kullanılan içeriğinde kimyasal maddelerin bulunduğu ürünler saç diplerinizin zarar görmesine ve daha sonra saçların yıpranıp dökülmesine yol açar. Bu nedenle saç bakımı yaparken doğal bakım ürünleri ve doğal bakım yağları kullanmanız çok önemlidir. Peki, saç bakımı yaparken kullanabileceğiniz en etkili doğal bakım yağları nelerdir?

 1. Zeytinyağı,
 2. Hindistan Cevizi Yağı,
 3. Jojoba Yağı,
 4. Badem Yağı,
 5. Argan Yağı,
 6. Limon Kabuğu Yağı,
 7. Sarımsak Yağı,
 8. Çam Yağı,
 9. Ardıç Yağı,
 10. Fındık Yağı

zeytinyağı1- Zeytinyağının Saça Faydaları

Saçlarını doğal bir şekilde beslemek ve canlı tutmak isteyenlerin mutlaka denemesi gereken bakım yağlarından biri zeytinyağıdır.  Zeytinyağı ile uygulayacağınız bir masaj bile tüm saç köklerinin yeniden hacim kazanmasını sağlayabilir.

 

Zeytinyağı Saça Nasıl Uygulanır?

Saçlarınızın daha sağlıklı ve gür kalması için düzenli olarak zeytinyağı kullanabilirsiniz. Tek başına kullanabileceğiniz gibi maske şeklinde de saçlarınıza uygulayabilirsiniz. Banyo yapmadan önce saçlarınıza 1-2 damla zeytinyağı dökerek saç diplerine kadar masaj uygulayın ve daha sonra hafif şampuan ile saçlarınızı yıkayarak durulayın.


Hindistan cevizi yağı2- Hindistan Cevizi Yağının Saça Faydaları

Hindistan cevizi yağı, tıp dünyası ne kadar gelişirse gelişsin alternatif tıp alanında ismini unutturmayacak olan bir yöntemdir. Vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin olan hindistan cevizi yağı, ısı verici şekillendiricilerin ve çeşitli etkenlerin saça verdiği zararı kökten çözmeye yarayan etkili bir yağdır. Saçları onararak yeniden eski sağlığına kavuşmasını sağlayan hindistan cevizi yağı, aynı zamanda saçlarınızın kırılmasını da önleyecektir.

Hindistan Cevizi Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

Kolay ve pratik şekilde saçlarınıza evde bakım yapmak için kullanabileceğiniz Hindistan cevizi yağından 1-2 damla saçlarınıza uyguladıktan sonra bir süre bekleyin. Saçlarınız iyice emdikten sonra hafif şampuan ile saçlarınızı yıkayın ve ardından durulayın.


jojoba yağı

3- Jojoba Yağının Saça Faydaları

Jojoba yağının saça faydalarını herkes bilmez fakat bilenlerin de vazgeçemediği bir saç bakım yöntemidir. Jojoba yağı, saç yıpranmalarını ve dökülmelerini engellediği gibi aynı zamanda da saçların hızlı uzamasına da etki eden bir yağdır. Saç bakımı için bir doğal yağ tercih etmek istiyorsanız ilk önerilerimiz arasında jojoba yağı bulunuyor.

 

Jojoba Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

Saç bakım rutinlerinizin arasına jojoba yağını eklemenizde fayda var. Bu yağları saçlara uygularken şk olarak kısa saçlar için yaklaşık 1 yemek kaşığı, daha uzun saçlar için 2 yemek kaşığı kullanmanız gerekir. Saç derisine uygulayın ve saç uçlarına eşit miktarda jojoba yağını uygulayın. Yaklaşık 20 dakika bekletin ve ardından şampuanlayarak iyice durulayın.

 

Uraw B11 Plus

 


Badem yağı4- Badem Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Badem yağı, saç bakımındaki en etkili bakım yağlarındandır. Saçların nem dengesini korur ve yıpranmaları büyük ölçüde azaltır. Aynı zamanda saç köklerindeki tahriş, alerjik ve kuruma gibi sorunları da önleyerek saçlarınızın daha canlı ve sağlam olmasını sağlar.

 

Badem Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

Hafif nemli bir saça badem yağı sürüp, masaj yaparak, tüm saçınıza yedirin. Eğer saçınızın parlaklığı ve yumuşaklığı arttırmak istiyorsanız badem yağını saçınızın uçlarına sürmeye özellikle dikkat edin.


Argan yağı5- Argan Yağının Saça Faydaları

Saçlarınız kuru ve hacimsiz mi görünüyor? O halde argan yağını mutlaka denemelisiniz. Argan yağı, saç diplerinin ve saç köklerinin vitamin ve mineral ihtiyacını karşılar. Bu sayede saçlarınız daha hacimli ve canlı gözükür.

 

Argan Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

Argan yağını saça uygulamadan önce elinize bir miktar argan yağı döküm. Daha sonra saç derinizden başlayarak tüm saçlarınıza masaj yaparak yağı yedirin. Ardından nemli bir havlu ya da saç bonesiyle saçlarınızı sarın, yarım saat bekledikten sonra doğal içerikli şampuan ile yıkayın.

 


Limon kabuğu yağı6- Limon Kabuğu Yağının Saça Faydaları

Limon kabuğu yağı, vitamin ve mineral bakımından oldukça zengindir. Saç bakımı denince ilk akla gelen limon kabuğu yağı, saçlarınızın sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlar ve aynı zamanda da saçların daha hacimli ve canlı görünmesini sağlar.

 

Limon Kabuğu Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

Limon kabuğunun saça en büyük faydaları arasında saçlardaki kepeği yok etmesi, saç diplerinin güçlendirilmesi ve saçım hacimli görünmesine yardımcı olmasıdır. Eğer saçlarınızın eski canlılığını kazanmasını istiyorsanız bir miktar limon kabuğu yağını saçınıza masaj yaparak uygulayın. Yaklaşık yarım saat bekledikten sonra iyice durulayın.


Sarımsak yağı7- Sarımsak Yağının Saça Faydaları

Sarımsak yağının kokusu biraz ağır olabilir fakat daha sağlıklı saçlara kavuşmak istiyorsanız sarımsak yağını mutlaka saç bakımında kullanmalısınız. Sarımsak yağı, zayıflayan saç köklerini yeniden güçlendirir ve saç dökülmelerine engel olur.

 

Sarımsak Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

1 çay bardağı zeytinyağı içerisine kabukları ayıklanmış 5 diş sarımsağı ekleyerek bir karışım elde edin. Bu karışımdan elinize iki yemek kaşığı alarak saç derinize hafifçe masaj yaparak uygulayın. Yaklaşık 15 dakikalık masajdan sonra, uçlarına da sürün ve 30 dakika daha bekletin. Saç diplerinize uygun bir şampuanla saçınızı bu karışımdan arındırın. En etkili sonuç için haftada 3 kez bu karışımı kullanın.


çam yağı8- Çam Yağının Saça Faydaları

Doğal saç bakım ürünleri arasında en etkili olan yağlardan biri de çam yağıdır. Çam yağı, özellikle de sık yağlanan saçlar için en ideal bakım yağıdır. Sürekli yağlanmanın önüne geçiyor olmasının yanı sıra deri hücrelerini de besleyerek daha güçlü saçlara sahip olmanızı sağlar.

 

Çam Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

Kuru ve yağlı saçlar için ideal bir tercih olan çam yağını, zeytin yağı ve badem yağı ile karıştırarak saçınıza uygulamalısınız. Kökten uca onarım saçı onaran bu karışımı 3 ve ya 4 saat beklettikten sonra durulayın.

 


Ardıç yağı9- Ardıç Yağının Saça Faydaları

Dökülme karşıtı olan ardıç yağı, saç derisinde oluşan tahrişi önler ve deriyi besleyerek daha canlı saçlara sahip olmanızı sağlar. Saç şekillendirici ürünlerin saçınıza verdiği hasarı büyük ölçüde azaltarak olası yıpranmalara karşı saçlarınızı daha güçlü bir hale getirir.

 

Ardıç Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

Ardıç yağı, zeytinyağı ve badem yağı gibi içerik bakımından zengin yağlarla birlikte saça uygulanmalıdır. Bu karışımı saçınıza uygulayarak yarım saat bekletmelisiniz. Ardından saçınıza uygun bir şampuan ile saçınızı iyice durulamalısınız.


fındık yağı10-  Fındık Yağı Saça Faydaları Nelerdir?

Saç bakım yağları arasında en sık tercih edilen fındık yağları boya, fön, röfle, perma gibi saçlara zamanla zarar veren ürünlerin sık kullanılması sonucunda yıpranan saçlara oldukça faydalıdır. Saça parlaklık kazandırır, saçın hızlı uzamasına yardımcı olur ve dökülen saçların tekrar yenisini çıkmasını sağlar. Bunun dışında elastik hale gelen saçarlın kökten uca yeniden onarılmasını sağlar.

Fındık Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

Bir miktar fındık yağını saçınıza masaj yaparak uygulayın. . Yaklaşık 15 dakikalık masajdan sonra, uçlarına da sürün ve 30 dakika daha bekletin. Ardından saçınıza uygun bir şampuan ile iyice durulayın.

Not: Saçlarınızda anormal gelişen problemler varsa mutlaka doktorunuza başvurun. Doktorunuzun onay vermediği herhangi bir ürün kullanmayın.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu