Cilt Bakımı

Egzama Nedir Ve Egzamanın Tedavi Yolları Nelerdir?

Egzama rahatsızlığına sahip olan kişiler bilir ki; hem görüntüsüyle hem de ciltte verdiği rahatsızlık hissi ile çok ciddi rahatsızlıklara sebebiyet verir. vücudun her yerinde oluşabilen egzamanın oluşmasında birden çok etken vardır. Bazen ise tüm etkenlerin aynı anda bir arada olmasıyla söz konusu rahatsızlık ciddi boyutlara ulaşabilir. Peki egzama neden olur, ortaya çıkmasındaki sebepler nelerdir ve egzama için ne yapılabilir, egzamaya ne iyi gelir? Gelin hep birlikte öğrenelim.

Egzama Nedir?

Egzama, diğer adıyla Atopik dermatittir. Egzama, bir deri ve cilt hastalığıdır. Bulaşıcı değildir. Cilt yüzeyinde oluşan kuruluk ya da kabarcıklarla ortaya çıkar. Görüntü olarak da oldukça nahoş görünen egzama, aynı zamanda enfeksiyona da çok açık bir cilt hastalığıdır. Cilt yüzeyindeki kuruyan ve pullanan kabarcıklar, zaman içerisinde çatlamalar yapmaktadır. Çatlaklar ile de enfeksiyon riski oluşmaktadır. Egzama hastalarının bu anlamda çok dikkatli olması gerekir. Velev ki bu durum yaşandı. Acil olarak bir uzmana görünmeleri şarttır. Aksi takdirde çok daha ciddi rahatsızlıklara neden olabilir.

İlginizi Çekebilir: Egzama ve Sedef Hastalığına İyi Gelen Besin Önerileri

Egzama Vücudun Nerelerinde Oluşur?

Egzama bir cilt hastalığı olduğundan, vücut üzerinde genel olarak her yerde çıkabilmektedir. Fakat yaygın olarak çıktığı bölgesel yerler de söz konusudur. Örneğin; en sık bilineni olan ellerde egzama oluşmasıdır. Bunun yanında; yüz, bacaklar, kafa derisi, dirsekler, diz arkaları ve kalça gibi vücut bölgelerinde de görülür.

Editörün Seçimi

Sipariş İçin Tıklayın.

Egzama En Çok Hangi Yaşta Görülür?

Egzamanın “şu yaşta oluşur” denilen bir yaş aralığı yoktur. Her yaşta oluşabilir. Yani bu rahatsızlığa sahip olmayıp 40 yaşında olsanız bile egzama rahatsızlığı yaşamaya başlayabilirsiniz. Bu anlamda yarattığı etki ile her zaman için hepimiz için bir tehlike durumundadır. Bununla birlikte yaygın olarak bilinen bir diğer gerçeğe bağlı olarak egzama, genellikle çocukluğun erken dönemlerinde ortaya çıkar.

Egzama Belirtileri Nelerdir?

Günümüzde yaygın olarak görülen egzama rahatsızlığı, her ne kadar ciddi bir sağlık problemi olsa da, hastalık sinsi değildir. Belirtileri çok açık ve nettir. İşte sizler için hazırladığımız egzama belirtileri;

 1. Ciltte fark edilir derecede kuruluk
 2. Kabarcık oluşması
 3. Kaşıntı hissi fakat üst sınırda bir kaşıntı hissi olması gerekir.
 4. İltihap
 5. Deride pullanma, deride kabuklanma ve deride döküntü
 6. Saç derisinde oluşan kepeklenme ve kabarcıklar
 7.  Deride meydana gelen çatlamalar
 8.  Tahriş nedeniyle ciltte kanamalar
 9.  Pürüzlü ve rengi değişmiş, koyulaşmış bir cilt
 10. Kızarmış bir cilt

Tüm bu belirtileri fark ettiğinizde mutlaka bir uzmana danışın. Sonuçları daha tehlikeli olmadan önleminizi alın.

Editörün Seçimi

Sipariş İçin Tıklayın.

Peki Egzama Neden Olur?

Egzamanın oluşmasında birçok farklı faktör söz konusudur. Dikkat edildiği takdirde önlenebilen bu cilt rahatsızlığı için ortaya çıkma sebeplerini biliyor olmak önemli ve etkili bir tedavi sürecinin başlangıcı sayılabilir. Egzamanın oluşmasında iç ve dış etkenler oldukça önemlidir. Buna göre hastalığın çeşidi değişmektedir. Yine bu da tedavi sürecini etkilemektedir ve tedavi yöntemlerini farklılaştırmaktadır. Bunun için gelin birlikte egzama neden oluşurun sebeplerini inceleyelim.

 1. Deterjan, sabun, parfüm gibi çeşitli kimyasallar ciltte egzama oluşmasına sebep olmaktadır.
 2. Lastik ayakkabı ve terlikler ve bununla birlikte bazı metallar de ciltte egzama oluşmasını tetikler.
 3. Güneşe maruz kalma ciltte kuruluğu meydana getirdiğinden egzama rahatsızlığı için ciddi bir tehdittir.
 4. Bitki ve hayvan türleriyle temas etmekte zaman zaman egzama oluşmasına sebebiyet verir.
 5. Ağız yoluyla alınan bazı ilaçların da söz konusu olan cilt rahatsızlığının oluşması üzerinde çok ciddi etkilere sahiptir.

İlginizi Çekebilir: Buğday Yağı İle Cilt Problemlerine Son!

 • Stres ve dolaşım sorunları da ciltte egzama oluşmasında önde gelen sebeplerdendir.
 • Zayıf bağışıklık sistemi de egzamanın dostudur. Eğer gerekli uyaranlar söz konusu ise bağışıklık sisteminin zayıflığı ile birlikte egzama rahatsızlığı kolayca ortaya çıkar.
 • Son olarak ise türlerine göre değişen egzamalardan bir diğeri olan alerjiye bağlı egzamadır. Bu egzama çeşidinde tüketilen besinler dahi alerjiye bağlı olarak egzama oluşumuna sebep olur.

Egzama Hastalığının Çeşitleri Nelerdir?

Oluşum nedenine göre çeşitleri değişen egzamanın çeşitleri;

 • El egzaması: Genellikle temizlikle uğraşan kişilerde, ev hanımlarında, kuaförlerde görülür. Bunun sebebi de zayıf uyaranlarla sık temas içinde olunmasıdır. Buna bağlı olarak gelişir. Diğer egzama türlerinde de olduğu gibi tedavi edilmesi gerekir.
 • Atopik Egzama: Bebeklik döneminde ortaya çıktığı yaygın olarak bilinir. Alerjik yatkınlık ve çevresel etkenlerin söz konusu olduğu ve tetiklendiği bu egzama çeşidinde rahatsızlık bir süreliğine iyileşse de tekrar tekrarlama riski de oldukça yüksektir.
 • Seboreik egzama: Oluşma sebebi tam olarak bilinmemektedir fakat genellikle cildin yağlı bölgelerinde oluşur. Diğer egzama türlerinde olduğu gibi ciltte kızarıklık, kaşıntı ve pullanma yapar. Kış ve bahar ayları, bu egzama türü için tehlikelidir çünkü ortaya çıktığı ve yaygınlaştığı zaman dilimi bu mevsim dilimindedir.

İlginizi Çekebilir: Cilt Üzerindeki Mucizevi 5 Etkisi İle Limon Yağı

 • Kontakt Egzama: İsminden de anlaşılacağı üzere temas söz konusu olduğunda ortaya çıkan egzama çeşididir. Kimyasal gibi çok çeşitli maddelerle temas hali olduğunda gelişir. Akut ve kronik olabilir.
 • Numuler Egzama: Bu egzama çeşidi, vücudun belirli bölgelerinde ortaya çıkar. Yaygın olarak; bacaklar, eller ve kollarda oluşur. Genellikle erişkinlik döneminde başlangıcı görülür. Kronik şekilde seyreden egzama türüdür.
 • Asteaototik Egzama: Cilt yüzeyinde yağ tabakasının azalması ile ortaya çıktığı bilinir. Yaşlılık nedeniyle cildin kuruması ya da sık banyo yapılması, bu egzama çeşidine göre egzama oluşumunun tetikleyici sebeplerindendir.
 • Stres egzaması: Adından anlaşılacağı üzere psikolojik bir rahatsızlık olan stres sebebiyle ortaya çıkar. Tedavisi de, yine bu kapsamda psikolojik destek ile birlikte sürdürülmelidir.

Editörün Seçimi

Sipariş İçin Tıklayın.

Egzama Tanısı Nasıl Konur?

Hastanın hikayesinin muayene öncesinde bilinmesi, egzama teşhisi konulmadan önce oldukça önemlidir. Ardından klinik muayene yapılır. Bir cildiye uzmanının ya da alerji uzmanının kontrolleri sonrasında, gerekli görüldüğü takdirde alerji testleri yapılır. Yapılması gerekli olan tüm kontroller yapıldıktan sonra, egzamanın çeşidine göre tedavi süreci belirlenir ve tedavi süreci başlatılır.

İlginizi Çekebilir: Cilt Bakımı Nedir? [5 Adımda Cilt Bakımı]

Egzama Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki, kronik bir rahatsızlık olan egzamanın bilinen kesin bir tedavisi yoktur. Fakat ilaçlarla ya da alternatif yollarla egzama oluşumunun önüne geçilebilir veya yavaşlatılabilir. Rahatsızlığın seyri kontrol ve gözlem altında tutulduğu sürece, egzama ile mücadele edilebilir. Tedavi yöntemleri ise şu şekildedir;

 • Uyaranla teması azaltmak, egzama tedavisi için önceliklidir. Uyaranla ilişki ve temas kesilmediği ya da azaltılmadığı müddetçe hiçbir ilaç tedavisi karşılık bulmaz.
 • Alerji önleyici ilaçlar kullanılabilir. Bunun yanında ciddi derecelerde kaşıntı hissine maruz kalabilirsiniz. Yine bunlar için de kaşıntı kremleri ve jelleri kullanarak, egzamanın sizin üzerinizdeki etkilerini azaltabilirsiniz.
 • Ciltte ortaya çıkan kuruluk sebebiyle egzama oluştuğunu bildiğimize göre, bol bol su tüketerek cilt kuruluklarını ve dolayısıyla egzama oluşması riskini azaltabilirsiniz.
 • Cilt kurulukları ile mücadele edebilmek için sık sık cildi krem ya da losyonlarla nemlendirmeniz gereklidir.
 • Aleo vera, salatalık, beyaz dut, yulaf tozu, papatya, zerdeçal gibi doğa özlü ürünlerin de egzama tedavisinde, alternatif tıp kapsamında yaygın olarak kullanıldığı bilinmektedir. Eğer ilaç tedavisi yorucu gelmeye başladıysa, sizlere önerebileceğimiz söz konusu doğal ürünlerle kendiniz karışımlar hazırlayarak, egzamayı tedavi edici bir başka yöntem olan bu yöntemi de deneyebilirsiniz.
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu