Cilt Bakımı

Egzama ve Sedef Hastalığına İyi Gelen Besin Önerileri 🌿

Egzama ve sedef hastalığı birbirine karıştırılmamalıdır. Sedef hastalığında, egzama gibi kaşıntılar olur fakat sulanma olmaz. Sedef hastalığı, cilt hücrelerinden normalden daha hızlı çoğalmasına neden olan bir cilt hastalığıdır. Bir diğer adı psoriasis olan sedef hastalığı; ciltte beyaz, parlak kabuklanmalar ve kızarıklıklar oluşmaktadır. Bu pullu lekeler gerekli önlemler alınmadığı müddetçe büyüyebilirler ve çoğunlukla kafa derisinde, dirsek ve sırt bölgelerinde görülür. Sedef hastalığı bulaşıcı değildir fakat aynı ailenin diğer fertlerinde görülebilme olasılığı da vardır. Sedef hastalığı genellikle genç yetişkinlerde görülmektedir. Genellikle ufak başlayıp daha sonrasında büyüyebilirler.

Egzama ve Sedef Hastalığına İyi Gelen Besin Önerileri

Egzama hastalığı, kronik veya akut olabilir. Ayrıca birçok kişide yazın iyileşme göstererek, kışın tekrar gün yüzüne çıkabilmektedir. Egzama, kaşıntı ve kızarıklıkla karakterize edilir. Kaşınarak tahriş edilmiş egzamalar kolayca çatlayıp dökülebilir. Saç diplerinde ve dirseklerde daha sık görülen egzama, kepek gibi dökülme gösterir. Egzama hastalığı genellikle küçük yaştaki çocuklarda görülür ve 4-5 yaşlarına kadar azalarak kendiliğinden yok olur.

Cilt Kuruluğu Nedenleri ve 8 Doğal Çözüm Yöntemi için tıklayınız.

Tedavileri konusunda hassas davranmanız gerekir. Çünkü uzman hekimler çoğunluk olarak kortizon içeren ilaçlar veriyor. Kortizon içerikli ilaçlar tedavi ettiği sırada yan etkileriyle kişileri oldukça kötü etkileyebiliyor. Kortizonun en sık görülen 15 yan etkisi şunlardır:

1- Anksiyete

2- Huzursuzluk

3- Baş ağrısı

4- Mide bulantısı

5- Kusma

6- Sivilce

7- Uyku problemi

8- Akne oluşumu

9- Kilo alımı

10- Aşırı terleme

11- Alerjik reaksiyonlar

12- Yüz, dudak ve dilin şişmesi

13- Kas problemi

14- Mide sorunları

15- Çocuklarda geç gelişme

Bu yan etkiler kişiyi oldukça zorlar. Bu sebepten dolayı kortizonlu ilaç kullanmadan, egzama ve sedef hastalığından kurtulmak mümkündür. Egzama ve sedef hastalığı zor tedavisi olan hastalıklardır. Kortizonlu ilaçları bir kenara bırakıp, doğal besin maddeleri ile tedavi olabilirsiniz. Birçok uzman hekimler tarafından önerilen bazı besin maddeleri egzama ve sedef hastalıklarına iyi geldiği için sıkça kullanılır. Çoğunlukla stresin tetiklediği bu deri hastalıkları aynı zamanda zayıf bağışıklık veya düzensiz beslenme sonucu da ortaya çıkabilmektedir. Bu sebepten dolayı her şeyden önce düzenli ve dengeli beslenmemiz gerekir. Egzama için ayrı, sedef için ayrı besin maddeleri önerilmektedir. Peki, bu deri hastalıklarına iyi gelen doğal besinler nelerdir?

Egzama Hastalığına İyi Gelen Besin Önerileri

Genellikle stresin tetiklediği egzama hastalığı; zayıf bağışıklık, karaciğer rahatsızlıkları, gıda alerjileri, temizlik ve kozmetik malzemelere olan hassasiyet, ilaçların yan etkileri ve depresyon sebebi ile ortaya çıkmaktadır. Bunları tedavi edebilmek veya yatıştırmak için kortizon içerikli ilaçlar yerine doğal besin ürünleri tercih edebilirsiniz.

1- Yulaf Tozu

yulaf tozu

İltihap ve tahriş önleyici özelliğe sahip olan yulaf tozu, enfeksiyonları önleyerek cildi baştan onarır. Küveti ılık su ile doldurun ve içerisine 2 su bardağı yulaf tozu dökün. 20 dakika boyunca bekledikten sonra durulanabilirsiniz. Bu uygulamayı düzenli olarak 2 haftada bir yaparak kaşıntı ve tahrişlerden kurtulabilirsiniz.

 2- Aloe Vera

aloe vera

Aloe vera bitkisi; iltihaplı yaraları, içeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde hızlıca iyileştirir. Aloe vera bitkisinin içerisindeki jeli sıkarak çıkarın. Egzama olan bölgeye masaj yaparak güzelce sürün. Kurumasını bekleyin ve ardından su ile temizleyin. Düzenli olarak haftada 2 kez uygulama yapmanız egzama yaralarınıza çok iyi gelecektir.

3- Salatalık

salatalık

İçerdiği bol miktarda su ve iltihap oluşumu karşıtı özellikleri onu egzama tedavilerinde aranan isimlerden yapıyor. Bunun için salatalığı dilimler haline getirerek buz dolu bit kaba koyun. 1 saat kadar beklettiğiniz salatalıkları sudan alın ve egzamalı bölgeleriniz üzerine uygulayın. Bu uygulamayı 2 günde bir yapmanız önerilir.

4- Beyaz Dut

beyaz dut

Dut kurusu kullanarak hazırlayacağınız bu kür ciltteki yanmayı ve kaşıntıyı azaltarak zamanla yok edebilme durumuna kadar iyileştirme sağlar. 1 avuç dutu su içinde kaynatın. Su ılıdıktan sonra ise egzama olan bölgelerinize 15 dakika boyunca masaj yaparak uyguladıktan sonra, kabuklaşmış egzamalarınız yumuşayarak giderilecektir.

5- Papatya

papatya yağı

Kızarıklıkları, şişmeyi, kaşıntıyı azaltmak için papatyadan yardım alabilirsiniz. Bir yemek kaşığı kadar papatyayı, 2 bardak suda kaynatın ve çay gibi demleyin. Daha sonra suyu süzerek egzamalı bölgelerinize temiz bir pamuk yardımı ile uygulayın. İçeriğinde bulunan, doğal pelifenoller ve fitokimyasallar izlerin hızlıca yok olmasını sağlayabilir ve kırışıklığı önler.

6- Zerdeçal

zerdeçal

Faydaları saymakla bitmeyen zerdeçalın içinde yer alan kürkimin, bakteri ve iltihap önleyici özelliğe sahiptir. Bundan faydalanmak için macun haline gelinceye kadar göz kararı sütü, zerdeçala ekleyin. Egzamalı bölgelerinize masaj yaparak güzelce sürün. Kaşıntı ve kızarıklıkları büyük oranda iyileştireceğini gözle görmeniz mümkün olacaktır.

Not: Hassas olan cildinize farklı alerjik reaksiyonlar gösterebilme durumuna karşı mutlaka bir dermatoloji uzmanına başvurmanız gerekir. Gerekli onayı aldıktan sonra rahatlıkla bu doğal besinlerini kullanabilirsiniz.

meyan kremi
Sipariş vermek için tıklayınız.

İltihap giderici Meyan Kremini sipariş etmek için tıklayınız.

Sedef Hastalığına İyi Gelen Besin Önerileri

Sedef hastalığının kesin nedeni henüz tam olarak bilinmese de uzmanlar bu hastalığın birçok faktörün bir araya gelmesiyle oluştuğunu söylemektedir. Bağışıklık sistemindeki ufak bir dengesizlik cilde yansıyarak, iltihaplı yaraların oluşmasını sağlıyor. Cilt hücreleri normalde 10-30 gün de bir yenilenmektedir. Sedef hastalığında ise hücreler 3-4 gün gibi çok kıs süre içerisinde büyür. Bu kadar sık bir şekilde yenilenen hücreler, eski hücreler atılmadığı için birikerek, ciltte görülen parlak pullanmayı oluşturur. Sedef hastalığının tedavisine yardımcı olacak ve acılarınızı yatıştıracak bazı besin maddeleri vardır.

1- Meryem Ana Dikeni

meryemana dikeni

Sedef hastalarında, karaciğer enzimlerini düzenleyerek ve fonksiyonlarını destekleyerek tedaviye katkı sağlar. İçerdiği silimarin bileşiği, karaciğer fonkdiyonlarını desteklemeye ve iltihabı baskılayıp sedef oluşmasının önüne geçer.

2- Yağ kürü

yağlar

5 ml hint yağı, 4 damla ardıç yağı ve 2 damla buğday rüşeymi yağı. Bu yağlar karıştırılarak sedef olan bölgelere masaj yapılarak uygulanır ve 20 dakika bekletilir. Yağ içeriği fazla olduğundan dolayı sedef olan bölgeleriniz oldukça yumuşayacak ve hızlıca iyileşecektir. Bu yağ karışımını haftada 2 kez kullanmanız önerilir.

3- Aloe Vera

aloe vera

Aloe vera bitkisi; iltihaplı yaraları, içeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde hızlıca iyileştirir. Aloe vera bitkisinin içerisindeki jeli sıkarak çıkarın. Sedef olan bölgeye masaj yaparak güzelce sürün. Kurumasını bekleyin ve ardından su ile temizleyin. Düzenli olarak haftada 2 kez uygulama yapmanız sedef yaralarınıza çok iyi gelecektir.

4- Keten Tohumu Yağı

keten tohumu

Keten tohumu yağı Omega-3 asitleri içerdiğinden dolayı cildi onarmakla birlikte iltihaplı ve tahriş olmuş yaralarınıza iyi gelecektir. Tohumlarından hazırlanan lapa, yağ ve su ile hazırlanarak sedef olan bölgenize düzenli ve ince tabaka halinde uygulayın. İlk kullanımdan itibaren farkı gözle göreceksiniz.

5- Dulavrat Otu

dulavrat otu

Sedef hastalıkları tedavisinde adını sıkça duyduğumuz dulavrat otu, köklerinde %11 protein, %19 yağ ve %34 inülin içermektedir. Dâhilen ve haricen sedef hastalığında oldukça etkilidir. 1-2 tatlı kaşığı doğranmış kök 300 ml suda 20 dakika boyunca kaynatılır. 40 dakika demledikten sonra günde 2-3 kez tüketilir.

Egzama ve Sedef Hastalığı Hakkında Sık Sorulanlar

Egzamayı hangi yiyecekler tetikler?

İnek sütü, yumurta, yer fıstığı, buğday, balık gibi bazı besin ürünlerine karşı alerjisi ve hassasiyeti olan kişiler bu konuda daha dikkatli olmalıdırlar. Bu sebepten dolayı mutlaka bir dermatoloji uzmanına başvurmalıdırlar.

Egzama kendiliğinden geçer mi?

Egzama genellikle çocuklarda görülmektedir ve çocukların yaşı büyüdükçe azalarak yok olabiliyor. Egzama, astım ya da saman nezlesi gibi alerjik rahatsızlıkların yaşandığı ailelerde daha sık görülebilmektedir.

Egzama en sık hangi bölgelerde görünür?

Toplumda çok sık görülen ve sebebi tam olarak bilinmeyen egzama daha çok saç diplerinde, kulak arkalarında, kulak içinde, dirseklerde, burun kıvrımlarında, göz kapağı, kaş ve kirpikler gibi vücudun bazı bölgelerinde görülebilir.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu