Saç Bakımı

Erkeklerde Saç Yağlanması Nedenleri [Yağlanmaya Neden Olan 8 Etken ve Çözümleri]

Erkeklerde saç yağlanması nedenleri, yanlış bakım ürünleri kullanmaktan ve uygulanan zararlı davranışlardan kaynaklanmaktadır.

Erkeklerde saç problemleri arasında en sık görülen durumlardan biri de yağlı saç sorunudur. Yağlı saçlar, zamanla hacmini kaybeder ve birbirine yapışarak basık bir görünüm alır. Saçlarınızın hacimli ve dolgun görünmesini istiyorsanız öncelikle yağlı saçlardan kurtulun. Erkeklerde saç yağlanması nedenleri, yanlış bakım, yanlış ürün kullanımı ve dış etkenlerden dolayı oluşabilir. Bu yüzden öncelikle nedenini öğrenmeniz gerekir.

erkeklerde saç yağlanması

Erkekler de kadınlar gibi günlük yaptıkları ufak bazı hatalardan dolayı saç sağlıklarını yitirirler. Aslında gözle görülmeyecek küçük detaylar olması, saç yağlanması nedeni olarak düşünülemeyebilir fakat en basitinden sıcak su kullanmak bile saçlarda yağlanmaya neden olan durumların başında gelmektedir. Tabi bunun gibi birçok neden, saç yağlanması nedeni olarak görülmektedir. Peki, erkeklerde yağlı saç nedenleri nelerdir?

1- Sıcak Suyla Saç Yıkamak

Sıcak Suyla Saç Yıkamak

Saç yağlanmasının en büyük nedenlerinden biri aşırı sıcak su kullanmaktır. Sıcak suyun saçları daha iyi temizlediği düşünülse de saçlardaki sebum dengesinin bozulmasına neden olmaktadır. Bu da saç derisinin normalin üzerinde yağ üretmesine neden olur ve haliyle saçlarda yağlanmalar başlar. Özellikle kısa saçlarda sebum dengesinin daha rahat bozulması, kısa saçlı erkeklerde yağlanma probleminin daha fazla görülmesine neden olur.

Saç Dökülmesi Nedenleri Hakkında Bilgi Almak İçin Tıklayın.

Banyo yaparken saçlarınızı yıkadığınız suyun sıcaklığını doğru şekilde ayarlamanız gerekir. Ilık su ya da ılıktan biraz daha soğuk su ile saçlarınızı yıkamak, saç yağlanmasının önüne geçmeye yardımcı olacaktır.

2- Doğru Bakım Ürünü Kullanmamak

Doğru Bakım Ürünü Kullanmamak

Şampuan ya da saç kremi… Saçların daha dolgun ve hacimli görünmesini en çok etkileyen ürünlerdir. Erkeklerde saç yağlanmasının nedenlerinden biri de doğru saç bakım ürünü kullanmamaktan kaynaklanır. Uzmanlar, erkeklerin haftada bir defa da olsa mutlaka kil maskesi uygulamalarını önermektedir. İçerisinde kimyasal madde bulunan şampuanlardan uzak durmak, saç bakım kremini saç uçlarına uygulamak da ayrıca önerilen yöntemlerden biridir.

Saçlarınızın hem daha dolgun hem de daha rahat şekil almasını sağlayacak saç bakım kili, doğal bileşenleri sayesinde saç derisinin beslenmesine yardımcı olur ve sebumu dengeleyerek yağlanma sorununun önüne geçer.

3- Saç Tipine Uygun Olmayan Şampuan Kullanmak

Saç Tipine Uygun Olmayan Şampuan Kullanmak

Şampuan, marka olarak da içerik olarak da son derece fazlaca bulunur. Ancak her saç tipi için her şampuanın kullanılamayacağını bilmek gerekir. Yağlı saçlar için özel olarak üretilen şampuanları kullanmak, içeriğinin doğal içeriklerden oluşmasına dikkat emek, yağlanma sorununun önüne geçmek için uygulanabilecek bir yöntemdir.

Saç Dökülmesine İyi Gelen Maskeler

Saç yağlanmasına neden olan sebum dengesini koruyabilmek için saç tipine uygun şampuan seçiminde bulunmak oldukça önemlidir. Eğer saçlarınıza yeteri kadar özen gösterdiğinize inanıyor ve buna rağmen saçlarınızda yağlanma sorununun devam ettiğini gözlemliyorsanız öncelikle işe şampuanınızı değiştirmekle başlamalısınız.

4- Jöle Kullanımı

Jöle Kullanımı

Saçların şekil alması ve şeklinde kalması için kullanılan jöleler, saçlarda yağ birikmesine neden olur. Saçlarınıza kolay şekil vermek için jöle kullanmak yerine sprey formundaki ürünleri kullanmanız daha sağlıklı olur.

Saçların birbirine yapışmasını engelleyen ve saçlara zarar vermeyen içeriklerle üretilen saç spreyleri, saçlarınızın hem daha havalı görünmesini sağlar hem de yağlanma probleminin önüne geçmeye yardımcı olur.

5- Saçları Doğru Zamanda Yıkamamak

Saçları Doğru Zamanda Yıkamamak

Saçların aşırı yıkanması da yeteri kadar yıkanmaması da saçlarda yağlanmaya neden olan durumlardan biridir. Uzmanlara göre erkeklerin 2 günde bir mutlaka saçlarını yıkamaları gerekiyor. Tabi bunu yaparken yukarıda belirttiğimiz gibi aşırı sıcak sudan kaçınmanız gerektiğini unutmayın.

Bu Ürün Saçlarınıza iyi Gelebilir

Mavi şampuan
Sipariş Vermek İçin Tıklayın

Hafif şampuanla saçlarınızı iki günden bir yıkayın ve fön makinesi kullanma zorunluğunuz yoksa kullanmayın, doğal haliyle kurumasını beklemeniz, saç yağlanması sorununun ve diğer saç problemlerinin önüne geçmeye yardımcı olur.

6- Sık Şapka Kullanmak

Sık Şapka Kullanmak

Şapka kullanımı özellikle yaz aylarında erkeklerde daha sık görülür ve bazı şapkalar. Saç derisinin hava almasını engeller. Bu da saçlarda yağlanmaya nedene olan durumlardan biridir. Yaz aylarında güneşten korunmak için şapka kullanıyorsanız, saç derisinin nefes almasını engelleyecek kumaşlardan uzak durmanız gerekir.

Hava alan şapkaları kullanmak, hem saç yağlanmasının önüne geçer hem de saç derisinin nefes almasını sağlayarak sebum dengesinin korunmasına yardımcı olur. Bu yüzden kalın kumaşlı ve hava almayan şapkalardan uzak durmanızı öneririz.

7- Yağlı Besin Tüketmek

Yağlı Besin Tüketmek

Saç sağlığını en çok etkileyen faktörlerin başında beslenme alışkanlıkları gelir. Eğer beslenme alışkanlığınızı değiştirmez ve yağlı besinlere ağırlık vermeye devam ederseniz, saçlarınızda yağlanma problemlerinin kaçınılmaz olacağını unutmayın.

Kızartma, asitli içecekler, yağ içeren atıştırmalık ürünler gibi saç yağlanmasına neden olan besinlerden uzak durarak saçlarınızın ve genel sağlığınızın daha düzenli olmasını sağlayabilirsiniz.

8- Saçlara Aşırı İşlem Uygulamak

Saçlara Aşırı İşlem Uygulamak

Erkekler de kadınlar kadar saçlarına işlem uygularlar. Fön çekimi, maşa kullanımı gibi alışkanlıklar aslında zaman içerisinde saçların zarar görmesine neden olmaktadır. Bu yüzden özellikle de uzun saçlı erkeklerin sık işlem uygulamaktan uzak durmaları gerekmektedir.

Saçlarınızın daha sağlıklı kalması, yağlanma probleminden uzak kalması ve hacimli kalabilmesi için saçlarınıza çok fazla işlem uygulamamanızı öneririz.

Yağlı Saçlar Hakkında Sık Sorulan Sorular

Saçlarda Yağlanma Saçı Döker mi?

Saçların aşırı yağlanması, saçlarda dökülmelere neden olabilir. Sebum dengesinin bozulması sadece yağlanma sorununa değil zaman içerisinde saçların daha fazla dökülmesine de neden olmaktadır.

Yağlı Saçlardan Kurtulmak İçin Ne Yapılmalı?

Yağlı saçlar için öncelikle yağlanmaya neden olan etkenlerden uzak durmanız gerekir. Bununla birlikte bir bardak suyun içerisine 2-3 çorba kaşığı elma sirkesi ilave edin ve saçlarınızı hafif şampuanla yıkadıktan sonra bu solüsyonu uygulayın.

Saç Yağlanması Zararlı mı?

Normal düzeyde saç yağlanmasının saçlara zararı olmasa da aşırı yağlı saçlarda; dökülme problemi en çok görülen problemlerin başında gelmektedir.

Yağlı Saçlar Ne Kadar Sıklıkta Yıkanmalıdır?

Yağlı saçlar, kuru saçlara göre daha erken sürede yıkanmalıdır. Uzmanların önerisi, 2 günde bir mutlaka ılık su ile saçların yıkanması gerekir.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu