Cilt Bakımı

Vücutta En Sık Görülen 5 Hastalık ve Evde Vücut Bakımı Önerileri

Vücudumuzda en büyük organ deridir. Yüz bakımı ne kadar önemliyse vücut bakımı da bir o kadar önemlidir. Sürekli kıyafetlerimizin altında kalan vücudumuz çoğu zaman göz ardı ediliyor. Ancak diğer noktalar gibi vücudun da sağlıklı bir yaş alabilmesi için özel bakımlara ve bazı püf noktalara dikkat edilmesi gerekir.

Vücut bakımı yapılırken bilinmesi gereken en önemli unsur vücudun nelere ihtiyacı olduğunu bilmektir ve bu ihtiyaçlara yönelik uygun ve bilinçli bir şekilde uygulamaktır.  Vücut bakımı sadece bedene faydası olan bir şey değildir. Aynı zamanda ruhu da dinlendirir ve iyi gelir. Vücut bakımının nasıl yapılması gerektiği konusuna geçmeden önce vücudumuzu tanımak ve oluşabilecek herhangi bir hastalık durumunda nasıl hareket etmemizi öğrenebilmek için vücutta en sık görülen hastalıklar hakkında bilgi verelim.

Vücutta En Sık Görülen Cilt Hastalıkları Nelerdir?

vücut bakımı nedir

İnsanları etkileyen yüzlerce çeşit cilt hastalığı vardır. Günümüz insanlarının en büyük gündelik sorunlarından biri strestir. Sadece ruhumuza değil aynı zamanda vücudumuzu da etkilemektedir. Birçok hastalığın temel nedenini oluşturan baskı ve stres devam ettiği takdirde vücudumuz çeşitli reaksiyonlar verir ve hastalanmaya neden olur. En sık görülen cilt hastalıkları benzer belirtiler verebilir, bu nedenle aralarındaki farkı anlamak çok önemlidir.

Şimdi sizler için araştırıp ve derlediğimiz en sık görülen 5 hastalığı inceleyelim…

1- Egzama

Deride kaşınma, kızarıklık, döküntü gibi belirtiler ile ortaya çıkan stres egzaması, yoğun strese maruz kalmış kişiler görülen bir deri hastalığıdır. Stres devam ettiği sürece veya sonrasında da reaksiyonlar devam edebilir. Müdahale edilmediği takdirde derideki bu bölgeler ağrılı ve açık yaralar haline dönüşebilmektedir.

2- Akne

Akne oluşumu strese dayalı bir diğer deri hastalığıdır. Yoğun strese bağlı olduğu kadar yediğimiz yiyeceklerden de etkilenen cildimiz, kişiyi dış görüntüsünden dolayı da etkileyerek daha da derin bir psikolojik baskı altına girmesine neden olur.

3- Ürtiker (Kurdeşen)

Halk arasında kurdeşen olarak da bilinen bu hastalık, deride kaşınan kırmızı kabartılar olarak ortaya çıkmaktadır. Vücudun herhangi bir yerinde çıkabilir ve stresin yoğunluğuna göre yayılma yapmaktadır.

4- İmpetigo

Bakterilerin neden olduğu cilt enfeksiyonu genellikle 2 ile 6 yaş aralığında ki çocuklarda görülmektedir. Bakteriler deride kesik, çizik ve böcek ısırığı gibi açık olan yerlerden vücuda girmesiyle başlar. İmpetigo hastalığına neden olan enfeksiyonun bulaşma riski oldukça yüksektir.

5- Sedef Hastalığı

Pembe-kırmızı renkli olup, hafif kabarık bir zemin üzerinde beyaz ya da gümüşümsü renkte olan sedef hastalığı; kalın, parlak ve kuru dökülmelere neden olur. Genellikle diz, dirsek, kol, bacak, kafa derisi, bel, avuç içi ve ayak tabanı üzerinde bulunurlar. Ancak başka alanlarda da ortaya çıkabilirler.

Yukarıda saydığımız hastalıklar, vücutta en sık görülen rahatsızlıklardır. Bunların tedavi edilmesi gerektiğini unutmamak ve sorun basit bir yöntemle geçmiyorsa, kesinlikle uzman bir doktora başvurulması gerektiğini unutmayın. Peki, doğru vücut bakımı nasıl yapılmalıdır?

Vücut Bakımı Nedir, Nasıl Yapılır?

vücut bakımı nedir

Bitkilerin mucizevi güçleri vücut bakımı için sık sık kullanılır. Kişi, vücut bakımı uygulamasından önce cilt tipini iyi analiz edip, öğrenmelidir. Kişinin cildine uygun yağlar, sıkılaştırıcı kremler, duş jelleri ve özel tohum ve bitkilerden hazırlanan peeling ve nemlendiriciler vücut bakımda; sırt, dekolte, kol ve bacaklara uygulanır. Yapılan vücut bakımdan sonra ruhunuzun dinlendiğini, vücudunuzdaki nemsizlik ve cansızlığın ortadan kalktığına şahit olursunuz.

Vücut Bakımı Neden Önemlidir?

vücut bakımının önemi

Vücut, dış etkenler ve özel kıyafetler karşısında zamanlar yıpranır, eski gücünü kaybeder ve savunmasız bir hal alır. Bu durum vücudun koruyucu bariyerlerinin zayıflamasına yol açar. Vücut bakımı ihmal edilirse eğer bu problemler kişinin olduğundan daha yaşlı ve yorgun görünmesine sebep olur. Bunun yanı sıra kaşıntı, döküntü ve sarkmalarda meydana gelebilmektedir. Vücut bakımı sonrası günlük yaşamın konforu açısından da ciddi anlamda rahatlama ve ferahlama hissedeceksiniz. Bu sebepten dolayı hem sağlık hem de güzellik açısından vücut bakımını düzenli olarak oldukça önemlidir.

Vücut Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

vücut bakımı nasıl yapılır

Her insanın rutin olarak vücut bakımı yapması gerekir. Bu, sadece banyo yapma ya da duş alma olarak algılanmamalıdır. Vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin, mineral ve vücudun doğal olarak ihtiyaç duyduğu vücudu besleyen diğer element ya da bileşenlerin de verilmesi gerekir. Dünyanın eskisi kadar ferah olmaması, doğa olaylarının bozulması gibi etkenler insan vücudu üzerinde de etkisini gösterir. Bu nedenle cildinize ya da daha geniş anlamda vücudunuza iyi bir bakım yapmak için doğal cilt bakım ürünleri, doğal cilt yağlarının kullanılması gerekir.

Vücut bakımı ve sağlığı konusu, her zaman hak ettiği önemi göremiyor. Bunun yanı sıra, vücut derimiz en büyük organ olmasına rağmen, nedense çoğu zaman ihmal ediliyor. Vücudunuzda önem göstermeniz gereken nokta sadece dış görünüş olmamalı. Vücut sağlığı da göz ardı edilmeyip; doğru tespitler doğrultusunda, doğru vücut bakım ürünleri kullanılmalıdır.

Vücut Bakımı Hakkında Sık Sorulan Sorular

Kadın ve erkek vücut bakımı farklı mıdır?

Hormonal olarak kadın ve erkeklerde farklılıklar olduğu için vücut bakımında da uygulanması gereken yöntemler birbirinden farklı olabilir.

Vücut bakım kremi nasıl seçilmelidir?

Öncelikle vücudunuz ile ilgili bir problem ya da hastalık söz konusu ise uzman bir doktordan yardım alarak sorunu çözün, daha sonra uzman doktorun önerisi doğrultusunda cildinize iyi gelebilecek doğal cilt bakım kremi seçin.

El ve ayak bakımı nasıl yapılır?

Vücut bakımı yaparken el ve ayakların da unutulmaması gerekir. Tırnak kesiminden topuk bakımına kadar tüm bakım rutinlerinin uygulanması gerekir. Bunun için uygun cilt bakım kremleri kullanabilirsiniz.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu