Yüz Bakımı

Gece Cilt Bakımı Nasıl Yapılır? [ ✅ 5 Adımda Gece Cilt Bakım Rutini]

Gece cilt bakımı, cildimizin daha genç ve canlı kalması adına önemlidir. Gün boyu cildin dış etkenlere maruz kalması, cilt gözeneklerinin tıkanmasına neden olur ve bu da cildin erken dönemde yaşlanmasına ve bazı cilt problemlerinin oluşmasına neden olur.

Gün içinde maruz kaldığımız hava koşulları, trafik karmaşası ve iş yorgunluğu tüm bedenimizle birlikte cildimizi de büyük anlamda etkisi altına alır. Bu nedenle gece cilt bakımı oldukça önemli bir yere sahiptir.

Hava kirliliği, güneş ışınları ve diğer dış etkenler, cildimiz üzerinde ciddi anlamda tahribata neden olur. Bu tip sorunların önüne geçmek için cilt bakımı yapmamız şart. Gündüz yüzümüzün daha alımlı görünmesi için kullandığımız makyaj malzemeleri, cilt gözeneklerinin tıkanmasına yani nefes almasına engel olur. Bu tip sorunlardan korunmak için gece uyumadan önce mutlaka gece cilt bakımı rutini uygulamamız gerekir.

Gece Cilt Bakımı Neden Önemlidir?

Gece cilt bakımı

İnsan vücudunun biyolojik olarak bir çalışma sistemi ve zamanı vardır. Güne erken saatlerde başlamak, günün belirli saatlerinde beslenmeye özen göstermek, vücudun daha dinç kalmasını sağlar. Cildimiz de bunlar gibi bazı temel ihtiyaçlara gereksinim duyar ve cildin çalıştığı saatler de gece saatleridir. Yani gece uyumadan önde cilt bakımı yapmak, cildimizin hem daha hareketli bir şekilde hücrelerini yenilemesini sağlar hem de daha parlak ve alımlı bir hale gelmesini sağlar.

İlginizi Çekebilir: Evde Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Yapılan araştırmalara göre cilt, akşam saatlerinde daha hızlı hareket eder. Yani ciltten kasıt aslında cilt hücreleridir. Gece saatleri (23.00) sonrasında ise daha hızlı şekilde hücreler kendini yenilemeye başlar. Özellikle uyku saatlerinde cildin kendini yenilemesine destek olabilecek cilt bakım rutinleri uygulamak, cilt hücrelerinin yenilenmesinde yardımcı oluyor. Bu yüzden cilt bakım uzmanları, gece uyumadan önce mutlaka rutin bir şekilde cilt bakımı yapılmasını önermektedir.

Gece Cilt Bakımı Rutini Nasıl Olmalıdır?

Gece Cilt Bakımı Rutini Nasıl Olmalıdır?

Gece cilt bakımı rutini uygulamak, kısa vadede cildin daha canlı bir hale gelmesini sağlarken uzun vadede ise cildin genç ve parlak görünmesine yardımcı olur. Erken yaşta cilt bakımına önem vermek, cilt bakımında doğru ürünler kullanmak, ilerleyen dönemlerde yaşlanma belirtilerinin daha az görünmesine yardımcı olur. Peki, gece cilt bakımı rutini nasıl olmalıdır, nasıl yapılmalıdır? İşte detaylar…

Adım 1: Cildinizi Temizleyin

Cildinizi Temizleyin

Gün içinde cildimizin dış etkenlere maruz kalması, gözle göremediğimiz ama cildimizi bir perde gibi örten kirlere maruz kalır. Makyaj yapmak, hava kirliliğine maruz kalmak ve diğer etkenler buna neden olan en büyük etkenlerdir. Dolayısıyla eve gittiğimizde öncelikle cildimizin temizliğini yaparak nefes almasını sağlamamız gerekir.

İlginizi Çekebilir: Kırışıklık Giderici 5 Doğal Maske Tarifi

Cildinizi temizlerken aynı zamanda peeling yapmanızı da öneririz. Bu şekilde cilt temizliği yapmanız, cildinizin daha rahat nefes almasına yardımcı olacaktır.

Adım 2: Cildinizi Tonikleyin

Cildinizi Tonikleyin

Genetik özelliklerle birlikte hava kirliliği, yapılan yanlış cilt bakımları ve kullanılan makyaj ürünleri, cilt gözeneklerinin fazlasıyla açılmasına neden olur ve bu da cildin kötü görünmesine neden olur. İş dönüşü eve giderken cildinizi yıkadıktan sonra cildin daha rahat nefes almasını sağlamak için tonikleme işlemi uygulamak daha sağlıklı olacaktır.

İlginizi Çekebilir: Cilt için En Etkili 5 Nar Çekirdeği Yağı Maske Tarifi

Adım 3: Peeling Uygulayın

Peeling Uygulayın

Her gece olmasa da haftada 1 veya 2 defa gece cilt bakımı rutini uygularken cildin ihtiyacına göre peeling uygulamak, cilt gözeneklerinin açılmasına ve cildin daha fazla nefes almasına yardımcı olur. Cilt, vücudumuzun en hassas organı olduğu için özel olarak bakım yapmak gerekir. Sadece yıkamak ya da bazı cilt bakım ürünleri kullanmak, cildin sağlıklı kalması için yeterli gelmeyebilir. Bu yüzden mutlaka haftada 1 veya 2 defa peeling uygulamak gerekir.

İlginizi Çekebilir: Gözaltı Morlukları İçin Evde Uygulayabileceğiniz 10 Doğal Yöntem

Adım 4: Cilt Maskesi Uygulayın

Cilt Maskesi Uygulayın

Cilt problemleri birbirinden farklıdır ve her cilt sorunu için farklı bakım yöntemlerinin uygulanması gerekir. Yağlı ciltler, kuru ciltler, karma ciltlerin her biri için uygulanacak maske türleri birbirinden farklıdır. Ancak her cildin maskeye mutlaka ihtiyacı vardır. Hem daha sağlıklı hem de daha genç kalabilmesi için yine her akşam olmamakla birlikte haftada 1-2 defa maske uygulamak, cildinizin daha sağlıklı ve genç kalmasına yardımcı olacaktır.

Bu Ürünü Denemenizi Öneririz

Arındırıcı maske
Sipariş Vermek İçin Tıklayın

Adım 5: Göz Çevresi Bakımı Yapın

Göz Çevresi Bakımı

Cildin en hassas bölgesi, göz çevresidir. Göz çevresi bakımı, her gün mutlaka yapılması gereken bir işlemdir. Özellikle yaşlanma belirtilerine karşı önlem almak isteyenlerin kesinlikle bu noktaya özen göstermeleri gerekir. Göz çevresi bakımı için evde doğal maske uygulayabileceğiniz gibi doğal göz çevresi bakım ürünleri de kullanabilirsiniz.

Bu Ürünü Denediniz mi?

Göz çevresi kremi
Sipariş Vermek İçin Tıklayın

Evde Cilt Bakımı Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Cilt bakımı, her kadın ve erkek için önemli bir konudur. Cildin daha genç ve tazeliğini koruması için günlük, haftalık ve aylık periyotlar şeklinde uygulanması gereken bakımlar vardır. Evde cilt bakımı yaparken özellikle kullanılan cilt bakım ürünlerinin kaliteli olmasına dikkat etmek, doğal içeriklerden oluşmasına özen göstermek, dikkat edilmesi gereken en önemli ayrıntıların başında gelir.

Bu Ürün İşinize Yarayabilir

Silver serum
Sipariş Vermek İçin Tıklayın

Cildinizin ihtiyacına göre bakım yapmak da önemlidir. Yani aşırı bir şekilde cilt bakımı için ürün kullanmak çok da doğru bir işlem değildir. Bu yüzden cildinizin ihtiyacına göre bakım yapmanız gerekir. Cilt bakım ürünü seçerken cilt probleminize yönelik ürünler olmasına da özen göstermelisiniz. Aksi halde cildinizin daha genç ve sağlıklı görünmesini sağlayayım derken cildinize ciddi anlamda zarar verebilirsiniz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu