Cilt Bakımı

Ginseng Yağının Cilde Faydaları Nelerdir? [Ginsengin Cilde 10 Faydası]

Cilt bakımında Uzakdoğu’da yüzyıllarda bu yana kullanılan ginseng yağının cilde faydaları saymakla bitmeyecek kadar çoktur. 4-6 yıl arasında hasat esilen ginseng, bu süre içinde topraktan aldığı besin değerlerini cilde sunarken cilt bakımında beklendiğinden çok daha fazlasını sunarak cildin daha pürüzsüz görünmesine yardımcı olur.

Ginseng yağının cilde faydaları

Sağlıklı ve güzel bir cilde sahip olmayı herkes ister. Günümüzde kullanılan cilt bakım ürünleri ve kozmetik ürünlerinin fazlasıyla rağbet görmesinin en büyük nedeni de budur. Daha güzel bir cilt, daha sağlıklı bir cilt ve ışıldayan bir cilde sahip olma amacı… Ginseng yağının cilde faydaları, belki de bugüne kadar duyduğunuz faydalı cilt bakım ürünlerinden çok daha fazladır. Peki, ginseng yağının cilde faydaları nelerdir?

1- Cilt Kırışıklıklarını Azaltır

Cilt Kırışıklıklarını Azaltır

Yaşlanma belirtilerinin en başında cilt kırışıklıkları gelir. Doğal yaşlanma süreci ile birlikte belirmeye başlayan kırışıklıklar üzerinde bir hayli etkili olduğu yapılan anti-aging çalışmalarında kanıtlanan ginseng yağı, içerdiği besin değerleri sayesinde oluşan kırışıklıkların önüne geçerek daha parlak bir cilde sahip olmayı sağlamaktadır.

İlginizi Çekebilir: Çörek Otu Yağının Cilde 13 Faydası ve Yan Etkileri

58 kişi üzerinde 4 hafta boyunca yapılan klinik çalışmalarından sonra cilt kırışıklıklarını azaltıcı etkiye sahip olduğu tespit edilen ginseng yağı ile cildinizin çok daha parlak ve güzel olmasını sağlayabilir, daha sağlıklı bir cilde sahip olmanın keyfine varabilirsiniz.

2- Cildi Canlandırır

Cildi Canlandırır

Ginseng yağının cilde faydaları arasında cildi canlandırıcı etkisi de yer almaktadır. Yine klinik araştırmaları sonucu elde edilen verilere göre ginsengin uzun süre topraktan aldığı besinleri cilde sunması, dış etkenlerden kaynaklı olarak gerçekleşen cilt matlaşması problemini çözüme kavuşturduğu tespit edilmiştir.

Bu Ürünü Denediniz mi?

Uraw Anti Aging
Sipariş Vermek İçin Tıklayın

Cilt bakım ürünleri içerisinde de sık yer verilen ginseng yağı, doğal ve direkt uygulandığında daha fazla etki etmektedir. Ancak sağlık koşulları dikkate alınarak elde edilen cilt bakım ürünleri de cilt sağlığı ve cildin daha parlak bir görünüm kazanması için kullanılabilir.

3- Cilt Dokusunu Yeniler

Cilt Dokusunu Yeniler

Makyaj malzemesi kullanmak, soğuğa ve sıcağa çok fazla maruz kalmak gibi pek çok neden cildin dokusunun bozulmasına neden olmaktadır. Bu tip durumların önüne geçebilmek için cilt bakımını düzenli ve doğru şekilde uygulamak gerekir. Cilde sunduğu faydaları ile Uzakdoğu ülkelerinde yüzyıllardır kullanılmaya devam edilen ginseng yağı, cilt dokusunu yenileyici özelliği ile öne çıkmaktadır.

İlginizi Çekebilir: En Etkili 5 Çörek Otu Yağı Cilt Maske Tarifleri

Kısa sürece cildin alt tabakasına yayılım sağlayarak onarıcı özelliğini öne çıkartan ginseng yağı, bu özelliği sayesinde cildin çok daha parlak ve canlı kalmasını sağlamaktadır. Cilt bakım ürünlerinde ginseng yağının kullanılmasının en büyük nedenlerinden biri de budur.

4- Antioksidan Özelliğe Sahiptir

Antioksidan Özelliğe Sahiptir

Cilt, insan vücudunun en hassas organıdır. Dış etkenlerden daha çabuk etkilenir, kısa sürede sağlığını yitirebilir. Bu nedenle cilt bakımı son derece önemlidir. Cilt bakımında bir hayli fazlasıyla tercih edilen ginseng yağı, antioksidan özelliğe sahip bir bitki özüdür.

Bu Ürünü Denediniz mi?

Uraw Anti Aging
Sipariş Vermek İçin Tıklayın

Cildi toksinlerden arındırarak daha sağlıklı ve güzel görünüme kavuşmasını sağlayan ginseng yağı, Anti-enflamatuar özelliği sayesinde ise cilt bariyerlerini onararak daha parlak bir görünüm kazanmasına yardımcı olmaktadır.

5- Cilt Tonunu Eşitlemeye Yardımcı Olur

Cilt Tonunu Eşitlemeye Yardımcı Olur

Yapılan cilt bakımları ve kullanılan kozmetik ürünler içerisinde kimyasal ürün olduğu için cilde bilinmeyen farklı yönlerde de zarar vermektedir. Bunlardan biri de cilt tonunda yaşanan değişimdir. Anti-aging özelliği ile ön plana çıkan ginseng yağı, içerisindeki mineral ve vitaminler sayesinde cilt tonunun eşitlenmesine de yardımcı olmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Sarı Kantaron Yağının Cilde 6 Faydası ve Kullanım Önerileri

Ülkemizde de sık kullanılan ginseng yağı düzenli şekilde kullanılmaya devam edildiğinde, beklendiğinden çok daha fazla etki göstererek cildin istenen güzelliğe ve sağlığa ulaşmasına yardımcı olmaktadır.

Ginseng yağının cilde faydaları, yukarıda saydıklarımızdan çok daha fazladır. Ginseng yağının cilde diğer faydaları ise şunlardır;

  1. Cildin daha fazla oksijen almasına yardımcı olarak cildin yaşlanma belirtilerine karşı korunmasını sağlar.
  2. Ciltteki kolojen üretiminin artmasına yardımcı olarak cildin daha genç görünmesine yardımcı olur.
  3. Yaşa bağlı olarak gelişen cilt lekeleri ile derinden mücadele ederek daha genç bir cilde sahip olmayı sağlar.
  4. Göz çevresindeki koyu halkaların yok edilmesine yardımcı olur.
  5. Akne, siyah nokta, sivilce lekesi gibi lekelerin giderilmesine yardımcı olur.

Ginseng Çeşitleri Nelerdir?

Ginseng çeşitleri

Ginseng, bir bitkinin adıdır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi 4-6 yıl arasında hasat edilen ginseng, bu özelliği sayesinde topraktan aldığı vitamin ve mineralleri en net şekilde cilde sunarak cildin daha sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Yetiştirildiği bölgelere göre “Amerikan ginsengi”, “Asya-Kore ginsengi” ve “Sibirya ginsengi” olmak üzere üç temel türe ayrılan ginsengin faydaları da bölgelerine göre farklılık göstermektedir.

Bu Ürünü Denediniz mi?

Uraw Anti Aging
Sipariş Vermek İçin Tıklayın

Amerikan Ginsengi: Güney Ontario kökenli olup, Georgia ve Wisconsin’de yetiştirilen ginseng, daha çok ticari amaçla üretilmektedir. Stres yatıştırıcı özelliğe sahip olmasının yanında cilt üzerinde de bir hayli olumlu etkileri bulunmaktadır.

Asya-Kore Ginsengi (Kırmızı Ginseng): Enerji verici özelliği ile ön çıkan Kırmızı ginseng, işleme tabii tutulduktan sonra bu rengi almaktadır. “Panax ginseng” olarak da adlandırılan bu tür Kore ve Çin’de yetiştirilmektedir.

Sibirya Ginsengi: Rusya ve Japonya’da yetiştirilen Sibirya ginsengi, diğer türlerden farklı olarak içerisinde ginsenositler bulundurmayan bir türdür. Ginseng familyasından olmasına rağmen farklı bileşenlere sahip olan Sibirya ginsengi de cilt üzerinde sağladığı etkileri ile bilinmektedir.

Ginseng Nasıl Kullanılır?

Ginseng Nasıl Kullanılır?

Yapı olarak zencefile benzeyen ginseng, kök bitki türlerinden biridir. Parçalara bölünerek kullanılabildiği gibi toz halinde ya da bitki çayı haline getirilerek de kullanılabilmektedir. Kozmetik sektöründe daha çok toz halinde kullanılan ginseng yağı, Uzakdoğu ülkelerinde çay şeklinde tüketilmektedir.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu