Yüz Bakımı

Gözaltı Morlukları İçin Evde Uygulayabileceğiniz 10 Doğal Yöntem

İnsan vücudundaki en dikkat çekici bölgelerden biri de gözlerdir. Bakışlarınızı, duruşunuzu ve ifadenizi büyük oranda etkiler. Gözlerinizdeki şişlik, gözaltı torbalanmaları ve en önemlisi gözaltı morlukları ruh haliniz iyi olsa bile sizi yorgun, mutsuz, uykusuz ve hatta olduğunuzdan daha yaşlı gösterebilir.

Gözaltınızdaki morlukların soluk bir yüz ifadesi ve yorgun bir bakışa sebep olmasından sıkıldıysanız ve bunu değiştirmek istiyorsanız doğru yerdesiniz! Peki, gözaltı morlukları neden oluşur? Gözaltı morlukları nasıl geçer? Dediğinizi duyar gibiyim. Gelin bunları hep beraber görelim..

Gözaltı Morlukları Neden Oluşur?

neden oluşur

Gözlerinizin altlarında yer alan deri vücudunuzun diğer bölgelerindeki deriye göre çok daha incedir. Dolayısıyla gözaltında bulunan damarlar çok daha belirgindir. Bu sebeple cilt tipinize göre gözaltlarınız dışarıdan mavi, kahverengi, kırmızı veya mor olarak görünebilir. Gözaltlarındaki morluklar dış görünümünüzü ve psikolojinizi olumsuz etkileyebilmektedir. Bu görüntüden kurtulabilmek adına yapılan yoğun makyajlar cildinizi fazla kimyasala maruz bıraktığı için oldukça sakıncalıdır. Gerekli bakımları yaparak öncesinde önlem alabilir veya azalmasını sağlayabilirsiniz. Böylelikle çok fazla makyaja gerek kalmadan gözaltlarınız daha aydınlık ve cildiniz daha sağlıklı görünür. Unutmayın ki göz çevrenizdeki cildin açık renk olması size daha genç ve daha dinç bir ifade verir. Gözaltlarındaki morluklar birçok sebebe bağlı olarak meydana gelebilir. Ancak başlıca sebepleri şunlardır;

 1. Dengesiz ve kötü beslenme birçok sağlık sorununda etkili olduğu gibi göz çevrenizde de etkilidir. Buna bağlı olarak meydana gelen vitamin eksikliği (E,B,C ve K vitaminleri gibi) gözaltı morluklarınızın sebebi olabilir.
 2. Günlük ihtiyacınız olan su miktarının altında su tüketmek gözaltı morluklarına yol açar. Doktorlar günde 2lt su içmenizi önerir.
 3. Cildinize rengini veren melanin pigmentinin bozukluğu da gözaltı morluklarına yol açar.
 4. Kansızlık gözaltı morluklarını meydana getirebilir. Çünkü kişide kansızlık var ise cilt daha solgun görünür ve damarlar daha da belirginleşir.
 5. Bilgisayar, telefon veya tablet karşısında saatlerinizi harcamanız ve dolayısıyla gözlerini yormanız gözaltı morluklarının oluşmasında bir etkendir.
 6. Çok fazla uyumak ya da az uyumak gözaltlarınızda donuk ve soluk bir görüntü oluşturduğu için damarlar daha koyu görülmektedir.
 7. Regl dönemleri veya hamilelik hormon değişikliğine neden olduğu için renk solması ve buna bağlı olarak gözaltı morluklarına sebep olabilir.
 8. Uzun süre güneş ışınlarına maruz kalmak cildin renk pigmentini arttırır. Bu sebeple ciltte kararmalar görülebilir.
 9. Dış etmenler haricinde genetik faktörlerde gözaltı morluklarını oluşmasına bir sebeptir.
 10. Herhangi bir alerji oluşması sonucunda gözaltında kaşınma ile damarların şişerek belirginleşmesi bir diğer sebep olabilir.
 11. Kolajen ve elastin kaybı damarların daha belirgin görünmesine sebep olur. Genellikle yaşlanmaya bağlı meydana gelir.

Birçok sebebe bağlı olarak ortaya çıkan gözaltı morluklarından kurtulmak istiyorsanız ilk önce beslenme düzeninize dikkat etmelisiniz. Bol bol meyve ve sebze tüketmeye özen gösterin. Özellikle C ve E vitamini bakımından zengin olan yiyecekler gözaltı morluklarınız için oldukça faydalıdır. Kahve, alkol, sigara gibi zararlı alışkanlıkları azaltmalısınız. Her gün düzenli olarak su içmelisiniz. Beslenme düzeninize ve su içmenize dikkat ettiğiniz takdir de toksinlerin vücuttan kolay dışarı atılmasını sağlarsınız. Uykunuzu düzene sokmayı da unutmayın. Yeterli uyku gözaltı morluklarınızı azaltmaya yardımcıdır. Aynı zamanda göz bölgenize aşırı ve yoğun makyajlar yapmaktan kaçının. Böylece cildiniz hava alır ve gözenekleriniz dinlenir. Kullandığınız gözaltı kremlerinizin veya nemlendiricilerinizin iyice dağılmış olmasına dikkat edin. Bunun için bir pamuk veya kulak çöpünü tercih edebilirsiniz.

Peki, gözaltı morlukları doğal yöntemlerle nasıl geçer? O halde gözaltı morluklarınız için faydalı olacak doğal çözümlere birlikte göz atalım..

⭐Bu Ürün İşinize Yarayabilir⭐

salyangoz maskesi
Sipariş Vermek İçin Tıklayın

Gözaltı Morlukları İçin Evde Uygulayabileceğiniz Doğal Çözümler

nasıl geçer

Gözaltı morluklarınız için düzenli olarak bakımlar uygulayarak hem ilerlemesini hem de azalmasını sağlayabilirsiniz. Tabii önlem amaçlı da bakımları uygulayabilirsiniz. Gözaltı morluklarınız için bitkisel çözümler hem kısa sürede etkili sonuç almanızı hem de cildinizin beslenmesini sağlar. Yenilenen, canlı ve aydınlık gözaltlarınıza şimdiden merhaba deyin!

1- Soğuk Kompres

soğuk

Soğukluk gözaltlarınızdaki damarların büzüşmesini ve kılcal damarlarınız geri çekilmesini sağlar. Soğuk kompresi 3 farklı şekilde yapabilirsiniz. İlki temiz bir havlu ya da bezi buzlu suya batırarak gözünüze 1 dakika boyunca bastırın. İkinci yöntem ise buzlukta beklettiğiniz kaşığın dış yüzeyleri gözaltlarınızda 1 dakika da bekletebilirsiniz. Üçüncü yöntem ise bakım ve güzellik ürünleri satan mağazalardan jel göz bantları satın alabilirsiniz. Bu jel bantları buzlukta beklettik sonra gözünüze yerleştirebilirsiniz.

⭐Bu Ürün İşinize Yarayabilir⭐

arındırıcı yüz kremi
Sipariş Vermek İçin Tıklayın

2- Patates

patates

Patatesin içinde bulunan nişasta renk açıcı ve onarıcı etkiye sahiptir. Bu nedenle sabahları kabukları soyulmuş patatesleri orta kalınlıkta doğrayın ve gözlerinin üzerinde 15-20 dakika bekletin. Eğer vaktiniz var ise alternatif olarak temiz bir tülbent ile patateslerin suyunu çıkartın. Bir pamuğu patates suyuna batırın ve sonra gözaltı morluklarınıza sürün ve 15 dakika bekleyin. Sonrasında ılık su ile durulayabilirsiniz.

3- Aloe Vera

aloe vera

Aloe veranın cilt ve saç üzerinde saymakla bitmeyecek etkileri mevcuttur. Uzun yıllardan beri de gözaltında oluşan morluklar ve torbaların tedavi için kullanılır. İsterseniz evinizde yetiştirdiğiniz isterseniz satın aldığınız aloe vera bitkisinden bir dal kesin ve içinde aloe vera jelini gözaltlarınıza masaj yaparak uygulayın. Bir süre beklettikten sonra da durulayabilirsiniz.

Aloe vera bitkisi hakkında daha fazla bilgi almak için linke tıklayın.

4- Çay Poşetleri

çay

Çay hem göz yorgunluğunuza hem de gözaltındaki torba ve morluklara oldukça faydalıdır. İçeriğinde bulunan antioksidanlar ve kafein sayesinde kan dolaşımını uyarmaya, kan damarlarını daraltmaya ve cilt altında sıvı tutulumunu azaltmaya yardımcı olur. Soğumuş siyah çay, yeşil çay veya papatya çayı poşetini yatmadan önce 10 dakika boyunca gözlerinizde bekletin. Poşet çay yok ise demlenmiş çayı küçük bir kasede bekletip soğuttuktan sonra pamuğu çaya batırıp gözlerinizde bekletebilirsiniz.

5- Salatalık

salatalık

%96’sı su olan salatalığın, gözaltı derisine ihtiyacı olan miktardı sıvının verilmesine yardımcı olur. Temiz bir pamuk yardımıyla salatalığın suyunu nazikçe gözaltlarınıza uygulayın. Mümkün olduğunca bastırmadan ve zarif hareketlerle yapın. Bu yönteme alternatif olarak soğuk salatalık dilimlerini göz ve gözaltlarınızda 5 dakika boyunca bekletebilirsiniz. Ardından durulayın.

6- Avokado

avokado

Avokado içerdiği mineral ve vitaminler sayesinde cildinizi besler ve canlandırır. Düzenli kullandığınız zaman gözaltı morluklarınızın kısa sürede geçtiğini göreceksiniz. Bunun için avokadonun içini ezerek püre haline getirin. Üzerine 1 yemek kaşığı limon suyu ve yumurta beyazı ekleyerek krem kıvamına gelene kadar karıştırın. Daha sonra cildinize ince tabaka halinde sürün ve 30 dakika bekletin. Ardından soğuk suyla durulayın. Etkisine inanamayacaksınız!

Avokado yağının cilde faydalarını öğrenmek için linke tıklayın.

Avokado yağının saça faydalarını öğrenmek için linke tıklayın.

7- Süt

süt

Süt protein, kalsiyum, fosfor, A vitamini, bazı B vitaminleri (özellikle riboflavin, B12 ) açısından oldukça zengin bir besindir. Dolayısıyla gözaltı morluklarınızı kendi cilt rengine döndürebilmek için gerekli besinleri cildinize sağlar. 2 adet temiz pamuğu soğuk sütün içine batırın ve morlukların olduğu bölgeye uygulayın. 10 dakika beklettikten sonra ılık su ile yüzünüzü yıkayın. Kısa sürede morluklarınızın kendi cilt renginize döndüğünü göreceksiniz.

8- Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağı zengin E vitamini içeriği sayesinde zarar görmüş cilt hücrelerini onarır. Gözaltlarınıza düzenli olarak her gece Hindistan cevizi yağı ile masaj yaparak koyu halkaları azaltabilir ve yok edebilirsiniz. Alternatif olarak bir yemek kaşığı Hindistan cevizi yağını ve bir yemek kaşığı badem yağını bir kabın içerisinde karıştırın. Sabahları gözaltı morluklarınızın veya şişliklerinizin üzerine masaj yaparak uygulayın. 20 dakika kadar bekletin ve ardından ılık su ile durulayın.

Hindistan cevizi yağının saça faydalarını öğrenmek için linke tıklayın.

Hindistan cevizi yağının cilde faydalarını öğrenmek için linke tıklayın.

9- Badem Yağı

badem yağı

Besleyici ve nemlendirici özelliğiyle bilinen badem yağı sıklıkla kullanılan doğal bir cilt bakımı ürünüdür. Gece yatmadan önce temiz bir pamuğu badem yağına batırın. Ardından pamuğu gözaltlarınıza koyun ve bekletin. Sabah uyandığınızda mutlaka yüzünüzü ılık suyla yıkayın. 1 hafta boyunca düzenli olarak uyguladığınızda sağlıklı bir cilde kavuştuğunuzu göreceksiniz.

10- Limon Suyu

limon suyu

Limon içeriğindeki yoğun C vitamini sayesinde cildinizi besler ve onarır. Limon suyunu uygularken gözlerinize kaçırmamaya ve gözlerinizin yakın çevresine sürmemeye özen gösterin. Temiz bir pamuğu limon suyuna batırın ve gözaltı morluklarınıza sürün. 15 dakika kadar beklettikten sonra ılık su ile durulayın. Ancak bu işlemi yaparken gözlerinizin kapalı olması sizin için daha güvenli olacaktır.

Bakımları uyguladıktan sonra etkilerini yorumlarda bizimle paylaşmayı unutmayın!

Gözaltı Morlukları İle İlgili Sık Sorulan Sorular

Göz altı morlukları hangi hastalığın habercisi?

Yaşam tarzı nedeniyle oluşan göz altı morlukları soğuk kompres, dinlenme, doğal maskeler ile birkaç gün içerisinde kaybolur. Ancak uzun süreli morluklar; egzama, alerji, demir eksikliği anemisi, karaciğer ve böbrek rahatsızlıklarının işareti olabilir.

Göz altı morlukları hangi vitamin eksikliğinden olur?

Örneğin B12 vitamini eksikliği başlıca şüphelilerden biri. Vücuttaki vitamin emiliminin azalması ya da böbrek üstü bezlerinin yeterli çalışmaması durumunda göz altı morluğu problemi yaşanabilir. Yeterli sebze ve meyve tüketmemek ya da fazla şeker yemek gibi beslenme hataları bu sağlık sorununu ortaya çıkarır.

Göz altı morlukları en hızlı nasıl geçer?

Soğuk kompres uygulamak. Soğuk kompres, şişkinliği azaltmaya ve genişlemiş kan damarlarını daraltmaya yardımcı olabilir. ... Uyku süresini artırmak. Yeterince uyumak koyu halkaların görünümünü azaltmaya da yardımcı olabilir. ... Uyurken başı yükseltmek.

Göz altı çökmesi nasıl gider?

Yüzünüzü soğuk suyla yıkayın. Göz çevresi bakımını ihmal etmeyin. Güneş kremi kullanmayı ihmal etmeyin. Göz makyajınıza ince dokunuşlar yapın. Renk seçimine dikkat edin. Makyajınızı temizlemeyi ihmal etmeyin. Retinoid krem kullanın.

Göz altı morlukları için hangi doktora gitmeliyim?

Göz Altı Morlukları İçin Hangi Doktora Gidilir? Göz altı morlukları tanısı ve tedavisi için dermatoloji bölümüne başvurulmaktadır.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu