Cilt Bakımı

Gündüz Cilt Bakım Rutini Nasıl Olmalı?

Gündüz cilt bakımı deyince akıllara gelen pahalı kozmetik ve bakım ürünleri, pahalı maskeler gelmektedir. Güzel bir cilde sahip olmak için ürünlerin pahalı olması gerektiği düşüncesi var olmaya başlamıştır. Cilt bakımı rutinini sağlıklı bir şekilde oluşturabilmek için tek ihtiyacımız olan doğru ve temiz içerikli ürünleri kullanarak cildin bütün ihtiyaçlarına cevap vermektir. Günlük cilt bakım rutininde olması gereken adımları sizler için hazırladık.

6 Adımda Gündüz Cilt Bakımı Rutini

Gündüz Cilt Bakımı Rutini

Cilt bakım rutinin oluşturmanız önemi, özellikle cildinizde rahatsız olduğunuz problemler varsa ya da probleme meyilli bir cilt yapısına sahipseniz bu noktada oldukça önemlidir. Çünkü kullandığınız ürünler kusurlarınızı gidermeye yönelik ürünlerdir.

ilginizi çekebilir: Cilt Bakımı Nedir? [5 Adımda Cilt Bakımı]

Temizleme Aşaması

Temizleme Aşaması

Cilt bakımı için atlanmaması gereken ve cilt bakımı aşamasının ilk adımı olan temizleme aşamasıdır.Bu adım iki aşamadan oluşur; cilt önce yağ bazlı bir temizleyiciyle ovulmalı ardından su bazlı bir temizleme jeli veya köpüğüyle yıkanmalıdır.Yağ ile ovma aşamasında çözünen sebum yağ ve kir jel yardımıyla atılır ve cilt tamamen arındırılır.  Cilt tipinize uygun temizleme ürünü seçmeniz sivilce oluşumunu ve diğer cilt hasarlarını engelleyecektir. En doğal içeriğe sahip ve cilt tipiniz için en uygun ürünü seçmen, cilt bakımının ilk aşaması olan temizlik için iyi bir başlangıç olacaktır.

 

Editörün seçimi

satın almak için tıklayın

Peeling Aşaması

Peeling Aşaması 

Günlük olarak cildimizde biriken yağ, kir, sebum ve dış etkenlerden dolayı oluşan toz, ölü deri birikmesini artıracak ve gözenekleri tıkayarak akne ve siyah nokta oluşumuna sebep olacaktır. Peeling, günlük oluşan cilt problemleri için en arındırıcı çözüm önerisidir. Ciltteki ölü deri fiziksel veya kimyasal peelingler yardımıyla ciltten atılır ve alttaki taze cilt ortaya çıkarılır.Aynı zamanda ölü derilerin atılması sonra ki aşamalarda sürülen ürünlerin cilde çok daha iyi nüfuz etmesini sağlar.

ilginizi çekebilir: Güneş Lekelerinden Korunma Önerileri

Fiziksel Peeliğin

Peelingin amaçlarına uygun olarak üretilen ya da evde hazırlanabilen bu peeling çeşidi, peelingin amaçlarını yerine getirmektedir. Gözenek temizliği ve arındırıcı etki vermesinin yanında tek problem parçacıklı yapısından dolayı hassas ciltlerin tercih etmemesi gerekir.

Kimyasal Peeling

Tüm cilt tipleri için uygun çeşidi bulunan bu peeling türü, fiziksel peelingte olduğu gibi ciltten çıkan ölü deriyi görmemize tamamen izin vermez. Çok küçük miktarlarda cildi soyarak görevini gerçekleştirdiği için, cilt tipinize ve isteklerinize uygun kimyasal peelingi kullanmak uzun vadede sizi mutlu edecek sonuçlar verecektir.

Editörün seçimi

satın almak için tıklayın

Maske Aşaması

Maske Aşaması

Hazır cilt ölü derilerden arınmışken güzel bir maske yapmanın tam sırası.Cildin o anki ihtiyaçlarına göre maske seçimi yapılabilir. Birbirinden arındırıcı kil maskeleriyle temizlik zirveye çıkartılabilir veya önceden dolaba koyulmuş buz gibi bir kağıt maskeyle kurumuş cilt neme doyabilir. Maske aşamasının peeling işleminin ardından yapılmasının sebebi, gözeneklerin arınmış olmasıyla birlikte maskenin cilde daha hızlı ve etkili şekilde nüfuz ederek istenilen etkiyi kısa sürede almayı sağlamaktır.

ilginizi çekebilir: Cilt Bakımında Kuşburnu Yağının Mükemmel Etkileri

 

Nemlendirme Aşaması

Nemlendirme Aşaması 

Cilt bakım rutininin en önemli aşamalarından biride nemlendirmedir. Nemlendirmek için kremlerden veya serumlardan yararlanılabilir yada her ikisi aynı rutinde kullanılabilir.Aynı rutinde iki farklı nemlendirme aşaması varsa sıralama su bazlı olandan yağ bazlı olana doğru ilerlemelidir.

Serumlarda en çok tercih edilen içerik son dönemlerde de sık sık adını duyduğumuz hyaluronik asitken kremlerde daha çok niacinamide gibi aydınlatıcı içerikler tercih edilmektedir. Cilt tipine uygun nemlendirici ürün kullanmanız da rutinin sağlıklı olarak işlemesi için gerekli bir durumdur. Yağlı ciltlerin, daha hafif ve su bazlı ürünler seçmesi gerekirken kuru ciltlerin daha yoğun yapıda ve daha tutucu olan yağ bazlı ürünleri kullanmaları gerekebilir.

Editörün seçimi

satın almak için tıklayın

Göz Çevresi Bakımı

Göz Çevresi Bakımı

Özellikle 20’li yaşların gelmesiyle birlikte kullanılmaya başlanması gereken göz çevresi ürünleri, ilerleyen yaşlarda ortaya çıkabilecek kırışıklık ve cilt hasarlarından korunmak için iyi bir yoldur. Göz çevresi bakımı, göz çevresi için uygun olarak üretilmiş hassas nemlendirici kremler ya da serumlar yardımıyla yapılabilir. Göz çevresine ürün uygularken nazik davranmaya ve masaj yaparak uygulamaya özen gösterilmelidir.

Editörün seçimi

satın almak için tıklayın

Koruma

Koruma

Yazın en çok dikkat edilmesi gereken ve asla atlanmaması gereken adım güneş kremi sürmektir.Her gün en az 50 + spf koruyuculu bir güneş kremi sürülmeli ve gün içinde 4-5 saatte bir tazelenmelidir.Sadece yüz değil boyun,dekolte bölgesi kollar ve açıkta kalan bütün cilt atlamadan kremlenmelidir.Yüz için ayrı vücut için ayrı güneş koruyucuların kullanılması sivilcelerden korunmak adına mantıklı bir seçim olacaktır.Vücut için daha yoğun ve yağlı güneş kremleri kullanılabilirken yüz için daha hafif yapılı ve su bazlı güneş kremleri tercih edilmelidir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu