Cilt Bakımı

Güneş Kremi Kullanmanın Önemi

Güneş kremi, cildimizi güneşin yaydığı zararlı ışınlara karşı koruyarak, cildimizde oluşabilecek lekeleri, kızarıkları, erken yaşlanmayı, cilt kuruluğunu önler.

Güneş Kremi Nedir?

Güneş Kremi Nedir?

Güneş ışınları güçlü bir D vitamini kaynağıdır ve  kemik sağlığı, bağışıklık sistemi için oldukça önemlidir. Fakat güneş ışınları D vitamini ile beraber radyoaktif özellikte olan ve cilde zarar veren ultraviyole(UV) ışınları da içerir.  Bu ışınlar ciltte bazı problemlere neden olurlar. Derinin alt tabakasına etki ederek yaşlanma etkilerini arttırır ve uzun vadede cilt kanserine sebep olabilir.

editörün seçimi

sipariş vermek için tıklayın

Güneş Kremi Nasıl Kullanılır?

Güneş Kremi Nasıl Kullanılır?

Çoğu kişi güneşe çıktığı zaman güneş kremi kullanırlar, Fakat bu yanlış ve etkisizdir. Güneş kremi güneşe çıkmadan 30 dakika önce sürülmelidir. 30 dakika boyunca cilt kremi emer ve güneşe hazır olur. Süre bitiminden sonra cilt güneşe hazırlıklı olduğu için bir zarar görmez.

Güneş kemini belli aralıklarla tekrarlamakta önemlidir. Bir süre sonra etkisini kaybettiği için yinelemeniz gerekir. Uygun olan tekrarlama süresi 3 saatte birdir. Güneş kremi yoğun bir kıvama sahiptir. Bu nedenle az sürüp yeterli zannetmemelisiniz. Normal kullandığınız nemlendiriciler gibi düşünmeyin. Yüzünüze ince bir tabaka olacak halde sürmelisiniz. Yarım saat içerisinde o ince tabaka emilmiş olacaktır.

İlginizi çekebilir: Yaz Aylarında Vücut Bakımı Nasıl Olmalı?

Güneş kremlerinin SPF çok önemlidir. Fakat sadece SPF özelliğinin olması yeterli değildir. Aynı zamanda UV ışınlarından koruyan özelliğe sahip olması gerekmektedir. Makyajdan sonra güneş kremi sürmeniz mümkün değildir. Bu nedenle  makyaj yapan kişiler güneş kremi adımını atlamaktadır. Fakat sprey formda güneş kremlerini makyajınız bittiğinizde üstüne sıkarak kurumasını bekleyebilirsiniz. Makyajınızda bozulmaya ya da akmaya sebebiyet vermez.

Güneş Kremi Kullanmanın Faydaları

Güneş Kremi Kullanmanın Faydaları

Güneş kremi kullanmak cildimiz için çok önemlidir. Güneşe çıkmadan önce mutlaka güneş kremi. kullanmalıyız. Güneş kremleri sadece tatilde güneşlenirken, plajda gezerken sürülmesi gereken bir bakım ürünü değildir. Cildimiz sürekli güneşe maruz kalmaktadır. Bu nedenle güneşe çıkmadan önce cildimizi güneşe hazırlamamız şarttır. İşte güneş kreminin faydaları..

1- Zararlı ışınlardan korur

Güneş ışınları cildimiz için faydalı olsa da yaydığı bazı ışınlar cildimiz için tehlikelidir. Özellikle yüzümüzde olumsuz etkilere sebep olabilir. Bu nedenle güneşe çıkmadan önce mutlaka güneş kremi kullanılmalıdır.

2- Cilt tonunu eşitler

Güneşte fazla kalınması sonucu ciltte kızarıklar ve lekeler meydana gelebilir. Bu yüzümüzün her yerinde eşit bir şekilde olmaz. Özellikle yanak ve alın bölgesinde kızarıklar ve belli belirsiz yerlerde lekeler meydana gelebilir. Bu da bakımsız ve eşitsiz bir cilt ortaya çıkmasına neden olur.

3- İnce çizgi ve kırışıklıkları önler

Zararlı olan güneş ışınları cildin daha çabuk yaşlanmasına neden olur. Yapılan araştırmalara düzenli olarak güneş kremi kullanan kişiler, kullanmayan kişilere göre daha genç bir görünüm elde ediyor.

4- Ciltte leke oluşumunu engeller

Güneşe fala maruz kalan bölgelerde güneş lekeleri meydana gelir. Bu durum cilde kötü bir görünüm katar. Düzenli güneş kremi kullanımı ile bu görünüm önüne geçebilir ve leke oluşumunu engelleyebilirsiniz.

5- Cilde nem kazandırır

Ciltte meydana gelen çoğu problemin ana nedeni nemsizliktir. Zararlı olan güneş ışınlarının da cilde bu kadar yüksek zarar vermesinin nedeni cildin nemsiz olmasıdır. Güneş kremleri aynı zamanda cildi nemlendirme etkisine sahiptir.

D Vitamini İçin Günde 15 Dakika Güneşlenmek

D Vitamini İçin Günde 15 Dakika Güneşlenmek

Kemik sağlığı ve bağışıklık sistemi için çok önemli olan, büyük kısmı güneşten sağlanan D vitamininin Vitamin D2 ve vitamin D3 olmak üzere 2 formu vardır. Vitamin D3 güneş ışınlarının etkisiyle ciltte bulunan provitamin D’nin vitamin D3’e dönüşmesiyle oluşmaktadır. Sadece güneşlenmek yetmez ayrıca besinlerle alınan D vitamininin bağırsaklardan da emilimi olmaktadır. Mart ve ekim ayları arası D vitamini açısından en etkili dönemdir.

İlginizi çekebilir: Güneş Lekelerinden Korunma Önerileri

Saat 11:00 ile 14:30 arası güneş ışınlarının en zararlı ve sağlıksız olduğu saatlerdir. Bu saatlerde güneş ışınlarına maruz kalmak önerilmez. D vitamini kas gelişimi için faydalıdır. Fakat saatlerce güneşe maruz kalmak, kas gelişimi için de cilt için de sağlıksızdır. Güneş kremi sadece yaz aylarında kullanılmamalıdır. Güneşin saçtığı ışınlar yaz ve kış aynı etkide zararlıdır. Bu yüzden 4 mevsim de düzenli bir şekilde güneş kremi kullanımına özen göstermelisiniz.

Güneş Kremi Seçerken Neye Dikkat Edilmeli?

Güneş Kremi Seçerken Neye Dikkat Edilmeli?

Güneş koruyucu ürünleri seçerken, cilt tipinizi göz önünde bulundurmalısınız. Eğer kuru bir cilt tipine sahipseniz, yoğun kıvamlı güneş ürünleri kullanabilirsiniz. Fakat yağlı ya da karma bir cilt tipine sahipseniz, sıvı ve su bazlı güneş ürünleri kullanmanız gerekmektedir.

Koyu tenli kişiler açık tenli kişilere göre daha kolay bronzlaşırlar. Açık tenli kişilerde güneşten dolayı kızarıklıklar meydana gelebilir. Bu yüzden yüksek koruyucu ürünler seçmelidir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu