Cilt Bakımı

Güneş Lekeleri Nasıl Geçer? [Güneş Lekelerine Karşı En Etkili 5 Bakım Önerisi]

Yaz tatilinde güneş, kum ve deniz üçlüsünün keyfini yaşamak elbette güzel. Ancak güneş lekeleri, yazdan kalan kötü hatıralar olarak kalır. Tabi ki etkili bir çözüm bulunmadığında…

Kışın soğuk günlerinden sonra yazın sıcak günlerine “merhaba” dediğimiz bugünlerde biraz da pandeminin yarattığı olumsuz havayı atlatmak için güzel bir tatile hepimizin ihtiyacı var. Çoluk çocuk bavulumuzu hazırlayıp bir an önce tatile çıkma hayali ile yaşadığımız bugünlerde, unutmamamız gereken bir parçamız da cildimiz… Cildimiz, güneşin zararlı ışınlarına maruz kaldığında, ciddi anlamda cilt problemleri ortaya çıkar. Bu problemler arasında en rahatsız edicisi ise şüphesiz güneş lekeleri. Peki, güneş lekeleri nasıl geçer?

Önerilen Yazı: Sarı Kantaron Yağının Cilde 6 Faydası ve Kullanım Önerileri

Güneş lekeleri, uzun süre güneşe maruz kalan cildimizin herhangi bir şekilde korunamaması durumunda ortaya çıkan rahatsız edici, kahverengi görüntüdür. Şapka ve güneş kremi elbette güneşe çıkarken mutlaka kullanılması gereken kurtarıcı parçalar, ama bazen bunları ya üşengeçlikten yapmıyoruz ya da zaman bulamadığımız için bir an önce dışarı çıktığımızdan dolayı güneşin cildimize zarar vermesine açık bir davetiye çıkartıyoruz. Burun, yanak, dudak üstü, kulak, alın bölgesi, sırt bölgesi gibi yerlerde bazen büyük bazen de daha küçük olsa da kahverengi şeklinde kendini gösteren bu lekeler, cildimiz için hiç de iyi değil.

Güneş lekelerine ne iyi gelir

Elbette yaz tatilinden sonra cildimizin daha güzel görünmesini isteriz. Her ne kadar deniz kenarında iken buna pek dikkat etmesek de tatil modundan çıktıktan sonra artık cildimizin yeniden güzel görünmesini her zamankinden daha fazla isteriz. İşte biz de bu yazımızda, güneş lekelerinden kurtulmanın yolları hakkında yaptığımız araştırmaları sizlere sunarak daha güzel bir normal hayat yaşantısına geri dönmenize yardımcı olacağız. Hem de uygulayacağınız bu yöntemler, doğal yöntemler olmakla birlikte çok fazla para harcamanıza da gerek bırakmayan yöntemler olacak. Haydi, detaya…

İlginizi Çekebilir: Papatya Yağının Cilde Faydaları ve 3 Bakım Önerisi

Güneş Lekeleri Neden Olur?

Güneş Lekeleri Neden Olur?

Güneş lekelerinin meydana çıkmasının nedeni vücutta melaminin fazla üretilmesinden kaynaklanır. Tıpta buna “melasma” adı verilmektedir. Cilt, direkt olarak güneş ile temas ettiğinde, üzerinde kahverengi bir görünüm oluşmaya başlar. Zaman içinde bu deri kalkar ve cildin değişik noktalarında irili ufaklı lekeler görülmeye başlar. Tabi ki bunun en büyük nedeni, güneşe çıkarken herhangi bir tedbir almadan çıkmaktan kaynaklanmaktadır. Cildin yanması, kaşınması gibi problemlerle karşı karşıya kalmasına ek olarak ciltte kötü görünümün oluşmasına da neden olan güneş lekeleri, çözümsüz bırakılmaması gereken önemli bir cilt problemidir.

Güneş Lekeleri Nasıl Geçer?

Güneş Lekeleri Nasıl Geçer?

Elbette piyasada çok sayıda güneş lekesi kremi adı altında satılan ürünler bulunmaktadır. Bunlar arasında güvenilir olanlar mutlaka vardır. Ancak evde doğal yöntemlerle de güneş lekelerinden kurtulabilirsiniz. Hem evinizde hazırladığınız için güven içinde kullanacağınız hem de maliyet bakımından hazır ürünlere göre çok daha ucuz şekilde elde edebileceğiniz doğal güneş lekesi giderici formüller uygulayarak yaşadığınız kötü deneyimden kısa sürede kurtulabilirsiniz. Peki, ama nasıl?

Editörün Ürün Önerisi

Beyazlatıcı krem
Sipariş Vermek İçin Tıklayın

1- Güneş Lekesi ve Limon Suyu

Limon Suyu

Güneş lekelerine karşı kullanılabilecek en etkili çözüm yöntemlerinden biri limon suyu. Limon suyu, içerdiği asit sayesinde ciltteki ölü deriyi kaldırır ve yanık bölgesinin rengini açarak cildin kendi rengine dönmesini sağlar.

Güneş lekelerinden kurtulmak için limon suyu uygulamak elbette iyi bir çözüm. Fakat bunu uygularken kesinlikle limon suyunu cildinize sürdükten sonra güneş ile temas etmemeniz gerekir. Bu yüzden gece saatlerinde sürmeniz daha doğru olacaktır. Aynı zamanda hassas ciltlerde kaşıntı, kızarıklık gibi durumlara neden olduğu için hassas cilde sahip olanların limon suyu kullanmamaları gerekir.

2- Güneş Lekeleri ve Elma Sirkesi

Elma Sirkesi

Elma sirkesi, eskiden beri cilt problemlerinde en sık kullanılan doğal malzemelerden biridir. Güneşin zararlı ışınlarına maruz kaldığınız için oluşan güneş lekelerinden kurtulmak için yarım çay kaşığı elma sirkesi ile yarım çay kaşığı limonu karıştırdıktan sonra bir pamuk yardımı ile cildinize sürebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: En Etkili 8 Yılan Yağı Saç Maske Tarifi

İçeriğinde asit olmasından dolayı elma sirkesini cildinize sürdükten sonra da yine cildinizin güneş ile temas etmesini engellemeniz gerekir ve hassas cilde sahip iseniz yine kullanmanızı önermeyiz. Elma sirkesi ile cilt bakımı yapmanın daha fazla faydaları vardır. Bunlardan biri de yaşlılık nedeni ile oluşan lekelere karşı da etkili bir formül olmasıdır.

3- Güneş Lekelerine Karşı Süt

Süt

Hücre yenileyici özelliklerinin yanında içerisinde laksit asit barındıran süt, cilt lekelerine karşı kullanılabilecek en etkili doğal üründür. Güneş lekeleri oluşmaya başladığı ilk anda sürmeniz elbette daha etkili sonuç elde etmenize yardımcı olacaktır.

Editörün Ürün Önerisi

Beyazlatıcı krem
Sipariş Vermek İçin Tıklayın

Bir kabın içerisine mümkün ise açık satılan doğal sütü koyun ve vir pamuk yardımı ile cildinize sürün. Tabi bunu gece yapmanız daha etkili sonuç elde etmenizi sağlayacaktır.

4- Güneş Lekelerine Karşı Aloe Vera Jeli

Aloe Vera jeli

Cilt bakımının en önemli doğal parçalarından biri olan aloe vera bitkisi, cilt lekelerine karşı da etkili bir yapıya sahiptir. Güneş lekeleri ile başınız dertte ise ve cildiniz limon ya da elma sirkesine karşı reaksiyon gösteriyorsa, aloe vera jeli kullanabilirsiniz. Daha önceleri daha zor bulunsa da şimdilerde hemen hemen her evde aloe vera çiçeği görmek mümkün olduğu için ulaşılması pek de zor olmayacaktır.

Güneş lekelerine karşı etkili olan aloe vera jeli de gece kullanılmalıdır. Çünkü jeli sürdükten sonra yeniden güneşe çıkmanız, sihrini bozabilir. Tabi hatırlatmakta fayda var; aloe vera jeli, diğer yöntemlere göre daha uzun sürede etki gösterir.

5- Güneş Lekelerine Karşı Yeşil Çay

Yeşil Çay

Yeşil çay, bitkisel çay kullananların en çok tercih ettikleri çaylardan biridir. Vücut ve sağlık açısından birçok faydası olan yeşil çay, güneş lekelerine karşı da oldukça etkili bir yöntemdir. Antioksidan özelliğe sahip yeşil çay ile güneş lekelerinden korunmak için yapmanız gereken sıcak suyun içerisine bir poşet yeşil çay koymak ve bir pamuk yardımı ile cildinize sürmek olacaktır. Yine diğer yöntemlerde olduğu gibi bu yöntemi denerken de yeşil çayı cildinize sürdükten sonra güneşe çıkmamak olmalıdır.

Editörün Ürün Önerisi

Beyazlatıcı krem
Sipariş Vermek İçin Tıklayın

Güneş Lekelerine Karşı Etkili Maske

Güneş Lekelerine Karşı Etkili Maske

Tüm bunlara ek olarak güneş lekelerinden kurtulmak için etkili bir maske önerimiz de var. Doğal ve evde kolaylıkla bulabileceğiniz malzemelerle güneş lekelerinden kolaylıkla kurtulabilirsiniz.

Malzemeler:

  • 1 yemek kaşığı yoğurt
  • 1 çay kaşığı karbonat
  • Yarım çay kaşığı taze sıkılmış limon suyu

Hazırlanışı ve Kullanımı

Elinizdeki malzemeleri uygun bir kabın içerisinde kıvam alana kadar karıştırın. Daha sonra cildinize sürün. Ancak göz çevresine sürmemeye dikkat etmenizi öneririz. Cildinize iyice yedirdikten sonra 15 dakika kadar beklettikten sonra maskeyi temizlemek için bol su ile cildinizi yıkayın.

Not: Yukarıda saydığımız yöntemler ve cilt maskesi içerisinde yer alan malzemelere karşı cildiniz reaksiyon gösteriyorsa, kullanmamanız gerektiğini unutmayın.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu