Cilt Bakımı

Güneş Lekelerinden Korunma Önerileri

Güneş lekeleri, hayatımızın belli dönemlerinde ortaya çıkabilen ve çok küçük bir kısmı geçici olan lekelerdir. Yaz mevsimiyle birlikte çıkılan tatiller ya da günlük yaşamda maruz kaldığımız yoğun güneş ışıkları, cildin pigmentasyonuna hasar verdiği için ciltte lekelenmelere sebep olur. Güneş lekeleri oluştuktan sonra başlayan tedavi süreci kimi zaman uzun bir süre alabilir. Fakat güneş lekeleri oluşmadan önce alacağınız basit önlemlerle bu problemden tamamen kurtulmuş olursunuz. İşte bazı öneriler.

Güneş Lekelerinden Korunma Önerileri

Güneş Kremi Kullanmaya Özen Gösterin

Güneş Kremi Kullanmaya Özen Gösterin

Güneş kremleri, ciltte oluşabilecek güneş lekelerini önlemek için en pratik ve en büyük oranda koruyan seçenektir. Güneş kremleri, güneşin zararlı ışınlarına karşı cilt üzerinde ve cilt altına emilerek oluşturduğu koruyucu kalkan sayesinde cildin güneşle direkt temasını engeller. Bu koruyucu bariyer aynı zamanda kış mevsiminde de işimize yarayacak cilt yıpranmalarının önüne geçecek bir önlemdir. Güneş kremlerinin günlük olarak kullanması da cilt yıpranmalarını engelleyecek ve yaşlanma belirtilerini geciktirecektir. Güneş kremlerini günlük hayatta kullanım alışkanlığı edinmek cildinizi uzun süreli koruma konusunda yardımcı olacaktır. Güneş kremleri de kendi içlerinde farklı cilt özelliklerine göre ayrılmaktadır.

ilginizi çekebilir: Güneş Lekeleri Nasıl Geçer? [Güneş Lekelerine Karşı En Etkili 5 Bakım Önerisi]

Su Bazlı Güneş Kremleri

Güneş lekelerinden korunmak için yağlı ciltlerin gönül rahatlığıyla kullanabileceği türden bir kremdir. Yağ içerikli ürünler yağlı ciltlerde sivilce oluşumu ve yağ seviyesinde artış sağlayacağı için tercih edilmesi önerilmez. Fakat su bazlı ürünler içerisinde komodejenik yağlar ve ağır sabit yağlar içermediği için yağlı ciltlerin de problem yaşamadan günlük hayatlarında kullanabilecekleri ürünlerdir.

Karma ciltler ise günlük uygulama ile kullanıyorlarsa güneş kremini sürmeden önce ince yapılı bir nemlendirici sürerek nem dengesini koruyabilir. Su bazlı güneş kremlerinin tek eksisi, tatil dönemlerinde kullanılacak olursa suya her girip çıkıldığında yenilenmesi gerekmektedir. Cilde yapışmadığı için ciltten arınması hızlı olacaktır.

Yağ bazlı Güneş Kremleri

Yağ bazlı güneş kremleri daha çok kuru ve güneşe karşı çok duyarlı kişilerin tercih etmesi gereken ürünlerdir. Yağ bazlı güneş kremleri, kuru ciltlerin istediği nemi yağlayacağı için bu cilt tiplerine uygundur. Yeterli miktarda ve uygun şekilde sürülen kremler, tatil zamanlarında da denize ya da havuza girip çıktıkça yenileme gerektirmez. Yapıları daha yoğun ve cilde daha fazla tutunan ürünlerdir.

Cushion Güneş Kremleri

Son dönemlerde sıkça kullanılmaya başlayan ince yapılı ve yeksek faktörlü bu güneş ürününün avantajları, günlük kullanım için çok pratik ve koruyuculuğu yeterli düzeydedir.Makyaj altına uygulandığı takdirde baz ve nemlendirici görevi görürken makyaj üstüne uygulanması halinde koruyuculuğuyla birlikte sabitleyici ve aydınlatıcı görevlerini üstlenir. Güneş lekelerinden korunmak için günlük olarak uygulanabilecek en pratik yöntemdir.

Editörün seçimi

satın almak için tıklayın

Güneş Koruyucuları Seçerken Dikkatli Olun

Güneş Koruyucuları Seçerken Dikkatli Olun

Güneş koruyucu kullanmanın mantığı, cilt üzerinde bariyer oluşturmayı sağlayarak güneşin zararlı ışınlarını süzme görevini sağlamaktır. Bu yüzden güneş kremi alırken SPF değerine dikkat edilmesi gerekmektedir. Koruma düzeyi düşük ürünler, günlük kullanım için ya da tatil zamanlarında sabah saatleri ve akşam saatleri için tercih edilebilir.

Orta düzeyde koruyuculuk sağlayan ürünler günlük yaşamda rahatlıkla kullanılabilir. Tatil zamanları için de gün içinde tekrarlamayı gözen kaçırmadığınız takdirde devam edilebilir. Yüksek faktörlü koruyuculuğu olan ürünler ise hassas ciltler, problemli ciltler, çocuklar ve bebekler için kullanılabilir. Yüksek faktörlü güneş koruyucular cilde direkt olarak gelen güneş ışınlarını tamamen süzecektir.

ilginizi çekebilir: Cilt Sıkılaştırıcı Doğal 7 Maske Tarifi

Dışarıda Geçireceğiniz Zamanı İyi Ayarlayın

Dışarıda Geçireceğiniz Zamanı İyi Ayarlayın

Çok sıcak olan bölgelerde nem ya da kuru havanın etkisiyle cildin bozulma hızı daha yüksek olacaktır. Özellikle atil dönemlerinde gün içinde dışarıda geçireceğiniz zamanı iyi ayarlamanız gerekmektedir. Sabahın erken saatlerinde aldığınız güneşin bir zararı olmamakla birlikte dik açılarla gelmeyen güneş ışınlarından fayda görebilirsiniz. Ya da akşam saatlerine yakın zamanlarda dışarıda geçireceğiniz zamanlarda yine güneşten aldığınız ışınlar zararlı olmayacaktır.

Fakat bu ikisi arasında kalan zamanda ve öğlen saatlerinde dışarı çıkmak cildiniz için büyük tehlike oluşturmaktadır. Güneşin tam tepede olduğu zaman dilimlerinde çok sıcak bölgelerde cilt lekelenmesi tehlikesi çok fazladır. Vücut sağlığınız için de bu saatler arasında dışarıda olmamaya özen gösterin.

Editörün seçimi

satın almak için tıklayın

Su Tüketimine Özen Gösterin

Su Tüketimine Özen Gösterin

Su tüketimi vücudun kendi dengesini sağlayabilmesi için en iyi alışkanlıklardan biridir. Güneş lekeleri konusunda da cildin kurumasını engelleyerek güneşin zararlı etkilerine karşı, cildin kendi korunma sisteminin güçlenmesinde destek sağlayacaktır. Gün içerisinde su tüketimini artırarak cilt yüzeyindeki nem dengesini sağlamak, cilt kurumalarının önüne geçerek kurumaları ve çatlamaları da önleyerek güneşten kaynaklanan cilt kuruluklarının önüne geçecektir.

ilginizi çekebilir: Keten Tohumunun Cilde En Etkili 3 Faydası 

Güneşin Zararlı Etkilerine Karşı Beslenmenizi Şekillendirin

Güneşin Zararlı Etkilerine Karşı Beslenmenizi Şekillendirin

Cildinizi destekleyecek ve zararlı ışınlara maruz kalsanız dahi hızlı iyileşme sağlayacak beslenme düzenini takip etmeniz cilt lekeleri oluşumunu engelleyecek ya da iyileşme süresini kısaltacaktır.Ağır yağlı ve ağır karbonhidrat içeren besinlerden uzak durarak yeşil bitkiler ve meyve ağırlıklı beslenmek fayda sağlayacaktır. Besinlerden ya da ek takviyelerden alınabilecek C ve E vitaminiyle birlikte selenyum ve çinko, güneşin zararlı etkilerine karşı cildin antioksidan üretmesini hızlandıracak ve doğal koruma bariyerini güçlendirecektir. Bunların yanı sıra siyah çay ve yeşil çayın antioksidan üretme özelliği ve güneşin zararlı etkilerine karşı vücutta direnç oluşturduğu öne sürülmektedir.

Bronzlaşmak İsterken Leke Oluşumuna Yol Açabilirsiniz

Bronzlaşmak İsterken Leke Oluşumuna Yol Açabilirsiniz

Tatillerin vazgeçilmezi olan bronzlaşma isteği ile birlikte farklı birçok kimyasal kullanıyor ve bu sırada cildinizi korunmasız bırakıyor olabilirsiniz. Güneşlenirken bronzlaşmak istiyorsanız faktörsüz bronzlaşma yağları yerine düşük faktörlü güneş kremleri kullanarak cildiniz zarar görmeden bronzlaşabilirsiniz. Göz çevresini bu işlem sırasında korumayı unutmayın. Sıfır faktörlü bronzlaşma ürünleri kullanmak uzun vadede cilt lekeleri ve cilt kanserine yol açabilir. Korunmasız şekilde güneşin direkt ışınlarına maruz kalmak cilt lekeleri dışında da pek çok probleme yol açabilir.

Editörün seçimi

satın almak için tıklayın

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu