Cilt Bakımı

Cildinize Güzellik Katan Havyar Özünün 6 Faydası ve Maske Önerileri

Cildiniz fazla yıpranmış ve mimik çizgileriniz çok mu arttı? Çözümü havyar özünde! Ciltte oluşan sivilce, siyah nokta, yara izleri ve güneş lekelerine birebir çözüm kaynağı olan havyar özü, hızlı bir şekilde cildinizi derinlemesine onarma gücüne sahiptir. Havyar, balık yumurtasının %4-6 oranında tuzlanarak konserve edilmesi ile genellikle sofralarda meze ve garnitür olarak kullanılan bir yiyecektir fakat bunun yanı sıra tamamen doğal olan havyar cilde doğru şekilde uygulandığı zaman inanılmaz etkiler ortaya koyar.

havyar özünün cilde faydaları

Hollywood yıldızlarının ve diğer birçok ünlünün tercih ettiği havyar özü, içeriğinde bulunan; mineral, vitamin ve protein desteği ile sadece cilt bakımı değil, cilde en çok ihtiyacı olan desteği sunuyor.  Havyar özü, içinde bir canlıyı oluşturabilme potansiyeline sahiptir. İçerisinde, fosfolipit ve protein oranı yüksektir. Fosfolipit cildin nem oranını düzenleler. Protein ise cildin sıkılaşmasını ve elastikiyet kazanmasını sağlar. Hücre yapısını destekleyen ve cilde bakım yapan havyar özünden elde edilen havyar özünün birçok faydası vardır, bunlar;

1- Hücreleri onarır ve yenilenmeleri için harekete geçiyor.

2- Sarkmış dokuları gerginleştiriyor.

3- Mimik çizgilerini azaltır.

4- Yaşlanmayı geciktirir.

5- Tazelik, güzellik kazandırıyor.

6- Cildinizde bir koruma kalkanı vazifesi görüyor.

👌 Editörün Seçimi👌

            Sipariş vermek için tıklayınız.

Havyar Özünün İçeriği

havyar özünün içeriği

Havyar yüksek oranda; potasyum, magnezyum, sodyum ve selenyum içermektedir. İçeriği ile oldukça zengin olan havyar cilde oldukça faydalıdır.

Potasyum, vücuttaki su ve mineral dengesinin korunmasında, besinlerin transportu, sinir hücrelerinin arasındaki iletinin kurulmasında, kalp ve kasların düzenli bir şekilde çalışmasında oldukça etkilidir. Kan basıncının yükselmesini veya düşmesini engelleyerek, tansiyonunuzu dengede tutar. Ödem oluşmasını ve azaltılmasında da oldukça faydalıdır.

Magnezyum, enzimlerin aktivasyonunda, kan şekerinin düzenlenmesinde, sinir sisteminin korunmasında, kemik ve diş gelişimde, cilt, saç ve tırnak yapısında magnezyum oldukça faydalıdır.

Sodyum, besinlerin ve atık maddelerin atılmasında ve su dengesini korumasında görev alır. Sinir ve kas fonksiyonlarında vazgeçilmezdir. Güçlü bir antioksidan olan selenyum, yaşlanmayı geciktirir ve hücreleri korur. Bağışıklık sistemini güçlendirerek kanser riskini azaltır. Üreme ve karaciğerin fonksiyonlarını korur.

Cilt Tiplerine Göre Havyar Özü Maske Tüyoları

cilt tiplerine göre havyar özü maskeleri

Her cilt tipine gönül rahatlığıyla uygulayabileceğiniz havyar özü, bazı besin maddeleri ile çok daha etkili olabiliyor. Fakat hangi besin maddeleri, hangi cilde uygulanır? Bunu bilmeniz gerekmektedir. Bu sebepten dolayı öncelikle cilt tipinizi iyi bir şekilde analiz etmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde, yağlı olan cildinizi daha da yağlandırabilir, kuru ve çatlak olan cildinizi ise daha da kurutup zarar verebilirsiniz. Bu yüzden cilt analizinizi doğru yapmak oldukça önemli bir noktadır. Cilt tipleri 3 çeşittir, bunlar; yağlı cilt tipi, kuru cilt tipi ve karma cilt tipidir.

Yağlı Cilt Tiplerine Göre Havyar Özü Bakım Önerisi

yağlı cilt tiplerine uygun havyar özü bakım önerileri

Malzemeler

1- 1 yemek kaşığı mısır nişastası

2- 1 yemek kaşığı havyar özü

Havyar özünü çatalın arka kısmı ile iyice ezerek püre haline getirin. Daha sonra mısır nişastasını ekleyerek güzelce karıştırın. Temizlenmiş cildinize, yukarı doğru dairesel masaj yaparak uygulayınız. 15 dakika boyunca bekletin ve bekletirken masaj yapmaya devam ediniz. Böylelikle cildinize daha iyi bir şekilde nüfuz edecektir. Ardından ılık su işe cildinizi yıkayarak durulayın.

Oldukça zengin içeriğe sahip olan havyar mısır nişastası ile birleşerek harika bir çözüm kaynağı haline gelmiştir. Mısır nişastası, B1 Vitamini, B5 Vitamini ve C Vitamini açısından oldukça zengin olup hastalıklarla mücadelede ve yeni hücrelerin üretilmesinde önemli rol oynar. Haftada 2 kez yapılması önerilen bu maske tarifini düzenli bir şekilde uygularsanız eğer cildinizdeki; siyah noktalardan, sivilcelerden, siğillerden, kırışıklıklardan ve lekelerden kurutulabilirsiniz. Ayrıca cildinizin pH seviyesinin düzenleyerek dengede tutar. Böylelikle yağlanmadan kurtulmuş olursunuz.

Malzemeler

1- 3 çorba kaşığı elma sirkesi

2- 1 tatlı kaşığı havyar özü

Havyar özü ve elma sirkesini karıştırarak temizlenmiş cildinize yukarı doğru masaj yaparak uygulayınız. 10 dakika boyunca cildinizde beklettikten sonra ılık su ile cildinizi yıkayıp durulayabilirsiniz.

Elma sirkesi cilde oldukça faydalıdır. Potasyum, kalsiyum, magnezyum, fosfor, A, B1, B2, B6, C, E vitaminleri gibi vitamin ve mineraller bakımından zengin bir kaynak olan sirke, cildinizin hasar görmüş bölgelerini onararak, yeniler. Havyar ile birleşen sirke; sivilce, akne, siyah nokta, güneş lekeleri ve deri dökülmelerine karşı etkili çözüm sağlamaktadır. 15 günde bir düzenli bir şekilde kullanılması önerilen bu tarifi uygulamanızdan çok kısa bir süre sonra cildinizdeki farkı göreceksiniz.

İlginizi çekebilir: Uraw Çatlak Serumu

              Sipariş vermek için tıklayınız.

Kuru Cilt Tiplerine Uygun Havyar Özü Bakım Önerisi

kuru cilt tiplerine uygun havyar özü bakım önerileri

Malzemeler

1- 2 tatlı kaşığı badem yağı

2- 1 yemek kaşığı havyar özü

Badem yağı ile havyar özünü karıştırarak, temizlenmiş cildinize yukarı doğru dairesel masajlar yaparak uygulayınız. 15 dakika boyunca cildinizde bekletiniz. Daha sonra ılık su yardımı ile cildinizi yıkayarak, durulayabilirsiniz.

Zengin bir içeriğe sahip olan badem yağı, a, B1, B2, B6 ve E vitamini bakımından tüm cilt tipleri için nemlendirici etkisi olan badem yağı aynı zamanda çinko, magnezyum ve kalsiyum yönünden oldukça zengin bir içeriğe sahiptir. Havyar özü ile birleşen badem yağı, ciltteki; sivilce ve sivilce lekelerine, kırışıkların giderilmesine, gözeneklerin sıkılaşmasına ve temizlenmesine, siyah nokta oluşumuna büyük ölçüde destek sağlamaktadır. Haftada 1 kez uygulanması önerilen bu karışım sayesinde kıs bir sürede parlak ve pürüzsün bir cilde sahip olabileceksiniz

Malzemeler

1- 1 çay bardağı süt

2- 1 yemek kaşığı havyar

Havyarı çatal yardımı ile ezerek püre haline getiriniz ve hemen ardından sütü ekleyerek iyice karıştırınız. Temizlenmiş cildinize, yukarı doğru dairesel masaj yaparak uygulayınız. 15-20 dakika boyunca beklettiğiniz maskeyi ılık su ile yıkayarak durulayın.

Süt, alfa hidroksit asit, B, A ve D vitamini, kalsiyum, selenyum, magnezyum, biyotin, protein, B12 ve B6 vitamini içermektedir. Kuru ciltlerde hasar görmüş bölgeleri oldukça hızlı bir şekilde iyileştirerek, hücre yenilenmesinde büyük rol oynar. Aynı zamanda kırışıklıkları ve ince çizgilerin oluşumunu geciktirir. En önemli özelliklerinden biri ise kolajen üretimini arttır. Haftada 1 defa düzenli bir şekilde kullanmanız yeterli olacaktır.

Karma Cilt Tipine Uygun Havyar Özü Bakım Önerisi

karma cilt tiplerine uygun havyar özü bakım önerileri

Malzemeler

1- 1 adet olgunlaşmış muz

2- 1 tatlı kaşığı havyar özü

3- 1 çay kaşığı kayısı yağı

Havyarı çatal yardımı ile ezerek püre haline getiriniz. Muzu da aynı şekilde ezip havyar ile karıştırın. Daha sonra hazırlamış olduğunuz karışımın içerisine belirlenen miktarda kayısı yağını da ekleyerek tekrardan karıştırın. Temizlenmiş cildinize yukarı doğru dairesel masaj yaparak uygulayınız. 15 dakika boyunca beklettiğiniz maskeyi, ılık su ile yıkayarak durulayabilirsiniz.

Oldukça zengin bir içeriğe sahip olan muz, havyar ve kayısı yağı ile birleşerek cildiniz için harika bir maske haline gelmektedir. Belirlenen miktarlarda haftada 2 kere yapabileceğiniz bu mucizevi maske, cildinizde oluşan; sivilce, akne, siyah nokta, ince çizgi ve kırışıklıklara birebir iyi gelerek, cildinize pürüzsüz ve parlaklık kazandıracaktır.

Malzemeler

1- 1 adet portakal

2- 1 yemek kaşığı havyar özü

Portakalı kabuğu ile birlikte dilimleyerek bir robottan geçirin ve püre haline getirin. Ardından havyarı da bir çatal yardımı ile ezerek hazırlamış olduğunuz portakal püresinin içerisine ekleyiniz. Temizlenmiş cildinize yukarı doğru dairesel masaj yapak uygulayınız. Ardından ılık su ile cildinizi yıkayarak durulayabilirsiniz.

C vitamini bakımından oldukça zengin olan portakal, cildinizin ihtiyacı olan vitamin değerlerini sağlamaktadır. Cildinizdeki renk eşitsizliği düzenleyerek, renk tonunuzu eşitler. Özellikle havyar ile birleşen portakal cildiniz için oldukça etkili bir maskedir. Haftada 2 kere kullanmanız önerilmektedir. Düzenli bir şekilde kullanılırsa eğer çok kısa bir sürede cildinizdeki leke ve sivilcelerinizden de kurulabilirsiniz. Ayrıca kirli yağlar ile tıkanmış gözenekleri, derinlemesine temizleyen bu maske, siyah nokta oluşumunu da büyük ölçüde engeller.

Cilt ile ilgili diğer yazılarımız ilginizi çekebilir…

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu