Saç Bakımı

Hindistan Cevizi Yağının Saça Faydaları

Hindistan cevizi yağı diğer bitkisel yağlara oranla popülerliğini kaybetmeden her geçen gün artan talepleriyle saçlarınızda harikalar yaratmaya devam ediyor.

Ne yazık ki saçlarınızın birçok işlem görmesi, stres ve bazı hastalıklar sebebiyle veya tatil dönüşlerinizde saçların kuru ve yıpranmış hale gelmesi canınızı sıkabilir. Aynı zamanda fön, düzleştirici ve perma gibi işlemler saçların nem dengesini alt üst edebilmektedir. Sonuç olarak şekil almayan, cansız, kuru ve sürekli kabaran saçlar bakımsız görünmenize neden olabilir. Ancak yapacağınız iyi bir bakım ile saçınızın hem ömrünü uzatabilir hem de ışıl ışıl ve sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz. Bu hususta en iyi yol arkadaşınız kesinlikle Hindistan cevizi yağıdır. Peki, Hindistan cevizi yağı saça nasıl kullanılır, faydaları nelerdir?  İşte detaylar…

Hindistan Cevizi Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

10 fayda

Tüm saç tiplerinde kullanılabilen Hindistan cevizi yağı saçların, nem dengesini sağlar ve sağlığına kavuşmasına yardımcı olur. Aynı zamanda zararlı kimyasallar içermediği için tamamen doğal bir çözümdür. Hindistan cevizi yağı düzenli olarak saça uygulandığı zaman daha güçlü, uzun ve bakımlı saçlara sahip olmak artık hiçte zor değil!

Uzmanların görüşüne göre, düzenli olarak saç bakımında hindistancevizi yağının kullanılması, saç problemlerini ortadan kaldırır.

Hindistan cevizinin içerisinde bulunan C, A ve K vitaminleri sayesinde saçlarınız mükemmel bir görünüme kavuşur. C vitamini saçlarınızı canlandırırken, A vitamini saçınıza nem sağlıyor ve K vitamini ile de saçlarınıza koruma sağlanıyor. Bu sayede saçınıza ihtiyacı olan besinleri sağlıyor. Eğer saçlarınızın canlılığını korumak istiyorsanız Hindistan cevizi yağının besleyici içeriği ile saçlarınızın nem dengesini koruyup, kuruluğa karşı önlem alabilirsin. Ancak özellikle kuru veya kurumaya eğilimli, sert, canlılığını kaybetmiş saçlar için Hindistan cevizi yağı birebirdir! Böylece saçlarınız her zaman sağlıklı, bakımlı ve ışıl ışıl görünecektir. O halde gelelim Hindistan cevizi yağının saça faydalarına..

Hindistan cevizi yağının cilde faydalarını öğrenmek için tıklayın.

1- Kuru ve Yıpranmış Saçları Onarır

yıpranmış saçlar

Hindistan cevizi yağı şampuan, fön, düzleştirici gibi dış etkenlere maruz kalan saçlarınızı onararak yeniden sağlığına kavuşmasını sağlar. Saçın ihtiyacı olan C, A ve K vitaminleri ile saçın beslenmesini sağlar. Aynı zamanda nemlendirerek saçın nem ihtiyacını karşılar ve kuruluk problemi ortadan kalkar. Düzenli kullanım sayesinde boyadan yorulmuş, güneş ışığından etkilenmiş, yıpranmış saçlarınız artık daha sağlıklı görünecek.

2- Saç Kırılmalarını Önler

kırılmalar sac

Saçlarınızı taramakta zorlanıyor musunuz? Her saç taramasında saçlarınız kırılıyor mu? Öyleyse Hindistan cevizi yağı tam sana göre! Bu yağı kullandığınızda, saç uçları ve dipleri beslenerek güçlenir. Böylelikle saçlarınızın kırılma problemi önlenir. Saçlarınız beslendiği ve yumuşacık olduğu için duş sonrasında ve şekillendirirken kolayca tarayabilirsiniz.

3- Saçlara Nem Desteği Sağlar

nem dengesi

Saçlarınızı ısıyla şekillendirmek, sıcak suyla yıkamak ve uzun dönemler boya kullanmak gibi nedenlerden kaynaklı saçlarınız ihtiyacı olan nemi kaybeder. Bu durum ise saçlarınızın kolayca kırılmasına yol açar.  Kuruyan saçlar canlılığını ve ne yazık ki sağlığını yitirir. Saçlarınıza sağlığını yeniden kazandırmak için nem desteğini Hindistan cevizi yağı ile verebilirsiniz. Hindistan cevizi yağı her saç tipine uygun çok amaçlı bir nemlendiricidir. Saçlarınızı diplerinden saç tellerinize kadar neme doyurur. Böylece saç kaybettiği nemi geri kazanacaktır. Hindistan cevizi yağını saç maskesinde veya şampuanın içine ekleyerek de kullanabilirsiniz.

4- Saçlara Canlılık ve Parlaklık Sağlar

parlak sac

Aynaya baktığınızda saçlarınızın solgun, kuru ve yıpranmış olmasından rahatsız mısınız? O halde Hindistan cevizi yağı ile tanışmalısınız. Fazla işlem görmekten yorulan saçlar zamanla parlaklığını ve canlılığını kaybeder. Hindistan cevizi yağının en önemli faydalarından biri de saçlara parlaklık ve canlılık kazandırmasıdır. Bu sayede çok daha sağlıklı hale gelen saçlarınızı aynada gördüğünüzde bayılacaksınız!

İlginizi Çekebilir: En Sık Görülen Saç Problemleri ve 6 Besin Önerisi

5- Saçların Uzamasında Yardımcı

saç uzaması

İçeriğinde bulunan vitaminlerle saç köklerini doğrudan besleyen Hindistan cevizi yağı, kadın ve erkeklerde saçların kısa sürede kırılmadan ve sağlıklı bir şekilde uzamasına destek olmaktadır. Bu yağı dilerseniz saç maskesinde dilerseniz direkt saçlarınıza uygulayarak bakım yapabilirsiniz. Saçlarınızın hızlı uzamasına destek olurken bakımlı bir görünüm elde etmeniz de cabası!

Bu Ürün İşinize Yarayabilir

mavi serum
Sipariş Vermek İçin Tıklayın

6- Saçlarınızı Şekillendirir

şekillendirme

Hindistan cevizi yağını krem şeklinde kullanarak saçlarınızı şekillendirebilirsiniz. Eğer saçlarınız kıvırcık bir yapıya sahip ise saçlarınıza duş sonrasında veya hafif nemli olduğu anlarda bu yağı sürerek doğal bir şekil verebilirsiniz. Saçlarınızın düz kalmasını istiyorsanız da yine saçlarınıza nemliyken bu sefer serum şeklinde uygulayın. Saçlarınız kuruduğunda uzun bir süre dümdüz kullanabilirsiniz. Bu sayede ne sprey gibi ürünlerle saçlarınız kimyasala maruz kalır ne de yıpranma yaşarsınız. Doğal şekillendiriciler her zaman dostunuzdur.

7- Saçlara Doğal Renk Eşitleyici

renk

Tatil dönüşlerinde en sık rastlanan sorun saçlardaki renk eşitsizliğidir. Aynı zaman kullanılan ürünlerle saç dipleri ve uçları arasında renk farkları oluşabiliyor. Hindistan cevizi yağıyla düzenli bakım yapıldığında bu sorun ortadan kalkar. Saçları dipten uca kadar besler ve renk tonunun eşitlenmesinde size yardımcı olur. Hindistan cevizi yağı saçlara renk ve canlılık katacağı için saçlarınız artık daha sağlıklı bir görünüme kavuşur.

8- Kepeklenmeyi Önler

kepek

Günümüzde birçok kişinin problemi haline gelen saç sorunlarından birisi de kepeklenmedir. Mevsim değişiklikleri, sürekli şampuan değiştirmek, sık sık jöle, sprey gibi ürünler kullanmak, saçları iyi yıkayamamak ve dengesiz beslenmek gibi birçok sebebe bağlı olarak kepeklenme görülebilir. Sebebi ne olursa olsun saç derisinin kuru kalması durumunda meydana gelir. O halde saç derisini beslemeniz gerekmektedir. Hindistan cevizi yağıyla maske yaparak veya şampuanın içine ekleyerek saçlarınıza uygulayabilirsiniz. Bu sayede kısa sürede kepeklerden kurtularak daha bakımlı ve ışıl ışıl saçlara sahip olabilirsiniz.

Bu Ürün İşinize Yarayabilir

at kuyruğu şampuanı
Sipariş Vermek İçin Tıklayın

9- Elektriklenmeyi Önler

elektriklenme saç

Genellikle duş sonrası elektriklenen ve kabaran saçlarla başa çıkması bir hayli zordur. Aynaya baktığınızda size kendinizi bakımsız ve kötü de hissettirebilir. Asi ve kontrol altına almakta zorlandığınız saçlarınız Hindistan cevizi yağı ile artık kontrol altında. Bu yağın besleyici ve nemlendirici özelliği sayesinde saçlarınızdaki kabarmaların ve elektriklenmelerin önüne geçebilirsiniz. Hindistan cevizi yağı saç tellerine bir bütün kazandırırken aynı zamanda yatıştırır. Elektriklenen saçları nemlendirerek nem dengesini sağlar ve saçlarınızın kolay şekil almasını sağlar. Hindistan cevizi yağı sayesinde sağlıklı ve bakımlı saçlara kavuşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Hint Yağının Saça Faydaları

10- İpeksi ve Yumuşacık Saçlar

ipeksi saçlar

Herkes yumuşacık ve ipeksi saçların hayalini kurar. Ancak hayali kurmak yerine gerçekleştirmek istemez misiniz? Dokunduğunuzda yumuşak ve pürüzsüz saçlara ulaşmak için tek ihtiyacınız olan Hindistan cevizi yağıdır. Saç tellerinizdeki boşlukları doldurup, saç tellerinizin yumuşamasını sağlayarak saçlarınıza ipeksi bir doku ve görünüm sağlar. Hindistan cevizi yağı ile parlak ve ipeksi saçlara merhaba deyin!

Hindistan cevizi yağının binlerce faydaları arasından sizlere saç için en etkili faydalarından bahsettik. Peki, Hindistan cevizi yağıyla bakım yapmaya karar verdiniz ancak nasıl kullanacaksınız? Gelin beraber nasıl bakım yapacağınıza bakalım…

Hindistan Cevizi Yağı İle Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

bakım nasıl

Hindistan cevizi yağının en önemli faydalarından birisi de saçlarınızı ağırlaştırmadan beslemesidir. Hafif yapısıyla saçlarınızı güçlendirirken yağlı ve ağırlaştırılmış bir his bırakmaz. Saçlarınızı parlak, canlı ve ışıl ışıl bir görünüme kavuşturur. Bu sebeple birçok kozmetik şirketi Hindistan cevizi yağını saç maskesi, saç bakım kremi, şampuanları ve daha birçok farklı ürünlerinin içerisinde yer verir. Peki, Hindistan cevizi yağı ile evde nasıl bakım yapabiliriz?

  1. Öncelikle küçük bir kaseye 1 su bardağı sıcak suyu dökün.
  2. 2 çay kaşığı Hindistan cevizi yağını kavanozdan çıkarın ve temiz bir kaşık yardımıyla cam bardağa koyun. Ancak saçlarınız uzunsa 3-4 kaşık veya daha fazla eklemeniz gerekmektedir.
  3. Edindiğiniz Hindistan cevizi yağının organik ve sürülebilir şekilde hasat edilmiş olmasına özen gösterin.
  4. Bir fincan Hindistan cevizi yağını ılık su kabına yerleştirin. Hindistan cevizi yağı eriyene kadar bekleyin. Saf Hindistan cevizi yağı soğuk havada katıdır ancak 24 derece veya üzerinde hızla erir.
  5. Hindistan cevizi yağı ile birlikte saç derinize ve saçlarınıza masaj yapın. Hindistan cevizi yağını dilerseniz saçınız kuruyken dilerseniz de saçınız nemliyken uygulayabilirsiniz. Ancak yağ nemli saçlarla daha kolay yayılır. Tercih sizin.
  6. Hindistan cevizi yağını eşit olarak dağıtabilmek için saçınızı nazikçe tarayın. Saç çıkması veya kafa derisi sağlığı için Hindistan cevizi yağı kullanıyorsanız, saçınızın köklerine iyice masaj yaptığınızdan emin olun. Ancak yağlı bir kafa derisine eğilimliyseniz ve sadece bakım faydalarından yararlanmak istiyorsanız, yağı sadece saç uçlarınıza veya yoğun olarak saç uçlarınıza sürebilirsiniz.
  7. Sürdükten sonra başınıza bir saç bonesi takın ve tüm saçlarınızı içine sokun. Hindistan cevizi yağını saçınızda en az 30 dakika bırakın veya gece boyunca onunla uyuyun. Hindistan cevizi yağını ne kadar uzun süre bırakırsanız, saçınıza o kadar fazla nüfuz edecektir.
  8. Bekleme işlemi bittikten sonra saçınızı şampuanlayın ve Hindistan cevizi yağını tamamen çıkarmak için gerekirse tekrarlayın. Ilık su kullanmak yağı saçınızdan çıkarmanıza yardımcı olacaktır.
  9. Avuç içinize bezelye büyüklüğünde bir miktar Hindistan cevizi yağını eritin ve yoğun olarak saçlarınızın uçlarına uygulayın. Saçlarınız ekstra nemlendirme gerektirmiyorsa bu adımı atlayabilirsiniz.

Canlı, parlak ve yumuşacık saçlar için artık hazırsın. Bu özel Hindistan cevizi yağı bakımını uyguladıktan sonra yorumlarda aldığınız etkileri bizimle paylaşabilirsiniz!

Hindistan Cevizi Yağı İle İlgili Sık Sorulan Sorular

Hindistan cevizi yağı saçta en fazla ne kadar bekletilmeli?

Yağın saçlarınıza nüfuz etmesi için en az 5 dakika boyunca saçlarınıza masaj yapın. Masaj sonrası yağı saçlarınızda bekletmek için duş bonesi kullanabilirsiniz. Saçınızı en az 2 saat hindistan cevizi yağı ile beklettikten sonra saçlarınızı şampuanlayarak bol su ile durulayın.

Hindistan cevizi yağı banyodan sonra kullanılır mı?

Her banyodan sonra hindistan cevizi yağını rahatlıkla kullanılabileceğini söyleyen Gülsoy, “Duştan sonra antiseptik özelliği ve muhteşem kokuya sahip hindistan cevizi yağı ile bütün vücudun nemli ve sağlıklı kalmasına yardımcı olabilirsiniz. Tıraştan sonra oluşacak cilt tahrişlerine karşı da kullanılabilir.

Hindistan cevizi yağı nerede muhafaza edilir?

Hindistan cevizi yağını serin ve kuru bir yerde saklayın.

Hindistan cevizi yağı saç beyazlamasını önler mi?

Bu karışımı 30 dakika kadar saç derisine uygulayın ve şampuanla yıkayın. ... Bu uygulama saç uçlarındaki kırıklıkları azaltacaktır. Saçların beyazlaması ve kellik için. Hindistan cevizi yağı ayrıca beyaz saç ve kellik sorunu engellemek için de faydalıdır.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu