Cilt Bakımı

Hindistan Cevizi Yağının Cilde Faydaları ve 4 Etkili Maske

Hindistan cevizi yağı çok eski zamanlardan beri Asya kıtasında özüt halinde imal edilmiştir. Günümüzde küçük parçalar haline getirilen Hindistan cevizi; kek, pasta, kurabiye ve şekerlemelerin yapımında kullanılmaktadır. Hindistan cevizi yağı ise birçok farklı alanda kullanılan bitkisel besin türüdür. Hindistan cevizi yağı temizlik ürünlerinden cilt bakımına kadar farklı sektörlerde çokça kullanılmaktadır. Yüzde 85’i doymuş yağ olan Hindistan ceviz yağı %100 doğal bir yağdır. Yağ asitleri adı verilen daha küçük moleküllerden oluşur fakat baskın olanı laurik asittir.

hindistan cevizi yağının faydaları

Hindistan cevizi yağı yapısından dolayı bulunduğu ortama göre farklı formlara bürünebilir. Mesela 25 derece üzerinde bir sıcaklığa ulaşan Hindistan cevizi yağı; sıvı, berrak ve şeffaf bir görünüm alır. Aksine 25 derece sıcaklığın altına düştüğünde ise daha donuk, katı ve beyaz bir renk alır. Soğuk ve serin ortamda doğru koşullar altında saklanırsa hemen bozulmaz ve uzun süre muhafaza edilir. Hindistan cevizi yağı sadece yemek sektöründe değil kozmetik ve bakım sektöründe de kullanılabilen bir besin özüdür. Hatta masaj yağı olarak da kullanılır. Hindistan cevizi yağı birçok farklı şekilde kullanılabildiği için büyük bir popülerlik kazanmıştır. Hindistan cevizi yağı cilde faydaları açısından geniş bir yelpazeye sahiptir. Diğer cilt bakım yağlarına nazaran daha etkili ve kalıcıdır. Peki, gelelim Hindistan cevizi yağının ciltteki faydalarına…

Hindistan cevizi yağının saça faydalarına bu linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağının Faydaları

hindistan cevizi yağının faydalaı

1- Güneşin zararlı ışınlarına karşın etkili korum sağlar.

2- Cilt yağ oranını dengeler.

3- Cildin kuruyarak pul pul dökülmesini önler.

4- Cildinizi nemlendirir.

5- Cilt lekelerini iyileştirme etkisi oldukça yüksektir.

6- Dirsek, topuk ve tırnaklarınızı yumuşatır.

7- Egzama olan bölgenize sürüldüğünde tahriş olan cildinizi iyileştirir ve hafifletir.

8- Selülit oluşumunu engeller ve oluşan selülitlerinizi azaltır.

9- Göz altı şişkinliğini alır.

10-  Dudak bakımında etkilidir, kuruma ve çatlak oluşumunu önler.

11- Hindistan cevizi yağı varis oluşumunu engeller ve olan varislerinizi azaltmaya yardımcı olur.

12- Kırışıklık ve çatlak oluşumunu geciktirir hatta oluşan kırışıklık ve sarkmaları sıkılaştırarak iyileştirir.

13- Vücut losyonu olarak da kullanılarak, vücudu yumuşatır ve yumuşaklık hissi verir.

14- Enfeksiyonların iyileştirerek yaralarınızı onarır.

15-  Sivilce ve iltihaplı yara oluşumunu engeller ve önceden oluşan sivilce ve yaralarınıza iyi gelerek lekeleri giderir.

Hindistan Cevizi Yağı Ciltteki Zararlı Bakterileri Öldürüyor

hindistan cevizi yağının faydalarıı

Sivilce, insanların %80’ inde görülen bir problem olarak kabul ediliyor. Genellikle genç kesim; kız ve erkeklerde görülse de, her yaştan kişiyi etkileyebiliyor. Son zamanlarda sağlık sektöründe adını sıkça duyduğumuz Hindistan cevizi yağının bilinen en büyük avantajı, akne ve iltihaplı ufak yaralara iyi geldiğidir. Hindistan cevizi yendiği gibi direk yüze de uygulanabiliyor. Hindistan cevizinin sağlık sektöründeki araştırmaları hala sürmektedir. Yağın ve ölü hücrelerin gözenekleri tıkamasıyla oluşan akneye neden olan bakterileri öldürmek için kullanılan Hindistan cevizi yağı, orta zincirli tüm yağ asitlerini içeriğinde bulundurmaktadır. Orta zincirli yağ asitleri, hastalığa neden olabilecek mikroorganizmaları öldürebilecek güçlü bir etkiye sahiptir. Laurik asit vücuttaki zararları bakteri ve mantarlara karşı da etkili koruma gösterir, olumunu da engeller.

Sipariş vermek için tıklayınız.

Petracin Sivilce Akne Kremi işinize yarayabilir: Sipariş vermek için tıklayınız.

Hindistan Cevizi Yağının Zararları

Her besin maddesinde olduğu gibi Hindistan cevizine karşı da hassasiyetiniz varsa eğer bazı belirtiler gün yüzüne çıkabilir. Mesela, bulantı, kusma, isal, egzama ve kaşıntı gibi problemler yaşıyorsanız ya Hindistan cevizine alerjiniz vardır ya da işlenmiş, sentetik Hindistan cevizi yağı kullanmışsınız demektir. Ayrıca cildiniz fazla yağlı ise Hindistan cevizi yağı kullanmanız pek önerilmez. Bu sebepten dolayı muhakkak bir dermatoloji uzmanına başvurarak gerekli test ve tetkikler sonucu alerjiniz olup olmadığını öğrenmelisiniz. Aksi takdirde cildinizi iyileştirmek yerine daha kötü sonuçlar alabilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağının Ciltteki Problemler İçin En Etkili 4 Maskesi

hindistan cevizi maskesi

Siyah Noktalara Karşı Hindistan Cevizi Yağı Maskesi

Malzemeler:

1- 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı

2- 1 tatlı kaşığı karbonat

Yapılışı ve faydası:

2 malzemeyi karıştırarak macun haline getirin özellikle burun ve çene bölgenize dairesel masaj yaparak uygulayın. Daha sonra ılık su yardımı ile cildinizi yıkayıp, durulayın. Bu maske ile yüzünüzü temizleyip, ölü hücrelerden arındırmış olacaksınız ve düzenli bir şekilde yapıldığı müddetçe siyah noktaları temizleyip cildinizin nefes almasını sağlamış olacaksınız.

Sivilceli Ciltler İçin Hindistan Cevizi Yağı Maskesi

Malzemeler

1- 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı

2- 3 yemek kaşığı yulaf ezmesi

3- Ilık su

Yapılışı ve faydası:

Tüm malzemeleri karıştırıp macun haline getirdikten sonra temizlenmiş cildinize masaj yaparak uygulayın. Daha sonra soğuk su ile durulayın ve kurulayın. Hindistan cevizi yağı anti-bakteriyel bir yağ olduğundan dolayı yara ve tahrişlere iyi gelir. Yulaf ezmesi sayesinde Ph değerini dengeleyerek akne oluşumunu engeller.

Kuru Ciltler İçin Hindistan Cevizi Yağı Maskesi

Malzemeler

1- 1 tatlı kaşığı Hindistan cevizi

2- 2 yemek kaşığı bal

3- 1 yemek kaşığı yeşil çay yaprağı

4- 2 tatlı kaşığı limon suyu

Yapılışı ve faydası:

Tüm malzemeleri çırpıcı ile karıştırıp malzemelerin iyice özdeşleştiğinden emin olmalısınız. Yüzünüze dairesel masaj yaparak güzelce sürün. Cilde daha iyi nüfuz etmesi için 20 dakika boyunca bekleyerek ılık su ile yıkayabilirsiniz. Cildinizin nemlenmesini ve pürüzsün görünmesini sağlayan Hindistan cevizi yağı; antioksidan içeren yeşil çay yaprağı ve C vitamini olan limon sayesinde, bal yardımı ile yüzünüzde gözenekleri açarak cildinize parlaklık ve aydınlık kazandırabilirsiniz.

Yaşlanmayı Geciktiren Hindistan Cevizi Yağı Maskesi

Malzemeler:

1- 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı

2- 1 çay kaşığı muskat cevizi

3- Çeyrek avokado

Yapılışı ve faydası:

Avokadonun kabuklarını soyup bir kâsede iyice ezin. Diğer malzemeleri de ekleyerek macun haline getirin. Yüzünüze masaj yaparak uygulayın ve 15-20 dakika kadar bekledikten sonra ılık su ile yıkayabilirsiniz. Avokado yaşlanmayı geciktiren bir bitkidir. Diğer destekleyici besinlerde eklendiğinde daha etkili sonuçlar elde edeceğinizden şüpheniz olmasın.

Hindistan Cevizi Yağının Diğer Kullanım Alanları

Son zamanlarda adını çokça duyduğumuz Hindistan cevizi yağı birçok farklı kullanım alanı ile karşımıza çıkıyor. Cilt bakımından, diş temizliğine kadar onlarca kullanım alanı bulunan Hindistan cevizi yağı; makyajınızı temizlemede, saçlarınıza bakım yapmada, el ve ayak bakımında, diş temizliğinde rahatlıkla kullanılarak etkili sonuçlar elde etmenizi sağlar. Ayrıca kişisel bakımların yanı sıra yemek ve tatlılarınızda tat vermek için hatta temizlik ürünlerinizde kokusu bakımından kullanılabilir. Kilo vermek isteyen hanımlarında, Hindistan cevizi yağı tüketmeleri şiddetle tavsiye edilir. Tabi bunlardan önce ilk olarak Hindistan cevizine karşı bir hassasiyetinizin olup olmadığını öğrenmek için bir uzman hekime danışmanız önerilir. Aksi takdirde hiçbir sonuç alamayabilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağı Hakkında Sık Sorulan Sorular

Hindistan cevizi cilde faydalı mıdır?

Hindistan cevizi yağı, içerdiği bileşenler ve orta zincir asitlerini özünde bulundurduğu için ciltteki zararlı bakteri ve mantar oluşumu engeller. Ayrıca cilde nemli ve parlak bir görünüm veren Hindistan cevizi yağı cilde oldukça faydalıdır. Akne oluşumunu ve kırışıklıklara da birebir iyi gelmektedir.

Hindistan cevizi yağı zararlı mıdır?

Hindistan cevizi yağı, diğer besin maddeleri gibi bazı kişilerde alerjik etkiler gösterebilir. Bu sebepten dolayı düzenli bir Hindistan cevizi yağı kullanımına başlamadan önce mutlaka bir uzman hekime görünmeniz tavsiye edilir.

Hindistan cevizi yağı cilde sürülür mü?

Hindistan cevizi yağı, ciltteki zararlı mantar ve bakterileri öldürme gücüne sahip olduğundan dolayı; gözeneklerde oluşan siyah nokta, sivilce ve ölü derilere karşı etkin koruma sağlamaktadır. Yüksek iyileştirme gücüne sahip olduğu için yara ve güneş yanıklarına da iyi gelmektedir.

Hindistan cevizi yağı ciltte ortalama kaç dakika bekletilmelidir

Yaptığınız maskeden maskeye yağı ciltte tutma süreniz değişkenlik gösterebilir. Yağlı cilt tipine sahip olan kişiler tuttukları zamanı en minimum dereceye; 5-10 dakikaya indirmelidir. Aksi durumda kuru cilt tipine sahip olanlar ise en fazla 40-45 dakika kadar süre boyunca, Hindistan cevizi yağını cildinde muhafaza edebilir.

 

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu