Cilt Bakımı

Sağlıklı Bir Cilt İçin Hint Yağı Maskeleri✔

Cilt bakımı ile ilgili, doğal yağlar hakkında araştırma yapanların çokça duyduğu hint yağı, cilt bakımında oldukça etkili bir doğal çözüm kaynağıdır. E vitamini, protein ve mineraller açısından oldukça zengin olan hint yağı, son zamanlarda çokça talep görmektedir.

hint yağı maskeleri

Hint yağı, diğer adıyla castor yağı; bitkisinin tohumlarının preslenmesi ile elde edilir. Güzellik ve kozmetik alanında sıkça kullanılmasının sebebi, içeriğinde bulunan yüksek oranlı risinoleik asittir. E vitamini, Omega-6, Omega-9, proteinler ve mineraller açısından zengin bir yağ çeşididir. Hafif ve yapışkan bir yapıya sahip olan hint yağı, cildin yağ oranını dengeleme özelliğine sahiptir. ayrıca hint yağı, yaşlanma görünümünü önlemeye yardımcı olan elastin ve kolajen üretimini teşvik ederek, cildinizin genç görünmesini sağlar. İçeriğinde bulunan risinoleik asit, cildinizin pH seviyesini dengeleyerek, cildi besler ve onarır. Faydaları saymakla bitmeyen hint yağı maskelerinin, en etkili 10 faydası…

  • Doğal nemlendirici özelliğine sahiptir.
  • Yara ve küçük çiziklerin hızlıca iyileşmesini sağlar.
  • İltihap oluşumunu önler.
  • Akne ve sivilceleri önler ve mevcut sivilceleri yok eder.
  • Mantarlara oldukça etkilidir ve kısa bir sürede mantarlarla savaşarak onları yok eder.
  •  Dudakları dolgunlaştırır ve yumuşatır.
  • Kuru ve yıpranmış ciltleri yeniden onarırç
  • Tıkanmış gözenekleri derinlemesine temizleyerek, cildi sıkılaştırır.
  • Çizik ve kırışıklıklara birebir etkili olan hint yağı yaşlanma görünümünü geciktirerek genç görünmenizi sağlar.
  • El ve ayak topuklarını yumuşatır.

Kozmetik ürünlerin kullanımı, aşırı stres, yaşın ilerlemesi gibi bazı etkenlerden dolayı cilt oldukça yıpranır ve gittikçe daha da kötü bir hal almaya başlar. Bu problemleri yaşamadan önce önlem almak istiyorsanız eğer evde kendi imkânlarınızla, uygun maliyetli hint yağı bakım maskeleri yapmanız mümkün. Yıpranmış, zarar görmüş ciltleri de hızlı ve etkili bir şekilde iyileştirme gücüne sahip olan hint yağı maskesi, cildinizin hasar görmüş bölgelerine doğru bir şekilde uygulandığı zaman gözle görülebilir bir fark ortaya çıkacaktır.

Sipariş vermek için tıklayınız.

İlginizi Çekebilir: Uraw Çatlak Serumunu detaylı incelemek ve sipariş vermek için tıklayınız.

Yıpranan ciltlerinize, kuaförlerde yapılan kimyasal ürünleri veya içeriğini bilmediğiniz kalitesiz ürünleri uygularsanız, hasar görmüş cildiniz daha fazla hasar görerek çok kötü bir hal alacaktır. Bu sebepten dolayı ya içeriğinden emin olduğunuz, kaliteli ürünler kullanın ya da mutfağınızda kolaylıkla bulabileceğiniz doğal besin maddeleri ile maskeler yapın. Böylesi sizin için çok daha sağlıklı olacaktır. Hint yağının cilde birçok faydası olduğunu biliyorsunuz. Peki, cilt tipinize uygun hangi hint yağlarını, hangi şekilde kullanmanız gerektiğini biliyor musunuz? Bunun için öncelikle cilt tipinizi iyi analiz edip tespit etmelisiniz. 3 çeşit cilt tipi vardır, bunlar; yağlı cilt tipi, kuru cilt tipi ve karma cilt tipidir.

Yağlı Cilt Tipine Uygun Hint Yağı Maske Tarifleri

 Salatalık ve Hint Yağı Maskesi

salatalık ve hint yağı maskesi

Malzemeler

1- 1 adet olgunlaşmış salatalık

2- 1 adet yarım limon

3- 1 tatlı kaşığı hint yağı

Olgunlaşmış salatanın kabuğunu soyarak, çatalın arka kısmı ve ya blendır ile ezerek suyunu çıkarın. Daha sonra yarım limon ve hint yağını da ekleyerek tüm malzemeleri iyice karıştırın. Cildinize masaj yaparak uygulayın ve 15 dakika boyunca bekletin. Son olarak ılık su ile yıkayarak durulayabilirsiniz.

E vitamini, Omega-6, Omega-9, proteinler ve mineraller açısından zengin bir yağ çeşidi olan hint yağı, A vitamini, B vitamini, C vitamini, K vitamini, Manganez, Bakır ve Potasyum gibi birçok temel besin kaynağı olan salatalık ve limon ile birleşerek cildinizin hasar görmüş bölgelerini derinlemesine onararak baştan yapılandırır. Düzenli bir şekilde, haftada 2 kez bu maskeyi yapmanız sonucunda olumlu sonuçlar aldığınızı gözle göreceksiniz.

Kayısı ve Hint Yağı Maskesi

kayısı ve hint yağı maskesi

Malzemeler

1- 1 adet kayısı

2- 2 tatlı kaşığı hint yağı

Kayısıyı çekirdeğinden ayırın ve bir kaba alın. Çatalın tersi ile iyice ezin ve püre haline getirin.

Çerisine 2 tatlı kaşığı hint yağını ekleyerek karıştırın. Cildinize, yukarı doğru dairesel masaj yaparak uygulayın ve 5 dakika boyunca masaj yaparak uygulamaya devam edin. Cilde daha iyi nüfuz edebilmesi için 10 dakika boyunca bekleyin ve soğuk su ile cildinizi yıkayarak durulayabilrisiniz.

Kayısı; A, C, E, K vitamini ve niasin gibi vitaminler, küçük miktarlarda diğer kilit vitaminler ve buna ek olarak bakır, potasyum ve magnezyum içermektedir. Vitamin değeri oldukça geniz ve zengin olan kayısı ile hint yağı karışımı cildinizdeki zararlı bakteri oluşumuna karşı etkili çözüm sağlar. Buna ek olarak cildinizde oluşan büyük gözenekleri küçülterek, sıkılaştırır. Böylelikle sivilce oluşumuna büyük oranla önler. Bu maskeyi haftada 3 kez yapmanız önerilmektedir.

Kuru Cilt Tipleri İçin Hint Yağı Maskesi

Muz ve Hint Yağı Maskesi

muz ve hint yağı maskesi

Malzemeler

1- 1 adet olgunlaşmış muz

2- 2 tatlı kaşığı hint yağı

Muzu bir kaba alın ve püre haline gelinceye kadar çatal yardımı ile ezin. Ardından hint yağını da ekleyerek daha iyi özdeşmleri için iyice karışitırın. Cildinize, yukarı masaj yaparak uygulayınız. 15 dakika boyunca beklettiğiniz maskeyi ılık su ile yıkayarak, durulayın. Her maske devamlılık istediği gibi bu maskede düzenli ve doğru şekilde kullanıldığı müddetçe cildinizdeki büyük farkı göreceksiniz.

Muz içerdiği, A, C ve D vitaminleri sayesinde kuru ciltlerin en sevilen dostu haline gelmiştir. Cildinizin hasar görmüş ve güneş ışınlarından dolayı oluşmuş lekelerinize birebir iyi gelmektedir. Cildi, ölü derilerden kolayca arındıran bu mucizevi maske haftada 3-4 kez uygulanarak eski sağlığına ve parlaklığına kavuşacaktır.

Süt Tozu ve Hint Yağı Maskesi

süt tozu ve hint yağı maskesi

Malzemeler

1- 2 yemek kaşığı süt tozu

2- 1 tatlı kaşığı hint yağı

Belirlenen miktardaki süt tozunu bir kaba alarak, macun kıvamına gelinceye kadar sıcak su ekleyin ve karıştırın. Tam kıvamına gelen maskeyi cildinize masaj yaparak uygulayın. 15-20 dakika boyunca cildinizde beklettiğiniz maskeyi ılık su ile yıkayarak durulayabilirsiniz.

Süt bir kalsiyum deposudur. Bunun yanı sıra içerisinde birçok vitaminde barındıran süt adeta bir protein deposudur. Süt tozu, hint yağı ile birleşerek harika bir çözüm kaynağı haline gelmektedir. Cilt tonunu eşitler, Kuru ciltleri iyileştirir, hücreleri yenileyerek cildin onarılmasını sağlar. -Kırışıklıkların ve ince çizgilerin oluşumunu geciktirir. Süt, kolajen üretimini de arttırarak cildin elastikiyetinin artmasını sağlar. Bu mucizevi ve pratik maskeyi haftanın 3 ünü kullanabilirsiniz.

            ❕Editörün Önerisi❕

         Sipariş vermek için tıklayınız.

Karma Cilt Tipleri İçin Hint Yağı Maskesi

Bal ve Hint Yağı Maskesi

bal ve hint yağı maskesi

Malzemeler

1- 1 yemek kaşığı bal

2- 1 tatlı kaşığı hint yağı

3- 1-2 damla limon suyu

Tüm malzemeleri karıştırarak bir macun haline getirin. Masaj yaparak cildinize uygulayın ve 15-20 dakika boyunca bekleyin. Daha sonra soğuk su ile cildinizi yıkayarak durulayabilirsiniz.

Glikoz, fruktoz, demir, kalsiyum, fosfat, sodyum, klorür, potasyum, magnezyum gibi minerallerden oluşan bal; B1, B2, B3, B5, B6 vitaminleri açısından oldukça zengin bir besin kaynağıdır ve bu yüzden de güçlü antiseptik, antibakteriyel özelliği vardır. Vitamin ve mineraller bakımından oldukça zengin olan bal, hint yağı ile birleşince cildinizde inanılmaz olumlu etkiler sağlar. Karma cilt tipinizin pH seviyesini dengeleyerek, sivilce, akne ve siyah nokta oluşumunu önler.

Elma ve Hint Yağı Maskesi

elma ve hint yağı maskesi

Malzemeler

1- 1 büyük boy elma

2- 1 tatlı kaşığı hint yağı

2- yarım çay kaşığı nemlendirici

Elmanın kabuğunu soyarak küçük küp şeklinde kesiniz. Blendır kullanarak elmayı iyice ezerek püre haline getirin. Ardından hint yağı ve nemlendiriciyi ekleyerek tekrar karıştırın. Cildinize masaj yaparak uygulayın ve ılık su ile yıkayıp durulayın.

Elma önemli bir C vitamini kaynağıdır. Çok güçlü bir antioksidan olan C vitamini, hücreleri yeniler ve cildi ölü derilerden arındırarak temizler. Sivilce, akne, deri dökülmesi, deri iltihaplanmalarına karşı etkili bir çözüm kaynağı olan bu maske hint yağı ile birleşerek cildinizin genç görünmesini sağlar.

Cİlt ile ilgili diğer yazılarımız dikkatinizi çekebilir..

Cilt Hakkında Sık Sorulan Sorular

Ciltte oluşan çatlamaların sebebi nedir?

Vücut çatlamasına, şeker peelingi, alo vera, zeytinyağı, yumurta akı, kakao yağı, limon suyu, patates suyu, vazelin, çay ağacı ve su birebir iyi gelmektedir. Bu doğal besin maddelerinden kullanmanız uman doktorlar tarafından önerilmektedir.

Cilt için kullanılan besin maddeleri zararlı mıdır?

Cildi hassas olan kişilerin bazı durumlarda alerjik reaksiyon gösterdikleri görülmüştür. Bu sebepten dolayı öncelik olarak mutlaka bir uzman hekime başvurup, onay almanız gerekir.

 

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu