Cilt Bakımı

Hodan Yağı Faydaları Ve Cilt Üzerinde 5 Etkisi

Hodan yağı, doğal içerikli cilt bakım yağları arasında gençleştirici etkiye sahip bir iksir gibidir. Yaşlanmanın önüne geçen ve kırışıklık oluşumunu önleyen hodan yağı, birçok cilt problemine iyi gelmesiyle de bilinmektedir.

Hodan Yağı Nedir?

Hodan Yağı Nedir?

Hodan yağı, hodan çiçeği tohumunun soğuk sıkılması sonucu elde edilen bir yağdır. Hodan yağı, içerdiği zengin mineral ve vitaminlerden dolayı uzun yıllar tıp alanında kullanılmıştır. Hodan yağı kadın üremesine destek sağladığı gibi, menopoza da iyi gelmektedir.

Editörün seçimi

sipariş vermek için tıklayın

Yıldız çiçeği olarak bilinen bu yağ bulunduğu bölgelere göre kaldırık, mıncırık, ispit veya otan isimleriyle de bilinmektedir. Tam bir şifa kaynağı olan hodan yağının ilk defa duymuş olabilirsiniz, ama faydalarını ve cilt üzerindeki etkilerini öğrenince bir daha vazgeçemeyeceksiniz.

Hodan Yağı Cilt Üzerindeki Faydaları

 1. Cilde faydalarıyla bilinen hodan yağı, cilt bariyerini elastik bir yapıya ulaşmasını sağlar.
 2. Ciltte oluşan kırışıklıkların önüne geçer.
 3. Cildi dolgunlaştırır.
 4. Akne ve sivilce oluşumunun karşıtıdır.
 5. Egzama, sedef ve gül hastalığına iyi gelir.
 6. Cildin kaybettiği nemi geri kazanmasına yardımcı olur.
 7. Kuru cilt tipinde olan kişilerin cildinde oluşan kuruluklara iyi gelir.
 8. Ciltte oluşan kızarıklıklara ve lekelere iyi gelir.
 9. Cildin gergin bir görünüme ulaşmasını sağlar.
 10. Ciltte oluşan yağlanmanın önüne geçer.
 11. Burun kenarlarında ve ağız çevresinde oluşan kuruluklara iyi gelir.
 12. Siyah noktaları temizler ve yenilerinin oluşmasına izin vermez.
 13. Baş ağrısına iyi gelir.

Hodan Yağı Nasıl Kullanılır?

Hodan Yağı Nasıl Kullanılır?

Hodan yağını cildinize masaj yaparak uygulayabilirsiniz. İsterseniz gece uyumadan önce bir pamuk yardımıyla cildinize uygulayabilirsiniz. Sabah kalktığınızda cildinizi yumuşacık ve pürüzsüz olacaktır. Hodan yağının cilt bakım maskelerinizin içerisine 2-3 damla ekleyerek de kullanabilirsiniz. Cilt nemlendirici olarak da cilt bakım rutininizin son aşamasında tercih edebilirsiniz.

İlginizi çekebilir. Ahududu Çekirdeği Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Hodan Yağı Cilt Üzerinde 5 Etkisi

Hodan Yağı Cilt Üzerinde 5 Etkisi

Cilde faydalarıyla bilinen hodan yağının sizler için en etkili 5 cilt problemini ele aldık. Hodan yağı ile sizde cilt sorunlarına elveda deyip, pürüzsüz ve doğal ışıltısını kazanmış cilde sahip olabilirsiniz.

Editörün seçimi

sipariş vermek için tıklayın

Hodan Yağı Kırışıkların Önüne Geçer

Hodan Yağı Kırışıkların Önüne Geçer

Hodan yağı cilt üzerinde oluşan kırışıklıkların önüne geçer. Cilt bariyerinin altında olan vitamin ve yağlar zaman içerisinde erir, Bu nedenle cilt gergin görüntüsünü kaybeder ve çöker, kırışıklıklar bu şekilde meydana gelir. Hodan yağı, cildi besleyerek ve cildi elastikleştirerek kırışık oluşumunu önlemektedir.

Bakım önerisi;

Temiz cildinize, elinize aldığınız 3-4 damla hodan yağını avucunuzda ısıtarak uygulayın. Tampon hareketler ve yukarı doğru masaj yaparak uygulamaya özen gösterin. Düzenli kullanmaya özen gösterin.

Hodan Yağı Gözaltı Morluklarına İyi Gelir

Hodan Yağı Gözaltı Morluklarına İyi Gelir

Göz çevresinde bulunan deri fazlasıyla hassas bir yapıya sahiptir. Bu nedenle de göz çevresine kullandığınız ürünlerin içeriğine ve yapısına önem göstermelisiniz. Cilt açısından oldukça faydalı olan hodan yağını göz çevrenizde de rahatça tercih edebilirsiniz. Göz çevresinde ve yoğunlukla gözaltlarında oluşan morluklar, kişiye hoş bir görüntü katmaz. Hodan yağını düzenli bir şekilde kullanırsanız, bu sorunun önüne geçebilirsiniz.

Bakım önerisi,

2 damla hodan yağını yüzün parmağınız yardımıyla gözaltlarınıza dairesel hareketlerle uygulayın. Gözünüze temas etmesinden kaçının. Aksi takdirde bol su ile durulayın. Gece uyumadan önce uygulama sağlamanız daha etkili olacaktır.

İlginizi çekebilir. Susam Yağının Cilde ve Saçlara 20 Faydası

Hodan Yağı İyi Bir Nemlendiricidir

Hodan Yağı İyi Bir Nemlendiricidir

Makyaj, kirli hava ve diğer olumsuz etkenler, cildin nem kaybetmesine neden olur. Cildi düzenli olarak nemlendirmek oldukça önemlidir. Cilt nemini gece siz uyurken yaptığınız bakımla çok iyi karşılar. Fakat makyaj öncesinde de cildi nemlendirmekte fayda vardır. Kullandığımız yüz temizleme ürünleri cildin kurumasına neden olabilir. Bu yüzden cildi nemlendirmek önemli bir adımdır.

Bakım önerisi;

Cildinizi size uygun bir temizleyici ile temizledikten sonra nemlendirici olarak 2-3 damla hodan yağını cildinize masaj yaparak uygulayın.

Hodan Yağı Akne Ve Sivilce Oluşumunu Önler

Hodan Yağı Akne Ve Sivilce Oluşumunu Önler

Akne ve sivilce çoğu insanın yaşadığı bir cilt problemidir. Ciltte üretilen yağ oranının fazla olması sonucu sivilceler meydana gelir. Hodan yağı iyi bir yağ dengeleyicidir. Düzenli kullanımda cildinizin yağ dengesini sağlar ve sivilce oluşumunu önler.

Bakım önerisi;

Hodan yağının lokal olarak sivilce ve aknelerin bulunduğu yerlere bir kulak pamuğu yardımıyla uygulayın. 2-3 saat geçtikten sonra cildinizden temizleyin ve nemlendirici uygulayın. Temiz cilde uygulamayı ihmal etmeyin.

Editörün seçimi

sipariş vermek için tıklayın

Hodan Yağı Egzama, Sedef ve Gül Hastalığı Tedavisine Yardımcı Olur

Hodan Yağı Egzama, Sedef ve Gül Hastalığı Tedavisine Yardımcı Olur

Hodan yağı içerisindeki vitamin, mineral ve bileşenler ile bu hastalıkların tedavisinde oldukça önemli bir role sahiptir. Kuru ciltte meydana gelen bu hastalıklara, cildi nemlendirerek iyi gelir. Düzenli kullanımda etkili bir sonuç gösterir. Eğer bu hastalıklardan dolayı tedavi görüyorsanız, doktorunuza başvurmayı ihmal etmeyin.

Bakım önerisi;

Egzama, sedef ve gül hastalığı yaşıyorsanız cildinizi nemlendirmeniz çok önemlidir. Duş sonrası özellikle bu hastalıkların olduğu yere hodan yağının uygulayabilirsiniz. Dilerseniz bütün cilde de uygulama sağlayabilirsiniz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu