Yüz Bakımı

Hyalüronik Asit Nedir, Nasıl Kullanılır? [Hyalüronik Asidin Cilde 7 Etkili Faydası]

Hyalüronik asit, cildin doğal olarak ihtiyaç duyduğu ve doğal nem dengesini koruyan bir asittir. Düzenli olarak kullanılması durumunda etkileri daha fazla görülür.

Hyalüronik asit yoğun nemlendirici özelliği ile cilt sağlığı için oldukça önemlidir. Vücudumuzda doğal olarak bulunan hyalüronik asit ne yazık ki 30’lu yaşlara geldiğimizde etkisini yitirmeye başlar bu yüzden cilt doğal nemliliğini kaybeder ve kırışmalar meydana gelir. Cilt derisi incelmeye başlar ve bu incelmeyle birlikte cildin nemi azalır ve o esnekliği ve gerginliği kaybeder. Ciltte bulunan hyalüronik asit nem dengesini sağladığı için cildimiz pürüzsüz ve ışıl ışıl bir görüntüye sahip olur.

Hyalüronik asit nedir

Hyalüronik asit aslında en basit tanımıyla cildin altında bulunan sudur. Hyalüronik asit doku ve lifler arasındaki boşluğu doldurur ve bu sayede cildimiz dolgun ve canlı bir görünüme sahip olur. Hyalüronik asit miktarı azaldıkça doku ve lifler arasında boşluklar oluşmaya başlar ve o sahip olduğumuz diri ve canlı görüntü yok olmaya başlar bununla birlikte ciltte çizgilenmeler ve kırışmalar meydana gelir. Hyalüronik asitin antioksidan ve antibakteriyel özelliği de vardır.

İlginizi Çekebilir: Tonik Nedir, Nasıl Kullanılır?

Antioksidan özelliği olması sayesinde cildi yıpratan etmenlere karşı koruma kalkanı oluşturuyor. Antibakteriyel özelliği sayesinde ise cildimizde oluşan yaraların hızlı iyileşmesini sağlarken aynı zamanda ciltte bulunan lekelerin ve sivilce izlerinin giderilmesinde ise önemli rol oynuyor. Bebeklerinin ciltlerinin bu kadar yumuşak pürüzsüz ve gergin olmasının sebebi de hyalüronik asittir. Bebekler anne karnındayken içinde bulundukları sıvı hyalüronik asit bakımından çok zengindir.

Hyalüronik Asit Cilde Nasıl Etki Eder?

Hyalüronik Asit Cilde Nasıl Etki Eder?

Hyalüronik asit, cilt üzerinde son derece olumlu etkiler bırakan doğal bir bileşendir. Düzenli olarak cilde uygulandığında, cilt üzerinde ciddi anlamda olumlu etkiler bırakır. Peki, Hyalüronik asidin cilde faydaları nelerdir?

1- Cildin Pürüzsüzleşmesini Sağlar

Cilt, insan vücudunun en hassas organıdır. Doğru bir bakım yapılmazsa, zaman içerisinde yaşın da ilerlemesi ile birlikte ciltte kırışıklıklar daha fazla kendini göstermeye başlar. Hyalüronik cilde faydaları arasında cilde güzel ve parlak bir görünüm vermesi ile birlikte, ciltteki kırışıklıkları önlemesi de yer almaktadır.

Cildinize Hak Ettiği Değeri Veren 5 Etkili Cilt Bakım Yöntemleri

2- Cildi Nemlendirir

Cildin doğal nem dengesini koruyabilmesi önemlidir. Hem cildin daha güzel görünmesine hem de cildin sağlıklı kalmasına yardımcı olan doğal nem dengesi, cildimize uyguladığımız makyaj ya da kimyasal içerikli ürünler yüzünden bir süre sonra nem dengesini kaybeder ve cilt problemleri başlar. Cilde olan faydaları ile cilt bakım ürünleri içeriğinde sık kullanılan Hyalüronik asit, cildin doğal nem dengesini koruyarak cildin daha güzel görünmesini etkiler.

Editörün Ürün Önerisi

Gold serum
             Sipariş Vermek İçin Tıklayın

3- Cilde Işıltı Verir

Zamanla yaş ilerledikçe cildimiz o eski ışıltısını kaybeder bunun nedeni ise cildimizin hyalüranik asit üretimini azaltmasıdır. Hyalüronik asit çok iyi bir nem kaynağıdır. Sağlıklı bir cilt görünümü için cildin neme doyması gerekmektedir. Eğer canlı bir cilt görünümüne sahip olmak istiyorsanız içeriğinde hyalüronik asit bulunduran ürünlere kullanmalısınız.

4- Cilt Kusurlarının Azalmasına Yardımcı Olur

Hyalüronik asit cilde nemi hapsederek kuruluğu engeller. Neme doyan cildin onarım mekanizması da hızla işleve geçer ve ciltteki kusurları onarır. Hyalüronik asit cilt dokusunda yenileyici etkiye sahiptir. Cilt kusurlarını düzenli kullanımda yok eder ve cilt tonunu eşitler.

Bu Yazımıza Göz Attınız mı? Burun Yağlanması Nedenleri Nelerdir?

5- Kırışıklıklara Savaş Açar

Hyalüronik asit yaşlanma karşıtı etkisi sayesinde kırışıklıklara meydan okur. Bu sayede erken yaşlanmanın önüne geçmiş oluruz. Vücudumuzun doğal olarak ürettiği hyalüronik asit belirli bir yaştan sonra üretimi yavaşlar. Bu asit doku ve lifler arasındaki boşluğu doldurur ve zamanla azaldıkça deri o gergin görünümü kaybeder ve esnekliğini kaybeder bu da ciltte çizgilere yol açar.

Editörün Ürün Önerisi

Gold serum
             Sipariş Vermek İçin Tıklayın

6- Göz Çevresi İçin Nem Desteği

Hyalüronik asiti cildimiz sağladığı için her cilt tipi kullanabilir. Göz çevresi etrafında bulunan deri oldukça hassastır. Göz çevresi etrafında bulunan çizgiler ve kaz ayakları için oldukça iyi bir yardımcıdır. Göz altında bulunan koyu halka görünümünü azaltır. İhtiyacı olan nemi sağlar.

7- Sivilce ve Sivilce İzlerini Yok Eder

Hyalüronik asit sağladığı nem oranı sayesinde cildi kurutmaz. Nemli bir cildin ise çalışma mekanizması daha iyi çalışır ve cildi onarmaya başlar bu sayede ciltteki lekeleri ve sivilce izlerini onarır. Nemli ve sağlıklı bir ciltte sivilce oluşumu da meydana gelmez.

Hyalüronik  Asit Cilde Zarar Verir mi?

Hyalüronik  Asit Cilde Zarar Verir mi?

İsim olarak her ne kadar bizi bir düşündürse de hyalüronik asitten korkmamamız gerekiyor. Korkutan isminin tam tersine hyalüronik asit cildimizin ürettiği çok önemli bir nem kaynağıdır. Hatta gözümüzün %80’i hyalüronik asitten oluşmaktadır. Günümüzde çoğu cilt bakım ürününün içinde görmekteyiz. İsminin aksine bizi korkutmamalı ve cilt bakım rutinimize mutlaka eklenmelidir.

Buna da Göz Atın: Cildini Sevenlere Özel 5 Adımda Evde Doğal Cilt Bakımı

Hyalüronik Kimler Kullanmalıdır?

Hyalüronik asit zaten vücudumuzun ürettiği bir madde olduğu için dışardan kullanımı sağlandığında ciltte reaksiyon yaratma ya da irrite etme durumu yok denecek kadar azdır. Her ne kadar asit olarak anılsa da ciltte herhangi bir iritasyona neden olmayan her cilt tipinin ve yaş grubunun kullanabileceği bir maddedir.

Hyalüronik Her Gün Kullanılır mı?

Ciltteki ince çizgilerin giderilmesine yardımcı olan cildi pürüzsüzleştiren ve düzenli kullanımda cildin doğal nem dengesine ulaşmasını sağlayan hyalüronik asit serumu sabah ve akşam düzenli olarak temiz cilde uygulanabilir.

Uraw’ın Gold Serumunu Denediniz mi?

Gold serum
             Sipariş Vermek İçin Tıklayın

Hyalüronik Hangi Cilt Tipi İçin Uygundur?

Hyalüronik asit suyun kendi ağırlığının 1000 katını tutabilen cildimizde doğal olarak oluşan bir maddedir. Hyalüronik asit su bazlı olduğu için muhteşem bir nemlendiricidir. Başta kuru ciltler olmak üzere her cilt tipi rahatlıkla kullanabilir.

Hyalüronik Sivilce Yapar?

Hyalüronik asit serumları cilde uygulandığında yüksek oranda ciltte su tutma özelliğine sahip olduğu için cildi parlak pürüzsüz ve canlı gösterir. Sivilce izlerinin giderilmesinde büyük rol oynadığı gibi sivilce oluşumunu da engeller.

Hyalüronik Asit Hakkında Sık Sorulan Sorular

Asit cilde zarar verir mi?

Hyalüronik asidi vücudumuz sağladığı için zararlı bir madde değildir. Cilde zarar vermez aksine cilt için oldukça iyi bir nem deposu ve cilt yenileyicidir.

Hyalüronik asit yağlı ciltler için uygun mu?

Nemi cilde hapsetme özelliği olan hyalüronik asit kuru ciltler için vazgeçilmez bir nem kaynağıdır. Su bazlı yapısı sayesinde yağlı ve akneye meyilli ciltler rahatlıkla kullanabilir.

Hyalüronik asit nasıl kullanılmalı?

Sabah ve akşam olmak üzere günde iki kere düzenli bir şekilde temiz cilde uygulanmalıdır.

Hyalüronik asit ne işe yarıyor?

Doğal bir nem kaynağı olan hyalüronik asit cildin nem dengesinin korumasına yardımcı olur. Cilde parlak canlı ve ışıltılı bir görünüm kazandırır.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu