Saç Bakımı

Kadınlarda Erkek Tipi Saç Dökülmesinin 22 Nedeni

Kadın güzelliğinin ve bakımının en önemli parçası olan saç sağlığı ve saç güzelliğinin farkındayız. Bu yüzden sizlere kadınlarda erkek tipi saç dökülmesine neden olan durumları ve belirtileri nelerdir gibi sorulara cevap vermeye geldik.

Kadınlarda meydana gelen saç dökülmesi genetik faktörler, hormonal sebepler, hamilelik veya birçok farklı sebeplerden dolayı meydana gelmektedir. Kadınlardaki saç dökülmesi her ne sebepten olursa olsun kadınlarda strese yol açtığını söyleyebiliriz. Saç dökülmesi kadınlarda erkeklerde olduğuna göre daha büyük bir etkiye sahiptir. Çünkü toplumda kadınlarda meydana gelen saç dökülmesinin daha az kabul edilebilir bir durum olmasıdır. Saç dökülmesinin bir kadının yaşam kalitesini ve ruh sağlığını olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Kadın için kaygıya yol açan saç dökülmelerinin birçok çeşidi bulunmaktadır.

Saç dökülmeleri, tıp literatüründe üç çeşide ayrılmaktadır. Bunlar; kadın tipi saç dökülmesi, erkek tipi saç dökülmesi ve bölgesel dökülmedir. Bu dökülmeler her ne kadar erkeklerde daha yoğun olarak görülse de, kadınlarda da bazen erkek tipi saç dökülmesi de görülmektedir. Kadınlarda yaşanan erkek tipi saç dökülmesinin sebepleri araştırılarak tedavi olabilir. Peki, kadınlarda erkek tipi saç dökülmesi nedir? kadınlarda erkek tipi saç dökülmesi neden olur? kadınlarda erkek tipi saç dökülmesi belirtileri nelerdir? gibi merak ettiklerinize bu yazımızda cevap vereceğiz.

Saç dökülmesine iyi gelen bitkisel çözümler için tıklayın.

Kadınlarda Erkek Tipi Saç Dökülmesi Nedir?

Kadınlarda Erkek Tipi Saç Dökülmesi

“Androgenetik alopesi” olarak da bilinen genetiğe bağlı olarak görülen saç dökülmesi, kadınlarda görülen erkek tipi saç dökülmesine verilen isimdir. Kadınlarda saç dökülme problemini sık sık görebiliyoruz. Saç dökülmeleri kişisel özelliklere bağlı olduğu gibi farklı yoğunluk ve hızda da saç dökülmesi ile karşılaşmaktayız. Kadınlarda erkek tipi saç dökülmesinin sebeplerinin başında kalıtımsal faktörler ve hormonlardaki düzensizlikler gelmektedir. DNA yapısında anomali durumlar genetiksel saç dökülmesinin olduğunu, hormon seviyelerindeki androjen hormonunun artışı ise düzensiz hormon seviyesinde bulunduğu anlamına gelmektedir. Ayrıca bu dökülmeleri kişisel özelliklere, mevsimsel geçişlere, ağır diyetlere, beslenme bozukluklarına, hamileliğe veya ilaç kullanımına bağlı olarak görmekteyiz.

Erkek tipi saç dökülmesinde alındaki saç çizgisi geriye doğru çekilerek yavaş yavaş başın tepe bölgesine doğru ilerlemektedir. Bu sayede önlerden arkaya doğru açılarak giden bir saç yapısıyla kişilerin dış görüntüsünde çok önemli bir eksiklik veya boşluk hissettiğini görülmektedir. Bu problemi yaşayan kadınların neredeyse tamamı kendilerini güzel ve çekici hissetmediklerini ve özgüven kaybı yaşadıklarını belirtmişlerdir. Kadınların üçte ikisi gibi bir oranda menopoz sonra saç dökülmesi görülmektedir. Yani kadınların yarısından daha azı, 65 yaşında kadın tipi saç dökülmesini yaşamaktadırlar. Kadınlarda görülen erkek tipi saç dökülmesi problemi erken teşhis ile tedavi edilebilmektedir.

Editörün Önerisi

mavi serum
Sipariş Vermek İçin Tıklayın.

Kadınlarda Erkek Tipi Saç Dökülmesinin Sebepleri Nelerdir?

Kadınlarda Erkek Tipi Saç Dökülmesi

Kadınlarda erkek tipi saç dökülmesi görülmesinin temel nedeni kalıtımsal yatkınlıktır. Erkek tipi saç dökülmeleri kadınlarda menopozdan sonra sıklıkla görülmektedir. Daha doğrusu kadınlarda erkek tipi saç dökülmesi menopozla beraber başlar ve kadınlık hormonlarının azalmasıyla devam eder. Genel olarak 65 yaşının sonrasında ilerleme gösterir. Bu durum ise zaman içerisinde ilerleme gösteren özelliktedir. Vücutta artan artan dihidrotestesteron (DHA) hormonu kıl köküne etki eder ve kılların zayıflamasına, incelmesine, kısalmasına, kıl renginin açılarak tüy görünümüne geçmesine neden olur. Foliküller küçülür ve bir süre sonra zayıflayarak saç tellerinin daha kolay kırılır hala gelmesine neden olur. Gücünü iyice yitiren saç kökü ise tamamen kaybolur ve kalıcı olarak kelleşme başlar.

Kadınlar her gün 50 ila 100 arasında saç teli döker ve bu normal olmakla beraber androjenik alopesi yaşayan kadınlarda günlük saç teli kayıpları çok daha fazla olmaktadır. Alın bölgesinde yer alan saçların dökülerek saç çizgisinden başın arkasına doğru çekilmesi ve başın tepe noktasının açılması erkek tipi dökülmenin en büyük belirtilerinden birisidir. Dökülen saçların yerine yeni saçlar gelmiyorsa bu kelliğin başladığı anlamına gelir ve bu tip saç dökülmeleri kadınlarda psikolojik ve sosyal özgüven eksikliğine sebep olmaktadır.

Yaşın ilerlemesi ile beraber kadın hormonlarında meydana gelen düşüş, erkek hormonu olan testosteronunun ön plana çıkmasına sebebiyet vererek erkek tipi saç dökülmesine zemin hazırlamaktadır. Genel olarak kadınlarda görülen erkek tipi saç dökülmesinin birçok sebebi mevcuttur. Bu sebeplerden hangilerinin kelliğe neden olacağını işinde uzman, tecrübeli bir dermatolog tarafından değerlendirilmelidir.

Kadınlarda erkek tipi saç dökülmelerinin başlıca sebepleri;

 1.         Kalıtımsal özellikler,
 2.         Hormon problemleri,
 3.         Yanlış ve yetersiz beslenme alışkanlıkları,
 4.         Mineral ve vitaminden eksik beslenme şekilleri,
 5.         Sistemik hastalıklar,
 6.         Testosteron duyarlılığı ve testosteron seviyesindeki yükseklik,
 7.         İlaçların yan etkisi(Tansiyon, diyabet, doğum kontrol hapları, kemoterapi, akne ve kalp hastalığı için kullanılan ilaçların yan etkisi olarak),
 8.         Uygulanan yanlış diyet programları,
 9.         Cilt hastalıkları,
 10.         Yoğun stres ve depresyon,
 11.         Gebelik,
 12.         Mevsimsel geçişler,
 13.         Ağır diyetler,
 14.         Menopoz,
 15.         Tiroid bezi sorunları,
 16.         Renk açıcılar, saç boyaları gibi saç bakımında kullanılan kimyasal ürünler,
 17.         Sıcak fön, düzleştirici gibi saç şekillendirme teknikleri,
 18.         Uzun süren açlıklar ve sıkı zayıflama rejimleri,
 19.         İç bone kullanımı,
 20.         Klorlu suyun baş derisinde kalması,
 21.         Saçları gerdirerek bağlamak,
 22.         Demir eksikliği kadınlarda erkek tipi saç dökülmesine sebep olmaktadır.

Saçlarınızı kaybettiğinizi anladığınız o an, saç dökülmesi tedavisine başlamadan önce mutlaka doktora danışmalısınız. Uzman hekim muayenesinden ve yapılacak analiz ve laboratuvar testlerinden sonra hangi tip saç dökülmesi yaşadığınız teşhis edilmektedir. Her kadında saç dökülmesi görülebilir ancak bunun erkek tipi saç dökülmesi olup olmadığını mutlaka doktor eşliğinde takip etmelisiniz. Unutmayın ki, kaybedilen saçlar ne kadar erken tedavi edilir ise o kadar çabuk dökülme durdurulabilir ve hatta belki de saçların yeniden çıkması sağlanabilir.

Editörün Önerisi

Mavi serum
Sipariş Vermek İçin Tıklayın.

Kadınlarda Erkek Tipi Saç Dökülmesinin Belirtileri Nelerdir?

Kadınlarda Erkek Tipi Saç Dökülmesi

Kadınlarda görülen erkek tipi saç dökülmesi tanısı konulmadan önce mutlaka hastanın fiziki durumu ve hastanın saç dökülme hikayesi incelenmelidir. Kadınlarda görülen erkek tipi saç dökülmesinin erken dönemde teşhis etmek için ve altında yatan başka bir sebep olup olmadığının sorgulanması için hormon testi yaptırmanız gerekmektedir. Genel laboratuvar tetkiklerinde hastanın östrojen ve androjen seviyelerine ve demir düzeyine bakılmalıdır.

Saçların seyrekleşmesi, saç dökülen tepe bölgesinin açılmaya başlaması, saçların yoğun olarak dökülmesi ya da döküldüğü bölgenin açıkça görülmeye başlanması erkek tipi saç dökülmesinin ilk habercisidir. Yapılan bu hormon testleri erken dönemde ortaya çıkabilen erkek tipi saç dökülmelerinin bir çeşidi olarak anlaşılmaktadır. Kadında erkek tipi saç dökülmesi çeşitli hormon testleri ve saç analiziyle tespit edilse de temel olarak saç kaybıyla anlaşılmaktadır. Normal saç dökülmesine etki eden faktörler aynı zamanda erkek tipi saç dökülmelerini de hızlandırmaktadır.

Kadınlarda erkek tipi saç dökülmesi genellikle 25 ila 30 yaş aralığında görülmektedir ve bu saç kayıpları yaş ilerledikçe artma eğilimi göstermektedirler. Saç dökülmeleri bazı insanlarda ergenliğin hemen sonrasındaki döneme denk gelebilmektedir. Bu tip saç dökülmelerini önlemeye yönelik çeşitli bitkisel, medikal, dermokozmetik tedavi yöntemleri uygulanabilmektedir.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu