Cilt Bakımı

Karma Cilt Bakımı Nasıl Olur? [✅ 3 Adımda Karma Cilt Bakımı]

Sende karma cilt bakımı nasıl olur diye merak edenlerdensin öyle değil mi? Hangi ürünü kullanırsan kullan bir türlü bu sorunundan kurtulamıyorsun. Cildinin bir tarafı yağlı iken bir tarafı kuru olduğu için başı dertte olanlardan biri de sensin. Ama üzülme çünkü bu yazım tam da sana göre…

Özellikle hepimizin hayatında inişlerin çıkışların olduğu bir dönemden geçtiğimiz şu zamanda her şey öncekine göre daha zor hale geldi. Ne bir uzmana gönül rahatlığıyla gidip cilt bakımımız hakkında danışabiliyoruz ne de günlük bakım rutinlerimizi yapabiliyoruz. Ki karma cilt bakımı diğer tüm ciltlere göre bakımı en zor olanıdır. Bu yüzden özel ve yoğun bir bakım ister. Ama düzenli olarak bakımı aksatılmadığı takdirde güzel sonuçlar alacağınız kesindir.

karma cilt

Evet yoğun iş temposunun yanı sıra ev, çocuk, ve özel hayat üçlemesinin yorgunluğundan kurtulman için sana çok önemli bilgilerle geldim. Anlatacaklarımdan sonra sen de karma cildine nasıl bir bakım yapman gerektiği hakkında daha fazla bilgiye sahip olacaksın. Özellikle de vereceğim ipuçlarından sonra aslında karma bir cildin bakımının ne kadar kolay olduğunu anlayacaksın. O zaman lafı çok uzatmadan hemen konumuza girelim ki daha fazla vakit kaybetmeyelim.

Karma Cilt Nedir?

Karma Cilt Nedir

Belki de çoğumuz cildinin hangi cilt yapısı olduğu hakkında pekte bilgisi yoktur. Çünkü önceden bu kadar bilginin bir arada bulunduğu hiçbir sağlam bilgiye ulaşamıyorduk. Zamanımızın da değişmesi ve insanlarımızın da bilgilenmesiyle artık birçok kadın nasıl bir cilde sahip olduğunu anlayabilecek konumdalar. Peki karma cilt nedir?

Karma Cilt; Yüzün T( burun, çene, alın) bölgesinin yağlı; geri kalan bölgelerin de kuru veya normal cilt tipi özelliklerine sahip olduğu bir cilt yapısıdır.

Kısaca karma cilt; dengesi bulunmayan bir cilt yapısıdır. Çünkü bazı bölgeler nemlenmek isterken bazı bölgeler yağlanmadan dolayı arınıp temizlenmek ister. Aslında kuru ciltle yağlı cildin bakımını aynı anda yapmak desek yanlış söylemiş olmayız. Başta zor gibi görünse de aslında bakımı oldukça kolay ve bir o kadar da keyiflidir. Hatta sizi gören çoğu kişinin sırrınızı merak edeceğinden de hiç şüpheniz olmasın.

Karma Cilt Yapısı Belirtileri

  1. Yanakların kuru olması
  2. Yanaklarda pul pul lekeler
  3. Geniş gözenekler
  4. Siyah noktalar
  5. Parlak cilt
  6. T bölgesi (burun, çene, alın) yağlı, geri kalan kısımlar kuru ya da normal

Eğer cildinize maske yapmayı seviyorsanız sizleri bu yazımıza göt atmak için bekliyoruz. Sağlıklı Bir Cilt İçin Hint Yağı Maskeleri✔

Cildin Neden Karma?

 Cildin Neden Karma

Hepimizin her şeyden önce genetik olarak ailesinden aldığı bazı temel şeyler vardır. Ciltte bunların başında gelir. O yüzden hem genetik hem de çevre faktörlü bir sebepten dolayı cildin karma olabilir. Bu noktada kullandığımız ürünler oldukça önemli rol oynamakta. Ürün seçerken dikkat etmemiz gereken şey yağlı olan bölgeleri aktif hale getirmemek veya kuru olan bölgeyi iyice kurutmamaktır. Bazen insanlar yanlış ürün kullanımından dolayı ciltlerini bozabiliyor ve daha kötü hale getirebiliyor. Yapmamız gereken cildimizin bizden istediğini ona vermektir.

Karma Ciltlerin Dikkat Etmesi Gerekenler

En zor cilt tiplerinden biri olan karma ciltlerin ciltlerine daha özenli ve hassas davranması gerekmektedir. Karma cildin sorunu çene ve burun bölgesinde ki yağ salgılama oranının yüksek olmasıdır. Karma cilde sayıp olanların dikkat etmesi gereken en önemli nokta yüzde bulunan yağ oranının eşit dağılmamış olmasıdır bu nedenle cildin her bölgesine ayrı bakım uygulamaları gerekir. Karma cilt bakımı diğer cilt tipleri bakımına göre biraz daha zahmetli denebilir.

Editörün seçimi 
Uraw Beyazlatıcı Serumsipariş vermek için tıklayın

3 Adımda Karma Cilt Bakımı

1-Yüzünüze dokunmayın

Karma ciltlere oldukça nazik davranılmalıdır. Mümkün oldukça yüz ile temastan kaçınılmalıdır. Ellerde bulunan bakterileri direkt olarak yüzümüze aktaracağımız için ciltte daha fazla yağlanmaya ve gözeneklerin dolmasına sebep oluruz. Karma cilt bakımı rutininiz nazik ve cildi yormayan ürünlerden oluşmalıdır.

2-Kendi cilt bakım rutininizi oluşturun

Karma cildiniz varsa cilt bakımı sizin için biraz daha zahmetli ve özenli olmalıdır.  Karma cilt bakımı rutininiz de cildinize uygun bir jel temizleyici, tonik, ve nemlendirici bulundurmanız gerekmektedir. Bu ürünlerin içerik olarak cildinize uygun olmasına özen göstermelisiniz.

3-Çoklu Maske Kullanımı

Karma bir cilde sahipseniz tek bir maske kullanımı doğru olmayacaktır. Yüzün bir kısmına iyi gelirken bir kısmı için kötü sonuçlar doğurabilir. Bu yüzden T Bölgesi olarak adlandırdığımız çene, burun ve alın bölgesine orada ki fazla yağı dengeleyecek bir maske kullanmanız gerekmektedir. Yanak bölgesi ise daha kuru kaldığı için oraya nemlendirici bir maske kullanmanız cildinize daha iyi gelecektir.

Şimdi karma ciltlilere çok iyi gelecek bir maske tarifi paylaşacağım sizlerle. Bu maskeyi rahatlıkla kullanacak ve cildinizin isteğini ona vermiş olacaksınız. Bu maske ile cildiniz rahat bir nefes alacak ve cilt yağ dengesini düzenlemiş olacak.

Muz Maskesi

Muz Maskesi

Muz maskesi cildinizi nemlendirirken aynı zamanda dolmuş gözenekleri de temizleyecektir. İçerisinde bulunan bal cildinizi hem besleyecek hemde aktif halde bulunan oluşuma hazır sivilceleri durdurma da önemli rol oynayacaktır. Karma cilt bakım rutininizin vazgeçilmezi olacak maske tarifi sizlerle. Haydi maske tarifimize geçelim.

Malzemeler

Yarım muz

1 Yumurta

1 Tatlı Kaşığı Bal

Hazırlanışı

Muzu çatalla ezerek püre haline getirin. Üstüne yumurta ve balı ekleyerek homojen bir kıvam alana kadar karıştırın.

Uygulanışı

Hazırladığımız bu karışımı güzelce cildimize eşit bir şekilde dağıtarak nazikçe cildimizi yormadan sürüyoruz. 15-20 dakika bekledikten sonra ılık suyla cildimizi arındırıyoruz. Maskeyi temizlerken dikkat etmemiz gereken yüzümüze nazik davranmak ve maskeyi dairesel hareketlerle masaj yaparak temizlemek. Haftada 2 kez uygulanabilir.

Diğer maske tariflerimize de göz atmak isterseniz´yazımıza göz atabilirsiniz. Sağlıklı Bir Cilt İçin En Etkili 10 Aloe Vera Maskesi

Karma Ciltler Hakkında Sık Sorulanlar

Karma ciltler peeling kullanabilir mi ?

Evet rahatlıkla kullanabilir fakat seçtiği peelingin cildine uygun olması gerekir. Kullanacağı peeling iri tanelere sahip olmamalıdır. Cilde nazikçe uygulandığı sürece bir problem olmayacaktır.

Karma cilt nasıl anlaşılır?

Eğer karma cilde sahipseniz T bölgesi olarak adlandırdığımız çene, burun ve alın bölgesi yağlı bir yapıya sahipken yüzümüzde geriye kalan yerler kuru olur. Bu cilt tipine sahipseniz evet karma bir cildiniz var demektir.

Karma bir cilde sahipsek neye dikkat etmeliyiz?

Karma cilde sahip insanların dikkat etmesi gereken en önemli şey kullandığı jel temizleyici ve toniğin cildine uygun olmasıdır. Yüzün her kısmı aynı yağ oranına sahip olmadığı için yağlı cilt tipine uygun bir ürün kullanılırsa bu yağlı olan bölgede sivilce oluşmasını tetikleyeceği gibi aynı zamanda yağ seviyesi normal olan bölgenin de yağlanmasına yol açar.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu