Cilt Bakımı

Karma Ciltler İçin Maske Önerileri

Karma cilt tipi, cilt tipleri arasında, bakımında zahmet ve özen gerektiren cilt tipidir. Sizler için derlediğimiz maske tarifleri ile cildiniz ışıl ışıl parlayacak ve bebek cildi gibi yumuşacık olacak..

Karma Cilt Tipi Nedir?

Karma Cilt Tipi Nedir?

Karma cilt tipine sahip kişilerde, T bölgesi olarak adlandırılan burun, çene ve alın kısmı yağlıdır. Yanaklar ise T bölgesine göre kurudur. Yağlı olan kısımlar da gözenek problemi mevcuttur ve bu bölgelerde siyah nokta, yağ bezesi gibi cilt problemleri yoğun olarak görülmektedir.

Editörün seçimi

sipariş vermek için tıklayın

Karma cilt tipine sahip kişiler, tanecikli temizleyiciler yerine jel tipi temizleyiciler tercih etmelidir. Tonik seçimi yaparken ise içerik olarak doğal ve alkol oranı düşük toniklerden yana tercih yapmalıdırlar.

Karma Cilt Tipi Nasıl Anlaşılır?

Karma Cilt Tipi Nasıl Anlaşılır?

Kişiler cilt tipinin anlamakta zorluk çekebilir. Özellikle karma cilt tipine sahip olan kişiler aslında yağlı ciltli olduğunu düşünür ve bakım ürünlerini buna göre alır. Fakat bu çok sakıncalı bir durumdur. Cilt tipine göre bakım yapmak hem cilt problemlerini ortadan kaldırır hem de cilt problemlerinin oluşmasını engeller. Bu nedenle eğer kendiniz cilt tipinizden emin değilseniz bir uzmana başvurabilirsiniz.

Karma Cilt Belirtileri

  1. Karma cilde sahip olan kişilerin yanak bölgeleri kuru olur. Bazı ciltlerde yanak bölgesindeki kuruluktan dolayı pul pul dökülme meydana gelmektedir.
  2. Karma ciltler, dışarıdan gelen hava kirliliği, hava değişimi gibi dış etkenlere karşı daha savunmasızdırlar. Bu nedenle de karma cilde sahip olan kişilerde büyük bir gözenek problemi yaşanmaktadır.
  3. Gözenek problemi, beraberinde siyah nokta problemini de getirmektedir. Büyük olan gözenekler zamanla dolarak siyah nokta oluşumunu hızlandırmakta ve desteklemektedir.
  4. Hem parlak, hem de mat bir cilde sahipseniz bu da karma cilde sahip olduğunuzun bir belirtisidir.

Karma Ciltler İçin Maske Tarifleri

Karma Ciltler İçin Maske Tarifleri

Karma ciltlerde T bölgesi daha yağlı bir yapıya sahipken, yanaklar daha kurudur. Bu nedenle genellikle tek bir maskeyi tüm yüze uygulamaları çok doğru bir hareket olmaz. Fakat bu her maske için geçerli değildir. Eğer maske arındırıcı ve temizleyici özelliğe sahipse, tüm yüze uygulanabilir fakat maske nemlendirici ya da yağı dengeleyici özelliğe sahipse, sadece problemli bölgeye uygulanması gerekir.

İlginizi çekebilir: Karma Cilt Tipi Hakkında Önemli Bilgiler

1- Kivi Maskesi

1- Kivi Maskesi

Malzemeler

1 adet kabuğu doğranmış kivi

1 yemek kaşığı yoğurt

1 tatlı kaşığı bal

Hazırlanışı

1 adet kiviyi ezerek püre haline getirin ve üzerine 1 yemek kaşığı yoğurt ekleyerek güzelce karıştırın. Ardından 1 tatlı kaşığı balı ekleyerek tekrar karıştırın.

Uygulanışı

Hazırlamış olduğumuz maske temizleyici ve arındırıcı özellikte bir maskedir. Bu nedenle tüm yüzünüze rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Maskeyi tüm yüzünüze uygulayın, ardından maskeyi yüzünüzde 30-35 dakika kadar bekletin ve sonrasında ılık su ile durulayın. Bu maskeyi haftada 2 kez uygulamanız uygundur. Maske uygulamasından sonra cildinizi toniklemeyi ve nemlendirmeyi ihmal etmeyin.

2- Tarçın Maskesi

2- Tarçın Maskesi

Malzemeler 

1 tatlı kaşığı toz tarçın

1 yemek kaşığı süt

1 çay kaşığı zeyitnyağı

Hazırlanışı

Belirtilen miktarda sütü, zeytinyağını ve tarçını güzelce karıştırın. Tarçın toz formunda olduğu için topaklanmamasına özen göstererek karıştırın.

Uygulanışı

Bu maske nemlendirici etkiye sahiptir. Bu nedenle T bölgesi hariç geri kalan bölgelere uygulanmalıdır. Hazırladığınız karışıma, yuvarlak formdaki pamukları atarak 10 saniye kadar içerisinde bekletin. Ardından pamukları yanaklarınıza koyarak kuruyana kadar bekletin. Kurduktan sonra pamukları kaldırın. Maske uygulaması sonrası cildinize tonik ve nemlendirici uygulayın. Bu maskeyi durulamanıza gerek yoktur.

Editörün seçimi

sipariş vermek için tıklayın

3- Salatalık Maskesi

3- Salatalık Maskesi

Malzemeler

1 adet salatalık

Hazırlanışı

Salatalığı rendeleyerek suyunu sıkın. Bu maskede ihtiyacımız olan şey salatalığın suyudur.

Uygulanışı

Salatalık suyunu pamuğa aktarın ve cildinizin yağlı olan bölgelerine koyun. Yaklaşık 30-40 dakika kadar yağlı olan bölgelerde bekletin ve süre dolduktan sonra maskeleri bölgelerden alın. Bu maskeyi durulamanıza gerek yoktur. Fakat diğer maskelerde olduğu gibi bu maske uygulamasından sonra da cildinize tonik ve nemlendirici uygulamayı ihmal etmeyin.

4- Türk Kahvesi Maskesi

4- Türk Kahvesi Maskesi

Malzemeler

1 yemek kaşığı türk kahvesi

1 tatlı kaşığı şeker

1 tatlı kaşığı bal

Hazırlanışı

1 yemek kaşığı türk kahvesi ile 1 tatlı kaşığı balı macun kıvamını alana kadar karıştırın. Ardından şekeri ekleyerek tekrar karıştırın.

Uygulanışı

Bu maske T bölgesi için peeling görevi görmektedir. Maskeyi T bölgesine dairesel hareketler uygulayın. Ardından cildinizde 20-25 dakika kadar bekletin. Daha sonra ellerinize ıslatarak yine dairesel hareketlerle maskeyi yüzünüzden arındırın. Hemen maskenin ardında tonik kullanmayı ihmal etmeyin. Haftada 1 kez kullanıma uygundur.

5- Gül Suyu Maskesi

5- Gül Suyu Maskesi

Malzemeler

1 yemek kaşığı gül suyu

1 tatlı kaşığı bal

1 çay kaşığı şeker

Hazırlanışı

Şeker ile balı belirtilen miktarlarda bir kaba ekleyerek güzelce karıştırın. Ardından karışımınızın üzerine yine belirtilen miktarda gül suyu ekleyin ve tekrar karıştırın.

Uygulanışı

Hazırlamış olduğunuz maskeyi tüm yüzünüze uygulayın. Maskeyi gözünüzle temas ettirmekten kaçının. Ardından maskeyi cildinizde 15-20 dakika kadar bekletin ve cildinizi ılık su ile durulayın. Maske uygulaması sonrasında cildinize tonik ve nemlendirici uygulamayı ihmal etmeyin. Bu maskeyi Haftada 2 kez uygulamanız uygundur.

 

 

 

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu