Cilt Bakımı

Karma Cilt Tipi Hakkında Önemli Bilgiler

Karma cilt, diğer cilt tiplerine göre daha özenli bir bakım ister. Bunun sebebi ise yüzde bazı bölgelerin yağlı bazı bölgelerin ise kuru olmasıdır.

Karma Cilt Nedir?

Karma Cilt Nedir?

Karma cilt, T bölgesinin yağlı bir yapıya sahip olurken, yanak ve diğer bölgelerin kuru ve nemsiz olması sonucu ortaya çıkan bir cilt tipidir. Bu cilt tipinin diğer cilt tiplerine göre bakımı daha zahmetlidir. Nedeni ise kuru ve yağlı ürünlere ayrı ayrı işlem uygulamak zorunda olmanızdan kaynaklanmaktadır.

Editörün seçimi

sipariş vermek için tıklayın

Şöyle düşünün, karma bir cilt tipine sahipsiniz ve maske uygulayacaksınız, maskeniz yağlı cilt tipine uygun bir ürünse bu ürünü T bölgenize rahatlıkla uygulayabilirsiniz fakat kuru olan bölgelere uygularsanız o bölgelerin daha fazla kurumasına yol açabilirsiniz. Ya da tam tersi de düşünülebilir.

Bu sebeple yüzünüzde yağlı olan bölgelere ayrı kuru olan bölgelere ayrı bakım ürünleri uygulamalısınız. Ve ürünlerinizi karma cilt tipine uygun ürünler olarak tercih etmelisiniz.

İlginizi çekebilir: Cilt Tonu Eşitliği İçin Yapılması Gerekenler

Karma Cilt Tipine Sahip Olan Kişiler İçin Bakım Önerileri

Karma Cilt Tipine Sahip Olan Kişiler İçin Bakım Önerileri

Karma cilt tipine sahipseniz dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Cilt yapınız biraz hassas ve özen istediği için cildinize kibar bir tutum sergilemeniz gerekmektedir. Gelin birlikte nelere dikkat etmeniz gerekiyor inceleyelim.

1- Ellerinizle Yüzünüze Temas Etmeyin

1- Ellerinizle Yüzünüze Temas Etmeyin

Yukarıda da dediğimiz gibi karma cilde sahipseniz cildinize hassas davranmanız gerekir. Ellerimizde bakteri ve mikroplar birikir. Eğer ellerimizi yüzümüze temas ettirirsek sivilce oluşumuna, cildin yağlanmasına ve kızarıklığa sebep olabiliriz. Bu sebeple mümkün olduğunca el-yüz temasından kaçınmalıyız.

Editörün seçimi

sipariş vermek için tıklayın

Cilt bakım rutininizde ise oldukça nazik olmalısınız. Seçtiğiniz ürünler cildinizi tahriş edici özelliğe sahip olmamalıdır.

2- Karma Cildinize Özel Bir Bakım Rutini Oluşturun

2- Karma Cildinize Özel Bir Bakım Rutini Oluşturun

Karma cilde sahip olan kişilerin en dikkat etmesi gereken nokta budur. Dediğimiz gibi karma cilt özel bir bakım v3 özen ister. Cildinize her ürünü kafanıza göre kullanmanız cildinizin tepki vermesine ve cilt problemlerinin meydana gelmesine yol açabilir.

1. Adım: Temizleme

Cildinize uygun jel formunda bir temizleyici ürün seçebilirsiniz. Jel temizleyiciler yapı olarak cildi çizmez ve cilde zarar vermez bu yüzden rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Özellikle karma ciltli iseniz cildinizi sabah ve akşam olmak üzere günde 2 ke düzenli olarak temizlemeye özen göstermelisiniz. Seçtiğiniz ürünün karma ciltlere uygun olmasına dikkat edin.

2. Adım: Tonik Uygulama

Tonik uygulamak çoğu insan için gereksiz ve önemsenmeyen bir adım olarak karşımıza çıkmaktadır. Kişiler cilt bakım rutini hazırlarken tonik adımını es geçmektedir fakat bu çok yanlıştır. Eğer cildinize uygun bir tonik işlemi uygulamazsanız bütün yaptığınız bakım rutini sadece cildinizi temizlemeye yönelik olur ve cildinizi cilt problemlerine karşı açık bir hale getirmiş olursunuz.

İlginizi çekebilir: Geniş Gözenek Problemine Son!

Tonik kullanımı neden bu kadar önemli? diye soracak olursanız, tonik cildi temizledikten sonra kullanılan bir işlemdir. Yüz temizlendikten sonra gözenekler açık bir hale gelir ve temizlenir fakat tek başına temizleyici gözenekleri temizlemeye yeterli gelmez. Tonik, gözeneklerde artık olarak kalan kirleri temizler ve gözenekleri doldurur.

Editörün seçimi

sipariş vermek için tıklayın

Bu sebeple gözeneklere kir ve pislik dolamaz böylece cildinizde siyah nokta oluşumunu engellemiş olursunuz. Genellikle karma v yağlı ciltler geniş gözeneklere sahiptir ve bu durum kişileri rahatsız edebilir. Seçtiğiniz toniğin gözenek küçültücü etkisi olmasına da dikkat etmelisiniz.

3. Adım: Nemlendirme

Nemlendirme adımı çok önemli bir adımdır. Cildimiz için kullandığımız nemlendiriciler, cilt için adeta bir bariyer görevi görmektedir. Nemlendirici ürünler cildi etkenlerden korur ve darbelere karşı bir kalkan görevi görür. Fakat karma cilt yapısına sahipseniz, dikkat etmeniz gereken nokta su balı bir nemlendirici kullanmanız. Su bazlı nemlendiriciler ciltte aşırı yağlanmanın önüne geçer.

3- Maske Seçimi

3- Maske Seçimi

Karma ciltliler hiçbir zaman tüm yüzüne tek bir çeşit maske kullanmamalıdır. Bunun nedenini yukarda belirtiğimiz gibi yüzün bütün hepsi aynı yapıya sahip olmadığı için ayrı ayrı maske uygulamak gerekir. T bölgeniz için yağ dengesini sağlamakta başarılı bir maske seçimi yaparken, diğer bölgeler için nemlendirici özellikte maske seçimi yapmalısınız. Gözenek problemi yaşıyorsanız ise o bölgelere gözenek sıkılaştırıcı etkili maske uygulamanız gerekmektedir.

Cildimizin Karma Olup Olmadığını Nasıl Anlarız?

Karma cilt genellikle yağlı alın, burun ve çene ve nispeten kuru yanaklar ile karakterizedir. Hem yağlı hem de kuru kısımlara sahip olmak, tüm yüz için etkili olan cilt bakım ürünlerini bulmakta zorlanacağınız anlamına gelir. Aşağıdakilere sahipseniz karma cilt tipinizin olup olmadığını anlayabilirsiniz:

  1. Yanaklarda kuru, pul pul lekeler
  2. Daha açık oldukları için genişlemiş gözenekler
  3. Siyah noktalar
  4. Parlak cilt

Karma Cilt Nasıl Bir Görünüme Sahiptir?

Karma Cilt Nasıl Bir Görünüme Sahiptir?

Karma cilt görünümüne sahipseniz yüzünüzün bir veya birkaç alanı için yağlı T bölgesi sayesinde süper parlak bir görünüm elde etmek oldukça standarttır. Burnunuz ve çeneniz de ölü deri hücrelerinin birikmesi nedeniyle donuk ve pürüzlü görünebilir ve bu da dökülmeye neden olabilir. Yanaklarınız ve göz çevresindeki cilt yüzünüzün geri kalanından daha kuru olabilir. Eğer bu görünüme sahipseniz karma cilde sahipsiniz demektir.

İlginizi çekebilir: Cilt Asitlerinin Görevleri ve Kullanım Şekli

Kuruya Dönük Karma Cilt Nedir?

Kuruya Dönük Karma Cilt Nedir?

Kuruya dönük karma cilt, karma cilde göre farklıdır. Karma ciltte T bölgesi aşırı yağlı iken yanaklar ve diğer bölgeler normal kuruluktadır. Fakat kuruya dönük karma ciltte T bölgesi dışında kalan yerler aşırı kuru, T bölgesi ise aşırı değil sadece yağlıdır. Durum böyle olunca bu cilt tipi kabuk kabuk soyulmaya ve tahrişe oldukça meyilli bir yapıya sahiptir. Özellikle T bölgesinde ölü deri birikimi olduğu için ve yağlı olduğu için kötü bir görünme sahiptir.

 

 

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu