Yüz Bakımı

Kaş ve Kirpik Neden Dökülür? Uzaması İçin 6 Öneri 🌼

Kaş ve kirpikler de yüz ifadenize büyük anlamlar katar.  Aynı zamanda mimik ve jestlerinizi de büyük oranda etkiler. Kaş ve kirpiklerinizdeki kıl miktarı genetik faktörlere bağlıdır. Ancak yüzünüzde ön planda olan kaş ve kirpiklerin dökülmesi veya seyrek çıkması görünümünüzü olumsuz etkiler. Son zamanlarda kaş ve kirpik için fazlasıyla estetik işlemler uygulanmaya başlandı. Ancak kıl köklerine zarar verdiği için kalıcı çözüm sağlayamıyor.

Kirpikleriniz gözlerinizi ve bakışlarınızı belirler. Kaşlarınız ise yüz ifadenizi belirler. Oldukça önemli olan kaş ve kirpikler hem güzelliğinizi hem de simanızı etkiler. Estetik bir görünüm kazanmak ve kalıcı çözümler elde etmek için kaş ve kirpiklerinizi beslemeli ve bakım yapmalısınız.

Kaş ve Kirpik Neden Dökülür?

kirpik kaş

Kaş ve kirpik dökülmesinin başlıca nedenleri; stres, kıl köklerini etkileyen cilt hastalıkları, bazı ilaçların yan etkisi, hormon dengesizlikleri ve hipotiroid hastalıkları, demir ve çinko eksikliği, kansızlık, mineral vitamin eksikliği, kemoterapi sonrası, sedef ve egzama hastalığı gibi birçok sebebi olabilir. Hamilelik döneminde de kaş ve kirpik dökülmeleri görülür. Ancak genelde geçici kayıplardır. Bu tip sorunlarınız varsa dermatoloğa görünmelisiniz.

Belli hastalıklar ve stres bozuklukları haricinde kozmetik ürünlerden kaynaklı kaş ve kirpik dökülmeleri de görülmektedir. Kalitesiz, tarihi geçmiş rimel ve kaş kalemleri bir etkendir. Aynı zamanda makyaj kalıntılarını temizlememekte kirpik ve kaş dökülmelerine sebep olur. Çünkü kıl köklerini tıkayarak gün boyu kaş ve kirpiklerinizin nefes almasını engeller. Maskara kullanımı da kirpiklerinizin kırılmasına ve dökülmelerine yol açar. Başka insanların makyaj malzemelerini de kullanmaktan kaçınmalısınız.

Son dönemde oldukça rövanşta olan ipek kirpik ve kaşa microblading gibi işlemler yaptırmak kaş ve kirpikleriniz hasar almasına sebep olabilir. Uzun dönemler ipek kirpik kullanan insanlarda kirpik dökülmesi ve seyrelmesi sıkça görülür. Microblading ve kaş dövmesi gibi işlemleri yaptırırken kullanılan iğne ve boya gibi ürünlerin kalitesinden emin olmak gerekir. Aksi takdirde kaşlarınızda dökülmeler meydana gelebilir. Unutmayın ki bu işlemlerin hepsi geçici ve uğraştırıcıdır.

Kaş ve Kirpik Uzaması İçin 6 Öneri

kaş kirpik

Kaş ve kirpikler, saçlar gibi dökülür ve yenilenerek yeniden çıkar. Bu döngü yaklaşık olarak 3 aylık bir süreci kapsar. Yani bir kılın dökülmesi ve yeniden oluşup gözle görülür hale gelmesi için 90 gün gibi bir süre beklenilmelidir. Eğer kaş ve kirpik güçlendirici kozmetik ürün veya evde bakım uyguluyorsanız bilin ki bir ay gibi kısa sürelerde sonuç almanız oldukça zordur. Güzelliğiniz ve sağlığınız için biraz sabırlı olmanız gerekmektedir.

Dökülen, seyrelen veya genetik olarak fazla olmayan kaş ve kirpiklerinizin sağlıklı ve doğal yollarla uzaması için sizlere 6 önerimiz var.

1- Beslenme

beslenme

Tükettiğiniz besinler saç, cilt, kaş ve kirpik sağlığını korumada en büyük etkenlerden biridir. Omega 3 yağ asitleri, protein, A, B ve E vitaminleri, demir ve magnezyum gibi vitamin ve mineralleri tüketmeye özen gösterin. Unutmayın ki siz ne kadar sağlıklıysanız cildiniz de o kadar sağlıklıdır.

2- Hint Yağı

hint yağı

Kirpik, kaş kılları ve saçlarınız için kullanabileceğiniz en etkili yöntemlerden biridir. Hint yağı, kıl folikülünün büyümesi için uyarıcı özelliğe sahip olan bir bitkisel yağdır. Kulak temizleme çubuğu veya kirpik çubuğu ile uygulayabilirsiniz. Kullanacağınız çubuğa birkaç damla hint yağı dökmeniz yeterlidir. Akşam uyumadan önce uygulayabilirsiniz. Sabah uyandığınızda ise su ile yıkayın. Hint yağını uygulamadan önce yüzünüzde makyaj kalıntısı kalmadığından emin olun.

İlginizi Çekebilir: Hint Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

3- E Vitamini Kapsülü

e vitamini

İpek kirpik gibi işlemlerle oldukça fazla yıpranan veya fazla dökülmeler yaşadığınız durumlarda uygulayabileceğiniz bir yöntemdir. E vitamin kapsülleri kirpik, kaş ve saçların uzamasında oldukça etkili bir yöntemdir. Özellikle kimyasallardan ve işlemlerden zarar gören kirpiklerin yenilenmesini ve eski sağlığına kavuşmasına yardımcı olur. Her gece uyumadan önce E vitamini kapsülünü kırın ve kirpiklerinize nazikçe yayarak uygulayın. Düzenli uyguladığınız takdirde kirpiklerinizin ve kaşınızın güçlenmesini ve kalınlaşmasını sağlayabilirsiniz.

4- Zeytinyağı

zeytinyagı

Doğal sızma zeytinyağı, E ve K vitaminleri ile antioksidan yönünden oldukça zengindir. Bu sayede uzun kirpikler ve gür kaşlar için güçlü bir tonik etkisi yaratır. Yüzünüzü yıkadıktan ve makyaj kalıntısı kalmadığından emin olduktan sonra işleme başlayabilirsiniz. Temiz maskara fırçası veya kulak temizleme çubuğuna birkaç damla zeytinyağı dökün.  Her gece uyumadan önce uygulamaya özen gösterin.

5- Vazelin

vazelin kullanımı

Vazelin hemen hemen herkesin kullandığı ve birçok faydası görülen bir güzellik ürünüdür. Daha uzun kirpiklere sahip olmanızı kolaylaştıracaktır. Uygulamadan önce yüzünüzü yıkayın. Parmağınızı vazelinin içerisine batırın. Daha sonra kirpiklerine eşit olarak yayılacak şekilde uygulayın. Çok fazla uygulama yapılmamasına dikkat edin. Çünkü kirpiklerinizi ağırlaştırabileceği için kırılan kirpiklerin dökülmesine neden olabilir. Her gün uygulayacağınız 10 haftalık süreçten sonra etkilerini görebilirsiniz.

6- Kaş ve Kirpik Serumları

kaş kirpik bakım

Birçok doğal bitki ve yağları kullanarak bakım yapabileceğiniz gibi doğal içeriğe sahip kozmetik ürünleri de kullanabilirsiniz. Kullanacağınız ürünlerin içerisinde keratin, argan yağı, badem yağı olmasına özen gösterin. Yağlar kaş ve kirpiklerinizin uzamasına yardımcı olurken keratin de besler ve onarır. Unutmayın ki tüm bu yöntemler düzenli olarak yapıldığında sonuç verecektir.

👉Bu Ürün İlginizi Çekebilir👈

uraw
Sipariş Vermek İçin Tıklayın

 

Kirpik ve Kaşları Kalınlaştıran Serum Tarifi

serum tarifi

Sizler için evde kolayca uygulayabileceğiniz kaş ve kirpik serumu hazırladık.

Malzemeler:  Aloe vera jeli, organik hint yağı, E vitamini kapsülü

Yapılışı: Bir kabın içerisine 1 çay kaşığı aloe vera jeli, 2 çay kaşığı hint yağı, 2 adet E vitamini kapsülünü kırıp koyun ve karıştırın. Kulak çubuğu veya temiz maskara fırçası yardımıyla kirpiklerine ve kaşlarınıza eşit şekilde uygulayın. 3 gün uyumadan önce uygulamanız önerilir.

Kaş ve Kirpik Hakkında Sık Sorulan Sorular

Kaş ve kirpik uzaması için ne yapılmalı?

Kaş ve kirpik uzatmanın 6 kolay yolu. Kaş ve kirpikler yüz ifadesine büyük anlam katar. ... 1 Makyajınızı silmeden uyumayın. ... 2 Mümkün olduğunca kirpik kıvırıcı kullanmayın. ... 3 Başkasının makyaj malzemelerini kullanmayın. ... 4 Vazelin sürün. ... 5 Hint yağı kullanın. ... 6 Yeşil çay kullanın.

Kaş ve kirpik için hangi yağ?

Tıpkı saç bakımınız gibi kaş ve kirpik bakımına da aynı şekilde özen gösterilmesi gerekir. Sürekli rimel kullanmak rimelin içerdiği kimyasallar nedeniyle kirpiklerinize zarar verir. ... Badem Yağı; Hint Yağı; Hindistan Cevizi Yağı; Zeytin Yağı; Lavanta Yağı;

Kirpikler nasıl gürleşir?

Temiz bir maskara ya da ucu pamuklu bir çubuğu zeytinyağına batırın ve gece yatmadan önce kirpiklerinize sürün. Sabah kalktığınızda ılık su ile durulayın. En az iki – üç ay tekrarlayın ve çok daha parlak, uzun kirpiklere kavuşun!

Kirpiklere zeytinyağı sürülür mü?

Kirpiklerinize zeytinyağı uygulayın. Zeytinyağı yaygın olarak saçları güçlendirmek ve saç uzamasını teşvik etmek için kullanılır. Bir pamuğa birkaç damla zeytinyağı dökün ve kirpiklerinizin üzerine sürün. Beş dakika bekletip ılık su ile durulayın

Kaş çıkması için hangi yağ?

Badem Yağı Badem yağının, kılları besleyici etkisi vardır. ... Hindistan cevizi Yağı Proteinler, kaşların oluşmasını sağlar. ... E Vitamini Yağı ... Jojoba Yağı ... Sarımsak. ... Zeytin Yağı ... Yumurta Sarısı ...

Kirpikler ne kadar sürede çıkar?

Kirpiklerin kökleri hasar görmedikçe yeniden uzama mümkündür. Ancak kıl kökü zarar gördüğünde veya yeni kirpiklerini çıkmasını önleyecek gözkapağında bir yarar söz konusu olduğunda kirpikler yeniden uzamayabilir. Kirpikleriniz tamamen tutuştuysa kıl kökünün büyümeyi tamamlaması 30-45 günü alabilir.

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu