Saç Bakımı

Kepek Nasıl Geçer? [Entele Bitkisinin En Etkili 6 Faydası]

Belki de hepimizin kafasında kepek nedir, kepek nasıl oluşur sorusunun yanıtları pekte net değil. Fakat kepek sorununuz varsa kepeğin neden oluştuğu hakkında iyi bir bilgiye ihtiyacınız var demektir. O zaman kepek nedir ve nasıl oluşur gelin hep birlikte bakalım.

Kepek nasıl geçer

Kepek Nedir?

Aslında birçok insanın savaştığı bir cilt sorunudur. Özellikle de koyu kıyafetlerimizin üzerinde oluşturduğu çirkin görüntüden dolayı özgüven sarsıntılarına bile sebep olabilecek derecededir. Elbette saçın kirli olduğu anlamına gelmez fakat insanların gözüne pekte temizmiş gibi hitap etmeyecek bir problemdir. O halde dilerseniz kepeğin ne olduğuna bakalım.

Kepek; saç derisindeki pullanmalara denir. Saçın derisinde oluşturduğu tabaka saç derisini kaşındırır ve bu kaşınmalar sonucunda kepeği yüzeye çıkararak pul pul dökülmelere sebep olur ve zamanla artarak çok farklı hastalıkların bile habercisi olabilir. Bazıları kepeklenmeyi çok fazla sorun etmese de zamanla kirpiklere ve kulakların arkasına bile bulaşabilir bu da sedef ve egzema hastalığı gibi birçok soruna davetiye açtığı anlamına gelir.

Kepekler hakkında şu yazımıza da bakabilirsiniz: Kepek Oluşumu Nedenleri ve 4 Etkili Çözüm Önerisi

Peki saçta kepek neden oluşur?

Saçta kepek neden oluşur?

1- Kullandığınız saç bakım ürünlerine dikkat edin.

Kepeklenme tamamen ölü cildin alt tabakada birikmesidir. Ölü deri hücrelerinin bir araya gelmesi sonucunda kepek oluşur. Özellikle de kullandığımız şampuanlar, saç bakım ürünleri eğer cildimize göre değilse ve içerisindeki kimyasallar cildimize yan etki yapıyorsa büyük ihtimalle kepeklenmenin başlıca sebeplerinden biri kullandığımız saç bakım ürünleridir.

2- Belki de kepeklerinizin asıl sorunu strestir.

Birçok insana şaka gibi gelse de aslında stres günümüzde bütün hastalıkların başında geliyor. Sizinde anlayacağınız üzere kepeklenmenin sebeplerinden biri de strestir. Çünkü insan vücudu dinginliği, ferahlığı sevmektedir ve her zaman huzurlu olmayı aramaktadır. Günlük yaşantımızda yaşadığımız bazı problemler belki de vücudumuza bu şekilde yansıyor olabilir…

3- Bazı cilt hastalıkları kepeklenmeye sebep olur.

Yaşadığımız deri hastalıkları (egzema, sedef gibi) maalesef ki kepeklenme sorununun ata vatanı demek. Bu tür cilt hastalıkları saçlarımızda bulunan deriyi de etkilediğinden maalesef ki saçımızda bulunan kepeği fazlasıyla arttırmaktadır.

4- Saçlarınızı ne sıklıkla taradığınıza dikkat edin.

Hepimiz zor yaşam koşullarından geçiyoruz. Yoğun bir iş temposunun ardından kendimizi yatağa atmanın hayalleriyle dolup taşıyoruz. Fakat burada altını çizerek söylüyorum ki biz nasıl yaşamın içerisinde yıpranıyorsak aynı şekilde saçlarımız da en az bizim kadar yıpranıyor. O yüzden saçlarımıza hakettiği değeri vermemiz gerekiyor. Eğer saçlarınızı hiç taramıyorsanız kepeklenmenin sebeplerinden biri de bu olabilir.

5- Yaş ve cinsiyet faktörleri de kepeğin sebelerindendir.

Özellikle de ergenlik dönemi bunun başında gelmektedir. Vücudumuzun yavaş yavaş gelişim gösterdiği bu dönemde kepeklenmeler olabileceği için erken önlem almak en iyisi olacaktır. Çünkü zamanla artarak deva etmesi sonucunda farklı hastalıklara sebebiyet verebilir.

6- Saç derisinde mantar oluşumu…

Saçlarınızda oluşan mantarda kepeklenmenin başında gelmektedir. Saç mantarı oluşumu saçta kaşıntılara ve kepeklenmenin pul pul olmasına sebep olur.

7- Saçları az veya çok yıkamakta kepeklendirir.

Evet, saçlarımızı az yıkamamız hem kirli ve yağlı bir görüntüye sebep olur hem de saçta kepek oluşmasına sebebiyet verir aynı şekilde saçlarımızı çok yıkamakta saçı kurutacağından saç derisinde kepek oluşumuna sebep olur.

Maalesef hayatımızın en büyük sorunlarından biri kepektir ve sıraladığımız sebepler de kepeği oluşturan başlıca nedenlerdir. Peki kepek nasıl geçer, bir tedavisi ve yöntemi var mıdır gelin hep birlikte bakalım.

Kepek Nasıl Geçer?

Kepek nasıl geçer

Saçlarınızda ki kepeğin neden oluştuğunu anladıktan sonra artık neler yapabileceğimize geçebiliriz. Öncelikle şunu iyi bilmeliyiz ki bir sorunu çözmenin en kolay yolu o sorunun asıl kaynağını bulmaktan geçer. Eğer saçınızdaki kepek ciddi bir rahatsızlığa dönüşmeye başladıysa kesinlikle bir uzman yardımına başvurmanızda fayda var. Uzman haricinde evde de dikkat edilmesi gereken bazı hususlara değinmekte fayda var.

  • Saçlarınızı düzenli olarak yıkayın.

Saçlarımızın temizliğini düzenli bir şekilde yapmak saçlardaki kepek oluşumunun önüne geçer. O yüzden hafta da 3-4 defa saçlarımızı yıkamamız gerekir.

  • Saç spreyi ve jöle gibi kimyasal maddeler içeren ürünleri kullanmayın.

Evet, saçlarımızın olduğu gibi kalmasını her ne kadar istesekte saç spreyi ve jöleler tamamen saç düşmanıdır. Saç spreyi ve jölenin içerisindeki kimyasallar saçımızın yapısını bozarak kepek oluşumuna sebep olur. O yüzden olabildiğince kullanmaktan kaçınmak gerekir.

  • Güneşte daha fazla vakit geçirmeye özen gösterin.

Güneş ışığında bulunan vitaminler saç derimiz için çok faydalıdır ve kepek oluşumunu da engeller.

  • Stresi ve endişeleri hayatınızdan çıkarın.

En önemlisi de bu… Hayatımızda elbette zorlu zamanlardan geçiyoruz ama saçımız için stres çok tehlikelidir. Hem saç dökülmelerine sebep olur hem de saçlarımızda kepek oluşumunu çoğaltır.

  • Beslenmenize dikkat edin.

Bütün sağlık problemlerinin başında vitamin değerleri gelmektedir. Kesinlikle Çinko ve B vitamini ağırlıklı beslenmeniz saçınızda kepek oluşmasının önüne geçer.

  • Saçlarınızı düzenli olarak tarayın.

Saçlarınızı düzenli bir şekilde taramak hem nefes almasını sağlayacak hem de saç derisine iyi gelecektir. O yüzden olabildiğince düzenli bir şekilde taramanızda fayda var.

  • Saçlarınızı toplamayın.

Saçlarınızı hiç toplamayın demiyorum ama arada bir açık bırakmak nefes almasına yardımcı olacaktır ve saç derinizde kepek oluşumunu engelleyecektir.

Evet, neler yapabileceğiniz hakkında artık fazlasıyla bilgi sahibisiniz ama unutmamalısınız ki kullandığınız şampuan da kepek oluşumunu engellemek için oldukça önemlidir. O halde bir de nasıl bir şampuan kullanmalısınız buna değinelim.

Kullandığınız şampuan ya kepek yapıyorsa?

Kullandığınız şampuan ya kepek yapıyorsa

Piyasa da bir sürü markanın farklı farklı şampuan ürünleri bulunmaktadır. Fakat hangi şampuan sizin saç derinize iyi gelir, hiç düşündünüz mü?

Öncelikle şampuanınızın içerisinde kimyasalların bulunmamasına dikkat etmenizde fayda var. Özellikle de şampuanınızın tuzlu olmamasına fazlasıyla dikkat etmelisiniz. Çünkü saç derisini yıpratan en büyük etken tuzlu şampuanlardır ve mümkünse SLS (Sodyum Lauril Sülfat) içermeyen bir şampuan kullanırsanız sizin için daha yararlı olacaktır. Eğer saç diplerinize uygun bir şampuan bulursanız saçınıza uygulama yöntemlerine de dikkat etmenizde fayda var.

Şampuan Kullanımı

1- Şampuanı saçınıza masaj yaparak uygulayın.

2- Saçınıza uyguladığınız şampuanı hemen durulamadan 5 dakika boyunca bekleyin.

3- Ilık bir su yardımıyla yavaş yavaş saç diplerinize masaj yaparak şampuanı durulayın.

4- Kepeğe iyi gelip gelmediğini anlayabilmek için kullandığınız şampuanı bir müddet gözlemleyin.

İşte bu kadar, saçlarınızı sağlıklı bir hale getirebilmek için elbette doğal çözümlere de başvurabilirsiniz. Bunlardan birini sizlere anlatmak istiyorum. Daha önce hiç duydunuz mu ya da gördünüz mü bilmiyorum ama faydaları saymakla bitmeyen bir bitkiden bahsetmek istiyorum. Özellikle de Hindistan’da çok yaygın olan entele bitkisi saça yararlarının saymakla bitmeyecek kadar fazla olduğunu söyleyebiliriz.

Peki entele bitkisi nedir?

Entele Bitkisi; bir metre uzunluğuna sahip mor çiçekleri açan bir bitkidir. Saç derisine çok fazla yararı bulunmakla birlikte saçları uzatmak konusunda oldukça başarılıdır. Peki entele bitkisinin yararları nelerdir?

Entele bitkisi hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayabilirsiniz: Entele Bitkisi Nedir? Saça Faydaları Nelerdir?

Entele Bitkisinin En Etkili 6 Faydası

1- Saç diplerinin kökten uca besleyerek oluşan tüm hasarları onarır ve kepeklenmenin önüne geçer.

2- Saçın kaybettiği parlaklığı geri kazandırarak daha canlı bir görüntüye kavuşturur.

3- Saçlardaki dökülmeleri tamamen yok eder.

4- Saçların yıpranmasını engeller.

5- Saçları yumuşatır.

6- İnce telli olan saçın gürleşmesine yardımcı olur.

Entele bitkisinin faydaları hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak için tıklayın: Saç Problemleri ve Etkili Doğal Çözüm: Entele Bitkisi

Bunca faydası bulunan bir bitkiyi denemende fayda var. En azından entele bitkisi bulunan bir şampuan kullanman senin için şimdilik yeterli olacaktır.

Evet sanırım artık konumuzun sonuna geldik umarım tüm bu kepeklenme sorunlarından kurtulur ve saçlarınızı eskisinden de iyi hale getirirsiniz, kendinize iyi bakmanız dileklerimizle…

Entele şampuan
    Sipariş vermek için tıklayınız
Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu