Cilt Bakımı

Kepek Oluşumu Sebepleri Nelerdir?

Kepek oluşumu, yaş fark etmeksizin herkesin hayatının mutlaka bir döneminde mağdur olduğu konudur. Kimi zaman özgüven zedeleyen, kimi zaman verdiği rahatsızlıktan dolayı sosyal hayatı olumsuz etkileyen, kimi zaman da çok daha farklı rahatsızlıklarla karıştırılarak yanlış tanı ve tedavi sürecinin başlamasına neden olan bir saç derisi problemidir. Gri, beyaz ya da sarı renkte olan kepek görüntüsü farklı sorunların göstergesi olarak da karşımıza çıkabilir.
Kepek, aslında saç derimizde bulunan ölü deri hücrelerinin bir araya gelmesiyle oluşur. Ölü deri hücreleri saç derisi üzerinde topaklanarak birleşir ve pul pul bir görüntü oluşturarak dışarıdan görülür. Bu görüntü, uzun süreli devam ettiği takdirde bir cilt problemi göstergesidir.

Bir saç derisi problemi olan kepek kendini, kaşıntı, yanma, pullanma, dışarıdan görünüm ve bazen de saç diplerinde ağrı olarak gösterebilir. Kepek oluşumunun ana koşulu ölü derilerden oluşuyor olması olsa da farklı koşullar ve farklı problemlerden dolayı kepek oluşumu ortaya çıkabilir. Deri probleminden dolayı ya da dış etken kaynaklı oluşan kepek sorununa gelin daha yakından bakalım…

Kepek Oluşumu Sebepleri Nelerdir?

Kepek Oluşumuna Sebep Olan Faktörler

 

1- Saç Derisinde Mantar Oluşumu

Mantar, genellikle el ve ayaklarda oluşan bir deri hastalığıdır. El ve ayaklarımızdan saç derimize bulaşan ya da açık havuzlar, kullanılan eşyalar vasıtasıyla saç derimize geçen mantarların tedavisi de hayli zordur. Bunun için, vücudumuzda mantar olduğunu biliyorsak saç derimize olan teması en aza indirmeli ve dikkatli davranmalıyız.

Editörün seçimi

satın almak için tıklayın

2- Saçları Aşırı Ya Da Az Yıkamak

 

Saçları Aşırı Ya Da Az Yıkamak
Saç derisinde bulunan doğal yağlar ve saçın en büyük yapıtaşı olan keratin, saçları aşırı yıkamaktan dolayı zarar göreceği için saç derisi aşırı kuruyacak ve pul pul dökülmeye sebebiyet verecektir. Saçların temizliğini düzenli olarak sağlamamak ise, dış etkenlerden dolayı saç derisine yapışan kirleri ve bakterileri kendi içerisine hapsedecek ve başta kepek olmak üzere birçok cilt problemiyle kendini gösterecektir.

Editörün seçimi

satın almak için tıklayın

3- Su Tüketimine Özen Göstermemek

 

Su Tüketimine Özen GöstermemekSaç derisindeki yağ ve nem dengesini sağlamanın en basit ve aslında en etkili yolu su tüketimine öncem vermektir. Su, vücudumuzdaki dolaşımı kolaylaştırdığı gibi saç derisindeki dolaşımı da daha kolay hale getirmektedir. Cildi nemlendirmek ve güçlendirmek için su tüketmeye dikkat edilmeli.

4- Kimyasal Ürünlere Fazla Maruz Kalmak

 

Kimyasal Ürünlere Fazla Maruz Kalmak
Saçınızı temizlemek için kullandığınız bakım ürünleri, içerisinde birçok zararlı kimyasalla birlikte gelmektedir. Saçlarınızı boyamak, açtırmak, ısılı işlemler yaptırmak ve çok sık şampuan değiştirmek kepeğe yol açan en büyük faktörlerdendir. Bunun için yaptırılacak olan kimyasal işlemlerden önce ve sonra saç ve saç derisine yeterli bakım yapılmalı ve kullandığınız şampuanı, içeriği en temiz olacak şekilde seçmeniz gerekir.

ilginizi çekebilir: Ahududu Çekirdeği Yağı İle Saç Maskesi Önerileri

5- Saç Kurutma Makineleri

 

Saç Kurutma Makineleri
Saç kurutma makinelerinin ana mantığı, ıslak bir zemine sıcak/soğuk hava üfleyerek orada bulunan suyun buharlaşarak yok olmasını sağlamasıdır. Saçlarımıza sık sık uyguladığımız bu yöntem, saç diplerindeki doğal yağ dengesini bozarak aşırı kurumasına yol açabilir. Aşırı kuruyan saç derisi pullanmaya başlar ve ölü deri miktarı fazla gözükür. Saç kurutma makinelerinin doğru uzaklıktan ve doğru aralıklarla kullanılması gerekir.

6- Vitamin Ve Mineral Eksiği

 

Vitamin Ve Mineral Eksiği
Çinko, demir, b12 vitamini, folik asit ve D vitamini eksikliği saç dökülmesine neden olmaktadır. Vücutta bir hastalıktan dolayı azalabilecek olan bu vitamin depoları, sıkı diyetlerden sonrasında saç dökülmesiyle uğraşan kişiler için de geçerlidir. Sıkı diyetler sonrasında vücuttaki protein depolarının azalması ve vitamin ihtiyacının çoğalmasıyla saç dökülmesi görebilir.

ilginizi çekebilir: Saç Dökülmesi İçin En Etkili Çözüm Yolları

7- Soğuk Hava

Soğuk Hava

Mevsim geçişlerinde yaşanan problemlerin en başında gelen kepeğin soğuk havayla birlikte artış göstermesinin sebebi saç derisinin aşırı kuruyor olmasından kaynaklıdır. Özellikle kış aylarında yeterince nemlendirilmeyen ve korunmayan saç dipleri kepek problemi yaratabilir.

8-Stres

stres

Cildin temelinde bulunan sebum, hormonlar tarafından kontrol edilir. Stres dönemlerinde sebum seviyesinde görülen artıştan dolayı saç derimizde de bir takım değişiklikler meydana gelir. Stresin hormon dengesinde yarattığı değişikliklerden ötürü sebum dediğimiz yağ fazla salgılanır ve saç derisinde ölü deri hücreleri çoğalmaya başlar. Stresin kepek oluşumundaki rolü sebum ve hormon dengesinin bozulmasından gelir.

 

9-Bağışıklık Sistemi problemleri

Bağışıklık Sistemi problemleri

Bağışıklık sistemi, vücut direncini gösteren ve dış etkenlere karşı dayanıklılığımızın ölçüldüğü bir sistem olarak düşünülebilir. Çeşitli nedenlerden dolayı zayıflayan bağışıklık sistemi, diğer tüm vücut fonksiyonlarına etki edeceği gibi saç derisi problemleri de oluşturacak bunu da ilk olarak kepek olarak görebiliriz.

ilginizi çekebilir: Canlı Saçların Doğal Sırrı: Kuşburnu Çekirdeği Yağı

10-Güneşte Çok Fazla Zaman Geçirmek

Güneşte Çok Fazla Zaman Geçirmek

Çevresel faktörlerden kaynaklanan bu sebep de saç derisinin kurumasıyla bağlantılıdır. Güneş ışınlarının direkt vücudumuza değmesinin korunmadığımız takdirde ne gibi problemler yarattığını biliyoruz. Saç derimizin de tıpkı cildimiz gibi güneşe karşı korunmaya ihtiyacı vardır. Direkt güneşe maruz bırakmamak, gölge alanları tercih etmek, şapka kullanmak, koruyucu kullanmak çözümler arasında yer alabilir.

Editörün seçimi

satın almak için tıklayın

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu